Προς το περιεχόμενο

Μετά το Twitter, και η Meta κάνει συνδρομητική υπηρεσία την πιστοποίηση λογαριασμών Facebook και Instagram με το μπλε τικ


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fragma είπε

Δεν είναι εύκολο να γίνεις verified αν δεν είσαι ο πραγματικός χρήστης, και στην τελική δεν γνωρίζω κανέναν scammer που θα πληρωνε συνδρομη. 

Ψαξε fake verified twitter accounts και πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

To content δημιουργεί με τα cookies?
Λίγοι είναι εκεί έξω που έχουν έστω και κάποιο blocker. 

Εννοώ αυτά τα αρχεία που αποθηκεύουν την δραστηριότητα σου και μετά σου πετάει διαφημίσεις ανάλογες με το τι έψαξες. Δεν το κάνουν τα cookies αυτό;

1 ώρα πριν, Shinji ikari είπε

Εσύ νομίζεις ότι όποιος είναι verified είναι και ο ίδιος που λέει; how quaint.

Πολύ πιθανόν να μην είναι όλοι. Δεν νομίζω ότι συμφέρει πάντως κανέναν να πάει να γίνει verified αν δεν είναι ο ίδιος. Θα το καταλάβει αργά ή γρήγορα ο πραγματικός άνθρωπος που παριστάνει ο scammer και θα φάει απλό report έως να κινηθεί και νομικά εναντίον τοσο του scammer όσο και του fb εάν αυτό δεν έχει ισχυρές διαδικασίες ταυτοποίησης του ποιος βρίσκεται πίσω από έναν ηλεκτρονικό λογαριασμό. Και μην ακούσω "σιγά μην κανει μήνυση και χάνει χρόνο ο κάθε διάσημος με τον κάθε κακομοίρη νιγηριανό πρίγκιπα και Ινδό απατεώνα", προφανώς και δεν θα ασχοληθεί, αν τύχει όμως και είναι ο scammer από την ίδια χώρα με το πρόσωπο, θα κινηθεί νομικά και θα του πάρει και τα σωβρακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Πολύ πιθανόν να μην είναι όλοι.

Το twitter σκεφτομουνα, επρεπε να το διευκρινίσω. Δεν ηξερα οτι το κανει και το facebook, δεν εχω. Ουτε twitter εχω. Τωρα που το σκεφτομαι, τι ανακατευτικα σε αυτη τη συζητηση? Bye.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Shinji ikari είπε

Το twitter σκεφτομουνα, επρεπε να το διευκρινίσω. Δεν ηξερα οτι το κανει και το facebook, δεν εχω. Ουτε twitter εχω. Τωρα που το σκεφτομαι, τι ανακατευτικα σε αυτη τη συζητηση? Bye.

Κοίτα δείχνεις λίγο ειρωνικός, εγώ δεν σε ειρωνευτηκα. Το που θα συμμετέχεις και τι θα γράφεις δεν θα στο πω εγώ.

Εδώ για το facebook μιλάμε. Τώρα αν έλεγες για το Twitter, ε όπως είπες, έπρεπε να το πεις. Άσχετα από αυτό, ότι είπα θεωρώ ακριβώς τα ίδια και για το Twitter, εκτός αν εκεί οι διαδικασίες πιστοποίησης είναι αέρα πατέρα.

Οπως είπες και συμφώνησα, είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό που λες, από την άλλη εγώ προσωπικά θα απέφευγα να υποδυθώ τον οποιονδήποτε μέσα από ένα social media και έχω την αποψη ότι δεν συμφέρει τον scammer. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο σκέφτομαι οτι το μεγαλύτερο ατού των αλληλεπιδράσεων στο ιντερνετ ηταν η ανωνυμία, φαντάζει ακόμα πιο αστείο οτι θα πληρώνεις για να μην εισαι ανώνυμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Ο Ζούκερμπεργκ τα πλήρωσε τα 11,99 και έχει το μπλε τικ ή την έβγαλε στο τζάμπα?

Ποιος νοιάζεται για αυτόν, για τον Ελον έχουμε καμία πληροφορία ή και αυτός τσαμπέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fragma είπε

Μην είσαι τόσο σκληρός. Μπορεί να μπει ινσόμνια, να το δει οτι θα μείνεις ατικάριστος και να γίνει ράκος ψυχολογικά. 

Εσύ που έχεις και σου τρέχουν απ' τα μπαράκια πλήρωσε και για μένα αδερφέ!! 😢🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Εννοώ αυτά τα αρχεία που αποθηκεύουν την δραστηριότητα σου και μετά σου πετάει διαφημίσεις ανάλογες με το τι έψαξες. Δεν το κάνουν τα cookies αυτό;

Βρε άλλο λέω εγώ. Στο facebook όπως και σε άλλα κοινωνικά δύκτια υπάρχουν άνθρωποι που δημιουργούν περιεχόμενο και έτσι τραβάνε χρήστες. Έτσι το facebook έχει υποψήφιο κοινό που θα του πετάξει διαφημίσεις. Οπότε ήδη όλοι αυτοί φέρνουν λεφτά στην πλατφόρμα.

 

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

οσο σκέφτομαι οτι το μεγαλύτερο ατού των αλληλεπιδράσεων στο ιντερνετ ηταν η ανωνυμία, φαντάζει ακόμα πιο αστείο οτι θα πληρώνεις για να μην εισαι ανώνυμος. 

Ναι, αυτό ισχύει για το insomnia. Για μια επιχείρηση ή για κάποιον που αποτελεί επαγγελματικό εργαλείο το facebook και άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αυτό δεν ισχύει. Εγώ σίγουρα δεν θα πληρώσω. Αλλά για την επιχείρηση το σκέφτομαι. Αν ένα μεγάλο μέρος των facebook pages είναι verified θα πρέπει και 'γω να χορέψω όπως μου παίζουν την λύρα, διότι θα μειωθεί η αξιοπιστία της σελίδας μου. 

Απ' την άλλη συντηρείς ένα μηχανισμό όπου σε προστατεύει από scam pages. Ιδιαίτερα διάσημοι κάθε μέρα βγάζουν story με scams που έχουν φτιάξει στο όνομα τους.

Απ' την άλλη τώρα, το 11.99 το μήνα είναι λιγάκι άπληστο. μόνο και μόνο για να συντηρείς τον antiscam μηχανισμό, αν σκεφτεί κανείς ότι εκατοντάδες χιλιάδες επιχειρήσεις εκεί έξω δίνουν υπέρογκα ποσά κάθε μήνα στις διαφημίσεις και θα έπρεπε μόνο και μόνο γι αυτό τον λόγο να διαφυλάξουν την ακεραιότητα της πλατφόρμας από scamers.

 

 

3 ώρες πριν, fragma είπε

Δεν είναι εύκολο να γίνεις verified αν δεν είσαι ο πραγματικός χρήστης, και στην τελική δεν γνωρίζω κανέναν scammer που θα πληρωνε συνδρομη. 

Αν θέλω να κάνω ζημιά στον ανταγωνιστή μου, μπορώ να φτιάξω ψεύτικο προφίλ το οποίο για παράδειγμα να προάγει τον ρατσισμό. Αν καταφέρω και φτάσω έστω και σε μερικές ψευτοηλεκτρονικές εφημερίδες οι οποίες θα αναπαράγουν την είδηση, η ζημιά στα έσοδα του θα είναι τεράστια καθώς θα πρέπει να κάνει και ένα κάρο έξοδα για να ανακτήσει ένα μέρος της αξιοπιστίας του πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακόμα μακριά Μπαμπα-στρουμφ..;

Sad We Did It GIF by Nickelodeon

"...της οποίας τα κέρδη προορίζονται σχεδόν όλα από τις διαφημίσεις..."

προέρχονται  θέλει να πει ο μεταφραστής..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βλέπουμε με το στανιό χορηγούμενες διαφημίσεις και θα πληρώνουμε για ένα μπλε σημαδάκι;

Αυτό το Metaverse της φακελοποίησης κάνει το το Προverse να φαίνεται πολύ πιο ελκυστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι τι είδους χαρακτηρισμός ταιριάζει σε όλους εκείνους που μόλις λίγο διάστημα πριν, μιλούσαν για κακό μάρκετιγκ από πλευράς Elon Musk.....Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά όπως λέμε σε κάποια απομακρυσμένα χωριά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, EnergosPolitis είπε

Κι όσοι το έχουν πάρει ήδη τι κάνουν; Πληρώνουν;

Όταν ξεκινήσει, φαντάζομαι ναι. Συνδρομή είναι. Δεν το πληρώνεις μια φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...