Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο για όλους τους κατόχους Nothing Phone (1) το Android 13


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Ευτυχώς που υπάρχετε κι εσείς να διαβάζουμε κανένα σοβαρό σχόλιο για τη Nothing. 

Προσωπικά, αν δεν είχα κάτι φωτογραφικούς φακούς που πρέπει να αποκτήσω, το είχα παραγγείλει χθες.

Μ' έχει τραβήξει κυρίως η προσήλωση στο κομμάτι του λογισμικού.

Έχει καλή κάμερα (εφαρμογή και hardware 50MP και για τους 2 φακούς) και είναι της λογικής όπως του iPhone, βγάζω φωτογραφία και ξέρω ότι είναι ΟΚ σε χρώματα και exposure. Αν θέλεις και λειτουργίες των Google Pixel, πανεύκολα εγκαθιστάς το GCam και παίζει αψεγάδιαστα. Ποτέ δεν κολάει αν και δεν έχει επεξεργαστή ναυαρχίδας αλλά όπως λέει και η εταιρεία, είναι κατάλληλο για το 95% των χρηστών (όπως και τα iPhone άλλωστε). Αν ασχολείσαι με φωτογραφία, το Glyph led από πίσω σου κάνει όμορφο fill σε νυχτερινή λήψη όπου θέλεις soft shadows αντί για flash ;)

 

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, zananiro είπε

Δηλώνω ευτυχής κάτοχος της συσκευής 😀  Ήρθε και σε εμένα σήμερα η αναβάθμιση. Σήμερα βγήκε η ανακοίνωση ότι θα γίνει το rollout της stable και σήμερα ήρθε. Άποψή μου πάντα είναι ας αργεί μια αναβάθμιση αρκεί να είναι χωρίς προβλήματα. Το changelog πάντως της αναβάθμισης είναι εντυπωσιακό, μένει να το δούμε και στην πράξη. 

Εγώ πάντως στο διάστημα που έχω τη συσκευή είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή. Ίσως η πιο ισορροπημένη συσκευή που κυκλοφορεί κατά την άποψή μου και από τις λίγες συσκευές που έχουν τη δική της ταυτότητα.

Software pure android χωρίς bugs, άριστη διαχείριση μνήμης και γενικά η εμπειρία χρήσης μέχρι τώρα εξαιρετική. Κάμερα επισης εξαιρετική. Γενικά δεν λείπει κάτι από τη συσκευή, είναι όπως ανέφερα ισορροπημένη.

Γενικά πάντως από amazon που η τιμή είναι γύρω στα 400€ (και φθηνότερα ανά περιόδους), θεωρώ ότι είναι μια συσκευή που αξίζει κανείς να την βάλει στις επιλογές του. Φυσικά μιλάμε για start up, οποτε λογικό να υπάρχουν ενδοιασμοί, αλλά με βάση τα μέχρι τώρα δείγματα της εταιρίας προσωπικά τη συστήνω. Μένει να δούμε αν συνεχίσει έτσι η εταιρία. 

 

9 ώρες πριν, vagdesign είπε

Ευτυχής κάτοχος εδώ και 2 μήνες του λευκού με τα 12Gb ram και 256GB χώρο. Τέλειο ζευγάρι με το iPhone 13 Pro 1TB ως εναλλακτική για δοκιμές σε Android και iOS αντίστοιχα λόγω εργασίας. Σταθερό, καθαρό και όμορφο UI και το Glyph που σε άλλους είναι άχρηστο αλλά σε λίγους χρήσιμο και όμορφο. Έχει πολλά πράγματα σαν συσκευή που άλλοι θα αντιγράψουν στο μέλλον, όπως και την εποχή του 2017 όπου πολλοί αντέγραψαν το design του Essential PH-1. Όσοι δεν έχετε πιάσει στα χέρια σας καμία από τις συσκευές και αρκείστε μόνο στην εικόνα/video, δεν έχετε νομίζω σωστή άποψη και κρίση.

Αν είστε ικανοποιημένοι με τα Samsung/Xiaomi/Poco/TCL/Huawei κτλ.της μάζας, καλύτερα να μη μπαίνετε στον κόπο να σχολιάζετε για κάτι που δεν γνωρίζετε, αδικείτε και αδικείστε.

Εχει ανακοινωθει ποσα χρονια θα δωσει αναβαθμισεις λογισμκου και ενημερωσεις ασφαλειας;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

 

Εχει ανακοινωθει ποσα χρονια θα δωσει αναβαθμισεις λογισμκου και ενημερωσεις ασφαλειας;

3 αναβαθμίσεις Android και 4 χρόνια αναβαθμίσεις ασφαλείας. 

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, zananiro είπε

Δηλώνω ευτυχής κάτοχος της συσκευής 😀  Ήρθε και σε εμένα σήμερα η αναβάθμιση. Σήμερα βγήκε η ανακοίνωση ότι θα γίνει το rollout της stable και σήμερα ήρθε. Άποψή μου πάντα είναι ας αργεί μια αναβάθμιση αρκεί να είναι χωρίς προβλήματα. Το changelog πάντως της αναβάθμισης είναι εντυπωσιακό, μένει να το δούμε και στην πράξη. 

Εγώ πάντως στο διάστημα που έχω τη συσκευή είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή. Ίσως η πιο ισορροπημένη συσκευή που κυκλοφορεί κατά την άποψή μου και από τις λίγες συσκευές που έχουν τη δική της ταυτότητα.

Software pure android χωρίς bugs, άριστη διαχείριση μνήμης και γενικά η εμπειρία χρήσης μέχρι τώρα εξαιρετική. Κάμερα επισης εξαιρετική. Γενικά δεν λείπει κάτι από τη συσκευή, είναι όπως ανέφερα ισορροπημένη.

Γενικά πάντως από amazon που η τιμή είναι γύρω στα 400€ (και φθηνότερα ανά περιόδους), θεωρώ ότι είναι μια συσκευή που αξίζει κανείς να την βάλει στις επιλογές του. Φυσικά μιλάμε για start up, οποτε λογικό να υπάρχουν ενδοιασμοί, αλλά με βάση τα μέχρι τώρα δείγματα της εταιρίας προσωπικά τη συστήνω. Μένει να δούμε αν συνεχίσει έτσι η εταιρία. 

Κάπως έτσι ξεκίνησε και η 1plus , με "φθηνές - killer flagship" συσκευές και τώρα το αντίστοιχο 1plus κοστίζει όσο περίπου το iphone...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, chrkon είπε

Κάπως έτσι ξεκίνησε και η 1plus , με "φθηνές - killer flagship" συσκευές και τώρα το αντίστοιχο 1plus κοστίζει όσο περίπου το iphone...

Είμαι περίεργος τι τακτική θα ακολουθήσει με την επόμενη συσκευής της, η οποία όπως ανακοινώθηκε θα κυκλοφορήσει επίσημα και στην Αμερική.

Με το nothing phone 1, επέλεξε μια συσκευή με ισορροπημένα χαρακτηριστικά για να να κρατήσει το κόστος χαμηλά: medium range επεξεργαστή 778+ και πρόσθεσε χαρακτηριστικά που την κάνουν like high end συσκευή, όπως ασύρματη φόρτιση, αδιαβροχοποίηση (έστω ip53), εξαιρετικές κάμερες με ois, stereo speakers κλπ. Ουσιαστικά δεν λείπει κάτι. Και φυσικά είναι μια συσκευή με τη δική της ταυτότητα, ενώ να αναφέρω ότι η ποιότητα υλικών και το aluminium frame εμφανισιακά δίνουν την αίσθηση premium συσκευής. 

Το μέλλον θα δείξει πως θα κινηθεί, προσωπικά νομίζω το ορθολογικό είναι  να συνεχίσει με την ίδια πολιτική γιατί έχει πολύ δρόμο ακόμα στο να καθιερωθεί και να ζητά 1000αρικα για τις συσκευές της. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zananiro είπε

ip53

IP53 και αδιαβροχωποίηση δεν πάνε μαζί. Μόνο σε πιτσιλιές νερού μπορεί να την βγάλει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vagdesign είπε

Ευτυχής κάτοχος εδώ και 2 μήνες του λευκού με τα 12Gb ram και 256GB χώρο. Τέλειο ζευγάρι με το iPhone 13 Pro 1TB ως εναλλακτική για δοκιμές σε Android και iOS αντίστοιχα λόγω εργασίας. Σταθερό, καθαρό και όμορφο UI και το Glyph που σε άλλους είναι άχρηστο αλλά σε λίγους χρήσιμο και όμορφο. Έχει πολλά πράγματα σαν συσκευή που άλλοι θα αντιγράψουν στο μέλλον, όπως και την εποχή του 2017 όπου πολλοί αντέγραψαν το design του Essential PH-1. Όσοι δεν έχετε πιάσει στα χέρια σας καμία από τις συσκευές και αρκείστε μόνο στην εικόνα/video, δεν έχετε νομίζω σωστή άποψη και κρίση.

Αν είστε ικανοποιημένοι με τα Samsung/Xiaomi/Poco/TCL/Huawei κτλ.της μάζας, καλύτερα να μη μπαίνετε στον κόπο να σχολιάζετε για κάτι που δεν γνωρίζετε, αδικείτε και αδικείστε.

το έχω από την πρώτη εβδομάδα που βγήκε...12/256 είναι φοβερό σε όλα του ...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, zananiro είπε

Δηλώνω ευτυχής κάτοχος της συσκευής 😀  Ήρθε και σε εμένα σήμερα η αναβάθμιση. Σήμερα βγήκε η ανακοίνωση ότι θα γίνει το rollout της stable και σήμερα ήρθε. Άποψή μου πάντα είναι ας αργεί μια αναβάθμιση αρκεί να είναι χωρίς προβλήματα. Το changelog πάντως της αναβάθμισης είναι εντυπωσιακό, μένει να το δούμε και στην πράξη. 

Εγώ πάντως στο διάστημα που έχω τη συσκευή είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή. Ίσως η πιο ισορροπημένη συσκευή που κυκλοφορεί κατά την άποψή μου και από τις λίγες συσκευές που έχουν τη δική της ταυτότητα.

Software pure android χωρίς bugs, άριστη διαχείριση μνήμης και γενικά η εμπειρία χρήσης μέχρι τώρα εξαιρετική. Κάμερα επισης εξαιρετική. Γενικά δεν λείπει κάτι από τη συσκευή, είναι όπως ανέφερα ισορροπημένη.

Γενικά πάντως από amazon που η τιμή είναι γύρω στα 400€ (και φθηνότερα ανά περιόδους), θεωρώ ότι είναι μια συσκευή που αξίζει κανείς να την βάλει στις επιλογές του. Φυσικά μιλάμε για start up, οποτε λογικό να υπάρχουν ενδοιασμοί, αλλά με βάση τα μέχρι τώρα δείγματα της εταιρίας προσωπικά τη συστήνω. Μένει να δούμε αν συνεχίσει έτσι η εταιρία. 

Θα συμφωνήσω και εγώ ως κάτοχος της συσκευής με τον προλαλήσαντα.
Το αγόρασα με τιμολόγιο στα 500€ το λευκό 256 GB/12 GB σε λευκό.
Αυτή τη στιγμή δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε αυτά τα χρήματα overall.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, zananiro είπε

Δηλώνω ευτυχής κάτοχος της συσκευής 😀  Ήρθε και σε εμένα σήμερα η αναβάθμιση. Σήμερα βγήκε η ανακοίνωση ότι θα γίνει το rollout της stable και σήμερα ήρθε. Άποψή μου πάντα είναι ας αργεί μια αναβάθμιση αρκεί να είναι χωρίς προβλήματα. Το changelog πάντως της αναβάθμισης είναι εντυπωσιακό, μένει να το δούμε και στην πράξη. 

Εγώ πάντως στο διάστημα που έχω τη συσκευή είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή. Ίσως η πιο ισορροπημένη συσκευή που κυκλοφορεί κατά την άποψή μου και από τις λίγες συσκευές που έχουν τη δική της ταυτότητα.

Software pure android χωρίς bugs, άριστη διαχείριση μνήμης και γενικά η εμπειρία χρήσης μέχρι τώρα εξαιρετική. Κάμερα επισης εξαιρετική. Γενικά δεν λείπει κάτι από τη συσκευή, είναι όπως ανέφερα ισορροπημένη.

Γενικά πάντως από amazon που η τιμή είναι γύρω στα 400€ (και φθηνότερα ανά περιόδους), θεωρώ ότι είναι μια συσκευή που αξίζει κανείς να την βάλει στις επιλογές του. Φυσικά μιλάμε για start up, οποτε λογικό να υπάρχουν ενδοιασμοί, αλλά με βάση τα μέχρι τώρα δείγματα της εταιρίας προσωπικά τη συστήνω. Μένει να δούμε αν συνεχίσει έτσι η εταιρία. 

 

13 ώρες πριν, vagdesign είπε

Ευτυχής κάτοχος εδώ και 2 μήνες του λευκού με τα 12Gb ram και 256GB χώρο. Τέλειο ζευγάρι με το iPhone 13 Pro 1TB ως εναλλακτική για δοκιμές σε Android και iOS αντίστοιχα λόγω εργασίας. Σταθερό, καθαρό και όμορφο UI και το Glyph που σε άλλους είναι άχρηστο αλλά σε λίγους χρήσιμο και όμορφο. Έχει πολλά πράγματα σαν συσκευή που άλλοι θα αντιγράψουν στο μέλλον, όπως και την εποχή του 2017 όπου πολλοί αντέγραψαν το design του Essential PH-1. Όσοι δεν έχετε πιάσει στα χέρια σας καμία από τις συσκευές και αρκείστε μόνο στην εικόνα/video, δεν έχετε νομίζω σωστή άποψη και κρίση.

Αν είστε ικανοποιημένοι με τα Samsung/Xiaomi/Poco/TCL/Huawei κτλ.της μάζας, καλύτερα να μη μπαίνετε στον κόπο να σχολιάζετε για κάτι που δεν γνωρίζετε, αδικείτε και αδικείστε.

Μια ερώτηση θέλω να σας κάνω. Μπορεί κανείς να βάλει διαφορετικό ringtone για κάθε sim ξεχωριστά και πως γίνεται αυτό;

16 ώρες πριν, zananiro είπε

 😀

 

13 ώρες πριν, vagdesign είπε

 

 

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να παραθέσει τι το ξεχωριστό έχει η συσκευή σε σχέση με τα υπόλοιπα android στην ίδια τιμή? Το δοκίμασα λιγο στο πλαίσιο που το είχαν σε display αλλά δεν ειδα κατι ιδιαίτερα ριζοσπαστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, black66.gr είπε

 

Μια ερώτηση θέλω να σας κάνω. Μπορεί κανείς να βάλει διαφορετικό ringtone για κάθε sim ξεχωριστά και πως γίνεται αυτό;

 

 

 

Βρήκα αυτά για να τα δεις σε 15" ψάξιμο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, buypcfast είπε

Μπορεί κάποιος να παραθέσει τι το ξεχωριστό έχει η συσκευή σε σχέση με τα υπόλοιπα android στην ίδια τιμή? Το δοκίμασα λιγο στο πλαίσιο που το είχαν σε display αλλά δεν ειδα κατι ιδιαίτερα ριζοσπαστικο.

Tίποτα. Αντέ οκ τα φωτάκια να παίζεις λίγο :P 

Στα χρήματα του υπάρχουν καλύτερες συσκευές που δεν θυσιαζούν την εργονομία για μούρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, black66.gr είπε

 

Μια ερώτηση θέλω να σας κάνω. Μπορεί κανείς να βάλει διαφορετικό ringtone για κάθε sim ξεχωριστά και πως γίνεται αυτό;

 

 

Το έψαχνα και εγώ, δεν έχω βρει επιλογή να ορίζεις ξεχωριστό ringtone για κάθε κάθε sim στις ρυθμίσεις. Στις επαφές μπορείς. 

1 ώρα πριν, Vasilisxd είπε

Ερώτηση προς τους κατόχους, έχει δικό του Gallery ή χρησιμοποιεί το Google Photos ? 

Google photos. Γενικά όταν το ανοίγεις πρώτη φορά έχει εγκατεστημένες μόνο τις βασικές εφαρμογές της Google (επαφές, ημερολόγιο, Gmail κλπ). Τώρα πρόσφατα πρόσθεσαν κάνα δυο δικές τους. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...