Προς το περιεχόμενο

Η AMD κατακτά 30% μερίδιο αγοράς στις CPU καθώς η Intel συνεχίζει να υποχωρεί


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, vegito είπε

Δεν καταλαβαινω σωστα κατι απο το πινακακι; Πως βγαινει το overall; desktop 18.6% laptop 16.4% server 17.6% overall 31.3%

Πριν τους Ryzen/Threadrppers η AMD ηταν 10% desktop, σχεδον 0% mobility, 0% server κ κρατιοταν ζωντανη απ τις κονσολες.

Τωρα ειναι 20% desk, 20% mobility, 15% server κ κρατησε τις κονσολες κερασακι. Αυτα απ το 2017 μεχρι σημερα- δλδ μια πενταετια μεχρι '22. Συνολο ενα 30% του x86/64 τομεα. Βαλε κ οτι εφτασε να παιζει στα ισα την πρασινη στις καρτες απο αποψη ποιοτητας/αποδοσης. Δεν ανεβασε τρομερα πωλησεις εκει αλλα υπαρχει ως αξιοπρεπεστατη επιλογη.

Ετσι μπορουμε κ εχουμε ακομα υπολογιστες χωρις να εχουμε πουλησει αυτοκινητο για να παρουμε μηχανημα. Σκεψου μονο σε τι σημειο θα ειμασταν αν η Ιντελα κ η πρασινη ειχαν μεινει ενεξελεγκτες να κανουν οτι θελουν... Αν τα νουμερα ηταν σαφως χαμηλοτερα οπως το 2017.... Χιλιαρικο για cpu κ διχιλιαρο για gpu θα ηταν το κατωτατο οριο.... (ηδη προς τα εκει οδευουμε παρα το τιμολογιακο φρενο που ασκει η υπαρξη της ΑΜD). Κ αμα αυτες οι δυο "γνωστες υποπτες" ανεβαζαν τιμες, μη μου πεις οτι μετα δεν θα πηδουσαν στο τραινακι του χαιπ κ οι υπολοιποι με μητρικες, μνημες, δισκους, κουτια κ ψυξεις..... Θα θελαμε κυριολεκτικα ενα πεντοχιλιαρο για να φτιαξουμε αυτο που σημερα στο χιλιαρικο σταματαμε κ κανουμε την προσευχη μας που το στησαμε. 

  • Like 12
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Πριν τους Ryzen/Threadrppers η AMD ηταν 10% desktop, σχεδον 0% mobility, 0% server κ κρατιοταν ζωντανη απ τις κονσολες.

Τωρα ειναι 20% desk, 20% mobility, 15% server κ κρατησε τις κονσολες κερασακι. Αυτα απ το 2017 μεχρι σημερα- δλδ μια πενταετια μεχρι '22. Συνολο ενα 30% του x86/64 τομεα. Βαλε κ οτι εφτασε να παιζει στα ισα την πρασινη στις καρτες απο αποψη ποιοτητας/αποδοσης. Δεν ανεβασε τρομερα πωλησεις εκει αλλα υπαρχει ως αξιοπρεπεστατη επιλογη.

Ετσι μπορουμε κ εχουμε ακομα υπολογιστες χωρις να εχουμε πουλησει αυτοκινητο για να παρουμε μηχανημα. Σκεψου μονο σε τι σημειο θα ειμασταν αν η Ιντελα κ η πρασινη ειχαν μεινει ενεξελεγκτες να κανουν οτι θελουν... Αν τα νουμερα ηταν σαφως χαμηλοτερα οπως το 2017.... Χιλιαρικο για cpu κ διχιλιαρο για gpu θα ηταν το κατωτατο οριο.... (ηδη προς τα εκει οδευουμε παρα το τιμολογιακο φρενο που ασκει η υπαρξη της ΑΜD). Κ αμα αυτες οι δυο "γνωστες υποπτες" ανεβαζαν τιμες, μη μου πεις οτι μετα δεν θα πηδουσαν στο τραινακι του χαιπ κ οι υπολοιποι με μητρικες, μνημες, δισκους, κουτια κ ψυξεις..... Θα θελαμε κυριολεκτικα ενα πεντοχιλιαρο για να φτιαξουμε αυτο που σημερα στο χιλιαρικο σταματαμε κ κανουμε την προσευχη μας που το στησαμε. 

Η αγορά κινείται όσο υπάρχει ζήτηση. Όταν η πράσινη όπως την αποκαλείς βγάζει κάρτα 2000 ευρώ και δεν υπάρχει στα ράφια για αγορά τεμάχιο για πιο λόγο να ρίξει τις τιμές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vegito είπε

Δεν καταλαβαινω σωστα κατι απο το πινακακι; Πως βγαινει το overall;

desktop 18.6%

laptop 16.4%

server 17.6%

overall 31.3%

μηπως μετρανε κάπως και κονσολες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω άποψη ποιοι επεξεργαστες και ποια εταιρεία είναι καλύτεροι. Είμαι υπέρ του διαμοιρασμού της πίτας της αγοράς και της ύπαρξης πολλών εταιρειών με ισόποση κατανομή στο μερίδιο της αγοράς για λόγους ανταγωνισμού, τιμών και όφελους προς τους καταναλωτές. 

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H AMD ευτυχως για εμας αλλαξε το παιχνιδι. Χαρη σε αυτή οι τιμές σε πολυ ισχυρους επεξεργαστες επεσαν κατακορυφα και στην ιντελ. Προσωπικα εχω AMD σε 3 υπολογιστες RYZEN. 2700x και 2 3600. Πιάνει πιο υψηλές θερμοκρασίες συγκριτικα με τους intel. Για την ακριβεια με την ψυκτρα του κουτιου στον 2700χ επιανα 70αρια. Με αυτή που έβαλα εγώ έχω πέσει στους 38-40. Δε ξέρω αν στις επόμενες γενιες το βελτίωσαν αυτό το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, killerx3 είπε

Εγώ πάντως πλάκα πλάκα απο τον πρώτο υπολογιστή που έφτιαξα μέχρι και σήμερα μετά απο τόσους δεν έτυχε ποτέ να πάω σε Intel μόνο Amd είχα.. Θα δω και στον επόμενο.. 🤷🏻‍♂️

Εγώ είχα το αντίθετο "πρόβλημα", όποτε ήθελα να αγοράσω υπολογιστή τύχαινε σε εποχή που ήταν καλύτερη επιλογή η Ιντελ. Τελευταία φορά ήθελα να πάρω 8-πύρηνο Ryzen και έτυχαν κορονοϊοί, οικονομικές κρίσεις, κλπ και τελικά πήρα έναν 10400F που έχω ακόμα 😂

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sm4rt είπε

H AMD ευτυχως για εμας αλλαξε το παιχνιδι. Χαρη σε αυτή οι τιμές σε πολυ ισχυρους επεξεργαστες επεσαν κατακορυφα και στην ιντελ. Προσωπικα εχω AMD σε 3 υπολογιστες RYZEN. 2700x και 2 3600. Πιάνει πιο υψηλές θερμοκρασίες συγκριτικα με τους intel. Για την ακριβεια με την ψυκτρα του κουτιου στον 2700χ επιανα 70αρια. Με αυτή που έβαλα εγώ έχω πέσει στους 38-40. Δε ξέρω αν στις επόμενες γενιες το βελτίωσαν αυτό το θέμα

Με amd 5950x σε idle κατασταση 36 βαθμοι.σε gaming 69 περιπου

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν έχω άποψη ποιοι επεξεργαστες και ποια εταιρεία είναι καλύτεροι. Είμαι υπέρ του διαμοιρασμού της πίτας της αγοράς και της ύπαρξης πολλών εταιρειών με ισόποση κατανομή στο μερίδιο της αγοράς για λόγους ανταγωνισμού, τιμών και όφελους προς τους καταναλωτές. 

...Άδωνι?...εσυ?.....(no pun intended)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσοστό της AMD ανέβηκε λόγω vfm επεξεργαστών και γιατί "έπιασε" στους diy χρηστες. Όσο η Intel (+Microsoft) έχει μεγάλα συμβόλαια με Dell, HP, Lenovo, κυριως, τότε δεν ποροκειται μα ανεβάσει η  AMD κι άλλο τα ποσοστα της

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JB VastoLorde είπε

Η αγορά κινείται όσο υπάρχει ζήτηση. Όταν η πράσινη όπως την αποκαλείς βγάζει κάρτα 2000 ευρώ και δεν υπάρχει στα ράφια για αγορά τεμάχιο για πιο λόγο να ρίξει τις τιμές. 

Πολλες κινησεις δεν εξηγουνται με το απλο "υπαρχει, το παιρνω", "δεν υπαρχει, δεν το παιρνω". Οι εταιριες εχουν πολλα στο μυαλο τους εκτος την διαθεσιμοτητα στα ραφια. 

Να σου δωσω ενα παραδειγμα φανταστικο. Οι Ελληνες εφοπλιστες γνωριζαν προ 1-2 ετων την διακοπη παροχης φυσικου αεριου απο Ρωσσια κ οτι ηταν καιρος να αγοραστουν καραβια για μεταφορα LNG απο Αμερικη για Ευρωπη. Οπως κ καναν, κ ειδαμε να ξεκιναν κατευθειαν τις μεταφορες χωρις καμια απολυτως καθυστερηση. Αν αυτοι γνωριζαν προκαταβολικα οτι πρεπει να μεταφερουν το αεριο, καποιες μεγαλες εταιριες τεχνολογιας στην Γερμανια, νομιζεις, δεν γνωριζαν οτι θα πληρωνουν 5 φορες επανω την ενεργεια για ακριβως την ιδια παραγωγη προιοντων??

Αρα, αν οι Ελληνες ξεραν το "μυστικο", το ξεραν κ οι Γερμανοι. Λες να καθονταν να εξηγησουν σε εμας οτι "ανεβαζουμε τις τιμες γιατι ηδη γνωριζουμε οτι αν μεινουν ιδιες θα βγουμε απ το παραθυρο, γιατι η Αμερικη προκειται να παρει ολη την ενεργεια πανω της, γιατι σε μια δεκαετια μπορει να γινει 3ος παγκοσμιος με τους Κινεζους κ θελει να εχει ολες τις πηγες κ το χρυσαφι στο εδαφος της"?

Μην το βλεπετε ολοι εδω σκετα "ετσι το κοβει, τοσο το πουλαει, οποιος εχει αγοραζει". Η παροχη τοσο περιπλοκων τεχνολογικων προιοντων  εχει τρομαχτικα πολλες παραμετρους. Μεχρι στιγμης που ειχαμε μονοκρατορια ολα αυτα ειχαν μπει στο ντουλαπι της ιστοριας. Απο περσυ ομως ξαναγυριζουμε σε εποχες ψυχρου πολεμου. Ποτε ξανα δεν θα ειναι η τεχνολογια οσο φτηνη ηταν ως τωρα. Ηδη μεταφερεται σιγα σιγα σε δυτικες χωρες, που καταλαβαινεις τι σημαινει τιμολογιακα.... Βαλε κ τον αγραφο πολεμο γυρω απ τις σπανιες γαιες. Βαλε κ τις κυρωσεις σε χωρες φιλες προ το αντιπαλο στρατοπεδο. Βαλε κ την μεταφορα τεχνολογιας σε μακρυνα γεωγραφικα σημεια απο πιθανες εστιες πολεμου (π.χ. Ταιβαν). Ολα θα ερθουν τα πανω κατω στα επομενα χρονια. 

Για σκεψου λοιπον ποσο σημαντικο ειναι μια εταιρια να φρεναρει τις τιμες, τωρα που ακομα γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό νέο για τους καταναλωτές, αλλά στην πραγματικότητα θα μας βόλευε να υπάρχουν κι αλλοι παίχτες στο παιχνίδι. Δε μπορεί η παγκόσμια αγορά να στηρίζεται μόνο σε 2 εταιρείες σε κάτι τόσο σημαντικό, όπως cpu, gpu κτλ. Κάποτε υπήρχαν και άλλοι παίχτες και είχε πιο μεγάλο ενδιαφέρον για τον καταναλωτή.

Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει και πολύ μεγάλος ανταγωνισμός. Στις τελευταίες σειρές είναι ακριβή η AMD, χωρίς να προσφέρει καλύτερες επιδόσεις πάντα και αυτό έχοντας το 30% της αγοράς... Δε μπορώ να φανταστώ τί θα γίνει αν φτάσει να έχει αυτή το 70%...

Ο πραγματικός ανταγωνισμός δεν είναι ανάμεσα σε 2 εταιρείες. Πρέπει να υπάρχουν όσο γίνεται περισσότερες. Όταν βλέπω σε forums να λογομαχούν για το ποια από τις 2 πολυεθνικές δισεκατομμυρίων είναι η καλύτερη, πραγματικά, λυπάμαι.

Όπως έχω γράψει και στο αρελθόν, σε παρόμοια θέματα: δεν είναι θέμα εταιρείας. Δεν υπάρχουν "καλές" και "κακές" εταιρείες. Όλα είναι θέμα θέσης στην αγορά. Όταν μία εταιρεία είναι πρώτη σε πωλήσεις προσπαθεί να αυξήσει το κέρδος/τεμάχιο. Όταν είναι δεύτερη προσπαθεί να αυξήσει τα τεμάχια πώλησης. Βέβαια, σημαντικό είναι και το πόσα τεμάχια μπορεί να παράγει σε σχέση με τη ζήτηση.

Και για όσους μιλάνε για "μονοπώλια" να θυμίσω ότι στις επιτραπέζιες παιχιδοκονσόλες η AMD είναι μονοπώλιο. Δε βλέπω κανέναν να διαμαρτύρεται...

Δε θα λυπηθώ/υποστηρίξω/θαυμάσω καμία πολυεθνική εταιρεία (Intel, AMD, NVIDIA, MS, QUALCOMM, MEDIATEK κτλ).   

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Καλό νέο για τους καταναλωτές, αλλά στην πραγματικότητα θα μας βόλευε να υπάρχουν κι αλλοι παίχτες στο παιχνίδι. Δε μπορεί η παγκόσμια αγορά να στηρίζεται μόνο σε 2 εταιρείες σε κάτι τόσο σημαντικό, όπως cpu, gpu κτλ. Κάποτε υπήρχαν και άλλοι παίχτες και είχε πιο μεγάλο ενδιαφέρον για τον καταναλωτή.

Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει και πολύ μεγάλος ανταγωνισμός. Στις τελευταίες σειρές είναι ακριβή η AMD, χωρίς να προσφέρει καλύτερες επιδόσεις πάντα και αυτό έχοντας το 30% της αγοράς... Δε μπορώ να φανταστώ τί θα γίνει αν φτάσει να έχει αυτή το 70%...

Ο πραγματικός ανταγωνισμός δεν είναι ανάμεσα σε 2 εταιρείες. Πρέπει να υπάρχουν όσο γίνεται περισσότερες. Όταν βλέπω σε forums να λογομαχούν για το ποια από τις 2 πολυεθνικές δισεκατομμυρίων είναι η καλύτερη, πραγματικά, λυπάμαι.

Όπως έχω γράψει και στο αρελθόν, σε παρόμοια θέματα: δεν είναι θέμα εταιρείας. Δεν υπάρχουν "καλές" και "κακές" εταιρείες. Όλα είναι θέμα θέσης στην αγορά. Όταν μία εταιρεία είναι πρώτη σε πωλήσεις προσπαθεί να αυξήσει το κέρδος/τεμάχιο. Όταν είναι δεύτερη προσπαθεί να αυξήσει τα τεμάχια πώλησης. Βέβαια, σημαντικό είναι και το πόσα τεμάχια μπορεί να παράγει σε σχέση με τη ζήτηση.

Και για όσους μιλάνε για "μονοπώλια" να θυμίσω ότι στις επιτραπέζιες παιχιδοκονσόλες η AMD είναι μονοπώλιο. Δε βλέπω κανέναν να διαμαρτύρεται...

Δε θα λυπηθώ/υποστηρίξω/θαυμάσω καμία πολυεθνική εταιρεία (Intel, AMD, NVIDIA, MS, QUALCOMM, MEDIATEK κτλ).   

Οι ίδιοι μέτοχοι είναι σε όλες τις μεγάλες εταιρίες. Απλή ψευδαίσθηση ο ανταγωνισμός.

image.png.79b59fbda6430d52740436778ceff8f9.pngimage.png.3d219e1b440f9d6d5ae817c63d3e45bb.png

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...