Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση κινητού: Realme 9 Pro+ (8/256) VS Realme GT2 (12/256) ή κάτι άλλο;


stark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι ανάμεσα στις δύο συσκευές τις οποίες βρίσκω γύρω στα 330 με 340 € (με τιμολόγιο). Τις συσκευές μου τις κρατάω περίπου 3 χρόνια. Η χρήση που κάνω δεν είναι ιδιαίτερα βαριά (πολύ σπάνια θα μπω YouTube από το κινητό, TikTok ούτε κατά διάνοια, όμως χρησιμοποιώ Maps αρκετά συχνά, Spotify, κλπ).

Προφανώς το Realme GT2 είναι πολύ πιο δυνατό λόγω CPU (SD 888), ενώ και τα 12GB Ram δεν μου είναι αδιάφορα σε σύγκριση με τα 8GB του Realme 9 Pro+. 

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-875-vs-mediatek-dimensity-920

Η σύγκριση και ο προβληματισμός μου στην επιλογή υπάρχει λόγω δύο θεμάτων.
1) οι 6,6 ίντσες του GT2 είναι μεγάλη υπέρβαση σε σχέση με τις 6,1 στις οποίες είμαι τώρα (Huawei P30). Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα την παλέψω με το μέγεθος. Ακόμα και οι 6,4 ίντσες του 9 Pro+ οριακά μου φαίνονται αποδεκτές.
2) για τον SD888 προβληματίζομαι πολύ, λόγω των γνωστών θεμάτων υπερθέρμανσης. Σε διάφορα forums (όπως και το γειτονικό myphone αλλά και στο GSMArena, κ.α.) οι χρήστες μιλάνε για θέμα με την μπαταρία που πέφτει γρήγορα. Εγώ ανησυχώ και για το καλοκαίρι.

Γενικά το focus μου πλέον σε CPU είναι πιο πολύ κοντά στον SD778G ή στον SD695. Θέλω OIS στην κάμερα, 8+ GB Ram και 256 GB storage. Βλέπω ότι σε επιδόσεις ο Dimensity 920 είναι πολύ κοντά στον SD778G και λίγο καλύτερος από τον SD695. 

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-778g-5g-vs-mediatek-dimensity-920

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-695-vs-mediatek-dimensity-920

Ο Kirin 980 που έχω τώρα συνεχίζει να είναι σούπερ γρήγορος, και βλέπω ότι ο Dimensity 920 είναι πάνω - κάτω στα ίδια, με σαφώς καλύτερη διαχείριση ενέργειας.

https://nanoreview.net/en/soc-compare/mediatek-dimensity-920-vs-hisilicon-kirin-980

Σύμφωνα με το GSMArena για την μπαταρία ισχύουν τα εξής:

Realme 9 Pro+  /  117h endurance rating
Realme GT2  /  115h endurance rating

Προφανώς έχω σκεφτεί και το Samsung Galaxy A52s 8/256, αλλά με χαλάνε κάποια πραγματάκια όπως το ότι η τιμή του έχει ανέβει, είναι 6,5'' (αν και οι πραγματικές διαστάσεις της συσκευής είναι ίδιες με του Realme 9 Pro+), η διάρκεια της μπαταρίας είναι και δεν είναι ιδιαίτερα καλή (από ότι διαβάζω), το πιο "οικονομικό" χρώμα είναι το ...βιολετί, κ.α. Με χαλάει λίγο και το OneUI καθώς θα ήθελα κάτι πιο κοντά σε stock Android. 

Τέλος, μου αρέσει σαν συσκευή και το Nothing (1) 8/256, αλλά η χαμηλότερη τιμή στο Amazon.de (το μοναδικό EU Amazon από το οποίο μπορώ να το πάρω με τιμολόγιο) ήταν στα 429 € (25/12/2022), ενώ και η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κανείς αν πάθει κάτι (αποστολή στο Amazon) δεν με ενθουσιάζει.

Γενικά θα ήθελα κάλυψη από ελληνική αντιπροσωπεία. 

Θα ήθελα να ακούσω / διαβάσω και τις δικές σας απόψεις για όλα αυτά.

Επεξ/σία από stark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αυτονομια ειναι παραπλησια στο endurance μεταξυ των 2 στην πραξη μιλαμε για το ιδιο αποτελεσμα.

Το μεγεθος ειναι ενα κομματι που πρεπει να προσεξεις δες και το Samsung Galaxy S21 FE σαν εναλλακτικη επιλογη αγορας που ειναι λιγακι πιο μαζεμενο με τον 888 και αυτο.

https://www.bestprice.gr/item/2157241730/samsung-galaxy-s21-fe-5g-6gb-128gb.html

Βεβαια απο αυτονομια μιλαμε για οριακα καλη ισως θα τη λεγαμε ικανοποιητικη. Το Galaxy S21 FE ειναι στα 120hz vs 90hz για το Realme pro+ ρυθμο ανανεωσης με ωραια χρωματα.

Η υπερθερμανση παιζει αλλα σε λογικα πλαισια ζεστενονται. Εφοσον σε ενδιαφερει να ειναι μαζεμενο κανε focus σε αυτα τα 2 αφου το Realme GT2 ειναι λιγακι μεγαλυτερο κατι που τελικα δεν θα σε βολεψει μακροπροθεσμα γιατι ειναι σουπερ επιλογη το GT2. Για nothing χωρις επισημα σερβις κλπ τα αφηνουμε απλα ασχολιαστα.

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, aces είπε

Η αυτονομια ειναι παραπλησια στο endurance μεταξυ των 2 στην πραξη μιλαμε για το ιδιο αποτελεσμα.

Το μεγεθος ειναι ενα κομματι που πρεπει να προσεξεις δες και το Samsung Galaxy S21 FE σαν εναλλακτικη επιλογη αγορας που ειναι λιγακι πιο μαζεμενο με τον 888 και αυτο.

https://www.bestprice.gr/item/2157241730/samsung-galaxy-s21-fe-5g-6gb-128gb.html

Βεβαια απο αυτονομια μιλαμε για οριακα καλη ισως θα τη λεγαμε ικανοποιητικη. Το Galaxy S21 FE ειναι στα 120hz vs 90hz για το Realme pro+ ρυθμο ανανεωσης με ωραια χρωματα.

Η υπερθερμανση παιζει αλλα σε λογικα πλαισια ζεστενονται. Εφοσον σε ενδιαφερει να ειναι μαζεμενο κανε focus σε αυτα τα 2 αφου το Realme GT2 ειναι λιγακι μεγαλυτερο κατι που τελικα δεν θα σε βολεψει μακροπροθεσμα γιατι ειναι σουπερ επιλογη το GT2. 

Σε ευχαριστώ για το feedback. Το S21 FE δεν με καλύπτει στα 6/128 και το 8/256 φτάνει στα 500 ευρώ αρχική (Best price), άρα 380+ με τιμολόγιο. 
Το budget μου είναι max τα 340 (εφόσον μπορέσω να αξιοποιήσω την αγορά με τιμολόγιο μέσω φίλου).
Γενικά τα HZ της οθόνης δεν μπορώ να πω πως με ενδιαφέρουν πολύ, άλλωστε με 60 ειμαι τώρα και από όσο διαβάζω τα περισσότερα πονούν αρκετά και την αυτονομία. Οπότε τα 90 μου φαίνονται ιδανικά σαν μέση κατάσταση και βέβαια καλοδεχούμενο να έχει αυτόματη λειτουργία εκεί (αύξηση / μείωση των HZ ανάλογα με τις ανάγκες).
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Realme 9 Pro+,  για αυτά που ζητάς θα σε καλύψει μια χαρά. Το fe έχει μπαταρία άθλια από day one οπότε δεν το προτείνω, το gt2 από την άλλη είναι δυνατό αλλά δε νομίζω να σου χρειαστεί η παραπάνω ταχύτητα του 888. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μεχρι τα τελη του μηνα βγαινουν τα oneplus 11 και xiaomi 13, και τα 2 με 8gen 2

πιστευω σε αυτη την περιπτωση κινητα οπως το realme gt2 pro 12/256 ή realme gt neo 3 12/256 ή oneplus 10T 8/128 ή poco f4 gt 12/256 ακομα και τα xiaomi 12t και 12t pro

θα αρχισουν μια καθοδικη πορεια και μεχρι τα τελη μαρτιου θα εχουν λιγο πολυ ενα 16% μειωση και με τιμολογιο θα μπουν στο budget σου, ισως με καποια υπερβαση σε καποιες περιπτωσεις..

εγω θα περιμενα... 7 του μηνα βγαινει το oneplus 11 ¨απο οτι λενε¨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βγαινουν νεα μοντέλα σε πολλες φίρμες , τα παλαιότερα δεν είναι διαθέσιμα .

Μόνο από στοκ αν βρεις ,αλλά πλέον δεν στοκάρει κανεις ευκολα με τις τιμές να αλλάζουν συνέχεια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stark είπε

Σε ευχαριστώ για το feedback. Το S21 FE δεν με καλύπτει στα 6/128 και το 8/256 φτάνει στα 500 ευρώ αρχική (Best price), άρα 380+ με τιμολόγιο. 
Το budget μου είναι max τα 340 (εφόσον μπορέσω να αξιοποιήσω την αγορά με τιμολόγιο μέσω φίλου).
Γενικά τα HZ της οθόνης δεν μπορώ να πω πως με ενδιαφέρουν πολύ, άλλωστε με 60 ειμαι τώρα και από όσο διαβάζω τα περισσότερα πονούν αρκετά και την αυτονομία. Οπότε τα 90 μου φαίνονται ιδανικά σαν μέση κατάσταση και βέβαια καλοδεχούμενο να έχει αυτόματη λειτουργία εκεί (αύξηση / μείωση των HZ ανάλογα με τις ανάγκες).
 

αρα πας στα Realme σ' αυτο το ευρος τιμων https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=11327&idPhone2=11307#diff- για να εχεις και επισημο σερβις/ενημερωσεις/ελαφρυ OS κλπ

Αρα στο αρχικο ερωτημα του τοπικ οχι δεν βολευει κατι αλλο :)

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Τελικά κατέληξα στο Realme 9 Pro+. Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις πολύ καλές, με μια μικρή επιφύλαξη για την μπαταρία που είναι μεν καλή (στη διάρκεια) αλλά θα φανεί στην πορεία πόσο πραγματικά καλή είναι σε σχέση με τις ανάγκες μου. Android 13 με ελάχιστο bloatware (στην ουσία είχε μόνο 2 εφαρμογές και 2 παιχνίδια που απλά μπορείς να τα κάνεις uninstall). Ευτυχώς και η φωτεινότητα (που διαβάζω ότι είναι θέμα σε αρκετά μοντέλα της Realme) φαίνεται να λειτουργεί σωστά, αν και στο ξεκίνημα (μετά το Α13) έκανε κάτι κόλπα για λίγα λεπτά.  322€ με τιμολόγιο το πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stark είπε

Καλημέρα.

Τελικά κατέληξα στο Realme 9 Pro+. Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις πολύ καλές, με μια μικρή επιφύλαξη για την μπαταρία που είναι μεν καλή (στη διάρκεια) αλλά θα φανεί στην πορεία πόσο πραγματικά καλή είναι σε σχέση με τις ανάγκες μου. Android 13 με ελάχιστο bloatware (στην ουσία είχε μόνο 2 εφαρμογές και 2 παιχνίδια που απλά μπορείς να τα κάνεις uninstall). Ευτυχώς και η φωτεινότητα (που διαβάζω ότι είναι θέμα σε αρκετά μοντέλα της Realme) φαίνεται να λειτουργεί σωστά, αν και στο ξεκίνημα (μετά το Α13) έκανε κάτι κόλπα για λίγα λεπτά.  322€ με τιμολόγιο το πήρα.

Για εμένα ακριβά το πήρες και με τιμολόγιο.

Αυτό έκανε κάτω από 300€ (6/128).

Τώρα θα μου πεις άλλο τότε άλλο τώρα.

Να υποθέσω ότι πήρες την μεγάλη έκδοση (8/256).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GATE123 είπε

Για εμένα ακριβά το πήρες και με τιμολόγιο.

Αυτό έκανε κάτω από 300€ (6/128).

Τώρα θα μου πεις άλλο τότε άλλο τώρα.

Να υποθέσω ότι πήρες την μεγάλη έκδοση (8/256).

 

8/256 πήρα. 

Δες και το Α52s ποσο έχει ανέβει η τιμή του σε σχέση με πριν κάποιους μήνες. Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι θα δούμε σύντομα ξανά τις τότε τιμές. Κάποια στιγμή παίρνεις απόφαση. Τουλάχιστον με τις τρέχουσες τιμές ήταν η πιο χαμηλή  σε Ελλάδα, Amazon.de /es/it/fr κλπ. Πουλησα το παλιό μου 180€ και τελικά έδωσα 142 € μόνο. Δεν το λες και κακό. Και μάλιστα με φορτιστή, καλώδιο, θήκη και περασμένη προστασία οθόνης. Που κι αυτά πλέον δεν στα παρέχουν όλα τα Brands. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...