Προς το περιεχόμενο

Τηλέφωνο από δικηγορικο γραφείο για εξόφληση παλιού δανειου


vagelis81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.Μιλαω με ένα δικηγορικο γραφείο που μου κάνει μια προσφορά για να αποπληρώσω ένα δάνειο το οποίο έχει φύγει από τη τράπεζα που το πηρα.Ο δικηγορος μου βλέποντας το συμφωνητικό που μου έστειλαν λέει ότι καταθέτοντας τα λεφτά της προσφοράς ΔΕΝ εξοφλω και ότι όχι μόνο θα συνεχίσουν (απ την εισπρακτικη)να μου ζητάνε χρήματα αλλά και ότι η διαταγή πληρωμής θα συνεχίσει να υπάρχει στ όνομα μου.Και φυσικά η συζήτηση αυτή δε σταματάει. Ο δικηγόρος μου λέει να μην κανω κάτι αν δεν αλλάξει το συμφωνητικό και το δικηγορικο γραφείο λέει ότι θα εξοφλησω και ότι θα λάβω και απόδειξη μετά τη κατάθεση.Επισης λέει ότι σε όλους τους οφειλετες στέλνουν αυτό το κείμενο.Μηπως λοιπόν κάποιος γνωρίζει κάτι να με βοηθήσει;Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω η κάποιος που να απευθυνθώ; ;Γιατί πολύ απλά δε θέλω να χάσω ούτε ένα ευρω αν αυτό που μου λένε δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelis81 είπε

Καλησπέρα!Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.Μιλαω με ένα δικηγορικο γραφείο που μου κάνει μια προσφορά για να αποπληρώσω ένα δάνειο το οποίο έχει φύγει από τη τράπεζα που το πηρα.Ο δικηγορος μου βλέποντας το συμφωνητικό που μου έστειλαν λέει ότι καταθέτοντας τα λεφτά της προσφοράς ΔΕΝ εξοφλω και ότι όχι μόνο θα συνεχίσουν (απ την εισπρακτικη)να μου ζητάνε χρήματα αλλά και ότι η διαταγή πληρωμής θα συνεχίσει να υπάρχει στ όνομα μου.Και φυσικά η συζήτηση αυτή δε σταματάει. Ο δικηγόρος μου λέει να μην κανω κάτι αν δεν αλλάξει το συμφωνητικό και το δικηγορικο γραφείο λέει ότι θα εξοφλησω και ότι θα λάβω και απόδειξη μετά τη κατάθεση.Επισης λέει ότι σε όλους τους οφειλετες στέλνουν αυτό το κείμενο.Μηπως λοιπόν κάποιος γνωρίζει κάτι να με βοηθήσει;Υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω η κάποιος που να απευθυνθώ; ;Γιατί πολύ απλά δε θέλω να χάσω ούτε ένα ευρω αν αυτό που μου λένε δεν ισχύει.

Οτι σου λέει ο δικηγορος σου να κάνεις. Εαν εξοφλείς όντως το δάνειο , αυτοί γιατί δεν δέχονται το συμφωνητικό που σου έδωσε ο δικηγορος σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμείς τι θέλεις να κάνουμε; Αν δεν εμπιστεύεσαι τον δικηγόρο σου, βρες άλλο δικηγόρο.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς σου έστειλαν δεν μπορούμε να σου πούμε κάτι , επίσης ακόμα και το άγραφο να έδινες , ακόμα και κάποιος δικηγόρος να ήταν δεν βλέπω να έδινε συμβουλές δωρεάν ειδικά σε κάτι αρκετά συμαντικο

επισης εφόσον έχεις δικηγόρο πιο το νόημα να ρωτάς σε ένα ανώνυμο πόσο μάλλον τεχνολογικό forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησε να το διαβασεις μονος σου,ειναι το πρωτο βημα 

Ισως σου λυθουν αποριες,ισως εχεις περισσοτερες που μπορει να σου λυσει ο δικηγορος σου

Μιλωντας εντελως γενικα,καποιοι δικηγοροι ειναι "καλοι" μονο στο να χαλανε συμφωνιες παντως τυπου και αντικειμενου

Παντα διεκδικουν(?) κατι ουτοπικο για τον πελατη τους

(Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι ειναι τετοια περιπτωση εδω)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vagelis81 Το συμφωνητικό πρέπει να γράφει ότι μετά τη πληρωμή του ποσού, η τράπεζα δε θα έχει πλέον καμία απαίτηση από το υπ'αριθμόν τάδε δάνειο / κάρτα. Κι αφού πληρώσεις, θα πρέπει μετά να ζητήσεις βεβαίωση μη οφειλής. Κάνε ό,τι λέει ο δικηγόρος... αν δε σου εμπνέει εμπιστοσύνη, ρώτα άλλο δικηγόρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν το χρέος είναι πριν το τραπεζικό psi τότε έχει παραγραφεί νομικά. Βέβαια θέλει τρέξιμο για να βγεις από τον Τειρεσία. Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα χρέος που έχει φτάσει 1000€ και έχω μπει Τειρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, amubu είπε

Αν το χρέος είναι πριν το τραπεζικό psi τότε έχει παραγραφεί νομικά. Βέβαια θέλει τρέξιμο για να βγεις από τον Τειρεσία. Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα χρέος που έχει φτάσει 1000€ και έχω μπει Τειρεσία.

Το χρέος παραγράφεται 20 χρόνια μετά την έκδοση διαταγής πληρωμής, τι είναι αυτά που λέτε? Κανένα χρέος δεν έχει παραγραφεί.

Στις 17/2/2023 στις 9:53 ΜΜ, ekrepali είπε

@vagelis81 Το συμφωνητικό πρέπει να γράφει ότι μετά τη πληρωμή του ποσού, η τράπεζα δε θα έχει πλέον καμία απαίτηση από το υπ'αριθμόν τάδε δάνειο / κάρτα. Κι αφού πληρώσεις, θα πρέπει μετά να ζητήσεις βεβαίωση μη οφειλής. Κάνε ό,τι λέει ο δικηγόρος... αν δε σου εμπνέει εμπιστοσύνη, ρώτα άλλο δικηγόρο.

Αυτό ακριβώς, την ίδια συμφωνία έκανα και εγώ με τον servicer, διαγραφή 90% της οφειλής από 2 κάρτες με εφάπαξ καταβολή του ποσού

Η πληρωμή έγινε σε κατάστημα της τράπεζας που υπήρχε η οφειλή, μου έδωσαν χαρτί υπογεγραμμένο από 2 στελέχη της τράπεζας ότι με την καταβολή του συμφωνηθέντος ποσού παραιτείται η τράπεζα από οποιαδήποτε άλλη απαίτηση , πήρα την απόδειξη πληρωμής και τώρα περιμένω το εξοφλητήριο από τον servicer.

Αν γίνει αυτή η διαδικασία δεν έχετε κάτι να φοβάστε αφού υπάρχει έγγραφη δέσμευση της τράπεζας 

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο δικηγόρος σας αποτρέπει από κάτι τέτοιο, αν φυσικά αφορά εφάπαξ καταβολή και με όλες τις παραπάνω τηρηθέντες διαδικασίες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...