Προς το περιεχόμενο

Arielli CM KM-501 κλείστρο μπορώ να πάρω διαφορετικό από το μαμά?


hobo98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο team , εχω την καφετιέρα του τίλτου εδω και 4 χρόνια αλλά θέλω να πάρω κάποια στιγμή ενα άλλο κλείστρο. Ξέρει κανείς αν τεριάζει κάποιο από το skroutz ή από κάπου αλλού για΄τι δεν βρίσκω πληροφορίες πουθενά και απο οτι μέτρησα πρέπει να ειναι 51mm το μανίσιο του. Πιο πολύ το θέλω επειδή θέλω να πάρω ενα πατητήρι καφέ γιατι το δικό του δεν κάνει καλή δουλειά. Ευχαριστώ πολύ εξ αρχής. 

https://www.skroutz.gr/s/15519163/Arielli-KM-501W-Μηχανή-Espresso-1100W-Πίεσης-15bar-Λευκή.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορούν πατητήρια πάντως στις διαστάσεις 51mm που είναι το κλείστρο σου. Απλά συνήθως τα καλαθάκια δεν είναι ακριβώς 51mm, μπορεί να είναι 51,5mm ή γενικά κάτι διαφορετικό, οπότε κατά πάσα πιθανότητα και κλείστρο και καλαθάκι να αλλάξει ίσως να μη βρεις κάποιο που να κάνει το τέλειο seal. 

Εγώ παλιότερα είχα αυτό https://www.skroutz.gr/s/21723826/Delonghi-DLSC058-Πατητήρι-με-Επίπεδη-Επιφάνεια-51mm-σε-Μπλε-Χρώμα.html σε μια Delonghi καφετιέρα. Έκανε μεν καλύτερη δουλειά και από το ενσωματωμένο πατητήρι της καφετιέρας και από ένα άλλο πλαστικό που είχα, αλλά σίγουρα ήταν λίγο μικρότερο από το καλαθάκι, οπότε έμενε ένα κενό στην άκρη. Γενικά νομίζω πάντως ιδανικό πατητήρι δε θα βρεις στα 51mm, αλλά θα είναι λίγο καλύτερο σίγουρα από τα υπόλοιπα ημίμετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ , ακόμα το σκέφτομαι βέβαια γιατί είναι μηχανή των 75 ευρώ και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τη μισή τιμή ξανά για ένα πατητήρι αλλά η αλήθεια είναι ότι έχει διαφορά στο αποτέλεσμα χαχα 🥲 είμαι σε αδιέξοδο… αλλά αν βρω κάτι το οποίο όντως θα ταιριάξει και βγάλει το ποθητό αποτέλεσμα νομίζω θα αξίζει μια τέτοια «επένδυση». Βέβαια ένα μεγάλο Σιν είναι πως αν πάρω καινούργιο κλείστρο θα μπορώ να χτυπάω σε έναν κάδο για να φεύγει ο καφές χωρίς να φεύγει το δοχείο του μανισιου κλείστρου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, hobo98 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ , ακόμα το σκέφτομαι βέβαια γιατί είναι μηχανή των 75 ευρώ και δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τη μισή τιμή ξανά για ένα πατητήρι αλλά η αλήθεια είναι ότι έχει διαφορά στο αποτέλεσμα χαχα 🥲 είμαι σε αδιέξοδο… αλλά αν βρω κάτι το οποίο όντως θα ταιριάξει και βγάλει το ποθητό αποτέλεσμα νομίζω θα αξίζει μια τέτοια «επένδυση». Βέβαια ένα μεγάλο Σιν είναι πως αν πάρω καινούργιο κλείστρο θα μπορώ να χτυπάω σε έναν κάδο για να φεύγει ο καφές χωρίς να φεύγει το δοχείο του μανισιου κλείστρου. 

δεν εγγυώμαι ότι θα μπορείς να χτυπάς το καινούριο κλείστρο και να μη φεύγει το καλαθάκι. Γενικά σε όλες τις φθηνές εσπρεσσιέρες το έχω δει αυτό να συμβαίνει, και αυτό γιατί και το κλείστρο δεν έχει το μεταλλικό έλασμα που κρατάει το καλαθάκι, αλλά και το ίδιο το καλαθάκι "κάθεται" μέσα στο κλείστρο χωρίς να μπαίνει σφιχτά. Επίσης δεν έχω δει κλείστρο για 51mm που να τα έχει αυτά, οπότε μάλλον άδικα ψάχνεις. Αν ποτέ όμως αποφασίσεις να αναβαθμίσεις σε ημιεπαγγελματική εσπρεσσιέρα, θα βρεις και ό,τι εξοπλισμό ψάχνεις, αλλά και μέρα με τη νύχτα αναβάθμιση στη ποιότητα του εσπρέσσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εύκολη λύση είναι να κάνεις 3d print ένα πατητήρι. Αν ψάξεις για tamper στο thingiverse θα βρεις άπειρα σχέδια, ίσως να χρειαστεί να παίξεις λίγο στις αναλογίες να το φέρεις ακριβώς στα μέτρα σου και να ταιριάζει τέλεια.

Έχω την 540BS, φίλη έχει την 501, στο γραφείο έχουμε μια τελείως φτηνή arielli (δεν θυμάμαι μοντέλο, 130 ή 100), όλες έχουν κλείστρο ίδιων διαστάσεων με τα ίδια αυτάκια. Το πατητήρι που εκτύπωσα στην δική μου κάνει για όλες.

Επίσης τεράστιο addon εκτύπωσης ένα funnel για να γεμίζει εύκολα καφές χωρίς να πέφτει εκτός https://www.thingiverse.com/thing:3347421 το οποίο κλειδώνει στα αυτάκια.

Όπως είπες για μηχανή του 50ευρου δεν αξίζει να δώσεις λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ARIELI   και μια από lidl .Του lidl εχει ειδικη πατούρα περιστρεφεται το φιλτρο μεσα σε αυτή και δεν φευγει αν δεν το στριψεις να βρεις την εγκοπή. Με αυτό μπορεις να το χτυπας οσο θελεις και να φευγει ο καφες χωρίς να φευγει το το φίλτρο.Παντως χρησιμοποιω την αριελι γιατί μου βγάζει καλύτερα τον καφε και με αρκετό καιμακι.

Για πατητηρι θεωρω παραλογο να δωσεις 30 και 40 ευρω. Με το δικο του το πλαστικο δεν εχω κάποιο πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tamper στα 51 υπάρχουν και έχω αλλά για τέτοια μηχανή δεν αξίζει να αγοράζεις επιπλέον εξοπλισμό. Κράτα τα χρήματα για να αγοράσεις όποτε μπορείς μια κανονική μηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...