Προς το περιεχόμενο

Nova 1gbps με 33ε??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΤΙ γινεται με αυτο το πακετο ?? πριν κατι μερες εβαλα cosmote 300 mbps με 37.9ε 

https://www.line4you.gr/fiber-1giga/

Το εχει βαλει κανεις??

Επεξ/σία από andreasf2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω ηδη nova 200 στην ιδια τιμη ενα χρονο. Ρωτησα στο facebook πως μπορω ν αναβαθμισω κ μου ειπαν οτι δεν ειναι διαθεσιμο το 1gbps στην περιοχη μου. Μπαρμπουτσαλα δλδ, η εγκατασταση υπαρχει οποτε προφανως κ υποστηριζεται το 1gbps απλως δεν θελουν να αναβαθμισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμή των 33 ευρώ για 1gbps ισχύει μόνο για τις περιοχές όπου το δίκτυο FTTH το εχει στήσει η nova (ή η πρώην wind).

Σε περιοχές όπου το δίκτυο FTTH ανήκει σε άλλο πάροχο (Cosmote, Vodafone), με 33ευρώ η nova δίνει 200ρα. Για την ακρίβεια αν δεν κάνω λάθος δεν δίνουν καν πάνω από 200 σε FTTH δίκτυο άλλου παρόχου (οπότε λογικό να λένε ότι δεν υποστηρίζεται αν η εγκατάσταση είναι πχ της cosmote)

Αυτό που λέω το γράφει και στο site της nova και στο link που έστειλε ο andreasf2:

image.png.3cf9b51c79800c16bdf0314f16dd5adb.png

 

Επεξ/σία από Sudowoodo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιοχή μου, (Περιστέρι) υπάρχει η υποδομή , αλλά ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί.

Σε κάθε κολώνα της ΔΕΗ υπάρχει κατανεμητής. 

Αναμονή λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2023 στις 10:36 ΠΜ, andreasf2 είπε

ΤΙ γινεται με αυτο το πακετο ?? πριν κατι μερες εβαλα cosmote 300 mbps με 37.9ε 

https://www.line4you.gr/fiber-1giga/

Το εχει βαλει κανεις??

Καλημερα! Στις 17/01/23 εκανα αιτηση για το πακετο. (ειχα ηδη 200αρι) Σημερα μου ηρθε ο εξοπλισμος και πλεον ειμαι με 989mbps Download και 103mbps upload. Το 200αρι το πληρωνα 29€ και τωρα ειμαι με 1gbps με 33€. Συμφέρει απειρα..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Marios2410 said:

Καλημερα! Στις 17/01/23 εκανα αιτηση για το πακετο. (ειχα ηδη 200αρι) Σημερα μου ηρθε ο εξοπλισμος και πλεον ειμαι με 989mbps Download και 103mbps upload. Το 200αρι το πληρωνα 29€ και τωρα ειμαι με 1gbps με 33€. Συμφέρει απειρα..  

Καλησπέρα. Σου έστειλαν καινούργιο ρούτερ ;; Ποιο είχες πριν ;; Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bep1995 είπε

Καλησπέρα. Σου έστειλαν καινούργιο ρούτερ ;; Ποιο είχες πριν ;; Ευχαριστώ !!

Μου ειχαν δωσει το ZYXEL VMG8623-T50B στην αρχη και μου εστειλαν το Huawei HG 8145 v5. Δεν το αλλξα καν. Νομιζω οτι το zyxel ειναι καλυτερο.. (ιδια χαρακτηριστικα εχουν πανω κατω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 13/2/2023 στις 1:12 ΜΜ, Marios2410 είπε

Καλημερα! Στις 17/01/23 εκανα αιτηση για το πακετο. (ειχα ηδη 200αρι) Σημερα μου ηρθε ο εξοπλισμος και πλεον ειμαι με 989mbps Download και 103mbps upload. Το 200αρι το πληρωνα 29€ και τωρα ειμαι με 1gbps με 33€. Συμφέρει απειρα.. 

Τό ίδιο καί εγώ είχα ένα μόντεμ Ζτε μεγάλο θηρίο και τώρα μου στείλανε ένα μικρού haiwei θά πιάσει αυτο 1 Gbps περιμένω την τεχνική υποστήριξη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2023 στις 9:37 ΜΜ, Twoface είπε

σήμερα έγινε και η αναβάθμιση μου ! 
Και εγώ κράτησα το Zyxel γιατί το  Huawei HG 8145 v5 δεν παίζει 😂

Untitled.jpg

αυτη την ταχυτητα την πιανεται με FTTC ή FTTH ;

Επεξ/σία από Titos301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα αυριο ερχεται τεχνικος στο λαπ τοπ με καλωδιο πολυ καλο πιανω στο speedtest 500-750 mbps με ενα usb wifi ακομα πιο κατω μηπως ξερει κανεις κανενα καλο usb wifi να τερματιζει 1000mbps????Ειμαι με το   Huawei ρουτερ...

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dopermann είπε

Παιδια καλησπερα αυριο ερχεται τεχνικος στο λαπ τοπ με καλωδιο πολυ καλο πιανω στο speedtest 500-750 mbps με ενα usb wifi ακομα πιο κατω μηπως ξερει κανεις κανενα καλο usb wifi να τερματιζει 1000mbps????Ειμαι με το   Huawei ρουτερ...

Αν μιλαμε για το huawei router που αναφερεται παραπανω , απο ο,τι βλεπω εχει 1000αρια lan ports και 867mbps στο wifi 5ghz. Αρα , ασυρματα δεν προκειται να τερματισεις την 1000αρα ταχυτητα , ο,τι usb wifi και να παρεις. Το usb wifi που λινκαρες εχει και αυτο 867mbps στο 5ghz , αρα αν αφαιρεσεις και το overhead , αποσταση , λειτουργικο , σημα , κλπ παραγοντες ειναι λογικο να πιανεις χαμηλη ταχυτητα.

Οσον αφορα στην ενσυρματη φαση , οπως ειπα το huawei εχει 1000αρια lan ports , το καλωδιο που λινκαρες ειναι 10gbps και το φορητο υποθετω εχει 1000αρα lan port. Αν αφαιρεσεις το overhead , ειναι λογικο να βλεπεις κατιτις λιγοτερο απο 1000.

Ποια ειναι η λυση σε ολο αυτο το σκηνικο ?

1. Βαζεις στο φορητο καποια wifi6(E) wifi card , κατι του στυλ intel ax200. Προσοχη , καποια φορητα εχουν whitelist στο BIOS και δεν δεχονται ολες τις καρτες. Προσοχη επισης και στην "συνδεσιμοτητα" που υποστηριζει το καθε φορητο. Δεν ξερω αν υπαρχει usb wifi card με τετοια χαρακτηριστικα. Οχι ενταξει , υπαρχουν , για παραδειγμα , τυχαια βρηκα αυτο. Λογικα θα υπαρχουν και αλλα. 1200Mbps στο 5GHz , λογικα θα τερματιζει την 1000αρα συνδεση.
2. Αγοραζεις ενα βαρβατο router με πανω απο 1000Mbps στο 5GHz καναλι και τουλαχιστον 1 x 2.5g ethernet port. Bαζεις το router "μετα" το huawei και αναλαμβανει αυτο ολες τις συσκευες του σπιτιου , ειτε αυτες συνδεονται ασυρματα ειτε ενσυρματα. Αν θες να συνδεσεις πολλες συσκευες με καλωδιο , τσιμπας και ενα switch με 2.5g θυρες και πετας εκει πανω ολες τις ενσυρματες συσκευες σου.

Στο τελος , αφου δεις οτι ολα αυτα κοστιζουν εναμιση νεφρο καθεσαι και αναρωτιεσαι αν αξιζει ο κοπος και το χρημα απλα και μονο για την ψυχολογικη ικανοποιηση οτι παιρνεις την ταχυτητα που πληρωνεις :) Στην ελλαδα τετοιες ταχυτητες ειναι καινουργιες και ο οικιακος εξοπλισμος δεν ανταποκρινεται στις αναγκες αυτες. Σιγα σιγα θα γινουν πιο "mainstream" και θα πεσουν και οι τιμες ...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα router της nova με  1gbps  lan  το lan τερματίζει στα 930 με 940. 
Εγώ πήρα το 5530 router που έχει 2.5Lan όπως και το PC μου  (χωρίς να έχω σταθερό τηλέφωνο γιατί δεν δίνουν κωδικούς ακόμα ! ) και πλέον παίζω πάνω απο 1000 ΑΛΛΆ μόνο με καλώδιο. 
Με wifi 6 στην καλύτερη έχω δει 700mbps και αυτό δίπλα απο το router 

 

Χωρίς τίτλο.jpg

Επεξ/σία από Twoface
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Twoface είπε

Με τα router της nova με  1gbps  lan  το lan τερματίζει στα 930 με 940. 
Εγώ πήρα το 5530 router που έχει 2.5Lan όπως και το PC μου  (χωρίς να έχω σταθερό τηλέφωνο γιατί δεν δίνουν κωδικούς ακόμα ! ) και πλέον παίζω πάνω απο 1000 ΑΛΛΆ μόνο με καλώδιο. 
Με wifi 6 στην καλύτερη έχω δει 700mbps και αυτό δίπλα απο το router 

 

Χωρίς τίτλο.jpg

Μπορεις να γεφυρωσεις το ρουτερ της Nova με το fritz. Το ειχα κανει με το H288A και το 7530. Το Η288Α απλα αναλαμβανει την τηλεφωνια και το fritz το εσωτερικο δικτυο. Λιγο ακυρη φαση βασικα , αλλα αφου δεν δινει τους κωδικους η Nova ειναι η μονη λυση. (Δεν ξερω βεβαια εσυ ποιο ρουτερ εχεις απο την Nova).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...