Προς το περιεχόμενο

υψηλότερο ping με fiber συγκριτικά με χαλκό?


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη παρέα,

έχω ενα περίεργο θέμα και χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας.

σε online gaming fps (valorant,cs go) που ειναι κρισιμο το καθε ms, οταν είχα ΕΩΣ 24mbps χαλκό, με ενεργό fast path, είχα 45-55 ping.

απο τη στιγμή που έβαλα οπτική ίνα 200mbps καθαρά (οντως τόσα είναι, εχω κλειδώσει και παραπάνω) πριν μήνες,

δεν έχω πέσει ποτέ κάτω απο 65-70! γνωριζει κανεις αν ειναι γενικό αυτό ή πρεπει να αλλάξω κάτι;

κάλεσα το παροχο μου να ζητήσω ενεργοποίηση fast path και μου λενε ειναι fixed η γραμμή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο..μπαρούφες ή αλήθεια;

όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει παρακαλώ, να ειστε όλοι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 8/2/2023 στις 1:32 ΜΜ, maparios είπε

Καλησπέρα στη παρέα,

έχω ενα περίεργο θέμα και χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας.

σε online gaming fps (valorant,cs go) που ειναι κρισιμο το καθε ms, οταν είχα ΕΩΣ 24mbps χαλκό, με ενεργό fast path, είχα 45-55 ping.

απο τη στιγμή που έβαλα οπτική ίνα 200mbps καθαρά (οντως τόσα είναι, εχω κλειδώσει και παραπάνω) πριν μήνες,

δεν έχω πέσει ποτέ κάτω απο 65-70! γνωριζει κανεις αν ειναι γενικό αυτό ή πρεπει να αλλάξω κάτι;

κάλεσα το παροχο μου να ζητήσω ενεργοποίηση fast path και μου λενε ειναι fixed η γραμμή δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο..μπαρούφες ή αλήθεια;

όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει παρακαλώ, να ειστε όλοι καλά!

Ισχύει αυτό που σου λένε για το fastpath. Γινόταν μόνο στο adsl ιντερνετ. Τώρα αναφορικά με το ping μπορεί να τύχει και αυτό που λες δηλαδή με την adsl να είχες καλύτερο μέσω fastpath, αλλά με fastpath συνήθως ήταν και λίγο πιο ασταθές έως πολύ πιο ασταθές σε κάποιες περιοχές καθώς και συγχρόνιζε λίγο χαμηλότερα. Βέβαια αυτό που αναφέρεις με παραπάνω Ping το έχω ακούσει όταν κάποιος φίλος μου πήγε από adsl σε vdsl και όχι σε fiber. Εγώ πάντως με inalan έχω 30-45 στο cs go ανάλογα τον server. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις πάροχο γιατι όντως το Ping Που έχεις είναι οριακά αποδεκτό για competitive games. Ξεκάθαρα θέμα της εταιρείας και λογικά αποστάσεων των καφάο από τα κεντρικά σημεία για να έχεις τόσο πολύ Ping. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Από την ημέρα που αναβάθμισα σε 1 gigabit όλα πάνε χαλιά. Μπορώ να δω το delay ορισμένες φορές με γυμνό μάτι.

Είχα 300αρα γραμμή  ftth και δεν είχα θέμα.  Το bufferbloat εμφανίστηκε μετά την αναβάθμιση. Δεν είχε σημασία ποίο ρούτερ έβαζα. Το μόνο που με έσωσε ηταν το edge router. Με το qos εξαφανίζεται αλλά με περιορίζει στα 250 Mbps. Τόσο δίνει η θύρα ανεξάρτητα με το αν έχεις qos η όχι.  Τελικά το γκιγκαμπιτ ίσως να μην είναι και το καλύτερο για online gaming. Πραγματικά περίεργο. Αν έχει βρει κάποιος κάποια άλλη λύση θα ήθελα να την ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...