Προς το περιεχόμενο

Απορία για επεξεργαστή και ram


Feygatos...

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Μιας και το τελευταίο μου pc το έστησα πριν 7 χρόνια ίσως και λίγο παραπάνω είχα χάσει επαφή με το αντικείμενο και πλέον στήνω ενα pc σιγά σιγά για χρήση γενική στο σπίτι. Λίγο gaming και αυτό όχι τίποτα βαρύ. 

Ως τώρα πήρα πρώτα το κουτί όπου είναι το Be Quiet Pure Base 500DX Gaming Midi Tower. 

Μητρική μιας και θα πάω σε ΑΜ4 πήρα την MSI b550 gaming plus 

Και τροφοδοτικό be quiet System power 9 cm 700w.

Τώρα δεν ξέρω για επεξεργαστή με ενσωματωμένα γραφικά είμαι ανάμεσα σε 

AMD Ryzen 5 3400G 3.7GHz

AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz

Και για ram σκέφτομαι:

G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 3600 για Desktop

 

Άμα έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο περίπου σε αυτό το budget θα ήμουν ευγνώμων 😁 αλλιώς θα παραγγείλω αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως θα πας σε αυτό το σύστημα:

Ο 3400G δεν υποστηρίζεται από την μητρική. Ακόμα και αν έμπαινε, (άποψή μου) θα έδινα την (μικρή) διαφορά για τον 5600G αντί του 3400G. Έχουν αρκετή διαφορά σε απόδοση αυτοί οι δύο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δίκιο έχεις τώρα κοιτούσα συμβατότητες στο site της msi! 

Ναι δεν έχω θέμα με το οικονομικό. Ακόμα και έναν με μικρή διαφορά με τον 5600 να είχε και να άξιζε τη διαφορά θα τον επέλεγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Μόνο 5600G μπορεις να παρεις απο τη στιγμη που πηρες ηδη μητρικη :P 

Οι ραμ ειναι μια χαρα που εβαλες. 

Ναι δεν είχα δει συμβατότητες μέχρι πριν μισή ώρα που έγραψα το θέμα. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μιας και το πρόσεξα. Αν δεν έχεις πάρει ήδη το τροφοδοτικό που αναφέρεις, προτίμησε κάποιο gold 550-650W.

α) Μεγαλύτερη εγγύηση (5 χρόνια έναντι των 3 του system power 9).

β) Λιγότερα περιττά Watt (με τον 5600G ακόμα και τα 500W είναι παραπανίσια). Εκτός και αν σκοπεύεις κάποτε να βάλεις κάποιο "τέρας" κάρτα γραφικών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητρική που πλέον κοστίζει ~170€ και συζητάμε διαφορές σε 3400g με 5600g είναι κάπως παράλογο. Σπατάλη η μητρική που πήρες αν σε ενδιαφέρει να βάλεις apu

Επίσης έχεις κάνει "κακή" επιλογή τροφοδοτικού αφού δίνεις λεφτά για τα 700w που ουσιαστικά δύσκολα θα εκμεταλλευτείς, σε τέτοιας κατηγορίας τροφοδοτικά αποφεύγουμε ενεργοβόρες κάρτες

32gb ram επίσης κάπως περίεργη επιλογή, το καταλαβαίνω σα λογική μόνο ως: δε θέλω να ξανασχοληθώ ποτέ και μιας που είναι σε καλή τιμή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παρήγγειλα βασικά τον 5600 και ram σε 16gb

Τροφοδοτικό το διάλεξα πολύ βιαστικά ούτε καν είδα κατηγορία 😂

GPU ίσως βάλω αργότερα άμα ασχοληθώ με gaming μιας και χρόνια έπαιζα απλά τελευταία χρόνια τα παράτησα μιας κ μετακόμισα λόγο δουλειάς και προέκυψε και ένα παιδί στη πορεία 😁

Ram τώρα θεωρώ μικρό το κόστος αλλά καταλαβαίνω ότι και με 16 κάνω τη δουλειά μου και άμα θέλω προσθέτω αργότερα. 

Επεξ/σία από Feygatos...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ελπίζω ότι παρήγγειλες τον 5600g και όχι τον σκέτο.

Ο 5600 δεν έχει ενσωματωμένα γραφικά θα χρειαστείς gpu

 

Ευχαριστω για την ενημέρωση! Το G πήρα μιας και διάβασα ότι έχει γραφικά αλλά δεν ήξερα καν τη διαφορά του απλού με του G και με του Χ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...