Προς το περιεχόμενο

Η Apple φέρεται να σχεδιάζει να περιορίσει τη θύρα USB-C του iPhone 15 με τον ίδιο τρόπο όπως το Lightning


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Προφανώς και από τη στιγμή που η Apple μπορεί να συμμορφωθεί με την ΕΕ βάζοντας την type-c θύρα, δεν έχει κανένα λόγο να μη κάνει τη δική της πατέντα για τα καλώδια. Επίσης το iPhone έρχεται μαζί με καλώδιο φόρτισης, οπότε το όλο ζήτημα είναι αν μπορεί το καλώδιο ή το κινητό να καταλάβει ότι δεν έχει συνδεθεί σε επίσημο φορτιστή, αλλά τρίτου κατασκευαστή. Και εκεί είναι που πρέπει να πατήσει η ΕΕ, και να ορίζει ότι το κινητό πρέπει να έρχεται με καλώδιο φόρτισης, και ότι δε θα πρέπει να επηρεάζεται η φόρτιση του κινητού και η μεταφορά δεδομένων από φορτιστή παρόμοιων προδιαγραφών με τον επίσημο, αλλά από τρίτο κατασκευαστή. Αλλά εκεί ίσως τα σπάσουν όντως με την Apple, οπότε και η ΕΕ θα βγει ζημιωμένη από αυτό (λόγω συλλογής φόρων από τις εισαγωγές iPhone).

Δηλαδή η apple θα προτιμήσει να μην πουλάει iPhone στην Ευρώπη , επειδή θα χάνει τα κέρδη από τα καλώδια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατι η Apple δεν το αποδέχεται αυτο το πράγματα χρόνια τώρα με την θύρα φόρτιστης και τώρα με την type c και να το υλοποιήσει ? . Δηλαδή τοσα πολλά χρήματα χάνει απο την μην χρησιμοποίησει του lighting ή απλα ειναι ενα καπρίτσιο να ειχαμε να λέγαμε ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Για το θεαθήναι, όπως φαίνεται ξεκάθαρα. Όταν φτιάχνεις έναν νόμο για να ορίσεις τη λειτουργία των εταιρειών, δε το κάνεις με παραθυράκια. USB-C θέλατε; Πάρτε το αλλά με τους δικούς της (Apple) όρους. Εκεί είναι το argument ότι η ΕΕ δε νομοθετεί πραγματικά, αλλά επιφανειακά για να φαίνεται ότι κάνει κάτι καλύτερο για το περιβάλλον (η μεγαλύτερη καραμέλα της εποχής μας). Ποιος ενδιαφέρεται νομίζεις για τους χρόνους φόρτισης/μεταφοράς δεδομένων, από τα 2 parties? Κανείς. Το μόνο που νοιάζονται είναι να κάνει ο καθένας το παιχνίδι του, για το δικό τους κέρδος, και εμείς είμαστε στη μέση με τα καλώδια που χαλάνε πάνω στον 1 χρόνο χρήσης, και μετά είτε δίνεις μια μικρή περιουσία (όσον αφορά την αγορά καλωδίων) για τις ίδιες επιδόσεις που είχες πριν, ή παίρνεις ένα φθηνότερο και ταλαιπωρείσαι με τους χρόνους. Αλλά εκεί δε γίνεται καμία αναφορά από την ΕΕ. Ο καθένας εκτελεί το χρέος του και γεια σας.

Όχι με τους Apple όρους αλλά με τους όρους της ΕΕ οι οποίοι περιορίζονται στην φόρτιση των συσκευών. 

Και αυτό το κενό εκμεταλλεύεται η apple και κάνει το δικό της πρότυπο που δεν θα αναγνωρίζει αξεσουάρ (δηλαδή οτιδήποτε μεταφέρει data απο και προς την συσκευή) που δεν ειναι συμβατά με το τσιπ της. 

Άρα η ΕΕ κανει αυτό που εξ αρχής ήθελε 100%

Η apple συμμορφώνεται σε αυτό 100%

Απλά όσο αφορά τις σχέσεις apple <-> καταναλωτών έχουμε κακά νέα γιατί πολλοί καταναλωτές ίσως ελπίζανε στην πλήρη μεταφορά σε USB-C για να μπορούν να χρησιμοποιούν φθηνότερα αξεσουάρ γιατί φαίνεται βάσει ένστικτου/κοινής λογικής κάτι το αναμενόμενο.

Αλλά επειδή η apple δεν θέλει να χάσει το κέρδος της απο τα αξεσουάρ κάνει αυτή την ταρζανιά. 

Άλλες εταιρείες (πχ samsung ή 1+ κτλ) δεν κάνουν την ίδια ταρζανιά απλά επειδή δεν έχουν λόγο/συμφέρον γιατί τα αξεσουάρ τους ειναι συμβατά με όλα τα κινητά (που έχουν την ίδια θύρα ) εξ αρχής. 


Απο εδώ και πέρα όμως θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν φθηνό κινέζικο φορτιστή ή powerbank  για να φορτίσεις τα apple κινητά που έχουν θύρα τύπου usb-c 

Απλά δεν θα μπορείς πχ παίξεις άλλα ακουστικά (minijack το USB-c ) ή Hub  ή καλώδια για σύνδεση με PC κτλ. 


 

39 λεπτά πριν, SPANK είπε

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατι η Apple δεν το αποδέχεται αυτο το πράγματα χρόνια τώρα με την θύρα φόρτιστης και τώρα με την type c και να το υλοποιήσει ? . Δηλαδή τοσα πολλά χρήματα χάνει απο την μην χρησιμοποίησει του lighting ή απλα ειναι ενα καπρίτσιο να ειχαμε να λέγαμε ?

Είναι πολλά τα λεφτά γιατί δεν ειναι μόνο τα δικά της υπερκοστολογημένα επίσημα αξεσουάρ (που μονο απο εκει βγάζει ένα σωρό) αλλά και fees που παίρνει απο 3ους κατασκευαστές (πχ Belkin) για να κάνουν τα αξεσουάρ τους συμβατά με apple. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι έχω καταλάβει, οι περισσότεροι που σχολιάζουμε -κραζουμε, είμαστε με android. Εγώ θα θελα iPhone αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να το πάρω. Αυτός που θα πάρει ένα κινητό των 1000 και πλέον ευρώ, δε νομίζω να κολλήσει στα 100 ευρώ. Είναι σαν να πάρουμε πόρσε, και να ψάχνουμε ποιο βενζινάδικο έχει τη φθηνότερη βενζίνη. Εγώ ξέρω ότι τα μεταξωτά βρακάκια, θέλουν και επιδέξιους πωπους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thanasis00 είπε

Προφανώς και από τη στιγμή που η Apple μπορεί να συμμορφωθεί με την ΕΕ βάζοντας την type-c θύρα, δεν έχει κανένα λόγο να μη κάνει τη δική της πατέντα για τα καλώδια. Επίσης το iPhone έρχεται μαζί με καλώδιο φόρτισης, οπότε το όλο ζήτημα είναι αν μπορεί το καλώδιο ή το κινητό να καταλάβει ότι δεν έχει συνδεθεί σε επίσημο φορτιστή, αλλά τρίτου κατασκευαστή. Και εκεί είναι που πρέπει να πατήσει η ΕΕ, και να ορίζει ότι το κινητό πρέπει να έρχεται με καλώδιο φόρτισης, και ότι δε θα πρέπει να επηρεάζεται η φόρτιση του κινητού και η μεταφορά δεδομένων από φορτιστή παρόμοιων προδιαγραφών με τον επίσημο, αλλά από τρίτο κατασκευαστή. Αλλά εκεί ίσως τα σπάσουν όντως με την Apple, οπότε και η ΕΕ θα βγει ζημιωμένη από αυτό (λόγω συλλογής φόρων από τις εισαγωγές iPhone).

Είμαι σχεδόν πεπεισμένος πως τα κέρδη από τις εξαγωγές της Ε.Ε. είναι πολύ πιο σημαντικά από τα κέρδη από την εισαγωγή iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, troi.g είπε

Απ'ότι έχω καταλάβει, οι περισσότεροι που σχολιάζουμε -κραζουμε, είμαστε με android. Εγώ θα θελα iPhone αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να το πάρω. Αυτός που θα πάρει ένα κινητό των 1000 και πλέον ευρώ, δε νομίζω να κολλήσει στα 100 ευρώ. Είναι σαν να πάρουμε πόρσε, και να ψάχνουμε ποιο βενζινάδικο έχει τη φθηνότερη βενζίνη. Εγώ ξέρω ότι τα μεταξωτά βρακάκια, θέλουν και επιδέξιους πωπους. 

εγω που εδωσα 1200 για s22 ultra αλλα εχω την ελευθερια-δυνατοτητα να βαλω οτι καλωδιο θελω ειτε των 5 ευρω ειτε των 35 τι σημαινει ? οτι καποιος σεβεται περισσοτερο τα 1200 που εδωσα και με αφηνει να χρησιμοποιω οπως θελω τη συσκευη που μου ΑΝΗΚΕΙ ?

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, troi.g είπε

Απ'ότι έχω καταλάβει, οι περισσότεροι που σχολιάζουμε -κραζουμε, είμαστε με android. Εγώ θα θελα iPhone αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να το πάρω. Αυτός που θα πάρει ένα κινητό των 1000 και πλέον ευρώ, δε νομίζω να κολλήσει στα 100 ευρώ. Είναι σαν να πάρουμε πόρσε, και να ψάχνουμε ποιο βενζινάδικο έχει τη φθηνότερη βενζίνη. Εγώ ξέρω ότι τα μεταξωτά βρακάκια, θέλουν και επιδέξιους πωπους. 

Δεν ειναι το κοστος, αλλα το οτι αγοραζεις ξεχωριστα καλωδια για καθε συσκευη και δημιουργουνται και τα αναλογα σκουπιδια.

Το ιδιο ειναι ολες οι συσκευες στο σπιτι να εχουν USB C και να εχεις 2 καλωδια για να τις φορτιζεις ολες και το ιδιο ειναι καθε συσκευη να θελει το δικο της καλωδιο και να εχεις 10 διαφορετικου τυπου;

Περα απο αυτο, χαλαει η συσκευη, κρατας το καλωδιο για αλλη. Αν χαλασει το iPhone, το καλωδιο το κανεις κομπολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dantε είπε

Δεν ειναι το κοστος, αλλα το οτι αγοραζεις ξεχωριστα καλωδια για καθε συσκευη και δημιουργουνται και τα αναλογα σκουπιδια.

Εντομεταξύ με αυτή τη δικαιολογία σε λίγο δεν θα έχουν ούτε καλώδιο οι συσκευές στο κουτί...

18 λεπτά πριν, Dantε είπε

Το ιδιο ειναι ολες οι συσκευες στο σπιτι να εχουν USB C και να εχεις 2 καλωδια για να τις φορτιζεις ολες και το ιδιο ειναι καθε συσκευη να θελει το δικο της καλωδιο και να εχεις 10 διαφορετικου τυπου;

Περα απο αυτο, χαλαει η συσκευη, κρατας το καλωδιο για αλλη. Αν χαλασει το iPhone, το καλωδιο το κανεις κομπολοι.

Αν χαλάσει το iphone παίρνεις άλλο iphone και συνεχίζεις να χρησιμοποιείς το καλώδιο (problem solved)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Αν χαλάσει το iphone παίρνεις άλλο iphone και συνεχίζεις να χρησιμοποιείς το καλώδιο (problem solved)!

Και αν δε θες iPhone; Η εχει γρηγοροτερη φορτιση το νεο μοντελο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stelioz78 είπε

εγω που εδωσα 1200 για s22 ultra αλλα εχω την ελευθερια-δυνατοτητα να βαλω οτι καλωδιο θελω ειτε των 5 ευρω ειτε των 35 τι σημαινει ? οτι καποιος σεβεται περισσοτερο τα 1200 που εδωσα και με αφηνει να χρησιμοποιω οπως θελω τη συσκευη που μου ΑΝΗΚΕΙ ?

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Έχει και η samsung τους περιορισμούς της στα θέματα συμβατότητας. Δοκίμασε να βάλεις πχ. οποιονδήποτε αντάπτορα type c για ενσύρματα ακουστικά στο s22 ultra και θα καταλάβεις τι εννοώ. 

Δεν καταλαβαίνω αυτό το άρθρο που το βλέπω αυτές τις μέρες δεξιά, αριστερά. Λες και τώρα δεν κυκλοφορούν mag safe προϊόντα τρίτων. Απλά είναι Apple και θα έχει κλικς και σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dantε είπε

Και αν δε θες iPhone; Η εχει γρηγοροτερη φορτιση το νεο μοντελο;

Κάνε το δώρο σε κάποιον με iphone. Άχρηστο δεν θα πάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...