Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά ταινίας από λάπτοπ σε τηλεόραση


orpheas2
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από micos000,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. 

 

Έχω το εξής ερώτημα. 

Έχω μια τηλεόραση 4k , ένα Xbox séries x και σύνδεση ίντερνετ μέσω δεδομένων, hotspot  δηλαδή, γύρω στα 15 mbs μέσο όρο. Νετφλιξ ταινίες βλέπω μια χαρά , φτάνει τα 2160 p δίχως κάποιο πρόβλημα. Επίσης ένα λάπτοπ που όμως η μέγιστη ανάλυση φτάνει τα 1080.  

 

Το θέμα μου είναι το εξής. Αν κατεβάσω η αγοράσω κάποια ταινία στο λάπτοπ μου 4κ με ποιον τρόπο θα μπορώ να την δω στην μέγιστη ανάλυση , στην τηλεόραση μου ? Φαντάζομαι μέσω καλωδίου HDMI δε θα το πετύχω αυτό σωστά ? 

Μπορώ κάπως να εκμεταλλευτω το Xbox που έχει και Blu ray ? 

Αλλιώς η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι να αγοράσω κάποιο USB stick που να δέχεται όμως τις 4k αναλύσεις. 

 

Ευχαριστώ πολύ !!!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
38 λεπτά πριν, orpheas2 είπε

Επίσης ένα λάπτοπ που όμως η μέγιστη ανάλυση φτάνει τα 1080.  

Δεν παίζει ρόλο η ανάλυση της οθόνης αν κάνεις προβολή σε τηλεόραση με hdmi. Πρέπει όμως η hdmi του λάπτοπ να είναι 1.4 ή νεώτερη και το καλώδιο επίσης για να σηκώνουν 4k μετάδοση.

41 λεπτά πριν, orpheas2 είπε

Αλλιώς η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι να αγοράσω κάποιο USB stick που να δέχεται όμως τις 4k αναλύσεις. 

Τα ubs stick δεν... "δέχονται" καμία ανάλυση. Έχουν μεταγωγή δεδομένων read/write. Αν είναι ένα αρκετά καλό usb 3.0 ή 3.1 (όχι κάποιο τελείως φθηνιάρικο) θα μπορεί να μεταβιβάσει αρκετά γρήγορα τις πληροφορίες που χρειάζεται ένα 4Κ αρχείο στην τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάπτοπ έχει hdmi 1.4b (σύμφωνα με την hp), οπότε υπηστηρίζει μέχρι 4096×2160 στα 24 Hz, 3840×2160 στα 24, 25,, 30 Hz και 1920×1080 στα 120 Hz.

Είναι λίγο περιορισμένο το 4k αλλά πιστεύω ότι θα σε καλύψει για τις ταινίες. Βρες ένα καλώδιο hdmi και δοκίμασε με καμιά κατεβασμένη ταινία να δεις αν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μια χαρά τη διάβασε ! Είχες δίκιο. Βέβαια κατέβασα και το Plex μετά και πέρασα την ίδια ταινία εκεί, και μου φαίνεται πως ήταν βελτιωμένη η ανάλυση. Μπήκε και αυτόματη η λειτουργία HDR στο Plex, οπότε υποθέτω πως ήταν ανώτερη η ανάλυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...