Προς το περιεχόμενο

Επέκταση χωρητικότητας σε δίσκο με λειτουργικό.


AndreaSh1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.
Έχω ένα imac του 14 και έχει μέσα ένα ssd 1tb, όταν το είχα στήσει στην αρχή είχα χωρίσει το δίσκο σε 200gb για το λειτουργικό και 800 για αποθηκευτικό χώρο, μετά από πολύ καιρό το 200άρη είναι περίπου γεμάτο. Μπορεί να γινει επέκταση στα 300gb (+100δλδ) χωρίς κάποια αλλαγή στο λειτουργικό ή στα app που έχω?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άδειασα τον 800άρη σε έναν εξωτερικό.
Πάω να αλλάξω από το Disk Utility το μέγεθος από 200 σε 300 αλλά δεν μου δείνει την επιλογή apply. 

Πως μπορώ να το κάνω;

 

 

scrshot.jpg

Επεξ/σία από AndreaSh1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να το αφαιρέσεις εφόσον είναι άδειο το iMac space επιλέγοντας το και πατωντας το πλην (-) ή προσπάθησε να το κανείς μικρότερο ωστε το iMac os να μπορέσει να επεκταθεί.

By the way το λειτουργικό βρίσκεται σε δικό του volume  όποτε δεν χρειαζόταν εξαρχής να το έχεις σε ξεχωριστό container. Όπως βλέπεις και μόνο σου το iMac OS έχει το λειτουργικό σε δικό του volume και τα data στα iMac os - data. Δηλαδή εξαρχής το λειτουργικό έχει το δικό του χώρο και τα υπόλοιπα πάνε στο data. Με λίγα λόγια λογικές windows κτλ δεν χρειάζεται να σε απασχολούν στο Mac OS.Είναι έτοιμο από την εγκατάσταση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω για την ανταπόκριση, ερχομαι απο Windows οπότε είχα εκινήθη την λογική. 

Τσεκάρωντας το iMac space 800gb δεν μου δείνει την επιλογή (-), ενώ αν τσεκάρω το Mac Os 200gb μου έδωσε την επιλογή του (-) και κανοντας - δεν μπόρεσε να το κάνει όπως βλέπεις στην φωτο.

επειτα δοκίμασα (-) το conteiner disk 1 (το 800άρη βλέπε φωτο 2) διέγραψε το διαμέρισμα αλλά δεν το ένωσε με το υπόλοιπο 

image.jpeg.4d41a6392c4882f563798ae9b5302c15.jpeg

Screenshot 2023-02-14 at 17.59.09 (1).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, AndreaSh1 είπε

Eυχαριστω για την ανταπόκριση, ερχομαι απο Windows οπότε είχα εκινήθη την λογική. 

Τσεκάρωντας το iMac space 800gb δεν μου δείνει την επιλογή (-), ενώ αν τσεκάρω το Mac Os 200gb μου έδωσε την επιλογή του (-) και κανοντας - δεν μπόρεσε να το κάνει όπως βλέπεις στην φωτο.

επειτα δοκίμασα (-) το conteiner disk 1 (το 800άρη βλέπε φωτο 2) διέγραψε το διαμέρισμα αλλά δεν το ένωσε με το υπόλοιπο 

image.jpeg.4d41a6392c4882f563798ae9b5302c15.jpeg

Screenshot 2023-02-14 at 17.59.09 (1).png

Κάνε ένα Time Machine backup. Ίσως χρειαστεί φορματ ο ssd. Σκοπός είναι να διαγράψουμε το container disk 1 ωστε να έχει χώρο να επεκταθεί το άλλο container.
Σορρυ  τώρα ειδα ότι το έχεις κάνει ήδη erase. Πρέπει να μπούμε με cmd R κατά την εκκίνηση στο recovery mode και να δοκιμάσουμε  από εκεί το disk utility.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εαν μετα απο μερικες μερες δεν καταφερες κατι και σε συνδυασμο με τον φοβο να χασεις δεδομενα, τι θα ελεγες να μιλησεις αμεσα με ενα επισημο σερβις της apple ? δεν νομιζω μια ερωτηση να εχει καποιο κοστος

Επεξ/σία από lneam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AndreaSh1 είπε

κάνω ένα time machine και θα δοκιμάσω να τρέξω το Disk Utility με R σε επαννεκίνηση,
Αν εννοείς αυτό. 

(σωστή η υπογραφή σου)

Σωστά . Αν δεν γίνει από εκεί ίσως χρειαστεί να το κάνουμε μέσο terminal αργότερα και να γλιτώσουμε το format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2023 στις 6:48 ΜΜ, atheatos είπε

Σωστά . Αν δεν γίνει από εκεί ίσως χρειαστεί να το κάνουμε μέσο terminal αργότερα και να γλιτώσουμε το format.

Γεια σας και πάλι, 
από το επισημο σερβις/κατάστημα της apple, εδώ που μένω, το κάνουν με χρέωση που νοίζω ότι είναι υπερβολικό για το κόπο όπως μου είπαν αφού είναι παλιό μοντέλο και εκτός εγγύησης. Και δεν μου περισεβούν. Πέρα από αυτό λόγω περιορισμένων σωματικών δυνατοτήτων, μου είναι δύσκολο να το μεταφέρω.
Οπότε μπορούμε να δοκιμάσουμε με τον τρόπο που προτείνατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα σου έκαναν θα ήταν backup και restore μέσο προγράμματος σαν το super duper….Για κορόιδα ψάχνουν και οι περισσότεροι που δουλεύουν στο service έχουν ελάχιστη ως καθόλου εμπειρία με Mac. Το πρόβλημα σου δεν είναι το hardware για να το πας σε service. Είναι καθαρά software και απλά θέλει administrator θα λέγαμε  access. Anyway γνώμες από άσχετους με Mac θα ακούσεις πολλές. Για να χάσεις δεδομένα δεν είναι απαραίτητο να έχεις το συγκεκριμένο πρόβλημα και για αυτό κάνουμε το backup , έχουμε δεν έχουμε πρόβλημα.

Με το ενσωματωμένο backup προγραμμα Time Machine του Mac OS πρέπει κάποιος να υπερβολικά άσχετος για να χάσει δεδομένα.Καλύτερα να ανοίξεις το θέμα στο ειδικό θρεντ του ινσομνια για το Mac OS . Εδώ που το ανάρτησες το θέμα μπαίνει ο κάθε πικραμένος και λέει το κοντό και το μακρύ του , χωρίς να έχει ιδέα από Mac OS και Mac γενικότερα. Στο να τα βρίζουν τα Mac καλοί είναι , για τίποτα άλλο δεν είναι….

Κάνε timemachine backup και μπες στο recovery mode με command + R . Εκεί θα επιλέξεις το disk utility και θα δοκιμάσεις να αφαίρεσεις το container που δεν μας αφήνει να κάνουμε επέκταση το άλλο main container με τα data. Ότι δηλαδή προσπαθήσες να κάνεις από το disk utility έως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα backup με το time machine. 
Εννοείς να αφαιρέσω το container τον 800gb ώστε να γίνει ένα με το υπόλοιπα και έπειτα κάνω ένα αποθηκευτικό χώρο ας πούμε τον 600gb αφήνοντας το 400gb στο iMac-Os-Data, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AndreaSh1 είπε

Έκανα backup με το time machine. 
Εννοείς να αφαιρέσω το container τον 800gb ώστε να γίνει ένα με το υπόλοιπα και έπειτα κάνω ένα αποθηκευτικό χώρο ας πούμε τον 600gb αφήνοντας το 400gb στο iMac-Os-Data, σωστά?

Αφαίρεσε το container και κάνε επέκταση το Mac data . Λογικά με την αφαίρεση θα κάνει επέκταση αυτόματα. Αν οχι τότε πρέπει να ορίσεις την τιμή που θέλεις να εχει. Σου συνιστώ να μην ξανακάνεις container αλλά να φτιάξεις volume που είναι δυναμικά επεκτηνωμενα και δεν χρειάζεται να ανησυχείς για χώρο πέρα από τον max. μέγεθος του σκληρού. Τα volume μπορεί να φτάσουν το μέγιστο ελεύθερο χώρο του container. Δηλαδή είναι τμήματα του container. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα έκανα την αφαίρεση αλλά του μου είχε βγάλει το container,   εικ1 

έτσι έκανα erase και άλλαξε το εικονίδιο όπως τα παρακάτω imac-os ελπίζοντας να γίνει ένα με το data. εικ2


Έτσι μου δείνει την δυνατότητα να κάνω αφαίρεση να ενσωματωθεί στο data, όμως αντιθέτωρ το έκανε πάλι container χωρίς να αλλάξει μέγεθος.

 

 

Untitled-1.jpg

Επεξ/σία από AndreaSh1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, AndreaSh1 είπε

Έκανα έκανα την αφαίρεση αλλά του μου είχε βγάλει το container,   εικ1 

έτσι έκανα erase και άλλαξε το εικονίδιο όπως τα παρακάτω imac-os ελπίζοντας να γίνει ένα με το data. εικ2


Έτσι μου δείνει την δυνατότητα να κάνω αφαίρεση να ενσωματωθεί στο data, όμως αντιθέτωρ το έκανε πάλι container χωρίς να αλλάξει μέγεθος.

 

 

Untitled-1.jpg

Το erase απλα κανει format. Επέλεξε partition μήπως μπορείς να του αλλάξεις μέγεθος. Αλλιώς πάμε σε τέρμιναλ.

Πάντως έφυγε το container και τώρα απλα έχουμε partition που πρέπει να κάνουμε resize. 

Άκυρο τώρα είδα την φωτογραφία καλύτερα (είμαι από κινητό) απλά επέλεξε το volume unititled και πάτα μειον(-) στην μπάρα. Δίπλα από το συν(+) λογικά θα φύγει και θα είσαι έτοιμος. 

Μια τελευταία ερώτηση γιατί κάτι υποψιάζομαι. Το imac μήπως ήταν fusion? Έχεις επιλέξει από το view το devices? Να δούμε τα χαρακτηριστικά του δίσκου σου?. 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...