Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για σύνδεση Ip camera


geogr88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοεις να συνδεσεις ? Γενικο και αοριστο. Αν η καμερα δινει live stream σε καποιο ip , τοτε μπορεις να κανεις δουλεια με το vlc. Nα βλεπεις την live εικονα δηλ. Τωρα αν θες να την "διαχειριστεις" , τοτε πρεπει να βρεις το software/app που εχει η καμερα απο την εταιρια της.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βλεπω live εικονα θελω..δοκίμασα με το vlc αλλα δεν βγάζω ακρη..μεσω rstp φτανω μεχρι ενα σημείο που ζητάει username και κωδικο αλλα μετα μου πετάει Mrl error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω στην δικη μου , για να βλεπω την live εικονα μεσω του vlc , εχω φτιαξει ενα shortcut που τρεχει το vlc ως εξης :

vlc.exe rtsp://ip_της_καμερας:554/stream1 --rtsp-user=ο_χρηστης --rtsp-pwd=ο_κωδικος

Φυσικα , στο "ο_χρηστης" και στο "ο_κωδικος" , θα βαλεις τα αντιστοιχα που πρεπει για την καμερα σου. Επισης η μορφη του ip stream , πρεπει να σιγουρευτεις οτι ειναι αυτο. Το συγκεκριμενο ισχυει για την δικη μου καμερα , για την δικη σου μπορει να εχει διαφορετικη μορφη. Διπλοκλικαρω λοιπον το shortcut , ξεκιναει το vlc , περναει στην καμερα χρηστη και κωδικο και μου δειχνει κατευθειαν την live εικονα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mphxths είπε

Eγω στην δικη μου , για να βλεπω την live εικονα μεσω του vlc , εχω φτιαξει ενα shortcut που τρεχει το vlc ως εξης :

vlc.exe rtsp://ip_της_καμερας:554/stream1 --rtsp-user=ο_χρηστης --rtsp-pwd=ο_κωδικος

Φυσικα , στο "ο_χρηστης" και στο "ο_κωδικος" , θα βαλεις τα αντιστοιχα που πρεπει για την καμερα σου. Επισης η μορφη του ip stream , πρεπει να σιγουρευτεις οτι ειναι αυτο. Το συγκεκριμενο ισχυει για την δικη μου καμερα , για την δικη σου μπορει να εχει διαφορετικη μορφη. Διπλοκλικαρω λοιπον το shortcut , ξεκιναει το vlc , περναει στην καμερα χρηστη και κωδικο και μου δειχνει κατευθειαν την live εικονα.

Τελικα τα κατάφερα μέσω vlc!ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...