Προς το περιεχόμενο

Καλό κατάστημα οπτικών για γυαλιά μυωπίας


enteacher04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, ψάχνω για ένα φθηνό-αλλά-καλό κατάστημα οπτικών ειδών, ιδανικά κάπου κοντά στο Περιστέρι που μένω.

Υπάρχει κάποια πρόταση? Έχω να αλλάξω γυαλιά χρόνια, και ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μεγάλο θέμα στο κόστος των γυαλιών είναι το νουμερο που φοράς. Εάν αρχίζει και γράφει μυωπία πάνω από 4... Βαθαίνει το χέρι στην τσέπη. Και επίσης παίζει ρόλο τι ζητάς. Εάν φοράς φακούς πχ παίρνεις και φθηνό γυαλί γιατί έξω δεν θα το φοράς πολύ ούτε θέλεις και τρελές επιστρωσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μυωπία 2.75 και 3 στα δύο μου μάτια, και δεν φοράω φακούς. Λόγω δουλειάς όμως κάθομαι μπροστά από μια οθόνη υπολογιστή πολλές ώρες την ημέρα. Αξίζει να βάλω γυαλιά με φίλτρο μπλε ακτινοβολίας; Ποια είναι τα πλεονεκτήματα, και ποια τα μειονεκτήματα (αν υπάρχουν);

Επίσης, για το μάτι μάτι, γιατί είναι τόσο φτηνό σε σχέση με τα υπόλοιπα μαγαζιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enteacher04 είπε

Έχω μυωπία 2.75 και 3 στα δύο μου μάτια, και δεν φοράω φακούς. Λόγω δουλειάς όμως κάθομαι μπροστά από μια οθόνη υπολογιστή πολλές ώρες την ημέρα. Αξίζει να βάλω γυαλιά με φίλτρο μπλε ακτινοβολίας; Ποια είναι τα πλεονεκτήματα, και ποια τα μειονεκτήματα (αν υπάρχουν);

Επίσης, για το μάτι μάτι, γιατί είναι τόσο φτηνό σε σχέση με τα υπόλοιπα μαγαζιά;

https://www.goggles4u.com/ 

Έχω ακριβώς τους ίδιους βαθμούς μυωπίας. Σε αυτό το κατάστημα βγαίνει περίπου 10€ το ζευγάρι με τη χρήση των μόνιμων κουπονιών που δίνει. Συγκριτικά με τα γυαλιά που είχα από κατάστημα οπτικών, αυτά μου φάνηκαν περισσότερο ξεκούραστα και ίδια σε ποιότητα. Μπορείς να διαλέξεις διάφορα φίλτρα στους φακούς, αν και το βασικό πακέτο είναι σούπερ ( anti-scratch, UV filter, screen filter ) . Το χρησιμοποιώ τα τελευταία 15 χρόνια και δε με έχουν πειράξει τα μάτια μου παρόλο που  λόγω δουλείας είμαι μπροστά στον υπολογιστή 10 ώρες τη μέρα. 

ΟΚ, τα μάτια του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετικά, και για να τα παραλάβεις περιμένεις ένα μήνα, αλλά δε χάνεις τίποτα να δώσεις ένα 20αρικο και να το δοκιμάσεις. Εγώ με τα χρόνια έχω περίπου 20 ζευγάρια και τα αλλάζω ανάλογα τα κέφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, djcat είπε

Από που στέλνουν τα γυαλιά; Με τελωνείο δεν είχες θέμα;

Ισχυρίζονται ότι τα στέλνουν από Αγγλία, αλλα υποψιάζομαι τα κλασσικά sweat shops ( Ινδία, Πακιστάν, Κίνα). Για τελωνείο, τώρα που το λες, μια φορά μόνο μου έτυχε, όταν χάθηκε το πακέτο και για αποζημίωση μου έστειλαν αντικατάσταση με DHL. Αυτοί για καλό το έκαναν, για να έρθει σε μια βδομάδα, αλλά όλα τα πακέτα με DHL περνάνε τελωνείο. Εκεί αλήθεια μου ήρθε διπλό το κόστος. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με μια μικρη παραγγελία και αν περάσει τελωνείο και είναι ακριβό, τότε αγνόησέ το. Πάντως τα τελευταία 5 χρόνια δεν μου έχει τύχει. 

Επεξ/σία από liakos356
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...