Προς το περιεχόμενο

Συσκευές Xiaomi και εγγυήσεις .


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα , προς ενημέρωση όλων , μετά από σχετική επικοινωνία με όλους όσους μπορεί να εμπλέκονται αναφορικά με την εμπειρία μου η οποία έχει να κάνει με μία συσκευή της εταιρείας Xiaomi , αγορασμένη από την Ελληνική αγορά η οποία βρίσκεται ακόμη εντός εγγύησης . 

  Η συσκευή , ένα Xiaomi Redmi Note 9T σε έκδοση global edition ( 4/64 ) αγορασμένο καινούργιο από κατάστημα στο δίκτυο με την επωνυμία abox.gr . 

  Σαφώς και δεν ανακάλυψα εγώ την Αμερική ...... ούτε λόγος ...... 

  Φυσικά θα ακολουθήσει ενημέρωση της ίδιας της εταιρείας , όπου κι' αν βρίσκεται , ώστε να έχουν κι' αυτοί μιά άποψη της εμπειρίας μου ( πιθανολογείται πως θα μείνουν τουλάχιστον 3 ημέρες νηστικοί από την στενοχώρια τους , σε ένδειξη μεταμέλειας ) 

  Ο αρχικός προμηθευτής ( abox.gr ) , ο οποίος έχει εξαφανιστεί και δεν απαντάει καν σε τηλεφωνικές κλήσεις από τις αρχές Φεβρουαρίου του 2023 ( εικάζω πως έφυγαν νύχτα ....... ) . Εδώ να σημειώσω πως αν πραγματικά έφυγαν νύχτα , δεν υπάρχει λόγος να σας προειδοποιήσω για τίποτε , αφού δεν πρόκειται να τους βρείτε έτσι κι' αλλιώς . 

  Προηγήθηκε τηλ επικοινωνία με την Xiaomi , νομίζω λέγεται Mi Store ...... η οποία αφού μου ζήτησε να διαβάσω από το κουτί το IMEI No 1 ...... απάντησε πως δεν είναι αρμόδιοι , διότι η συσκευή δεν αγοράστηκε από δικό τους κατάστημα , πράγμα το οποίο αφήνει να εννοηθεί πως αν μία συσκευή αγοραστεί από τα MiStore η κάπως έτσι , είναι συσκευή Xiaomi , ενώ αν αγοραστεί από αλλού ...... πχ από το διάστημα ας πούμε , δεν είναι συσκευή Xiaomi . 

   Σε επικοινωνία με την infoquest ...... ( αφού διάβασα εδώ μέσα κάποιες αναφορές )  όμοιες απαντήσεις ....... δεν αγοράστηκε από εμάς ....... άρα ....... είναι κάτι άλλο , μπορείτε να γράψετε ότι θέλετε ........ ξέρω γώ ....... 

  Όλα τα παραπάνω δεν γράφτηκαν για να ακούσω λόγια συμπάθειας η οτιδήποτε παρόμοιο . Σίγουρα γράφτηκαν ώστε να είναι ενήμεροι όλοι όσοι είναι κάτοχοι η πρόκειται να γίνουν , αφού θα γνωρίζουν τι να ρωτήσουν πριν την αγορά συσκευής αυτής αλλά και οποιασδήποτε άλλης μάρκας . 

  Η συσκευή δεν έχει ευτυχώς κάποιο σημαντικό θέμα , θέλησα να γίνει έλεγχος κάποιων λειτουργιών όντας μέσα στην εγγύηση ακόμη , οπότε και συνάντησα όλα τα παραπάνω . Είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός να τα λάβει υπόψιν του η να τα αγνοήσει .

  Παραμένω κάτοχος μιάς συσκευής Smartphone αγνώστου ταυτότητας και προελευσεως ...... εξωτερικά , αλλά και στην συσκευασία φέρει τα λογοτυπα της Xiaomi ........ αλλά αυτό φυσικά μπορεί να είναι και οφθαλμαπάτη ...... 

  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, chios είπε

Η Xiaomi δυστυχώς δεν έχει επίσημη αντιπροσωπεία στην χώρα μας. Αν το μαγαζί που το πήρες κλείσει μπερδεύει το πράγμα.

Μια χαρα υπαρχει, επισημος αντιπροσωπος ειναι η InfoQuest και μαζι τα "μεγαλα" μαγαζια - αλυσιδες (Cosmote/Vodafone/Nova/Plaisio/Kotso/Public/Medimarkt/You και απευθειας το MiStore). Ισως ξεχασα και κανενα που φερνει απο τον επισημο αντιπροσωπο. To eshop πχ ΔΕΝ ειναι (πολλοι νομιζουν οτι ειναι).

@babisskg Τα απο τα μαγαζια του σκρουτζ- bestprice ειναι παραεισαγωγες (αλλοι σειριακοι αριθμοι - ΙΜΕΙ) που προορίζονται για αλλες αγορές, εξου και η διαφορα τιμης, και για αυτο και δεν τα αναλαμβανει η επισημη αντιπροσωπεια, καθως δεν καλυπτεται απο την δικια τους εγγυηση

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, babisskg είπε

Σίγουρα γράφτηκαν ώστε να είναι ενήμεροι όλοι όσοι είναι κάτοχοι η πρόκειται να γίνουν , αφού θα γνωρίζουν τι να ρωτήσουν πριν την αγορά συσκευής αυτής αλλά και οποιασδήποτε άλλης μάρκας

Ειναι γνωστο οτι συσκευες xiaomi αγοραζουμε απο μεγαλες αλυσιδες γιατι σε διαφορετικη περιπτωση μπερδευεται η δουλεια με την εγγυηση. Μην εμπλεκεις τις αλλες μαρκες στο προβλημα σου. Δεν ισχυουν τα ιδια πραγματα μεταπωλητικα για ολες τις μαρκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παίζουμε με τις λέξεις επίσημος αντιπρόσωπος xiaomi στην Ελλάδα δεν υπάρχει, αν υπήρχε θα δεχόταν όλα τα τηλέφωνα που πωλούνται Ελλάδα, η InfoQuest είναι επίσημος μεταπωλητής στη χώρα μας και καλύπτει μόνο τις δικές τις εισαγωγές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Xiaomi από την στιγμή που ήρθε στην Ελλάδα το ξεκαθάρισε από την αρχή ότι η εγγύηση και το επίσημο service θα ισχύει εφόσον αγοραστή από μεταπωλητή.

Γι'αυτό βάζουν και το " καπέλο" (και όχι μόνο)και τα πουλάνε πιο ακριβά από τα σκρουτζαδικα.

Αυτά που είπε δηλαδή ο @jimakos234 

Όσο αφορά την επίσημη αντιπροσωπεία η Xiaomi ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΆΔΑ παρά μόνο επίσημο service που είναι η InfoQuest και εξηγήσαμε πως πάει το πράγμα.

Εδώ υπάρχει ένα παλιό ποστ σχεδόν από τότε που ήρθε η Xiaomi και τα εξηγεί https://www.doctorandroid.gr/2017/01/info-quest-xiaomi.html?m=1

Επεξ/σία από GATE123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mphxths είπε

Ειναι γνωστο οτι συσκευες xiaomi αγοραζουμε απο μεγαλες αλυσιδες γιατι σε διαφορετικη περιπτωση μπερδευεται η δουλεια με την εγγυηση. Μην εμπλεκεις τις αλλες μαρκες στο προβλημα σου. Δεν ισχυουν τα ιδια πραγματα μεταπωλητικα για ολες τις μαρκες.

αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2023 στις 5:09 ΜΜ, chios είπε

Για να μην παίζουμε με τις λέξεις επίσημος αντιπρόσωπος xiaomi στην Ελλάδα δεν υπάρχει, αν υπήρχε θα δεχόταν όλα τα τηλέφωνα που πωλούνται Ελλάδα, η InfoQuest είναι επίσημος μεταπωλητής στη χώρα μας και καλύπτει μόνο τις δικές τις εισαγωγές.

Ακριβώς.

Τα υπόλοιπα είναι για να 'χαμε να λέγαμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2023 στις 7:05 ΜΜ, GATE123 είπε

Η Xiaomi από την στιγμή που ήρθε στην Ελλάδα το ξεκαθάρισε από την αρχή ότι η εγγύηση και το επίσημο service θα ισχύει εφόσον αγοραστή από μεταπωλητή.

Γι'αυτό βάζουν και το " καπέλο" (και όχι μόνο)και τα πουλάνε πιο ακριβά από τα σκρουτζαδικα.

Αυτά που είπε δηλαδή ο @jimakos234 

Όσο αφορά την επίσημη αντιπροσωπεία η Xiaomi ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΆΔΑ παρά μόνο επίσημο service που είναι η InfoQuest και εξηγήσαμε πως πάει το πράγμα.

Εδώ υπάρχει ένα παλιό ποστ σχεδόν από τότε που ήρθε η Xiaomi και τα εξηγεί https://www.doctorandroid.gr/2017/01/info-quest-xiaomi.html?m=1

Και εδώ μπαίνει το ερώτημα.

Σε τηλέφωνο (Poco X6 PRO) αξίας στην Ελλάδα από επίσημο μεταπωλητή 470 ευρώ ρισκάρεις την εγγύηση για αγορά από το εξωτερικό με 313 ευρώ ;

Δηλαδή διάφορα 157 ευρώ.

Εγώ πάντως το ρισκάρισα και το πήρα απ'έξω. 

 

 

 

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Έχω νεότερα για τι ισχύει για την εγγύηση της Xiaomi  και στην Ελλάδα

 Το ανέφερα και στο ποστ που έκανα στις προσφορές για την αγορά του Poco X6 Pro.

Έστειλα μύνημα στον πωλητή από το Γερμανικό κατάστημα από όπου και το πήρα, και μου απάντησε πως ισχύει η Ευρωπαϊκή εγγύηση των δύο χρόνων σε όλες τις χώρες που έχουν επίσημο σέρβις και με παρέπεμψε στο, site της Xiaomi που αναφέρει και την Ελλάδα.

https://www.mi.com/global/support/contact/

Αφού πήρα τηλέφωνο στο 2119991515 ή στο 2112345544 (τα τηλέφωνα είναι της Info Quest) και τους ανέφερα ότι αγόρασα το τηλέφωνο από επίσημο πωλητή της Xiaomi στην Γερμανία, ο υπάλληλος μου ζήτησε τον αριθμό IMEI της συσκευής, και αφού το κοίταξε μου είπε πως η συσκευή καλύπτεται πλήρως απο εγγύηση για δυο χρόνια από αυτούς.

Άρα. Αν το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από οποιονδήποτε επίσημο μεταπωλητή στην Ευρώπη τουλάχιστον, η εγγύηση ισχύει και στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονίσω επίσης ακόμα ενα κατάστημα που προμηθεύεται απο infoquest είναι το kaizershop

Έτυχε να πάρω ένα mi band 6 nfc και είχε το official booklet της infoquest που έγραφε 2 χρόνια εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Προεπιλογη : ανοιγμα σε links και οχι σε εφαρμογες
 

Πως να ανοιγουν σε λινκς και οχι σε εφαρμογες

Found a solution for Android 12 (MIUI 13):
In settings search for: "Media management apps" (ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΜΕΣΩΝ)
Select:
- Personal
- Then search for Youtube app
Then select: "Open by default"
- Add all supported links there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...