Προς το περιεχόμενο

Custom rom σε xiaomi redmi note 9


kostis234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Έχω ένα xiaomi redmi note 9. Μέχρι τώρα δούλευε σχετικά καλά (είχε τα κολληματακια του αλλά παλευοτανε). το πρόβλημα ξεκίνησε όταν έκανα αναβάθμιση στο miui 13. Κολλούσε σε εκνευριστικο βαθμό με το παραμικρό. Τόσο που στο τέλος το πέταξα στον τοίχο από τα νεύρα μου (το κινητό εν τω μεταξύ σκύλος. Δεν έπαθε τίποτα) δεν θέλω να αλλάξω κινητό γιατί έχει πολύ καλή απόδοση γενικότερα. Οπότε λέω για custom rom. Τι με συμβουλευετε να βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, kostis234 είπε

Γεια σας. Έχω ένα xiaomi redmi note 9. Μέχρι τώρα δούλευε σχετικά καλά (είχε τα κολληματακια του αλλά παλευοτανε). το πρόβλημα ξεκίνησε όταν έκανα αναβάθμιση στο miui 13. Κολλούσε σε εκνευριστικο βαθμό με το παραμικρό. Τόσο που στο τέλος το πέταξα στον τοίχο από τα νεύρα μου (το κινητό εν τω μεταξύ σκύλος. Δεν έπαθε τίποτα) δεν θέλω να αλλάξω κινητό γιατί έχει πολύ καλή απόδοση γενικότερα. Οπότε λέω για custom rom. Τι με συμβουλευετε να βάλω;

ξελαφρωσε το απο τα περιττά και αστο οπως ειναι , μια χαρα θα πηγαινει , αν θες κατι πιο δυνατο παρε αλλο μοντελο με περισσοτερη ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostis234 είπε

Γεια σας. Έχω ένα xiaomi redmi note 9. Μέχρι τώρα δούλευε σχετικά καλά (είχε τα κολληματακια του αλλά παλευοτανε). το πρόβλημα ξεκίνησε όταν έκανα αναβάθμιση στο miui 13. Κολλούσε σε εκνευριστικο βαθμό με το παραμικρό. Τόσο που στο τέλος το πέταξα στον τοίχο από τα νεύρα μου (το κινητό εν τω μεταξύ σκύλος. Δεν έπαθε τίποτα) δεν θέλω να αλλάξω κινητό γιατί έχει πολύ καλή απόδοση γενικότερα. Οπότε λέω για custom rom. Τι με συμβουλευετε να βάλω;

Γενικά έχει την φασαρία της η όλη διαδικασία αλλά πιθανών να αξίζει τον κόπο εάν το κινητό έχει πάψει να είναι λειτουργικό.

Δες εδω->

https://wiki.lineageos.org/devices/#xiaomi

Το χα κάνει παλιότερα σε ένα m 5s που σερνοτανε με την stock rom (απλά δεν δουλεύοταν) και με την αλλαγή το κράτησα αλλά 2,5 χρόνια(μέχρι που έβγαλε άλλο hardware πρόβλημα κ το παράτησα).

Αλλά να ξέρεις ότι πάντα υπάρχει πιθανότητα(μικρή μεν αλλά υπαρκτή) να το brickαρεις στην αλλαγή της rom.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostis234 είπε

Να τι brickαρω; Εννοείς να αχρηστευτεί;

Ναι αυτο εννοει με το μπρικαρισμα .....αν δε παει κατι καλα το πετας μια και καλη μετα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, @topos said:

Γενικά έχει την φασαρία της η όλη διαδικασία αλλά πιθανών να αξίζει τον κόπο εάν το κινητό έχει πάψει να είναι λειτουργικό.

Δες εδω->

https://wiki.lineageos.org/devices/#xiaomi

Το χα κάνει παλιότερα σε ένα m 5s που σερνοτανε με την stock rom (απλά δεν δουλεύοταν) και με την αλλαγή το κράτησα αλλά 2,5 χρόνια(μέχρι που έβγαλε άλλο hardware πρόβλημα κ το παράτησα).

Αλλά να ξέρεις ότι πάντα υπάρχει πιθανότητα(μικρή μεν αλλά υπαρκτή) να το brickαρεις στην αλλαγή της rom.

 

Αν γινει κανονικα το ξεκλείδωμα ολα φτιάχνουν. Οτι και να παει στραβα του φλασαρεις το og firmware. Διαδικασία λιγο και μπλελας αλλα οχι κατι που δε γίνεται.

Δεν σώζετε τπτ με το miui. Δεν προσέχει καθολου η xiaomi τα μικροτέρα της μοντελα με αποτέλεσμά να γίνονται άριστα.

Να βαλει μια ρομ να δει προκοπη. Προσωπικά θεωρω το miui απαράδεκτο. Εχει διαλύσει ολα τα θετικά του αντροιντ. Huawei samsung realme κοκ εχουν μεν τις δικιες τοθς προσθηκες αλλα ειναι ευχρηστα.

Ο επεξεργαστής του ειναι στην ουσια σαν sd662 δεν νοητό να κολλάει. Βεβαια το κινητο δεν ειναι sd οποτε δεν εχει και την καλυτερη συμβατότητά με ρομς. Παρολα αυτα εχει επιλογες. Θελει ψαξιμο να δεις ποια ρομ αξιζει. Δες στο xda η καποιο telegram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostis234 είπε

Γεια σας. Έχω ένα xiaomi redmi note 9. Μέχρι τώρα δούλευε σχετικά καλά (είχε τα κολληματακια του αλλά παλευοτανε). το πρόβλημα ξεκίνησε όταν έκανα αναβάθμιση στο miui 13. Κολλούσε σε εκνευριστικο βαθμό με το παραμικρό. Τόσο που στο τέλος το πέταξα στον τοίχο από τα νεύρα μου (το κινητό εν τω μεταξύ σκύλος. Δεν έπαθε τίποτα) δεν θέλω να αλλάξω κινητό γιατί έχει πολύ καλή απόδοση γενικότερα. Οπότε λέω για custom rom. Τι με συμβουλευετε να βάλω;

Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην ελληνική custom rom. Ποιο redmi note 9 έχεις ακριβώς; Αν έχεις το απλό με mediatek επεξεργαστή το ξεχνάς. Κάποτε οι developers βγάζανε και για mediatek, τώρα πλέον (δυστυχώς) ασχολουντε μόνο με snapdragon. 

Αν έχεις SD λοιπόν επεξεργαστή για μένα αξίζει καθώς θα ελαφρύνει πολύ και σε θέμα ram, μιας και όλα τα bloatware pre-installed apps θα έχουν αφαιρεθει και άλλες πολλές διαφορές. Απλά έχει διαδικασία και όπως σου ανέφεραν πιο πάνω, αν δε το χεις ξανακάνει υπάρχει και το ενδεχόμενο bricκ. Στο περίπου περιληπτικά η διαδικασία είναι να ξεκλειδώσεις πρώτα bootloader (απαιτεί registration και αίτηση ξεκλειδωματος) , έπειτα με εντολές DOS από τον υπολογιστή κάνεις instal το recovery (TWRP) στη συσκευή, μετά εγκαθιστας τη custom ROM μέσα από recovery mode και αν όλα πάνε καλά σεταρεις στα μετρα σου τη νέα ρομ.

Δοκίμασες ένα factory reset αφού αποθηκεύσεις πρώτα κάπου ότι χρειάζεσαι, να δεις αν "πάρει τα πάνω του" κάπως η συσκευή;

 

Επεξ/σία από Ronnie1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Ronnie1985 said:

Φαντάζομαι αναφέρεσαι στην ελληνική custom rom. Ποιο redmi note 9 έχεις ακριβώς; Αν έχεις το απλό με mediatek επεξεργαστή το ξεχνάς. Κάποτε οι developers βγάζανε και για mediatek, τώρα πλέον (δυστυχώς) ασχολουντε μόνο με snapdragon. 

Αν έχεις SD λοιπόν επεξεργαστή για μένα αξίζει καθώς θα ελαφρύνει πολύ και σε θέμα ram, μιας και όλα τα bloatware pre-installed apps θα έχουν αφαιρεθει και άλλες πολλές διαφορές. Απλά έχει διαδικασία και όπως σου ανέφεραν πιο πάνω, αν δε το χεις ξανακάνει υπάρχει και το ενδεχόμενο bricκ. Στο περίπου περιληπτικά η διαδικασία είναι να ξεκλειδώσεις πρώτα bootloader (απαιτεί registration και αίτηση ξεκλειδωματος) , έπειτα με εντολές DOS από τον υπολογιστή κάνεις instal το recovery (TWRP) στη συσκευή, μετά εγκαθιστας τη custom ROM μέσα από recovery mode και αν όλα πάνε καλά σεταρεις στα μετρα σου τη νέα ρομ.

Δοκίμασες ένα factory reset αφού αποθηκεύσεις πρώτα κάπου ότι χρειάζεσαι, να δεις αν "πάρει τα πάνω του" κάπως η συσκευή;

 

καλη ερωτηση γτ υπαρχουν 10 διαφορετικα redmi note 9 (δεν κανω πλακα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως εχω της mediatek επεξεργαστη, και δοκιμασα και factory reset. παλι τα ιδια. αλλα και με επεξεργαστη της mediatek δεν θα μπορουσα να βαλω καποιο? θα το κανει χειροτερο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, kostis234 είπε

δυστυχως εχω της mediatek επεξεργαστη, και δοκιμασα και factory reset. παλι τα ιδια. αλλα και με επεξεργαστη της mediatek δεν θα μπορουσα να βαλω καποιο? θα το κανει χειροτερο?

 

Με λίγο ψάξιμο είδα να κάνουν και άλλοι το ίδιο παράπονο με σένα και μάλιστα με πιο καινούριες συσκευές, οπότε η λύση είναι να ξαναγυρίσεις στην miui 12 εφόσον η 13 είναι πιο "βαριά"

Γράψε στο google "downgrade from miui 13 to 12.5" και θα βρεις αρκετούς οδηγούς ακόμα και στο youtube.

Καλό διάβασμα.

Επεξ/σία από Ronnie1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostis234 είπε

δυστυχως εχω της mediatek επεξεργαστη, και δοκιμασα και factory reset. παλι τα ιδια. αλλα και με επεξεργαστη της mediatek δεν θα μπορουσα να βαλω καποιο? θα το κανει χειροτερο?

 

Στο link που σου έβαλα στο προηγούμενο ποστ έχει την έκδοση με τον helios.

Τσεκαρε με την κωδική ονομασία του δικού σου να δεις εάν είναι ακριβώς η ίδια έκδοση->

Xiaomi Redmi Note 9 (merlinx)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @topos είπε

Στο link που σου έβαλα στο προηγούμενο ποστ έχει την έκδοση με τον helios.

Τσεκαρε με την κωδική ονομασία του δικού σου να δεις εάν είναι ακριβώς η ίδια έκδοση->

Xiaomi Redmi Note 9 (merlinx)

Άλλο ένα σημαντικό για να αποφύγει πιθανό brickarisma σε περίπτωση που επιλέξει τη ρομ που δίνεις στο λινκ, θα πρέπει να είναι με android 11. Έχω την εντύπωση ότι μετά την αλλαγή σε miui 13 αναβαθμίστηκε και το android σε 12. Αξίζει να διαβάσει το παρακάτω προτού αποφασίσει.

 

IMG_20230210_230824.jpg.5009bbe14431a6c919cb258f550a7a18.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @topos είπε

Στο link που σου έβαλα στο προηγούμενο ποστ έχει την έκδοση με τον helios.

Τσεκαρε με την κωδική ονομασία του δικού σου να δεις εάν είναι ακριβώς η ίδια έκδοση->

Xiaomi Redmi Note 9 (merlinx)

Mediatek MT6768 Helio G85 αυτο εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostis234 είπε

Mediatek MT6768 Helio G85 αυτο εννοεις?

Όλα τα Xiaomi έχουν μια κωδική ονομασία, δες το δικό σου ποιο είναι , λογικά το merlinx είναι αλλά θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις εσύ.

Επιπλέον θα πρέπει να διαβάσεις τις οδηγίες διεξοδικά και να τις ακολουθήσεις.

Γενικά για αυτό σου ποσταρα την συγκεκριμένη διανομή(lineage) γιατί έχει έχει οδηγούς και είναι(συνήθως) stable.

Και η pixel experience είναι αρκετά καλή αλλά ίσως θέλει περισσότερο ψάξιμο.

Η όλη διαδικασία θα σου πάρει κάποιο χρόνο.Οποτε να έχεις υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...