Προς το περιεχόμενο

Να παρω Ιντελ καρτα γραφικων?


Le Perv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια η υποστηριξη για τις "νεες" ιντελ καρτες γραφικων στο λινουξ?
Σκεφτομαι σοβαρα να παρω.
Θελω να αποφυγω ΑΜD και Nvidia, αν ειναι δυνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικοτερα , οι intel καρτες παιζουν καλα στο λινουξ. Οι καινουργιες (arc) , εχουν κανονικα υποστηριξη και ακομα καλυτερη υποστηριξη με κερνελ 6.2 και περα.
Το ερωτημα ειναι , για τι εργασιες προοριζεται η καρτα. Γιατι αν δεν εχεις απαιτησεις απο αυτες , οποιαδηποτε και να παρεις , με οποιοδηποτε driver και αν εχει , την δουλεια της θα την κανει. 

Τωρα , αν σκεφτεσαι και παιχνιδια και τετοια , και η arc μπορει να σε καλυψει σε επιδοσεις , πηγαινε σε αυτην.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχχχ....
Η καρτα με καλυπτει.
Οποιοσδηποτε driver δε με καλυπτει,
γιατι προφανως εχω απαιτησεις απο αυτην (δινω 3 κατοσταρικα για 1 καρτα).

Κι οι 2 διανομες που εχω, Μιντ(δεβιαν εντισιον) και ΜΧ(δεβιαν) ειναι με 5.10 και 5.18 αντιστοιχα.
Πρεπει ν' αρχισω τα πειραματα με τα κερνελς. Κι οτι σπασει - εσπασε.
Ή να παω σε rolling release.... δε σφαξανε.
Τι να πω? "Ευγε" στην Ιντελα που μας σκεφτηκε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποια στιγμη , πρεπει να καταλαβετε οτι το να μενετε σε παλιους κερνελς και εκδοσεις προγραμματων δεν προσφερει τιποτα. Μην μου πεις ασφαλεια και σταθεροτητα γιατι τοσες rolling διανομες δεν εχουν σπασει τοσο καιρο , ουτε ειναι σουρωτηρια.

2 ώρες πριν, Le Perv είπε

Ή να παω σε rolling release.... δε σφαξανε.

Fedora workstation ... δεν ειναι rolling αλλα ειναι bleeding edge. Το bleeding edge δεν ειναι παντα συνωνυμο του "rolling distro". Αν εισαι σοβαρη διανομη , δεν μενεις πισω και ας μην εισαι και rolling.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορω εγω το rolling.
1ον:  Δεν εχω χρονο καθε μερα που αναβω υπολογιστη να πεταει μνμ για update.
2ον:  Εχω nvme με οτι συνεπαγεται το σβησε-γραψε τους δισκους (εχω 2 drive)
3oν:  Θελω σταθεροτητα στα προγραμματα που δουλευω. Δε με ενδιαφερει η ασφαλεια.
4ον:  Σοβαρη διανομη = Γνωστη διανομη

Fedora workstation λες? Εχω στο λαπτοπ Φεδορα-σκετο.
Χμ.... Δινω μαχη με το λαπτοπ.😑

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mphxths είπε

Καποια στιγμη , πρεπει να καταλαβετε οτι το να μενετε σε παλιους κερνελς και εκδοσεις προγραμματων δεν προσφερει τιποτα. Μην μου πεις ασφαλεια και σταθεροτητα γιατι τοσες rolling διανομες δεν εχουν σπασει τοσο καιρο , ουτε ειναι σουρωτηρια.

Fedora workstation ... δεν ειναι rolling αλλα ειναι bleeding edge. Το bleeding edge δεν ειναι παντα συνωνυμο του "rolling distro". Αν εισαι σοβαρη διανομη , δεν μενεις πισω και ας μην εισαι και rolling.

Ευτυχώς που υπάρχει το flathub για τις νέες εφαρμογές. Τα υπόλοιπα είτε μέσω appimage είτε με απευθείας executable ή ppa. Τουλάχιστον δεν σβήνονται με τις αναβαθμίσεις. Το compile, αν και είναι η προτιμοτερη λύση, δεν πετυχαίνει πάντα με τόσες παραμέτρους ανά δεκάδες διανομες, νέες και παλιες. 

Από τη στιγμή που συνεχίζουν να ανανεώνουν τους παλιούς Kernel, πχ εγκατέστησα την έκδοση του Φεβρουαρίου για το 5.0.18, είμαι καλυμμένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Le Perv είπε

1ον:  Δεν εχω χρονο καθε μερα που αναβω υπολογιστη να πεταει μνμ για update.
2ον:  Εχω nvme με οτι συνεπαγεται το σβησε-γραψε τους δισκους (εχω 2 drive)
3oν:  Θελω σταθεροτητα στα προγραμματα που δουλευω. Δε με ενδιαφερει η ασφαλεια.
4ον:  Σοβαρη διανομη = Γνωστη διανομη

1oν: Rolling δεν σημαινει οτι καθε μερα σκανε updates. Και αν σκασουν updates θα ειναι κατι ψιλολογια , τιποτα libs και μαλακιες. Δεν μιλαμε για τιποτα debian unstable ή fedora rawhide που σκανε καθημερινα τα απειρα. Μιλαμε για νορμαλ διανομες.
2ον: Και εγω ssd (nvme + sata) εχω. Οι σοβαροι ssd , και ιδιως αυτοι των πολλων gbytes , εχουν μεγαλα TBW απο τον κατασκευαστη. Αρα μεχρι να τα πιασεις , θα περασουν χρονια.
3ον: Αν θεωρεις οτι μια διανομη με τις νεες εκδοσεις που φερνει διακυβευει την σταθεροτητα της , τοτε κατι δεν κανει σωστα (η διανομη). Αλλαζεις διανομη.
4ον: Ναι ... οποτε ? Δεν καταλαβα τι εννοεις με αυτο.

Ανοιξα μετα απο βδομαδες το φορητο με το Arch , ειχε 126 updates / ~900mb . Λογικο νουμερο.  Mε 100αρα συνδεση , ηδη περαστηκαν , οσο γραφω αυτο το μηνυμα. Δικαιολογιες του στυλ , μην γραψει πολλα ο SSD , ψυχολογικα δεν νοιωθω καλα να βλεπω καθημερινα τα μηνυματα οτι εχει updates , δεν τα θεωρω σοβαρα επιχειρηματα.
 

10 ώρες πριν, Le Perv είπε

Fedora workstation λες?

Γιατι οχι ? Ειναι point release. Παρολα αυτα , ενημερωνει τα παντα σχετικα γρηγορα και ειναι καρασταθερη του κερατα. Απο αποψη ενημεροτητας ειναι στα επιπεδα του Arch.
 

6 ώρες πριν, petran79 είπε

Από τη στιγμή που συνεχίζουν να ανανεώνουν τους παλιούς Kernel, πχ εγκατέστησα την έκδοση του Φεβρουαρίου για το 5.0.18, είμαι καλυμμένος. 

Τους ανανεωνουν οσον αφορα τα security patches. Απο νεα features οχι. Εσενα , για το δικο σου use case , μπορει να σε καλυπτει. Για καποιον αλλον , που περιμενει υποστηριξη για την νεα intel καρτα του ή για να δει υποστηριξη για την νεα του οθονη  ή νεο του επεξεργαστη ή οτιδηποτε τελοσπαντων εχει απο θεμα hardware , δεν τον καλυπτει. 

Γενικως βλεπω πολλους στον κοσμο του λινουξ , να νοιωθουν μια ασφαλεια στο να μενουν "πισω". Πισω σε εκδοσεις software , πισω στον κερνελ , πισω παντου. Αυτο σημαινει δυο πραγματα. Ειτε οτι ειναι συντηρητικοι , φοβισμενοι , ειτε οτι δεν εχουν εμπιστοσυνη στην διανομη που χρησιμοποιουν. Το πρωτο μπορει να οφειλεται στο δευτερο. Το δευτερο λυνεται πολυ απλα με αλλαγη διανομης. Σκεφτειτε το σαν ενδεχομενο ...

6 ώρες πριν, petran79 είπε

είτε με απευθείας executable

Ο,τι χειροτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

...Οι σοβαροι ssd...

"Σοβαρους" nvme εχω, Samsung. 😄
Eτσι νομιζα μεχρι προχτες που εσκασε το θεμα με τους Pro. Ευτυχως οι δικοι μου δεν ειναι Pro.
 

8 ώρες πριν, petran79 είπε

Ευτυχώς που υπάρχει το flathub για τις νέες εφαρμογές.

Πηγα να βαλω ενα κατεβαστηρι για τα βιντεο του Youtube, δεν το βρηκα στο repository του Μint.?
Το βρηκα απο flathub.
2-3 MB θα ηταν στο repository.
Στο flathub ηταν.... ποσο λετε?........ 950 MB.
🤣

Τελος παντων, επι του θεματος.
Δε θα παρω την καρτα της Ιντελ τελικα.
Αν και πηρε μειωση τιμης. Εφτασε τα 250 ευρω MSRP.
Ευκαιρια.
Οι αλλες δυο γνωστες Nvidia και AMD πουλανε στα 400 - 450 ευρω, αντιστοιχης ισχυος καρτες.
Θα τις πληρωσω τις σιχαμενες τελικα (καποια απο τις 2).
Φοβαμαι οτι θα εχω θεματα με Ιντελ και δε θα μπορεσει κανενας να με βοηθησει.
Δε θελω να ειμαι early adopter εγω.
Σε 2-3 χρονια το συζηταμε παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Στο flathub ηταν.... ποσο λετε?........ 950 MB.

Ειναι γνωστο αυτο. Κατεβαζει ενα καρο παρελκομενα τα οποια χρησιμοποιουνται και απο μελλοντικα flatpaks. Δεν τα ξανακατεβαζει. Εχει μια λογικη , και δουλευει , αλλα και για το παραμικρο app , γεμιζει ο δισκος. Ποιο app ηταν αυτο που δεν εβρισκες στο ρεπο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Video Downloader λεγεται. Ναι ξερω ειναι ηλιθιο ονομα....

Περιμενε να το βρω github.....

https://github.com/Unrud/video-downloader

Y.Γ.
Την υγεια των δισκων γιατι δε μπορω να τη δω σε nvme? Wtf?
Σε SATA SSD τη βλεπω κανονικα. Μεσω SMART αν θυμαμαι καλα.
Απο καποιο προγραμμα του ΜΧ λινουξ.
Αλλα ξαναλεω δεν εχω πληροφορια για nvme. Τιποτα.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Le Perv είπε

Video Downloader λεγεται. Ναι ξερω ειναι ηλιθιο ονομα....

Yπαρχει σε Fedora , υπαρχει και στο AUR απο ο,τι βλεπω εδω. Ελα φυγε απο τις μαλακιες διανομες που εχεις λεμε :) 
 

2 ώρες πριν, Le Perv είπε

Την υγεια των δισκων γιατι δε μπορω να τη δω σε nvme? Wtf?

Κοιτα , δεν σου δειχνει απευθειας το health. Πρεπει να τo "δεις" απο τα συμφραζομενα. Αν μιλαμε για samsung δισκους , η υγεια ειναι ουσιαστικα η διαφορα των τιμων του "Available Spare" μειον το "Percentage Used". Oι τιμες αυτες εμφανιζονται κανονικα με το smartctl. Εχω φαει πολλες ωρες να ψαχνω ακριβως αυτο το πραγμα και αυτο που περιεγραψα ειναι αυτο που υπολογιζουν ολα τα προγραμματα , ακομα και στα windows , για να βρουν την υγεια στους samsung (nvme & sata).

Προσωπικα , εχω φτιαξει σκριπτακια που μου δειχνουν το TBW και το Health και τα εμφανιζω στο neofetch. Αν πας στο θεμα με τα σκρινσοτς , και βρεις καποια που εχω ποσταρει , θα δεις αυτες τις πληροφοριες εκει περα.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mphxths είπε

 

Γενικως βλεπω πολλους στον κοσμο του λινουξ , να νοιωθουν μια ασφαλεια στο να μενουν "πισω". Πισω σε εκδοσεις software , πισω στον κερνελ , πισω παντου. Αυτο σημαινει δυο πραγματα. Ειτε οτι ειναι συντηρητικοι , φοβισμενοι , ειτε οτι δεν εχουν εμπιστοσυνη στην διανομη που χρησιμοποιουν. Το πρωτο μπορει να οφειλεται στο δευτερο. Το δευτερο λυνεται πολυ απλα με αλλαγη διανομης. Σκεφτειτε το σαν ενδεχομενο ...

 

δοκίμασα να κάνω αναβάθμιση και  κράσαρε το kernel και επέστρεψα στο 5.15.91. Αλλαγή ή αναβάθμιση διανομής πολλές φορές σημαίνει φτου και από την αρχή και μπορεό να δημιουργήσει παραπάνω προβλήματα από όσα θα λύσει. Από τη στιγμή που διαμορφώνει ο χρήστης το λειτουργικό στα μέτρα του, μπορεί να προσθέσει εκεί ότι πινελιές θέλει. Για αυτό επέλεξα την έκδοση με 4χρονη υποστήριξη ,αλλά αντί να αλλάξω όλο στο σύστημα, επέλεξα συγκεκριμένα ppa, ιδίως αυτά με τους τροποποιημένουςοδηγούς γραφικών και αναπαραγωγής πολυμέσων, στα οποία ακόμα και η πρόσφατη έκδοση του λειτουργικού παραλείπει. Μετά τα 4 χρόνια, θα αναβαθμίσω. Ετσι και αλλιώς υπολογιστής εξαετίας είναι. ι7 4790κ + gtx1080. Παρωχημένος για τα Windows,  αλλά πολύ καλός για Linux. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, petran79 είπε

δοκίμασα να κάνω αναβάθμιση και  κράσαρε το kernel και επέστρεψα στο 5.15.91.

Kαι πως αυτο σημαινει οτι δεν φταιει η συγκεκριμενη διανομη ? Υπαρχουν διανομες που παιζουν εδω και μηνες με κερνελς 6.x . Εκει γιατι δεν κρασαρει ο κερνελ ? Για αυτο ειπα , αν κατι δεν κανει καλα η διανομη , την αλλαζουμε. Τοσες υπαρχουν ζωη να'χουν ... Εκτος και αν το κρασαρισμα ηταν hardware related που λενε και στο χωριο μου.
 

7 λεπτά πριν, petran79 είπε

Αλλαγή ή αναβάθμιση διανομής πολλές φορές σημαίνει φτου και από την αρχή

Ουτε καν. Τραβας ενα backup στο /home , κυριως τα /home/.local & /home/.config , ισως και ενα backup καποια αρχεια απο το /etc , που ισως να εχεις αλλαξεις. Μια λιστα των προγραμματων που χρειαζεσαι , ωστε να τα ξανα-εγκαταστησεις και εισαι λειτουργικος σε μεγαλο βαθμο , μεσα σε λιγα λεπτα , αντε βαρια μεσα σε λιγες ωρες.
 

10 λεπτά πριν, petran79 είπε

ι7 4790κ + gtx1080. Παρωχημένος για τα Windows,  αλλά πολύ καλός για Linux. 

Πλακα κανεις ε ? Ακομα και για τα 11αρια , ειναι overkill τετοιο μηχανημα. 

Τεσπα , περι ορεξεως... εγω προσωπικα δεν θα μπορουσα να μεινω σε διανομη που ειναι μια σειρα πισω στον κερνελ και καμποσες εκδοσεις πισω σε "μεγαλες" εφαρμογες. Στην τελικη αναλυση , υπαρχουν διανομες που ειναι και ενημερωμενες και σταθερες. Arch(-based) διανομες , Fedora Workstation , openSUSE TW/Leap , αντε να βαλω και το Debian (testing/unstable). Οποιαδηποτε αλλη διανομη , βασισμενη στις "μεγαλες" , κουβαλαει παθογενειες , και των μαμα διανομων και δικων τους ...Και επειδη το ανθρωπινο δυναμικο οπως και ο χρονος ειναι περιορισμενος σε αυτες τις διανομες , προωθουν την λογικη ... μενουμε πισω εκδοσεις για να ειμαστε σταθεροι... Αν παρατηρησεις , οι περισσοτερες debian based διανομες , στηριζονται στο debian stable. Για να εχουν οσο το δυνατον λιγοτερη δουλεια , μιας και το debian stable αναβαθμιζεται ανα 100 χρονια... Το bleeding edge , θελει δουλεια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mphxths είπε

Kαι πως αυτο σημαινει οτι δεν φταιει η συγκεκριμενη διανομη ? Υπαρχουν διανομες που παιζουν εδω και μηνες με κερνελς 6.x . Εκει γιατι δεν κρασαρει ο κερνελ ? Για αυτο ειπα , αν κατι δεν κανει καλα η διανομη , την αλλαζουμε. Τοσες υπαρχουν ζωη να'χουν ... Εκτος και αν το κρασαρισμα ηταν hardware related που λενε και στο χωριο μου.
 

Ουτε καν. Τραβας ενα backup στο /home , κυριως τα /home/.local & /home/.config , ισως και ενα backup καποια αρχεια απο το /etc , που ισως να εχεις αλλαξεις. Μια λιστα των προγραμματων που χρειαζεσαι , ωστε να τα ξανα-εγκαταστησεις και εισαι λειτουργικος σε μεγαλο βαθμο , μεσα σε λιγα λεπτα , αντε βαρια μεσα σε λιγες ωρες.
 

Πλακα κανεις ε ? Ακομα και για τα 11αρια , ειναι overkill τετοιο μηχανημα. 

Τεσπα , περι ορεξεως... εγω προσωπικα δεν θα μπορουσα να μεινω σε διανομη που ειναι μια σειρα πισω στον κερνελ και καμποσες εκδοσεις πισω σε "μεγαλες" εφαρμογες. Στην τελικη αναλυση , υπαρχουν διανομες που ειναι και ενημερωμενες και σταθερες. Arch(-based) διανομες , Fedora Workstation , openSUSE TW/Leap , αντε να βαλω και το Debian (testing/unstable). Οποιαδηποτε αλλη διανομη , βασισμενη στις "μεγαλες" , κουβαλαει παθογενειες , και των μαμα διανομων και δικων τους ...Και επειδη το ανθρωπινο δυναμικο οπως και ο χρονος ειναι περιορισμενος σε αυτες τις διανομες , προωθουν την λογικη ... μενουμε πισω εκδοσεις για να ειμαστε σταθεροι... Αν παρατηρησεις , οι περισσοτερες debian based διανομες , στηριζονται στο debian stable. Για να εχουν οσο το δυνατον λιγοτερη δουλεια , μιας και το debian stable αναβαθμιζεται ανα 100 χρονια... Το bleeding edge , θελει δουλεια ...

Πρέπει να βρω έναν kernel που να μην κρασάρει. Θα δοκιμάσω το 6.1. 

Ναι, δυστυχώς το ubuntu έχει χειροτέρεψει αρκετά την τελευταία δεκαετία. και τώρα στα update μου πετάει "αναβάθμισε σε pro για να ενημερωθούν τα παρακάτω αρχεία". Έλεος. Πάλι καλά που χρησιμοποιω topgrade και το παρακάμπτει.

Arch έπρεπε να βάλω. Αν γίνει καμία στραβή θα το έχω στο νου μου. 

Εννοώ παρωχημένο σύμφωνα με τα νέα διαφημιστικα κόλπα και δεδομένα, ιδίως για τα παιχνίδια. Εννοείται πως είναι καλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για personal workstation μάλλον δε θα πήγαινα σε debian based προσωπικά. Τη σταθερότητα που λες τη χρειάζεσαι κυρίως σε servers, όχι σε personal computers. Όχι ότι distros με bleeding edge kernel και updates δεν είναι stable, αλλά σου δίνουν και την ευελιξία να παίζεις και με latest hardware. Σκέψου το πάντως, να δοκιμάσεις και καμιά άλλη διανομή. Πάντως οι intel arc μια χαρά είναι και για gaming, πόσο μάλλον για λοιπές εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...