Προς το περιεχόμενο

Υπηρεσία παγκόσμιας περιαγωγής Internet με μηνιαίο κόστος $200 ετοιμάζει η Starlink


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, alexpap είπε

Ερώτηση :

Πως είναι δυνατόν να πιάσεις απευθείας δορυφορικό σήμα της StarLink αν είσαι στη θάλασσα  με 10 μποφόρ και 200 μέτρα βάθος.

Απάντηση :

Πρέπει να πιάσεις Λιμάνι.

Σημείωση:

Κολυμπώντας.

Είναι ψηφιακά πιάτα επίπεδα δεν σημαδεύεις δορυφόρους, 

Οι δορυφόροι μιλάνε μεταξύ τους με laser

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, asmilon είπε

Για να καταλαβω, γκρινιαζεις επειδη θα χρειαστεις starlink στην μεση του Ειρηνικου και θα σου λειψει;

Όχι εγώ. Ξέρεις πόσοι ναυτικοί υπάρχουν;;;!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή υπηρεσία για ταξιδιάρικες επαγγελματίες αλλά και υψηλούς χρήστες όποτε είναι θετικό αν λειτουργήσει χωρίς προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν συγκρίνονται αλλά σκέψου ότι με 5000 μπορείς να "βολέψεις" ολόκληρο το πλήρωμα ειδικά βάζοντας υπόψιν ότι δεν ειναι ειναι όλοι ελεύθεροι γιατί κάποιοι θα ειναι στην βάρδια. 

Θέλω να πω η ταχύτητα ειναι τέτοια που όλοι θα έχουν σφαίρα internet  αν πχ ο εφοπλιστής πληρώσει τα μισά και τα άλλα μισά τα αφαιρέσει απο τον (χοντρό κατα τα άλλα ) μισθό όσων ενδιαφέρονται πχ πες 10 άτομα τότε μιλάμε για 250 ευρώ τον μήνα (σε άτομα που πληρώνονται γύρω στα 3000 τον μήνα το λιγότερο με τον καπετάνιο να βγάζει και πάνω απο 10.000 ανάλογα το πλοίο κτλ) 

Αυτό που θέλω να πω ειναι ότι ακούγεται για εμάς ακριβό αλλά δεν ειναι τόσο πολύ στην πράξη αν τα βάλεις όλα κάτω, φυσικά και σαν καταναλωτές καλό ειναι να γκρινιάζουμε ακόμη και για τις λογικές τιμές μακάρι να το ρίξουν και στα 10 ευρώ εγώ όχι δεν θα έλεγα :D 

Το προβλημα οσων ειμαστε στη θαλασσα ειναι η καλυψη και δευτερευοντως η ταχυτητα.

Οι εταιρειες ως επι των πλειστον βαζουνε καποιο πακετο δορυφορικου ιντερνετ για να δικαιολογουν τη συμβατοτητα τους

με τους διεθνεις κανονισμους και οχι για τα ματια και την αβεση των πληρωματων.

Εμεις ειμαστε πολιτες δευτερης κατηγοριας με το που φευγουμε.

Ρωτα και μενα που ειμαι στο ειρηνικο και για να μιλησω στο τηλεφωνο πρεπει σε 5 λεπτα να με κοψει 3 φορες και η μιση συζητηση να ειναι σ ακουω μ ακους.

Φιλικα θα σου πω οτι για να εχουν οι ναυτικοι τετοιο μισθο το καραβι βγαζει τα 50πλασια τον μηνα και ως συγχρονες εταιρεις οι ναυτιλιακες κοβουν παροχες απο οπου βρουν με αποτελεσμα μονο ο μισθος να ειναι καλυτερος απο εναν στεριανο. 

Σε ολες τις υπολοιπες παροχες στη ζωη του ενας στεριανος κανει ζωαρα σε σχεση με ενα ναυτικο στο καραβι.

Αυτο γτ οπως και εσυ ολοι επικεντρωνονται στο μισθο χωρις να ξερουν οτι ο αλλος μεσα τρωει σκατα ή επικοινωνει με την οικογενεια του καθε σαββατο με το ζορι λογω σηματος.

Οποτε οχι δεν τον λυπομαστε τον κακομοιρο τον πλοιοκτητη που δεν τον βγαζουν τα κουκια.

Bottom line γι αυτο οποτε ακουω space X και starlink εχω τα αυτια μου τεντωμενα.

Μπας και τουλαχιστον επι πληρωμη  φτιαξει η επικοινωνια μας μεχρι να γερασουμε και βγουμε στη συνταξη.

Ολα αυτα το 2023 εν τω μεταξυ.

Καταντια να μπαινεις σε καραβι τη σημερινη εποχη και να γυρνας 25 χρονια πισω σε παροχες.

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gusvos είπε

Θα προσφέρει επανάσταση στην ναυτιλία ,shipping companies και στα πληρώματα των πλοίων...oh wait ξηρά επιφάνεια είπαν??

Από τους ναυτικούς βγάζουν λεφτά οι εταιρείες. Κόστος ανά πλοίο είναι το ίντερνετ 1500€ με όλα μέσα και ο κάθε Ναυτικός πληρώνει 100$=1gb π.χ. στο σύστημα της infinity 4U (Navarino).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KAKADI είπε

Το προβλημα οσων ειμαστε στη θαλασσα ειναι η καλυψη και δευτερευοντως η ταχυτητα.

Οι εταιρειες ως επι των πλειστον βαζουνε καποιο πακετο δορυφορικου ιντερνετ για να δικαιολογουν τη συμβατοτητα τους

με τους διεθνεις κανονισμους και οχι για τα ματια και την αβεση των πληρωματων.

Εμεις ειμαστε πολιτες δευτερης κατηγοριας με το που φευγουμε.

Ρωτα και μενα που ειμαι στο ειρηνικο και για να μιλησω στο τηλεφωνο πρεπει σε 5 λεπτα να με κοψει 3 φορες και η μιση συζητηση να ειναι σ ακουω μ ακους.

Φιλικα θα σου πω οτι για να εχουν οι ναυτικοι τετοιο μισθο το καραβι βγαζει τα 50πλασια τον μηνα και ως συγχρονες εταιρεις οι ναυτιλιακες κοβουν παροχες απο οπου βρουν με αποτελεσμα μονο ο μισθος να ειναι καλυτερος απο εναν στεριανο. 

Σε ολες τις υπολοιπες παροχες στη ζωη του ενας στεριανος κανει ζωαρα σε σχεση με ενα ναυτικο στο καραβι.

Αυτο γτ οπως και εσυ ολοι επικεντρωνονται στο μισθο χωρις να ξερουν οτι ο αλλος μεσα τρωει σκατα ή επικοινωνει με την οικογενεια του καθε σαββατο με το ζορι λογω σηματος.

Οποτε οχι δεν τον λυπομαστε τον κακομοιρο τον πλοιοκτητη που δεν τον βγαζουν τα κουκια.

Bottom line γι αυτο οποτε ακουω space X και starlink εχω τα αυτια μου τεντωμενα.

Μπας και τουλαχιστον επι πληρωμη  φτιαξει η επικοινωνια μας μεχρι να γερασουμε και βγουμε στη συνταξη.

Ολα αυτα το 2023 εν τω μεταξυ.

Καταντια να μπαινεις σε καραβι τη σημερινη εποχη και να γυρνας 25 χρονια πισω σε παροχες.

 

Τελείως φιλικά, έχεις σκεφτεί να αλλάξεις εταιρία?

Υπάρχουν εταιρείες με ελληνικές αλλά  και με ξένες σημαίες που προσέχουν τους ανθρώπους τους.

Έχω ανέβει σε εκατοντάδες καράβια, αλλού έχουν τους ναυτικούς συνεργάτες και αλλού δούλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindlord είπε

Τελείως φιλικά, έχεις σκεφτεί να αλλάξεις εταιρία?

Υπάρχουν εταιρείες με ελληνικές αλλά  και με ξένες σημαίες που προσέχουν τους ανθρώπους τους.

Έχω ανέβει σε εκατοντάδες καράβια, αλλού έχουν τους ναυτικούς συνεργάτες και αλλού δούλους.

ΕΙμαι 37 και ταξιδευω απ τα 18. Εχω αλλαξει μερικες εταιρειες.

Ολες τα ιδια ειναι. Καποιες υπερεχουν εδω και καποιες αλλες εκει.

Οταν ομως φευγεις και μπαινεις σε ενα καραβι του οποιου οι επικοινωνιες ειναι στο 1/100 απο οτι εχω στο σπιτι μου, οταν δεν υπαρχει γιατρος μεσα παρα μονο τηλεφωνικη υποστηριξη, οταν πλεον με ολο αυτο που εχει γινει δε μπορεις να βγεις να ξελαμπικαρεις παρα μονο μια που μπαινεις και μια που βγαινεις.

Πες μου μια εταιρεια που να μην ειναι κρουαζιεροπλοια αλλα να μεταφερει φυσικο αεριο ή πετρελαιο που δεν εχει αυτα τα θεματα και εγω παω χτες..

Ολες στα χαρτια συνεργατες μας βλεπουν. Στην πραξη ομως?? 

Αλλο πως σου φαιρονται κατ ιδιαν και αλλο τι σου προσφερουν μεσα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, KAKADI είπε

Αυτο γτ οπως και εσυ ολοι επικεντρωνονται στο μισθο χωρις να ξερουν οτι ο αλλος μεσα τρωει σκατα ή επικοινωνει με την οικογενεια του καθε σαββατο με το ζορι λογω σηματος.

 

Μην στεναχωριέσαι φίλος μια χαρά ξέρω πως μας βλέπουν σαν ζώα (ειδικά οι Έλληνες εφοπλιστές)  πριν αρκετά χρόνια είχα μπει δόκιμος μηχανικός με τυρί τα χρήματα αλλά είδα ότι θέλανε σκλάβο και μου κόβανε τα πάντα καθώς και τις άθλιες συνθήκες μέσα στο καράβι και τέλος το ότι αν δεν είσαι απο ναυτική οικογένεια/έχεις μέσο θα είσαι για χρόνια σαν Φιλιππινέζος στον κατώτατο και θα λιώσεις και αν δεν τα παρατήσεις τότε (μετά απο αρκετά χρόνια) θα αρχίσεις να δεις σιγα σιγα το "μέλι"  (που παρεμπιπτόντως στην δική μου περιορισμένη εμπειρία οι φιλιππινέζοι ήταν καλύτεροι απο τους Έλληνες πχ έμαθα πολλά (πρακτικές μεθοδολογίες συστήματα και γενικά πως δουλεύουν τα πράματα στο καράβι)  απο τον 3ο μηχανικό στο πλοίο που ήταν Φιλιππινέζος και είχαμε και μια ανθρώπινη επαφή πχ μέχρι και για τις οικογένειες μας συζητούσαμε μου έφερε παραδοσιακά γλυκά που του έστελνε οι γυναίκα του κτλ ο 2ος και 1ος που ήταν Έλληνες ήταν @@ και μισά και μου συμπεριφερόταν σαν να είμαι το τσουτσέκι τους λες και ειμαι ο ψάρακας στον στρατό για να καταλάβουν και οι άλλοι για τι καταστάσεις μιλάμε και τι χαρακτήρες ο 2ος πολλές έβαζε εναν καθαριστή και λαδά -Φιλιππινέζοι που τους βλέπουν σαν μαϊμούδες εκείνοι να του τρίβουν τις πατούσες και να του κάνουν μασάζ και ήταν 2 μέτρα και βούβαλος λολ τέτοια θεάματα είχα καθημερινά λολ ή κλάψ ανάλογα πως το βλέπει κάποιος :P )

Εν κατακλείδι δεν είχα σκοπό έτσι και αλλιώς να το κάνω καριέρα της ζωής μου απλά σκέφτηκα ότι θα μπορούσα μέσα σε 6 χρόνια να κάνω μια μικρή μπάζα (ακούγοντας σαν κορόιδο για τους μισθούς) για να ένα καλό ξεκίνημα στις ΗΠΑ αλλά τα παράτησα πράγμα που όχι μόνο δεν μετάνιωσα αλλά μου βγήκε σε πολύ καλό. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή στα πλοία βάζουν v-sat με ελάχιστη ταχύτητα 1,5-2Mbps και 600ms latency (στην KA μπάντα του v-sat , γιατί υπάρχει και η KU μπάντα).

Κόστος συνδρομής γύρω στα 1500€ τον μήνα συμπεριλαμβανομένου και του εξοπλισμού (leasing για 5 χρόνια).

Απεριόριστο ίντερνετ. 

Τώρα τα 5000€ τον μήνα θα τα δώσει ο σείχης από το Abu Dhabi για το mega Γιοτ του των 100 μετρων και σε κρουαζιερόπλοια. Δεν ξέρω στις αεροπορικές τι συμβαίνει. Αν και πρόσφατα γυρνώντας απο Ιρλανδία, πάτησα 10Mbps με την aegean. Μου είπαν ότι είναι με σταθμούς έδαφος και το αεροσκάφος λαμβάνει internet από κάτω (μόνο σε στεριά δουλεύει με επίγειους σταθμούς), και όχι δορυφορικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dias είπε

Αυτή τη στιγμή στα πλοία βάζουν v-sat με ελάχιστη ταχύτητα 1,5-2Mbps και 600ms latency (στην KA μπάντα του v-sat , γιατί υπάρχει και η KU μπάντα).

Κόστος συνδρομής γύρω στα 1500€ τον μήνα συμπεριλαμβανομένου και του εξοπλισμού (leasing για 5 χρόνια).

Απεριόριστο ίντερνετ. 

Τώρα τα 5000€ τον μήνα θα τα δώσει ο σείχης από το Abu Dhabi για το mega Γιοτ του των 100 μετρων και σε κρουαζιερόπλοια. Δεν ξέρω στις αεροπορικές τι συμβαίνει. Αν και πρόσφατα γυρνώντας απο Ιρλανδία, πάτησα 10Mbps με την aegean. Μου είπαν ότι είναι με σταθμούς έδαφος και το αεροσκάφος λαμβάνει internet από κάτω (μόνο σε στεριά δουλεύει με επίγειους σταθμούς), και όχι δορυφορικά.

 

600 ms ειναι μεγάλο latency φίλε μου παίζει να ειναι και ο λόγος του "με ακούς; " στο τηλέφωνο που είπε ο φίλος πιο πάνω επίσης η ταχύτητα ειναι ελάχιστη στα 5000 μιλάμε για ταχύτητες μερικών εκατοντάδων Mbps και latency απο 20 ms ....

https://www.navarino.co.uk/portfolio/starlink-maritime/#:~:text=Low latency&text=Starlink is a constellation of,20 ms vs 600%2B ms.

θέλω να πω ειναι μέρα με την νύχτα η διαφορά δεν ειναι απλά καλύτερο ειναι σαν να συγκρίνεις άλογο με αυτοκίνητο. 
και η τιμή ειναι 3 φορές πιο πάνω οκ.. αλλά για 1000 φορές καλύτερη εμπειρία. 

Αλλά ναι σε ελληνικά πλοία δεν νομίζω να δεί κανένας κάτι τέτοιο με εξαίρεση κάνα ποντοπόρο γκαζάδικο ή τιποτα τέτοιο όλοι οι άλλοι απλά σκλάβάκια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...