Προς το περιεχόμενο

Το Netflix διευκρινίζει τι θα ισχύει πλέον για όσους διαμοιράζονται μια συνδρομή του


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Προσωπικά μου αρέσει το Transmission. Καθόλου bloatware, απλοποιημένο interface και κάνει ό,τι ακριβώς χρειάζεσαι.

Ξεφεύγουμε απο το θεμα, αλλα το NAS μου εχει εναν client και σκεφτομαι ΑΝ αρχισω παλι τα τζακ σπαροου κολπα, να τον δοκιμασω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ ότι τους περνάμε για "ηλίθιους" κάτι που σίγουρα δεν είναι. Και έχουν κάνει την μελέτη τους πριν αποφασίσουν κάτι τέτοιο.

Θεωρώ ότι ο απώτερος στοπός τους είναι ως Μ.Ο. τουλάχιστον τα 2 άτομα από την τετράδα που διαμοιράζεται μια σύνδεση, να κρατήσουν την απλή συνδρομή των 7.99€ (χρησιμοποιώ κόστη Ελλάδος οπότε αντίσοιχα ανά χώρα). Αν αυτό συμβεί τότε κατευθείαν είναι κερδισμένοι αφού 2x7,99=15,98€ > 14,99€.

Από αυτούς έχουν υπολογίσει πως ένα ποσοστό συνδρομητών (δεν έχει σημασία πόσο μεγάλο αφού ήδη είναι κερδισμένοι), μετά από κάποιο χρονικό διάστημα όταν θα καταλαγιάσει η "πικρία" τους, θα "αναβαθμίσει" τουλάχιστον στο αμέσως επόμενο (2συσκευές/1080P) πακέτο. Επιπλέον κέρδος λοιπόν.

Δεν είναι τυχαίο πως ξεκίνησαν το μέτρο από "φτωχές" χώρες της λατινικής Αμερικής, με ΜΕΓΑΛΟ όμως πληθυσμό, όπου και κάναν τις μετρήσεις τους. Εκεί δλδ που πίστευαν πως θα έχουν τις μεγαλύτερες "απώλειες" από τις τετράδες. Και προφανώς τους πήγε καλά και το εφαρμόζουν τώρα παντού. Αλλιώς θα έλεγαν oups λάθος και το παίρνουμε πίσω και όλοι οι υπόλοιποι μένετε εκεί που είστε.

Και όταν φτάσουν σε χώρες τύπου Αμερικής/Ιαπωνίας μπορεί να περιμένουν νούμερα 1(τετράδα)-> 4 x 4k συνδέσεις. Και όλα τα υπόλοιπα είναι για εσωτερική κατανάλωση. Μην ξεχνάμε παιδιά πως είμαστε μόλις 10εκ ανθρωπάκια και αλλού ζόυνε δις...

 

Επεξ/σία από ninos30
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dkmaster είπε

«Αν ταξιδεύετε συχνά θα χρειαστεί να υποβάλετε, τουλάχιστον 5 εργάσιμες μέρες πριν την αλλαγή κατοικίας, επικυρωμένη δήλωση του νόμου 1599/86 στην οποία να επισυνάπτετε έγγραφο ταυτοποίησης καθώς και αποδεικτικά δεύτερης κατοικίας και ταξιδιωτικά έγγραφα. Η υποβολή μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά (με ένα κλικ) μέσω της πλατφόρμας gov.gr»

Πού το είδες αυτό;

Πλάκα κάνει...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ninos30 είπε

Θεωρώ ότι τους περνάμε για "ηλίθιους" κάτι που σίγουρα δεν είναι. Και έχουν κάνει την μελέτη τους πριν αποφασίσουν κάτι τέτοιο.

Θεωρώ ότι ο απώτερος στοπός τους είναι ως Μ.Ο. τουλάχιστον τα 2 άτομα από την τετράδα που διαμοιράζεται μια σύνδεση, να κρατήσουν την απλή συνδρομή των 7.99€ (χρησιμοποιώ κόστη Ελλάδος οπότε αντίσοιχα ανά χώρα). Αν αυτό συμβεί τότε κατευθείαν είναι κερδισμένοι αφού 2x7,99=15,98€ > 14,99€. Κατευθείαν κέρδος.

Από αυτούς έχουν υπολογίσει πως ένα ποσοστό συνδρομητών (δεν έχει σημασία πόσο μεγάλο αφού ήδη είναι κερδισμένοι), μετά από κάποιο χρονικό διάστημα όταν θα καταλαγιάσει η "πικρία" τους, θα "αναβαθμίσει" τουλάχιστον στο αμέσως επόμενο (2συσκευές/1080P) πακέτο. Επιπλέον κέρδος λοιπόν.

Δεν είναι τυχαίο πως ξεκίνησαν το μέτρο από "φτωχές" χώρες της λατινικής Αμερικής, με ΜΕΓΑΛΟ όμως πληθυσμό, όπου και κάναν τις μετρήσεις τους. Εκεί δλδ που πίστευαν πως θα έχουν τις μεγαλύτερες "απώλειες" από τις τετράδες. Και προφανώς τους πήγε καλά και το εφαρμόζουν τώρα παντού. Αλλιώς θα έλεγαν oups λάθος και το παίρνουμε πίσω και όλοι οι υπόλοιποι μένετε εκεί που είστε.

Και όταν φτάσουν σε χώρες τύπου Αμερικής/Ιαπωνίας μπορεί να περιμένουν νούμερα 1(τετράδα)-> 4 x 4k συνδέσεις. Και όλα τα υπόλοιπα είναι για εσωτερική κατανάλωση. Μην ξεχνάμε παιδιά πως είμαστε μόλις 10εκ ανθρωπάκια και αλλού ζόυνε δις...

 

δεν εβρισκε πλεον νέους συνδρομητες. τωρα θα φαει ενα καλό γδούπο αλλα απο εκει και έπειτα θα αρμέξει τους υπαρχοντες με αυξησεις. ηταν τεραστιο το προβλημα του διαμοιρασμου και κάποτε έπρεπε να το λύσουν. θα κανει μια πτωση η μετοχη, θα πέσουν λίγο τα έσοδα αλλα μετα στα ιδια θα ειναι. δεν θα χάσει πολλα λεφτα καθώς απο τους 4 ο ενας θα το αγοράσει. 7 εδιναν€ 4, 7€ θα δινει ενας. το νετφλιξ τα ιδια θα παιρνει.

Επεξ/σία από basilis_k6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δεν εβρισκε πλεον νέους συνδρομητες. τωρα θα φαει ενα καλό γδούπο αλλα απο εκει και έπειτα θα αρμέξει τους υπαρχοντες με αυξησεις. ηταν τεραστιο το προβλημα του διαμοιρασμου και κάποτε έπρεπε να το λύσουν. θα κανει μια πτωση η μετοχη, θα πέσουν λίγο τα έσοδα αλλα μετα στα ιδια θα ειναι. δεν θα χάσει πολλα λεφτα καθώς απο τους 4 ο ενας θα το αγοράσει. 7 εδιναν€ 4, 7€ θα δινει ενας. το νετφλιξ τα ιδια θα παιρνει.

Με ένα απλό search στο Internet (για να μην κάνουμε διαφήμιση) θα δεις πως στο 4ο τρίμηνο έγραψε ρεκόρ νέων συνδρομητών. Δεν έπιασαν όμως τον τζίρο που υπολόγιζαν γιατί προφανώς οι περισσότερες ήταν από τις "φτηνές". Γιαυτό και έγραψα πως θεωρούν πως αργά ή γρήγορα πολλοί θα αναβαθμίσουν.

Και για να μην παρεξηγούμαστε, κι εγώ εύχομαι να φάνε ένα "γερό χαστούκι" μπας και τουλάχιστον δώσουν αυτό που έγραψαν παραπάνω.  Full content ακόμα και στην φθηνή συνδρομή. Ακόμα καλύτερα να φθηνήνει φυσικά

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2023 στις 3:58 ΜΜ, apos είπε

Αν και είμαι από αυτούς που θα πληγούν από αυτό το μέτρο, αντικειμενικά υπάρχει ένα δίκιο στην πλευρά του Netflix, όσο κι αν δεν μας αρέσει. Τώρα, αν η υλοποίηση θα γίνει σωστά, άλλη υπόθεση.

Όχι δεν υπάρχει δίκιο! Με αναγκάζει να πάρω 4 άδειες για να έχω 4K. Εγώ θέλω δύο ή και μια μπορεί να μου έφτανε. Τις υπόλοιποες πρέπει να έχω δικαίωμα τουλάχιστον να τις διαμοιράσω (με αμοιβή ή όχι δικό μου θέμα). Αλλιώς ας μου δώσει 1 ή 2 άδειες σε 4K με μικρότερο κόστος!

Η πονηριά 1 άδεια σε HD και 2 άδειες FHD είναι απλά γελοία! Ούτε η αναλογία των τιμών κολλάει πουθενά! 14€ για 4 άδειες σε 4K, και μόλις 3€ λιγότερα για 2 άδειες σε FHD??? Δηλαδή αν είμαι μόνος μου δεν χρειάζομαι το 4K? Και αν το θέλω πρέπει να πληρώσω 4 άδειες???

Επεξ/σία από nikosjc
  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris1090t είπε

Δεν είμαι ο μόνος δηλαδή που κατάλαβα αυτό το πράγμα... Τέλος οι φθηνές συνδρομές.

Στη ουσία αν φτιάξεις λογαριασμό μέσω Τουρκίας και έχει κλειδώσει τουρκική ip αν δεν μπεις μετά απο λίγο καιρό απο την ίδια ip ή αποτ η ίδια τοποθεσία θα σου κλειδώνει ο λογαριασμός;  τον ήπιαμε... 

Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες γιατί και να φτιάξεις λογαριασμό στο σπίτι σου ελληνικη συνδρομή και ip, αν κλείσεις το ρουτερ και το ανοίξεις (ή αν πέσει το ρεύμα) θα πάρεις άλλη ip. Οπότε πάλι είναι σαν να την έκανες σε άλλο σπίτι την συνδρομή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τη συνδρομή των 10.99 για τη μικρή πριν μια εβδομάδα. Στην εγγραφή ζήτησε να δηλώσω 2 συσκευές που θα παίζει. Δήλωσα μόνο την τηλεόραση και όχι δευτερη συσκευή. Σε λίγο καιρό θα πάω σε άλλο σπίτι (μόνος μου 🙁 για όποιον κατάλαβε) και θέλω να δηλώσω την τηλεόραση εκεί. Οπότε θα φάω άκυρο? Στην ίδια οικογένεια θα ανήκει ο λογαριασμός, από έναν θα πληρωνεται,σε 2 συγκεκριμένες συσκευές θα είναι. Γιατί να έχω πρόβλημα. Αν όντως δεν μπορώ να το κάνω θα φάνε άκυρο, γιατί σκεφτόμουν να τον διατηρήσω για τη μικρή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MikeKata είπε

Προσωπικά μου αρέσει το Transmission. Καθόλου bloatware, απλοποιημένο interface και κάνει ό,τι ακριβώς χρειάζεσαι.

Καλό το είχα χρόνια σε raspberry κ δορυφορικό δέκτη. Το πιο ελαφρύ σε headless mode αλλά πλέον προτιμώ qbittorrent σε docker για δύο παραπάνω λόγους . Ο πρώτος είναι η επιλογή sequential download που βλέπεις τη ταινία καθώς κατεβαίνει χωρίς να περιμένεις να κατέβει ολόκληρο όπως κάνει το Stremio κ κάποτε το popcorn και ο δεύτερος είναι η επιλογή πρόσθετων tracker σε όλα τα torrent α και τρίτων πολύ βασικό ... η καλύτερη αναζήτηση torrent ever

Επεξ/σία από fragment_
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nikosjc είπε

Όχι δεν υπάρχει δίκιο? Με αναγκάζει να πάρω 4 άδειες για να έχω 4K. Εγώ θέλω δύο ή και μια μπορεί να μου έφτανε. Τις υπόλοιποες πρέπει να έχω δικαίωμα τουλάχιστον να τις διαμοιράσω (με αμοιβή ή όχι δικό μου θέμα). Αλλιώς ας μου δώσει 1 ή 2 άδειες σε 4K με μικρότερο κόστος!

Η πονηριά 1 άδεια σε HD και 2 άδειες FHD είναι απλά γελοία! Ούτε η αναλογία των τιμών κολλάει πουθενά! 14€ για 4 άδειες σε 4K, και μόλις 3€ λιγότερα για 2 άδειες σε FHD??? Δηλαδή αν είμαι μόνος μου δεν χρειάζομαι το 4K? Και αν το θέλω πρέπει να πληρώσω 4 άδειες???

Ναι, ίσως δεν το διατύπωσα κι εγώ σωστά. Έχει δίκιο στο κομμάτι του ότι γίνεται κατάχρηση του concept "family". Αυτά που λες είναι σωστά. Πρακτικά κι εμένα για αυτό θα με χάσει.

Επεξ/σία από apos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αμα θελω να βλεπω netflix απο το κινητο με το app, on the go με χρηση δεδομένων κινητης δε μπορω? πρεπει να ειμαι συνδεδεμένος απο το wifi του σπιτιου μου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ούτε δίνει το φθηνό πακέτο με τις διαφημίσεις, ούτε φέρνει όλο το περιεχόμενο που έχει στην Αμερική, ούτε φτιάχνει ένα πρόγραμμα με 4k με ένα προφίλ... Bye bye...!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...