Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη SSD ή οχι ακομη; Health 78%.


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τον Samsung 840 pro, και απ'οτι βλεπω η αγορα εγινε πριν απο 10 χρονια περιπου! Εχω το λειτουργικο συστημα πανω του. Παραθετω και μια φωτογραφια με στατιστικα του δισκου. 

Να ενεργοποιησω το Over provisioning ή πλεον ειναι αργα;

 

SSD.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2023 στις 8:54 ΠΜ, duffyduck είπε

αν δεν τον γεμίζεις φουλ και αφήνεις πάντα καμιά 20-30GB ελεύθερα, δεν έχεις θέμα

Καποια στιγμη δε θα με αφησει ομως, εαν ειναι 10 χρονια ηδη σε λειτουργια; Δεν ειναι καλυτερα να αγορασω ενα καινουριο SSD για να βαλω τα windows και αυτο να τον εχω για torrents;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2023 στις 4:01 ΜΜ, Witcher1st είπε

Καποια στιγμη δε θα με αφησει ομως, εαν ειναι 10 χρονια ηδη σε λειτουργια; Δεν ειναι καλυτερα να αγορασω ενα καινουριο SSD για να βαλω τα windows και αυτο να τον εχω για torrents;

Το 78% health βγαίνει με αλγόριθμο σε σχέση με τις ώρες λειτουργίας αυτόματο.

Δεν είναι ότι έχει βρει bad sectors όπως στους hdd όπου οτιδήποτε κάτω από 100% σημαίνει ότι σε αφήνει.

Π.χ άν τον κρατήσεις αλλά 10 χρόνια με εφάμιλλη χρήση θα πέσει η υγεία αλλα 22%.

Από την άλλη πλέον έχουν τιμή χώμα οι SSD/nvme οπότε δεν είναι και καμιά τραγική επένδυση.

Υ.γ Να υποθέσω πως η μητρική σου δεν έχει θύρα nvme?

Εάν ναι(*ανάλογος και ποια είναι) μπορείς να πάρεις έναν ανταπτορα pci-e σε nvme(~10ευρω) και

Α)να κερδίσεις σε ταχυτητα

Β)Να κρατησεις τον συγκεκριμένο nvme σε επόμενη αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, @topos είπε

Το 78% health βγαίνει με αλγόριθμο σε σχέση με τις ώρες λειτουργίας αυτόματο.

Δεν είναι ότι έχει βρει bad sectors όπως στους hdd όπου οτιδήποτε κάτω από 100% σημαίνει ότι σε αφήνει.

Π.χ άν τον κρατήσεις αλλά 10 χρόνια με εφάμιλλη χρήση θα πέσει η υγεία αλλα 22%.

Από την άλλη πλέον έχουν τιμή χώμα οι SSD/nvme οπότε δεν είναι και καμιά τραγική επένδυση.

Υ.γ Να υποθέσω πως η μητρική σου δεν έχει θύρα nvme?

Εάν ναι(*ανάλογος και ποια είναι) μπορείς να πάρεις έναν ανταπτορα pci-e σε nvme(~10ευρω) και

Α)να κερδίσεις σε ταχυτητα

Β)Να κρατησεις τον συγκεκριμένο nvme σε επόμενη αναβαθμιση.

Εχει θυρα NVME. Συντομα θα αγορασω καινουριο δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...