Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για MySQL - reset root password


metaptixiako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, είχα κατεβάσει όταν έκανα το μεταπτυχιακό μου την mysql και δεν είχα κρατήσει το root password που είχα βάλει. Τώρα την ξανακατεβάζω και δεν με βάσει δεν είμαι connected γιατί δεν αναγνωρίζει τις προσπάθειες που κάνω. Βρήκα τα βήματα για επαναφορά password αλλά στο βήμα που πάω έναρξη και πατάω services και πρέπει απο το παράθυρο που ανοίγει να βρω το mysql εγω δεν το βρίσκω δεν υπάρχει πουθενά. 

 

Τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά ξέρει κανείς?

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω εγκαταστήσει και απ εγκαταστήσει πολλές φορές ναι 

Σε ευχαριστώ. Αυτό το είχα βεί στο google όντως που έψαξα. Το πρόβλημά μου όμως στην ουσία το 

Step 2

Stop the MySQL server if it is running

For a server that is running as a Windows service, go to the Services manager: From the Start menu, select Control Panel, then Administrative Tools, then Services. Find the MySQL service in the list and stop it.

 

Δεν μπορώ να βρω το MySQL στη λίστα. Δεν υπάρχει.

Τι μπορεί να κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την γραμμή εντολών μπες στον φάκελο bin τού MySQL Server. 

Το μονοπάτι σου θα είναι αυτό: C:\Program Files\MySQL\MySQL Server Χ.Χ (πχ 8.0 - όποιον έχεις)\bin>

Έπειτα πληκτρολογείς mysqld --install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mrs. Hyde είπε

Από την γραμμή εντολών μπες στον φάκελο bin τού MySQL Server. 

Το μονοπάτι σου θα είναι αυτό: C:\Program Files\MySQL\MySQL Server Χ.Χ (πχ 8.0 - όποιον έχεις)\bin>

Έπειτα πληκτρολογείς mysqld --install

ok μπήκα στο μονοπάτι , το "mysqld --install" που το πληκτρολογώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να τρέξεις την γραμμή εντολών με δικαιώματα διαχειριστή. Μόλις σου ανοίξει, θα πληκτρολογήσεις cd/ και θα πατήσεις enter. 

Μετά cd Program Files

Με την ίδια φιλοσοφία συνεχίζεις για να φτάσεις στον bin

cd MySql 

cd MySQL Server X.X (όποια version έχεις)

cd bin

Και τέλος, mysqld --install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιθανό η υπηρεσία MySQL να μην είναι εγκατεστημένη ή να μην εκτελείται στον υπολογιστή σας. Για να ελέγξετε εάν η υπηρεσία είναι εγκατεστημένη, μπορείτε να ανοίξετε τη Διαχείριση Υπηρεσιών των Windows πληκτρολογώντας "services.msc" στη γραμμή αναζήτησης του μενού Έναρξη και πατώντας enter. Στη Διαχείριση υπηρεσιών, κάντε κύλιση προς τα κάτω στη λίστα για να βρείτε το "MySQL". Εάν δεν υπάρχει στη λίστα, θα χρειαστεί να εγκαταστήσετε ξανά τη MySQL.

Εάν η υπηρεσία είναι εγκατεστημένη αλλά δεν εκτελείται, μπορείτε να την ξεκινήσετε κάνοντας δεξί κλικ στην υπηρεσία στη Διαχείριση υπηρεσιών και επιλέγοντας «Έναρξη». Εάν εξακολουθείτε να μην μπορείτε να βρείτε την υπηρεσία, δοκιμάστε να επανεκκινήσετε τον υπολογιστή σας και ελέγξτε ξανά.

Αφού επιβεβαιώσετε ότι εκτελείται η υπηρεσία MySQL, μπορείτε να ακολουθήσετε τα βήματα για να επαναφέρετε τον κωδικό πρόσβασης root όπως περιγράφεται στην τεκμηρίωση της MySQL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...