Προς το περιεχόμενο

Το Netflix διευκρινίζει τι θα ισχύει πλέον για όσους διαμοιράζονται μια συνδρομή του


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, venuets είπε

Άρα εγω που βλεπω με το λαπτοπ όπου πάω θα μου το κόψει ενώ Ειμαι ένας χρήστης χωρίς διαμοιρασμο και έχω το πακέτο 4κ . Αν κάνει κανένα αστείο να βγαλω το Μαύρο Μαργαριτάρι στην θάλασσα 

Δεν θα στο κόψει, μπες στη σελίδα και θα δεις τι πρέπει να γίνει. Το έγραψα και πιο πάνω.

5 λεπτά πριν, Evangelos Anagnostou είπε

«Αν ταξιδεύετε συχνά θα χρειαστεί να υποβάλετε, τουλάχιστον 5 εργάσιμες μέρες πριν την αλλαγή κατοικίας, επικυρωμένη δήλωση του νόμου 1599/86 στην οποία να επισυνάπτετε έγγραφο ταυτοποίησης καθώς και αποδεικτικά δεύτερης κατοικίας και ταξιδιωτικά έγγραφα. Η υποβολή μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά (με ένα κλικ) μέσω της πλατφόρμας gov.gr»

 

Ασε μας ρε νετφλιξ!

Πού το είδες αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ζω Γερμανία, παντρεμένος (σύντομα) με Ιταλίδα. Έχω περίπου 50% μόνιμο Teleworking οπότε πηγαίνοέρχομαι συχνά. Θα πρέπει να ζητάω καθε μήνα προσωρινούς κωδικούς λέει. Χα, χα. 

Πέρα από τους αλλους τρεις που δίνω τη συνδρομή μου, έχει τελειώσει για εμένα ούτως η άλλως. Ελπίζω πραγματικά οι συνδρομές να πέσουν κατακόρυφα. Adios wokeflix. 

Επεξ/σία από Babis_allos
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, jack124 είπε

 

θα πρέπει αναγκαστικά μια φορά το μήνα να μπαίνει στο wifi του κεντρικού λογαριασμου (και αυτή η IP θα αλλάζει) Δεν υπάρχει σωτηρία. Δεν θα λειτουργήσει σωστά

Αυτο είναι μια λύση αλλά δε ξέρω πόσο θα κρατήσει. 

14 λεπτά πριν, mirrage είπε

Τραβήχτε καλώδιο UTP και είστε κομπλέ.

Παλιά το είχαμε κάνει, τώρα με μια 50αρα σύνδεση δεν φτάνει ούτε για τον έναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να βάλει κάποιος VPN και να φαίνεται ότι είναι στο ίδιο δίκτυο με openvpn. 

από την άλλη αν κάποιος έχει VPN (πχ surfshark) στο router θα έχει την ίδια IP με άλλους εκατοντάδες χρήστες.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billiboo είπε

Μια ερωτηση , δε μπορω να καταλαβω πως μπορει το netflix να βαλει περιορισμο στο ποιος μοιραζεται την συνδρομη  και τι εννοω οταν κανεις λογαριασμο δε σου ζηταει πχ ενοικιαστηριο , email σου ζηταει αρα η συνδρομη ειναι δεμενη με το ατομο οχι το σπιτι.

αν δει οτι εισαι απο 2 ip θα σε βαζει στο στοχαστρο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, doctor_pin είπε

αν δει οτι εισαι απο 2 ip θα σε βαζει στο στοχαστρο... ;)

η ερωτηση μου δεν ηταν τεχνικης φυσης, ξερω πως μπορει να βαλει περιορισμο τεχνικα, αυτο που ρωταω ειναι το νομικο-καταναλωτικο με την λογικη του οτι δεν πουλαει συνδρομη ανα κατοικια αλλα ανα ατομο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια στιγμή, διάβασα καλά; Θα πληρώνω συνδρομή και η Netflix θα επεμβαίνει στο E2 και θα μου μπλοκάρει τη χρήση;

Με το σπίτι στην επαρχία και στην Θεσσαλονίκη ας πούμε τι θα γίνει; Δεν θα μου επιτρέπει τις προβολές όταν αποφασίζω να μείνω στην πόλη ή αντίθετα στο χωριό; Κάθε σαββατοκύριακο φεύγω. Ωραία λογική!

Δηλαδή εγώ που δίνω τον κωδικό στην μάνα μου η οποία στο χωριό μένει 2 δρόμους πάνω από εμένα στην ίδια περιοχή είναι κόκκινη κάρτα (όχι μάνα θα κοιμόμαστε μαζί); Θα πρέπει δηλαδή να επιστρέψει κάποιος στο πατρικό του σπίτι και να ζουν όλοι μαζί όπως οι κινέζοι!

Με τα δεδομένα τι γίνει; Θα πληρώνω απεριόριστα στην Vodafone και θα με μπλοκάρει; Πρέπει δηλαδή και η vodafone να μου απαγορεύει να κάνω hotspot τα DATA και στο λεωφορείο, το καράβι και το τρένο να μην έχω το δικαίωμα να δω τίποτα (και όχι δεν έχω ούτε χώρο να τα κατεβάζω από το σπίτι ούτε και ξέρω πως θα μου κ@υλ@σ@ι εκείνη τη στιγμή να δω κάτι). Αν δηλαδή εγώ βαριέμαι στο αεροδρόμιο και τελευταία στιγμή μου έρθει να δω κάτι δεν θα μπορώ να κάνω χρήση έτσι; Θα ζούμε και θα αναπνέουμε με το να θυμόμαστε κάθε 31 ημέρες να συνδέουμε τις συσκευές μας στο wifi ώστε να ενημερώνει την Netflix με IDs και IP και να καίμε το μυαλό μας τι σειρές και ταινίες πρέπει να έχουμε από πριν ταξιδέψουμε κάπου.

Η τιμολογιακή πολιτική είναι δύσκολο κομμάτι από την πιο μικρή επιχείρηση μέχρι τον μεγαλύτερο κολοσσό, η Netflix προφανώς και βρίσκεται σε πανικό τα τελευταία χρόνια και δεν σκέφτεται τις κινήσεις που κάνει.

Πιστεύω πως θα αναθεωρήσει για πολλά από αυτά που υπόσχεται διότι το παραπάνω δεν είναι πολιτική, είναι μια μ@λ@κί@ και μισή και είναι κατά μια έννοια και παράνομο, απορώ πως δημοσιεύτηκε έτσι από την ίδια η είδηση διότι την έχω δει και αλλού.

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, d4mage είπε

Μια στιγμή, διάβασα καλά; Θα πληρώνω συνδρομή και η Netflix θα επεμβαίνει στο E2 και θα μου μπλοκάρει τη χρήση;

Με το σπίτι στην επαρχία και στην Θεσσαλονίκη ας πούμε τι θα γίνει; Δεν θα μου επιτρέπει τις προβολές όταν αποφασίζω να μείνω στην πόλη ή αντίθετα στο χωριό; Κάθε σαββατοκύριακο φεύγω. Ωραία λογική!

Δηλαδή εγώ που δίνω τον κωδικό στην μάνα μου η οποία στο χωριό μένει 2 δρόμους πάνω από εμένα στην ίδια περιοχή είναι κόκκινη κάρτα (όχι μάνα θα κοιμόμαστε μαζί); Θα πρέπει δηλαδή να επιστρέψει κάποιος στο πατρικό του σπίτι και να ζουν όλοι μαζί όπως οι κινέζοι!

Με τα δεδομένα τι γίνει; Θα πληρώνω απεριόριστα στην Vodafone και θα με μπλοκάρει; Πρέπει δηλαδή και η vodafone να μου απαγορεύει να κάνω hotspot τα DATA και στο λεωφορείο, το καράβι και το τρένο να μην έχω το δικαίωμα να δω τίποτα (και όχι δεν έχω ούτε χώρο να τα κατεβάζω από το σπίτι ούτε και ξέρω πως θα μου κ@υλ@σ@ι εκείνη τη στιγμή να δω κάτι). Αν δηλαδή εγώ βαριέμαι στο αεροδρόμιο και τελευταία στιγμή μου έρθει να δω κάτι δεν θα μπορώ να κάνω χρήση έτσι; Θα ζούμε και θα αναπνέουμε με το να θυμόμαστε κάθε 31 ημέρες να συνδέουμε τις συσκευές μας στο wifi ώστε να ενημερώνει την Netflix με IDs και IP και να καίμε το μυαλό μας τι σειρές και ταινίες πρέπει να έχουμε από πριν ταξιδέψουμε κάπου.

Η τιμολογιακή πολιτική είναι δύσκολο κομμάτι από την πιο μικρή επιχείρηση μέχρι τον μεγαλύτερο κολοσσό, η Netflix προφανώς και βρίσκεται σε πανικό τα τελευταία χρόνια και δεν σκέφτεται τις κινήσεις που κάνει.

Πιστεύω πως θα αναθεωρήσει για πολλά από αυτά που υπόσχεται διότι το παραπάνω δεν είναι πολιτική, είναι μια μ@λ@κί@ και μισή και είναι κατά μια έννοια και παράνομο, απορώ πως δημοσιεύτηκε έτσι από την ίδια η είδηση διότι την έχω δει και αλλού.

 

 

Για να καταλάβω αν κάθε 31 ημέρες ο βασικός user της συνδρομής, κάνει login και με τα 3-4 accounts από το κινητό του από το σπίτι του, θα είναι όλα καλά για το Netflix; και θα συνεχίσουν οι άλλοι 2-3 να βλέπουν κανονικά χωρίς κάποιο ban;

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο site του Netflix (το link που υπάρχει στο άρθρο) λέει το εξής:
 

Αναφορά σε κείμενο

When someone signs into your account from a device that is not associated with your Netflix household, or if your account is accessed persistently from a location outside of your household, we may ask you to verify that device before it can be used to watch Netflix. We do this to confirm that the device using the account is authorized to do so.

To verify a device:

  1. Netflix sends a link to the email address or phone number associated with the primary account owner.

  2. The link opens a page with a 4-digit verification code.

  3. The code needs to be entered on the device that requested it within 15 minutes.

    • If the code expired, you will need to request a new verification code from the device.

  4. Once successful, that device can be used to watch Netflix.

  5. Device verification may be required periodically.

 

Αν το verificaiton γίνεται μέσω email (και όχι μέσω τηλ), εμένα μου φαίνεται απλή η διαδικασία, απλά ο κάτοχος του account κάνει ένα rule για email forwarding ότι έρχεται από Netflix και στα emails των υπολοίπων. Αυτό με το να μπαίνεις από το ίδιο WiFi από ότι καταλαβαίνω σου εγγυάται ότι δεν χρειαστεί ποτέ να κάνεις verify τη συσκευή. 

Επεξ/σία από spahar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα κι αν είχαμε τιμή Τουρκίας στην Ελλάδα, από ένα σημείο και μετά μας κακοφαίνεται ότι δεν το χρησιμοποιούμε αρκετά γι' αυτά που πληρώνουμε...

Αρχικά η τιμή της Τουρκίας ανεβαίνει από τον 2/2023 στα 130,00TL δηλαδή πάει στα 6,50€ πόσο πιστεύεις θα συμφέρει ακόμη και το VPN αν με βάση αυτό που λες δεν χρησιμοποιεί κάποιος την υπηρεσία τόσο συχνά και την δίνει στην μάνα, στον πατέρα, στον φίλο και στα πεθερικά;

Αυτή η κοσμοθεωρία ορισμένων με τα VPN,την Αργεντινή και την Τουρκία έχει γίνει τόσο κουραστική που δεν έχω καταλάβει και τι κερδίζουν όλοι τους. Την ίδια στιγμή πας στην επιχείρηση όλων αυτών και δεν σου κόβουν απόδειξη στον καφέ και το φαγητό. Λες και όλοι αυτοί ζουν στην Ελλάδα μέσα στη νομιμότητα άλλα όταν κλείνει το τρίμηνο τρέχουν σαν τα σκυλιά να βρουν κάνα έξοδο παραπάνω. Το insomnia έχει και πολλούς ετερειάκιδες όπου κανείς από αυτούς δεν πουλάει το τζάμπα iphone που τους δίνουν και δεν κατεβαίνουν κέντρο με το εταιρικό για οικονομία καυσίμων στην τσέπη τους και το λέω αυτό επειδή χολίτσα για vpn δεν βγάζει κανένας βιοποριστής με μισθό 640,00€

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...