Προς το περιεχόμενο

Το Beyond headset των $999 της Bigscreen VR είναι custom-made για να ταιριάζει στο πρόσωπο σου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Ρε γμτ ποτε δεν εχω βάλει VR headset,και με ψηνει καιρό να παίξω το Half-life:Alyx , αλλα σιγουρα δε το σηκώνει η τσέπη μου 🥲

Αν εχεις ενα OKish PC υπολογισε μονο το κοστος αποκτησης του headset. Δεν χρειαζεται PC τουμπανο για τα περισσοτερα games, μην ακους τις φημες.
Ειδικα το HL:Alyx ειναι τρομερα optimized για VR. Οι τιμες των headsets δυστυχως ειναι κατα πολυ ανεβασμενες (και τι δεν ειναι ανεβασμενο βεβαια) αλλα και παλι αξιζει με το παραπανω. Αν ειχες προλαβει το Quest 2 προ πανδημιας, ειχε φτασει στα 300€, φθηνοτερο δλδ απο ενα mid-range τηλεφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, immortalx είπε

Αν εχεις ενα OKish PC υπολογισε μονο το κοστος αποκτησης του headset. Δεν χρειαζεται PC τουμπανο για τα περισσοτερα games, μην ακους τις φημες.
Ειδικα το HL:Alyx ειναι τρομερα optimized για VR. Οι τιμες των headsets δυστυχως ειναι κατα πολυ ανεβασμενες (και τι δεν ειναι ανεβασμενο βεβαια) αλλα και παλι αξιζει με το παραπανω. Αν ειχες προλαβει το Quest 2 προ πανδημιας, ειχε φτασει στα 300€, φθηνοτερο δλδ απο ενα mid-range τηλεφωνο.

Αστα,ειναι πολλά τα upgrades που πρέπει να γίνουν…

….σιγα σιγα κ βλέπουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, mAs_81 said:

Ρε γμτ ποτε δεν εχω βάλει VR headset,και με ψηνει καιρό να παίξω το Half-life:Alyx , αλλα σιγουρα δε το σηκώνει η τσέπη μου 🥲

εχει ο αδερφος μου oculus και το ειχα δοκιμασει μια δυο φορες.εμενα προσωπικα με ζαλιζει πολυ ευκολα και με καλη ζαλαδα.εχω παιξει λιγο σε παιχνιδι και πραγματι ειναι πολυ ωραια φαση.πολυ ζωντανα πολυ ωραια φαση. αλλα για μενα που δεν τα παω καλα με ναυτιες κτλ δεν μου ταιριαζει. πρεπει να ειναι πολυ ηρεμο το παιχνιδι για να μπορω να μην ζαλιζομαι.σε κατι roller coaster κτλ αστα να πανε.

με τον brother που μιλησα μου λεει οτι και αυτος στην αρχη ειχε θεματακια αλλα μετα συνηθισε.προσωπικα δεν θα μπαινα στην διαδικασια για να το συνηθισω.η ζαλαδα που μου προκαλει δεν μου αρεσει καθολου.

προσωπικη αποψη αφου οπως ανεφερα δεν τα παω γενικα καλα με ναυτια και κουνηματα και τετοια. αλλα σαν γραφικα σαν feeling ναι το ομολογω οτι ειναι πολυ ωραιο και προσφερει μια πολυ ωραια εμπειρια.

4 hours ago, toxoths73 said:

Πάντως να ξέρεις ότι υπάρχουν κάποιοι που 1000 μπορεί το έπαιρναν αλλά για το γ.μώ της υπόθεσης 999 όχι

σιγουρα υπαρχουν και αυτοι. απλα ειναιλιγο τραγικο τοσα χρονια μετα να βλεπω το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως τα specs και το μικρό form factor με εντυπωσιάζουν προσωπικά. Πρέπει να χωράει σε μεσαία τσέπη μπουφάν για να γίνει mainstream!  Λέμε τώρα.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, poulinos είπε

προσωπικη αποψη αφου οπως ανεφερα δεν τα παω γενικα καλα με ναυτια και κουνηματα και τετοια. αλλα σαν γραφικα σαν feeling ναι το ομολογω οτι ειναι πολυ ωραιο και προσφερει μια πολυ ωραια εμπειρια.

Ναι οντως , το γενικό συμπέρασμα ειναι οτι είτε το συνηθίζεις , είτε δε το μπορεις καθόλου..

Εγω παντως δε ζαλίζομαι γενικά καθόλου εύκολα , αλλα οπως προείπα δεν το εχω δοκιμάσει ούτε λεπτό,οχι για ολόκληρο gaming session!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τη ναυτια: Και εγω τις πρωτες ημερες ζαλιζομουν ασχημα και ειχα απογοητευτει, γιατι επαιζα παιχνιδια οπως το Alyx καθιστος, κατι που αφαιρει το μισο immersion. Τελικα χρειαστηκε μια προσπαθεια 5-6 ημερων. Το συνηθιζεις 100% και δεν υπαρχει ανθρωπος που να του εδωσε την απαραιτητη ευκαιρια και να μην το συνηθισε.
Αν μη τι αλλο, αυτο μαρτυρα την τρομερη αισθηση του "εισαι εκει" του VR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπατο θα πάει χωρίς χειριστήρια και άρα επιπλέον κόστος και το fov είναι πολύ μικρό! Λίγο μεγαλύτερο με χειριστήρια στα 700 θα ήταν πολύ καλύτερη πρόταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, immortalx είπε

Απαγορευτικη η τιμη του για τον μεσο χρηστη + οτι η μεταπωλητικη του αξια ειναι σχεδον μηδενικη, μιας και ειναι custom-made.
Απ'την αλλη ειναι ενα statement οτι τα headsets μπορουν μελλοντικα να γινουν επιτελους μικροτερα και βολικοτερα (αν και το συγκεκριμενο δεν ειναι standalone).

Αυτό για τη μεταπωλητικη αξία δεν είναι τόσο άσχημα. Αυτό το costum made, βγαίνει μαγνητικά, και μπορούν να σου φτιάξουν άλλο στο δικό σου πρόσωπο. Το ίδιο και με τους φακούς. Αν και οι φακοί αν δ έχεις φτιάξει για σένα με ειδική συνταγή γιατρού, ίσως να είναι πιο εύκολο να κάνει σε πολλούς ανθρώπους. Είναι βέβαια ένα έξτρα κόστος, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ακυρωτικο.

13 ώρες πριν, mAs_81 είπε

Ρε γμτ ποτε δεν εχω βάλει VR headset,και με ψηνει καιρό να παίξω το Half-life:Alyx , αλλα σιγουρα δε το σηκώνει η τσέπη μου 🥲

Τρομερή εμπειρία το Alyx. Έλα εδώ να το δοκιμάσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostaspota είπε

Αυτό για τη μεταπωλητικη αξία δεν είναι τόσο άσχημα. Αυτό το costum made, βγαίνει μαγνητικά, και μπορούν να σου φτιάξουν άλλο στο δικό σου πρόσωπο. Το ίδιο και με τους φακούς. Αν και οι φακοί αν δ έχεις φτιάξει για σένα με ειδική συνταγή γιατρού, ίσως να είναι πιο εύκολο να κάνει σε πολλούς ανθρώπους. Είναι βέβαια ένα έξτρα κόστος, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ακυρωτικο.

Πολυ σωστα, ειχα δει την παρουσιαση γι'αυτο και ειπα "σχεδον μηδενικη" μεταπωλητικη αξια. Οπως και να χει σ'αυτη την τιμη και χωρις controllers, προοριζεται για καποιους πολυ λιγους που εχουν την πολυτελεια να δωσουν αυτα τα χρηματα απλα για να εχουν ενα ελαφρυ headset. Προσωπικα με μεγαλα sessions στο παλιο Rift S που ειναι τεραστιο σε σχεση μ'αυτο, δεν με κουραζει ιδιαιτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, immortalx είπε

Πολυ σωστα, ειχα δει την παρουσιαση γι'αυτο και ειπα "σχεδον μηδενικη" μεταπωλητικη αξια. Οπως και να χει σ'αυτη την τιμη και χωρις controllers, προοριζεται για καποιους πολυ λιγους που εχουν την πολυτελεια να δωσουν αυτα τα χρηματα απλα για να εχουν ενα ελαφρυ headset. Προσωπικα με μεγαλα sessions στο παλιο Rift S που ειναι τεραστιο σε σχεση μ'αυτο, δεν με κουραζει ιδιαιτερα.

Ναι και εγω πιστεύω ότι απευθύνεται σε λίγους. Κατα πάσα πιθανότητα, σε κάποιους που έχουν ήδη κάποιο μοντέλο, με τα κοντρόλερ κλπ, ώστε με 1000 ευρώ, να πάρουν την καλύτερη οπτική εμπειρία και την φορητότητα. Άλλωστε είναι το πρώτο βήμα από μια μικρή εταιρία, που δεν μπορεί να καλύψει και να ανταγωνιστεί τις πιο consumer εκδόσεις από μεγάλες εταιρίες που έχουν σαν άσσο στο μανίκι τους και το economies of scale. Οπότε μόνο με μία τέτοια κίνηση μπορούν να υπάρξουν. Σου προσφέρει κάτι που δεν έχει δώσει άλλος μέχρι τώρα, και μια πιο premium εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, mAs_81 said:

Ναι οντως , το γενικό συμπέρασμα ειναι οτι είτε το συνηθίζεις , είτε δε το μπορεις καθόλου..

Εγω παντως δε ζαλίζομαι γενικά καθόλου εύκολα , αλλα οπως προείπα δεν το εχω δοκιμάσει ούτε λεπτό,οχι για ολόκληρο gaming session!

επειδη α.δεν ειναι δικο μου και β.δεν ειναι οτι ειμαι gamer απλα προτιμησα να μην μπω καν στην διαδικασια να το συνηθισω.απλα το εκανα σαν δοκιμη.αν ειναι καποτε να παιξω καποιο παιχνιδι (Once per year) τοτε απλα θα παιξω με το ωραιο Keyboard και οθονη. εννοειται βεβαια οπως ειπα οτι το vr ειναι αλλη εμπειρια για οποιον ειναι Gamer.

On 14/02/2023 at 15:41, AMD Expert said:

Τα παράπονά σου στον ΟΕΜ του ανθρώπινου εγκεφάλου 🤣

ε καπου επρεπε να το πω.τοσα χρονια το ιδιο και το ιδιο. 999,99.ναι να περιμενω και το 1 cent ρεστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...