Προς το περιεχόμενο

ink tank. Epson ή κάποιον άλλο;


archimidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω εκτυπωτή με scanner για το σπίτι.

Σχεδόν καθημερινή χρήση. πέρα από 2 εβδομάδες καλοκαιρινών διακοπών δεν νομίζω πως υπάρχει περίπτωση να μην τυπώνει μέσα στη βδομάδα.

Χοντρικά υπολογίζω Min 50-100 εκτυπώσεις την εβδομάδα. max 500. Από τις οποίες 80% έγχρωμες.

 

Έχω εμπειρία αρχικά με Epson μόνο. Έχουμε στο γραφείο τον L6160. Που κοντεύει πλέον τις 60.000 σελ ! και τον χρησιμοποιούμε 8 άτομα.

μέχρι τις 40.000 ήμασταν πολλοί ευχαριστημένοι. μετά άρχισαν τα βουλώματα στις κεφαλές και πολοί καθαρισμοί (έχω αλλάξει τουλάχιστον 3 φορές το δοχείο συλλογής).

στις 55.000 εκτυπώσεις πλέον έκλεισε αρκετά η μια κεφαλή. Αλλάχτηκαν όλες οι κεφαλές με 150€ και συνεχίζει... από την αρχή στην ουσία. Δεν έχει βγάλει άλλο θέμα γενικά.

Το τελευταίο 6μηνο έχει προστεθεί στο γραφείο και ένας 6270 που κοντεύει τις 10.000 σελ. πλήρως ευχαριστημένος και με αυτόν. Στην ουσία από θέμα εκτύπωσης είναι ίδιος με τον 6160.

Τώρα ήρθε η σειρά για το σπίτι. 

Πάω πάλι σε epson ή κοιτάω και κάποιον άλλο Ink tank; Είναι κάποια άλλη εταιρεία ανταγωνιστική που αξίζει να δω;

Αξίζει να πάω πάλι σε epson eco tank αλλά σε ποιο οικονομική σειρά; 

Οι βασικές διαφορές που βλέπω στα πιο οικονομικά είναι:

  1. λιγότερα ακροφύσια - πιο αργή εκτύπωση σχεδόν διπλάσιος χρόνος
  2. λίγο μικρότερο μέγεθος σταγόνας 3pl  (αντί για 3.3pl) άρα και λίγο καλύτερη ανάλυση 5.760 x 1.440 DPI vs 4.800 x 1.200 DPI
  3. Μελάνι dye vs Μαύρο μελάνι pigment και έγχρωμα μελάνια dye
  4. σε κάποια μοντέλα δίνει εγγύηση 30.000σελ vs 50.000
  5. τροφοδοσία χαρτιού από πίσω - άρα έξτρα σκόνη εσωτερικά

ας πούμε πως η ταχύτητα δεν μας απασχολεί. 

όσον αφορά την εγγύηση σαφώς είναι σημαντικό αλλά δεν νομίζω πως και οι 30.000 είναι λίγες για οικιακή χρήση, εκτός και αν η διαφορά συνεπάγετε και με διαφορά κατασκευαστικής ποιότητας.

όσον αφορά την ανάλυση έχει κανείς εμπειρία αν είναι αισθητή η διαφορά; Προσωπικά θα ήθελα λίγο καλύτερη ποιότητα κάποιες φορές σε σχέση με τον 6270.

Η διαφορά στο μαύρο pigment ξέρουμε στην ουσία τι σημαίνει; Έχει κάποια πλεονεκτήματα;

ευχαριστώ για τη βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε, αν δεν κάνω λάθος, έχεις δώσει μόνος σου τις απαντήσεις σχεδόν σε όλα σου τα ερωτήματα. Γνωρίζεις σε βάθος τις ανάγκες σου και έχεις την απαιτούμενη εμπειρία. Τα λίγα που θα μπορούσε να προσθέσει κάποιος είναι τα εξής: Οι Epson ink tank είναι η πλέον συμφέρουσα επιλογή για τις ανάγκες/απαιτήσεις σου. Έχουν συνήθως 3ετή εγγύηση, καλό service, τεχνογνωσία και -τηρουμένων των αναλογιών- αξιόπιστα μηχανήματα. Διαλέγεις αυτό που σου ταιριάζει και τον στύβεις κανονικά και με το νόμο. Οι ink tank δεν είναι για μια ζωή, είναι "τόσο-όσο".

ΥΓ Τώρα που το σκέφτομαι, κανένας έγχρωμος εκτυπωτής (είτε laser είτε ink tank) δεν είναι για μια ζωή. Οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αντέχεις οικονομικά πάρε τον 8160 ή τον 8180 που είναι α3+

Είναι αυτό που λέμε μπιμπελό με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Εάν όχι μέχρι πόσα μπορείς να διαθέσεις?

 

5 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Εάν αντέχεις οικονομικά πάρε τον 8160 ή τον 8180 που είναι α3+

Είναι αυτό που λέμε μπιμπελό με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Εάν όχι μέχρι πόσα μπορείς να διαθέσεις?

 

Για τα άλλα που ρωτάς θα σου απαντήσω το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως έχεις ήδη γνώση του τι είναι και τι δεν είναι ένας εκτυπωτής ink tank σύμφωνα με αυτά που γράφεις. Ειδικότερα ξέρεις και τι να περιμένεις απο έναν Epson, οπότε εγώ θα προσθέσω μια οπτική για άλλη μάρκα και μοντέλο. 

Θα μπορούσες να βάλεις μέσα στις επιλογές σου και μοντέλο απο την σειρά G της Canon. Προσωπικά έχω τον G5040. Σε σχέση με Epson που έχω δουλέψει έχει τις εξής διαφορές:
- Πιο αργός
- Μικρότερη εγγύηση τόσο σε έτη (μόλις δύο) όσο και σε σελίδες (αν θυμάμαι καλά 30.000)
- Καλύτερη ποιότητα στα έγχρωμα
- Πιο οικονομικός σε μελάνι ανά χιλιάδα σελίδων (μικρή διαφορά, αλλά υπαρκτή)
- δεν κάνει τις γνωστές γραμμές στις έγχρωμες εκτυπώσεις που κάνουν οι Epson ink tank σε φωτογραφίες
- Δεν μου έχει πετάξει ποτέ μύνημα για μπλοκαρισμένο χαρτί, πρόβλημα σε μελάνι ή ακροφύσια ή οτιδήποτε άλλο σε 20.000+ σελίδες και δύο χρόνια τώρα. Θα έλεγα αξιόπιστος σε επίπεδα laser. Αντίθετα οι 2 epson που έχω, ένας φωτογραφικός και ένας ink tank, όταν δώσω πολλές σελίδες μαζεμένες, πρέπει να είμαι απο πάνω τους. Πολύ συχνά θα βγει μηνυμα για μπλοκαρισμένο χαρτί (ενώ δεν είναι) ή θα τραβήξουν κενή σελίδα και μετά θα βγάλουν μήνυμα για κακή εισαγωγή χαρτιού (που δεν ισχύει)
-επίσης δεν χρειάστηκε ποτέ καθαρισμό κεφαλών (αλλά δουλεύει κυριολεκτικά καθημερινά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, highpriest είπε

Θεωρώ πως έχεις ήδη γνώση του τι είναι και τι δεν είναι ένας εκτυπωτής ink tank σύμφωνα με αυτά που γράφεις. Ειδικότερα ξέρεις και τι να περιμένεις απο έναν Epson, οπότε εγώ θα προσθέσω μια οπτική για άλλη μάρκα και μοντέλο. 

Θα μπορούσες να βάλεις μέσα στις επιλογές σου και μοντέλο απο την σειρά G της Canon. Προσωπικά έχω τον G5040. Σε σχέση με Epson που έχω δουλέψει έχει τις εξής διαφορές:
- Πιο αργός
- Μικρότερη εγγύηση τόσο σε έτη (μόλις δύο) όσο και σε σελίδες (αν θυμάμαι καλά 30.000)
- Καλύτερη ποιότητα στα έγχρωμα
- Πιο οικονομικός σε μελάνι ανά χιλιάδα σελίδων (μικρή διαφορά, αλλά υπαρκτή)
- δεν κάνει τις γνωστές γραμμές στις έγχρωμες εκτυπώσεις που κάνουν οι Epson ink tank σε φωτογραφίες
- Δεν μου έχει πετάξει ποτέ μύνημα για μπλοκαρισμένο χαρτί, πρόβλημα σε μελάνι ή ακροφύσια ή οτιδήποτε άλλο σε 20.000+ σελίδες και δύο χρόνια τώρα. Θα έλεγα αξιόπιστος σε επίπεδα laser. Αντίθετα οι 2 epson που έχω, ένας φωτογραφικός και ένας ink tank, όταν δώσω πολλές σελίδες μαζεμένες, πρέπει να είμαι απο πάνω τους. Πολύ συχνά θα βγει μηνυμα για μπλοκαρισμένο χαρτί (ενώ δεν είναι) ή θα τραβήξουν κενή σελίδα και μετά θα βγάλουν μήνυμα για κακή εισαγωγή χαρτιού (που δεν ισχύει)
-επίσης δεν χρειάστηκε ποτέ καθαρισμό κεφαλών (αλλά δουλεύει κυριολεκτικά καθημερινά)

Λύσε μου σε παρακαλώ την εξής απορία: Ο G5040 που έχεις, ξέρεις και άλλους που να είναι το ίδιο ευχαριστημένοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gatos74 είπε

Εάν αντέχεις οικονομικά πάρε τον 8160 ή τον 8180 που είναι α3+

Είναι αυτό που λέμε μπιμπελό με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Εάν όχι μέχρι πόσα μπορείς να διαθέσεις?

 

Για τα άλλα που ρωτάς θα σου απαντήσω το βράδυ.

Οι Α3 είναι όνειρο μεν υπερβολή όμως για μένα.

Ιδανικά θα ήθελα να μην φύγω πάνω από 300€ ή max 360€.

Η επιστροφή χρημάτων από την epson μάλλον σταμάτησε άραγε θα παίξει πάλι;

Περισσότερο με ενδιαφέρει η ποιότητα κατασκευής για αυτό ρώτησα για άλλες μάρκες που δεν τις γνωρίζω καθώς και τις πιο οικονομικές σειρές της epson.

3 ώρες πριν, highpriest είπε

Θεωρώ πως έχεις ήδη γνώση του τι είναι και τι δεν είναι ένας εκτυπωτής ink tank σύμφωνα με αυτά που γράφεις. Ειδικότερα ξέρεις και τι να περιμένεις απο έναν Epson, οπότε εγώ θα προσθέσω μια οπτική για άλλη μάρκα και μοντέλο. 

Θα μπορούσες να βάλεις μέσα στις επιλογές σου και μοντέλο απο την σειρά G της Canon. Προσωπικά έχω τον G5040. Σε σχέση με Epson που έχω δουλέψει έχει τις εξής διαφορές:
- Πιο αργός
- Μικρότερη εγγύηση τόσο σε έτη (μόλις δύο) όσο και σε σελίδες (αν θυμάμαι καλά 30.000)
- Καλύτερη ποιότητα στα έγχρωμα
- Πιο οικονομικός σε μελάνι ανά χιλιάδα σελίδων (μικρή διαφορά, αλλά υπαρκτή)
- δεν κάνει τις γνωστές γραμμές στις έγχρωμες εκτυπώσεις που κάνουν οι Epson ink tank σε φωτογραφίες
- Δεν μου έχει πετάξει ποτέ μύνημα για μπλοκαρισμένο χαρτί, πρόβλημα σε μελάνι ή ακροφύσια ή οτιδήποτε άλλο σε 20.000+ σελίδες και δύο χρόνια τώρα. Θα έλεγα αξιόπιστος σε επίπεδα laser. Αντίθετα οι 2 epson που έχω, ένας φωτογραφικός και ένας ink tank, όταν δώσω πολλές σελίδες μαζεμένες, πρέπει να είμαι απο πάνω τους. Πολύ συχνά θα βγει μηνυμα για μπλοκαρισμένο χαρτί (ενώ δεν είναι) ή θα τραβήξουν κενή σελίδα και μετά θα βγάλουν μήνυμα για κακή εισαγωγή χαρτιού (που δεν ισχύει)
-επίσης δεν χρειάστηκε ποτέ καθαρισμό κεφαλών (αλλά δουλεύει κυριολεκτικά καθημερινά)

Ευχαριστώ θα το ψάξω λίγο και τον canon από αντιπροσωπεία είναι οκ; 

Όντως με τους epson που έχω δουλέψει παίζει θεμα κάποιες φορές με γραμμές στις έγχρωμες εκτυπώσεις και θέλει καθαρισμό συχνό απο όσο έχω καταλάβει. 

Σαν ποιότητα στις φωτογραφίες γενικά θα έλεγα ότι είναι ανεκτή αλλά συμβιβάζομαι. Μεγάλη διαφορά στα χρώματα είδα με φωτογραφικά χαρτιά έστω και τα οικονομικά του πλαισίου. Θα ήθελα να δω και σε πιο ποιοτικό τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgeole είπε

Λύσε μου σε παρακαλώ την εξής απορία: Ο G5040 που έχεις, ξέρεις και άλλους που να είναι το ίδιο ευχαριστημένοι;

Δεν ξέρω προσωπικά κανέναν να έχει τον ίδιο ή κάποιον απο την τετραψήφια σειρά G.

Εναν που γνωρίζω  πάντως με G640 (τον φωτογραφικό 6 χρωμάτων) είναι επίσης ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, highpriest είπε

Δεν ξέρω προσωπικά κανέναν να έχει τον ίδιο ή κάποιον απο την τετραψήφια σειρά G.

Εναν που γνωρίζω  πάντως με G640 (τον φωτογραφικό 6 χρωμάτων) είναι επίσης ευχαριστημένος.

Τότε, αφού όλα δουλεύουν ρολόι,  μάλλον δεν έχεις νταραβεριστεί και με την αντιπροσωπεία της Canon, για να έχουμε εικόνα, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, georgeole είπε

Τότε, αφού όλα δουλεύουν ρολόι,  μάλλον δεν έχεις νταραβεριστεί και με την αντιπροσωπεία της Canon, για να έχουμε εικόνα, σωστά;

Δεν χρειάστηκε για αυτόν τον εκτυπωτή. Αλλά και να χρειαστεί δεν θα φύγει στην αντιπροσωπεία αφου έχει βγει απο την εγγύηση.

Για άλλους (πελατών) που χρειάστηκε, και ήταν εκτός εγγύησης,  οι τιμές που μου είπαν ήταν τέτοιες που κρίθηκαν ασύμφορες για επισκευή μέσω αντιπροσωπείας. Μιλάω πάντα για φτηνά inkjet μοντέλα που γενικά είναι ασύμφορη η επισκευή τους σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε λίγο καιρό κλείνω 2 χρόνια έχοντας στην κατοχή μου τον G540

(το μικρότερο αδερφάκι του G640 που δέν έχει σαρωτή).

Με 168 ευρώ αυτή την στιγμή θεωρώ ότι είναι ότι πιό value for money μπορεί

να έχει ένας οικιακός χρήστης.

Ο φίλος αρχιμίδης όμως χρειάζεται κάτι για να τυπώνει 15-20 χιλιάδες σελίδες

τον χρόνο.

Δέν ξέρω την αντοχή αυτών των μοντέλων με τέτοια χρήση.

Εμπιστεύομαι αυτά που λέει ο highpriest για τον 5040 που είναι μέσα

στα περιθώρια τιμής για τον αρχιμίδη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...