Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση ή...


AliasAndrew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το pc της υπογραφής (Intel Core i7 7700k| Gigabyte z270 Gaming K3| HyperX Fury 16 GB| Gigabyte Windforce GTX1070| Samsung 850 EVO 250 GB/ Western Digital Blue 3D 1 TB/ Seagate Barracuda 2 TB| PSU Be Quiet! Pure Power 10 CM 600W| Be Quiet Silent Base 600 Orange).

Μέχρι τώρα ήταν εξαιρετικό στο gaming, ακόμα και σε τίτλους όπως Cyberpunk 2077 αλλά από εδώ και πέρα με όλο και περισσότερους τίτλους να βγαίνουν αποκλειστικά για current gen κονσόλες (που συμπαρασύρει και τις απαιτησεις σε pc) αρχίζουν και δυσκολεύουν τα πράγματα.

Θα άξιζε πιστεύετε μια αναβάθμιση σε καρτα γραφικών για να με κρατήσει καμιά 3ετία ακόμα; Και αν ναι σε ποιά; Κάτι άλλο δεν θέλω να αλλάξω στο pc. Η οθόνη μου είναι 1080p.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μια αρκετά καλή κάρτα και ταυτόχρονα η αγορά είναι στρεβλή.

Προσωπικά θεωρώ ότι θα δώσεις πολλά, για μικρή (σχετικά)

Κράτα την 1070 από τη στιγμή που σου αρκεί και ανέμενε για την κατάλληλη στιγμή ή κάποια εξαιρετική προσφορά

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickol-us είπε

Έχεις μια αρκετά καλή κάρτα και ταυτόχρονα η αγορά είναι στρεβλή.

Προσωπικά θεωρώ ότι θα δώσεις πολλά, για μικρή (σχετικά)

Κράτα την 1070 από τη στιγμή που σου αρκεί και ανέμενε για την κατάλληλη στιγμή ή κάποια εξαιρετική προσφορά

 

 

Δεν ξερω ποσα θωρεις  πολλα χρηματα και ποια αυξηση επιδοσεων θεωρεις μικρη , παντως(χωρις να ξερω τι μπατζετ διαθετει) μπορει για παραδειγμα  με 400 ευρω να παρει μια 6700xt, να πουλησει και την 1070 (κανα 150αρι δεν πιανει χοντρικα?) οποτε με κανενα  ~250αρι κανει μια αναβαθμιση που θα δει σχεδον διπλασιασμο επιδοσεων. Το double performance σιγουρα δεν ειναι μικρη αναβαθμιση, τωρα τα χρηματα αν ειναι πολλα η λιγα ειναι κατι σχετικο οποτε ας το δει και ο ιδιος. Για 3 ετια που λεει σε 1080P,  μια 6700xt πιστευω το εχει  σχετικα ευκολα.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nickol-us είπε

Έχεις μια αρκετά καλή κάρτα και ταυτόχρονα η αγορά είναι στρεβλή.

Προσωπικά θεωρώ ότι θα δώσεις πολλά, για μικρή (σχετικά)

Κράτα την 1070 από τη στιγμή που σου αρκεί και ανέμενε για την κατάλληλη στιγμή ή κάποια εξαιρετική προσφορά

 

Ακόμα παλεύεται αλλά με κάτι απαιτήσεις που βλέπω για παιχνίδια που θα βγουν ούτε τις ελάχιστες δεν πιάνει η 1070. Είναι στρεβλή η αγορά πολύ καιρό τώρα. Αλλά και σήμερα ακομα με την κατάρρευση των κρυπτο βλέπω να ζητάνε 500ρια για 3060. Όταν είχα πάρει την 1070 τότε στα 400 € μου φαίνεται πολύ κάπως να δώσω τόσα

9 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

 

Δεν ξερω ποσα θωρεις  πολλα χρηματα και ποια αυξηση επιδοσεων θεωρεις μικρη , παντως(χωρις να ξερω τι μπατζετ διαθετει) μπορει για παραδειγμα  με 400 ευρω να παρει μια 6700xt, να πουλησει και την 1070 (κανα 150αρι δεν πιανει χοντρικα?) οποτε με κανενα  ~250αρι κανει μια αναβαθμιση που θα δει σχεδον διπλασιασμο επιδοσεων. Το double performance σιγουρα δεν ειναι μικρη αναβαθμιση, τωρα τα χρηματα αν ειναι πολλα η λιγα ειναι κατι σχετικο οποτε ας το δει και ο ιδιος. Για 3 ετια που λεει σε 1080P,  μια 6700xt πιστευω το εχει  σχετικα ευκολα.

Λες να υπάρχει τόσο δραματική διαφορά; Αν ναι σίγουρα αξίζει. Η 6700xt είναι στην κατηγορία 3060Ti; Έχω χάσει λίγο επαφή με το σπορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@AliasAndrew Ναι, η 6700XT είναι λίγο πάνω σε raster από την 3060ti. Και είναι χοντρικά ένα 80% πάνω σε raster από τη δικιά σου (σε νέους τίτλους μπορεί να είναι και μεγαλύτερη η ψαλίδα). Για μένα το 70% είναι ένα πολύ λογικό gain για να κάνει κάποιος αναβάθμιση. 

Κοίτα, επειδή δεν έχεις 1060/rx480, γνώμη μου είναι ότι έχεις ακόμα περιθώρια με την κάρτα αυτή. Από εκεί και πέρα, είναι θέμα του πόσο παίζεις ΑΑΑ games, αν θα παίξεις τα καινούρια, και σε ποια ανάλυση είσαι ικανοποιημένος, και αν έχεις υπομονή και πόση να πέσουν οι Ampere και Rdna2 κι άλλο. Σκοπός σου προφανώς είναι να τερματίζεις τουλάχιστον τα 1080p.

Δηλαδή: 6600; Όχι. (Εκτός αν θες να ξεφορτωθείς την 1070, όσο ακόμα μπορεί να πιάσει αρκετά λεφτά στα μεταχειρισμένα και να πάρεις νέα κάρτα με εγγύηση στα 280 ευρώ και δυο παιχνίδια) 6650xt; Μάλλον όχι, καθώς σου δίνει ένα 60% πάνω, αλλά αν πάει 300 στρογγυλά θα το σκεφτόμουνα, γιατί κάνει τη δουλειά στα 1080p. 3060ti/6700 (non ή και)xt; Ναί, αλλά σε τι τιμή; Η απόφαση είναι δική σου, εσύ ξέρεις καλύτερα τις ανάγκες σου. 

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AliasAndrew είπε

 

Λες να υπάρχει τόσο δραματική διαφορά; Αν ναι σίγουρα αξίζει. Η 6700xt είναι στην κατηγορία 3060Ti; Έχω χάσει λίγο επαφή με το σπορ

Ναι είναι κατηγορίας 3060ti και είναι 80% ταχύτερη από την 1070 σου, θα δεις  δηλαδή σχεδόν double performance. Υπάρχει και η απλή 6700 στα 360-370 ευρώ που είναι μόλις 10% πιο αργή από την 6700xt. Από κει και πέρα το οικονομικό είναι υποκειμενικό και  είναι δικό σου θέμα.Αν πας σε πιο ακριβές κάρτες προφανώς θα δεις και πάνω από διπλό performance gain αλλά αρχίζουν να φεύγουν οικονομικά και δεν υπάρχει λόγος για 1080p. Οι 6700/6700χτ/3060ti είναι το sweet sport price/performance για την ανάλυση σου και  το σκεπτικό ότι θες να σου βγάλουν και μια 3ετια που λες.
Εάν βλέπεις ότι δυσκολεύεται η 1070 στα games που παίζεις, εγώ θα έκανα την κίνηση παντως.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80% πάνω σε 1080p δεν υπάρχει περίπτωση να δει σε καμία τον περιπτώσεων εάν δεν αλλάξει και τον 7700 γιατί θα τρώει από εκεί μπουκαλι.

Καλός, χρυσός αλλά δεν παύει να είναι στο 1/3 τον σημερινών midrange cpu(13500/5800x).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, @topos είπε

80% πάνω σε 1080p δεν υπάρχει περίπτωση να δει σε καμία τον περιπτώσεων εάν δεν αλλάξει και τον 7700 γιατί θα τρώει από εκεί μπουκαλι.

Καλός, χρυσός αλλά δεν παύει να είναι στο 1/3 τον σημερινών midrange cpu(13500/5800x).

Ναι το σκεφτόμουν αυτό. Πόσο μπουκάλι λες να τρώει; Να αλλάξω επεξεργαστή δεν παίζει γιατί μετά θέλω και μητρική και μνήμες κλπ. Ως έχει απλά με αλλαγή την κάρτα σε 6700xt πως θα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AliasAndrew είπε

Ναι το σκεφτόμουν αυτό. Πόσο μπουκάλι λες να τρώει; Να αλλάξω επεξεργαστή δεν παίζει γιατί μετά θέλω και μητρική και μνήμες κλπ. Ως έχει απλά με αλλαγή την κάρτα σε 6700xt πως θα είναι;

+50%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...