Προς το περιεχόμενο

Ατομική επιχείρηση - Παρακράτηση


vskand

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

αν δεν είναι το σωστό σημείο για την ερώτηση παρακαλώ καθοδηγήστε με.

Ξέρει κάποιος να μου πει (με sources αν είναι δυνατό) για τους παρακάτω ΚΑΔ, πρέπει να βάζω 20% παρακράτηση;

  1. 61104100 ΒΑΣΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ
  2. 18131001 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΡΑΦΙΣΤΑ Η ΜΑΚΕΤΙΣΤΑ, ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ
  3. 47910000 ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΜΕ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ Η ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ
  4. 58293200 ΕΚΔΟΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ, ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΕΤΑΙ (DOWNLOAD) ΑΠΟ ΤΟ INTERNET
  5. 62011104 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
  6. 62011107 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ, ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ
  7. 63111200 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΙΣΤΟΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ (WEB HOSTING)
  8. 63111300 ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ
  9. 73111900 ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ
     

Η λογίστρια μου λέει δεν χρειάζεται (εκτός ίσως από το 2ο) αλλά όλοι οι γνωστοί μου με ατομική και παρόμοιους ΚΑΔ βάζουν.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ ότι έχεις διαβάσει το https://www.epixeiro.gr/article/12682 και δεν έβγαλες άκρη. Δεν είσαι ο μόνος. Είχα ρωτήσει για δικιά μου περίπτωση την εφορία και το υπουργείο και ούτε αυτοί ήξεραν για το τι ισχύει. Σκέψου το ενδεχόμενο εφόσον είναι εφικτό (π.χ. όταν σε πληρώνουν με δόσεις στην κατασκευή ιστοσελίδας) να σπας τα τιμολόγια σε κάτω από 300 ευρώ το καθένα.

H προσωπική μου γνώμη είναι ότι για 63111200 και 58293200 δεν γίνεται παρακράτηση. Συγκεκριμένα το 58293200 πιστεύω ότι πέφτει στην κατηγορία "αμοιβές για υπηρεσίες φασόν" που αναφέρεται στο άρθρο. Για το 62011104 έχω ακούσει άλλους ότι κάνουν παρακράτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, CyberCr33p είπε

Να φανταστώ ότι έχεις διαβάσει το https://www.epixeiro.gr/article/12682 και δεν έβγαλες άκρη. Δεν είσαι ο μόνος. Είχα ρωτήσει για δικιά μου περίπτωση την εφορία και το υπουργείο και ούτε αυτοί ήξεραν για το τι ισχύει. Σκέψου το ενδεχόμενο εφόσον είναι εφικτό (π.χ. όταν σε πληρώνουν με δόσεις στην κατασκευή ιστοσελίδας) να σπας τα τιμολόγια σε κάτω από 300 ευρώ το καθένα.

H προσωπική μου γνώμη είναι ότι για 63111200 και 58293200 δεν γίνεται παρακράτηση. Συγκεκριμένα το 58293200 πιστεύω ότι πέφτει στην κατηγορία "αμοιβές για υπηρεσίες φασόν" που αναφέρεται στο άρθρο. Για το 62011104 έχω ακούσει άλλους ότι κάνουν παρακράτηση.

Έχω διαβάσει διάφορα και προφανώς δεν βγαίνει άκρη.

Το άρθρο 62 του ν. 4127/2013 αναφέρει  "Οι ακόλουθες πληρωμές υπόκειται σε παρακράτηση φόρου: [...]  αμοιβές για τεχνικές υπηρεσίες, αμοιβές διοίκησης,αμοιβές για συμβουλευτικές υπηρεσίες και άλλες αμοιβές για παρόμοιες υπηρεσίες, ανεξαρτήτως εάν έχουν παρασχεθεί στην Ελλάδα, όταν ο λήπτης της αμοιβής είναι φυσικό πρόσωπο,"

Που προφανώς είναι γενικουρία.

Απ'ότι έχω καταλάβει, στην χειρότερη αν το βάζω πάντα (στα άνω των 300€ βέβαια) θα έχω να πληρώσω ή μειωμένο φόρο ή θα τα πάρω και σαν επιστροφή.
Άρα από το να πρέπει να το έχω βάλει και να μην το έχω, καλύτερα να το έχω πάντα.
Με άλλα λόγια better safe than sorry γιατί δυστυχώς αντίθετα θα υπάρχει μεγαλύτερο πρόβλημα.

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα το hosting δεν είναι ούτε ούτε στην κατηγορία "τεχνικές υπηρεσίες", ούτε "αμοιβές διοίκησης", ούτε "συμβουλευτικές υπηρεσίες". To ίδιο και οι γραφιστικές υπηρεσίες. Τι εννοούν όμως όταν λένε "αμοιβές για παρόμοιες υπηρεσίες"; Φαντάζομαι ούτε οι ίδιοι ξέρουν και για αυτό όταν είχα ρωτήσει σε ΔΟΥ και υπουργείο δεν ήξεραν τι ισχύει.

Στην περίπτωση της παρακράτησης θα πρέπει να πληρώσει ο λήπτης της υπηρεσίας τον δικό σου φόρο. Όμως τι γίνεται εάν δεν πληρώσει; Έχεις εσύ κάποια επίπτωση;

Στα παραπάνω ερωτήματα δεν είχα βγάλει άκρη τι γίνεται.

Κάποια στιγμή αντικατέστησα την ατομική με εταιρία και πλέον δεν με αφορούσαν οι παρακρατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2023 στις 8:26 ΜΜ, CyberCr33p είπε

Για παράδειγμα το hosting δεν είναι ούτε ούτε στην κατηγορία "τεχνικές υπηρεσίες", ούτε "αμοιβές διοίκησης", ούτε "συμβουλευτικές υπηρεσίες". To ίδιο και οι γραφιστικές υπηρεσίες. Τι εννοούν όμως όταν λένε "αμοιβές για παρόμοιες υπηρεσίες"; Φαντάζομαι ούτε οι ίδιοι ξέρουν και για αυτό όταν είχα ρωτήσει σε ΔΟΥ και υπουργείο δεν ήξεραν τι ισχύει.

Στην περίπτωση της παρακράτησης θα πρέπει να πληρώσει ο λήπτης της υπηρεσίας τον δικό σου φόρο. Όμως τι γίνεται εάν δεν πληρώσει; Έχεις εσύ κάποια επίπτωση;

Στα παραπάνω ερωτήματα δεν είχα βγάλει άκρη τι γίνεται.

Κάποια στιγμή αντικατέστησα την ατομική με εταιρία και πλέον δεν με αφορούσαν οι παρακρατήσεις.

Κατάλαβα τι λες.

Θα το δω και εγώ. Αρχή είναι, θα τα βρω σιγά σιγά μπροστά μου πιστεύω..

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...