Προς το περιεχόμενο

Samsung 970 Evo Plus


whiteman7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

εγκατεστησα χθεςτον νεο δισκο του θεματος στην μητρικη (pci 3.0) και παιρνω τις τιμες των συνημμενων φωτογραφιων

Ονομαστικες ταχυτητες 3500/3300

Τα φώτα σας που μπορει να οφειλεται το μικρο bottleneck

Συστημα

  • i7 - 6700k
  • Gigavyte Z-170 gaming k3
  • 32 gb DDR4
  • Gigabyte GTX 1070

CrystalDiskMark_20230221085841.png

samsung.png

Επεξ/σία από whiteman7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαπιστωνω οτι στους περισσοτερους χρήστες οι ταχυτητες ειναι σχεδον ακριβως με τις ονομαστικες

οχι σε μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο την μερια μου, αυτο που εσυ αναφερεις δεν το εχω δει ποτε. Τα θεωριτικα νουμερα δεν υπαρχουν στην πραξη. Ισως σε εργαστηριακα μηχανηματα, που δεν υπαρχουν στους καταναλωτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ομως υπάρχουν, μπορεις να το τσεκαρεις ευκολα και σε reviews αναγνωστων αλλα και εναν απλο ελεγχο στις αξιλογησεις στο skroutz για τον συγκεκριμενο δισκο

Εγω αυτο που λεω ειναι αν υπάρχει κάτι το οποιο μπορει να δημιουργει bottleneck σε σχεση με το μηχανημα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

bro !! 1 run απο τον 970 evo τον απλο ομως με 256 γιγα για τις οποιες συγκρισεις

drivers απο το λειτουργικο win 11 pro 22H2 

image.jpeg.b8c74cc436c78fdabb964ce7c590a682.jpeg

 

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αποδοση των δισκων μπορει να διαφερει απο αυτα που αναφερει η εταιρια , λογω πολλων παραγοντων (προγραμμα μετρησης , συστημα , λειτουργικο , firmware , drivers κλπ). Στην σελιδα η samsung στο κατω κατω μερος αναφερει με μικρα γραμματα τις συνθηκες που γινανε οι μετρησεις. Συνηθως ομως τα νουμερα ειναι κοντα σε αυτες τις τιμες. 

Εχω 250gb/500gb 970 evo plus. O 250gb πιανει (σημερινο benchmark/samsung magician/windows 11 22h2/samsung nvme driver/trimmed)  3300 mb/s - 2356 mb/s , με ονομαστικες ταχυτητες "εως 3500 mb/s - εως 2300 mb/s". O 500gb πιανει (σημερινο benchmark/archlinux fully updated/kdiskmark/scheduler none/bfq) 3278 mb/s - 2979 mb/s , με ονομαστικες ταχυτητες " εως 3500 mb/s - εως 3200 mb/s".

Oπως γινεται αντιληπτο , υπαρχουν αποκλισεις. Ο 250αρης στο read , ο 500αρης και στα 2. Ενταξει σε λινουξ δεν περιμενω και πολλα με τον generic nvme driver. Η ουσια ειναι οτι δεν με πολυενδιαφερει. Στην ταξη μεγεθους που παιζουν οι ταχυτητες , αν χανεις 100-200 mb/s , σε καθημερινες εργασιες δεν πολυφαινεται. Ακομα και πολλα γιγα να μεταφερεις , και παλι η δουλεια γινεται. 

Τελος μην ξεχναμε οτι η ταχυτητα μεταφορας δεδομενων ειναι τοσο γρηγορη οσο ο πιο αργος εμπλεκομενος δισκος. Μπορει ο nvme να πιανει 3500 mb/s read , αλλα αμα γραφει σε καποιον sata , ssd ή hdd , η ταχυτητα που θα γραφονται τα δεδομενα θα ειναι οσο το read αυτων των sata δισκων... Μονο αν καποιος εχει παντου nvme δισκους εχει νοημα να ασχοληθει παραπανω...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...