Προς το περιεχόμενο

Nova router για FTTH;


comfuzio
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από ksessalonikios,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ξέρει κανείς ποιο ή ποια router δίνει η Nova σε FTTH;
Με κάλεσαν σήμερα μετά από 2 μήνες κοντά και μου πρόσφεραν FTTH 200mbps στην τιμή που παίρνω τώρα το VDSL100mbps και σπάσιμο του πακέτου που είχα με το κινητό.
Ρώτησα το παιδί που με κάλεσε, μου είπε ότι δεν ήξερε και με σύνδεσε με το τεχνικό αλλά και από το τεχνικό μια κοπέλα που απάντησε, μου είπε ότι είναι είτε ένα Nokia είτε ένα Huawei το οποίο σε μένα δεν λέει τίποτα, σαν να μου λένε ότι το νερό είναι υγρό ένα πράγμα!
Ξέρει κανείς συγκεκριμένα μοντέλα; Αν μπορώ να τα κάνω bridge κτλ;
Έχω κάνει αίτημα και στην Cosmote για FTTH 1000άρι και η Cosmote δίνει Fritz router, fritz repeater/extender αλλά και t/p speed home wifi (τουλάχιστον αυτά τα 3 λέει το συμβόλαιο που μου έστειλαν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

το νόκια που δίνουν ειναι το  G-2425G-A το οποιο ειναι και ont μαζί. Φυσικά ειναι καρακλειδωμενο αλλά κυκλοφορει μεταξυ των χρηστων ο κωδικός του admin για να του αλλαξεις ρυθμισεις και να το βάλεις σε bridge mode αλλα η νοβα νομίζω δεν δινει τους κωδικους του ιντερνετ (τηλεφωνίας σίγουρα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αφού το μελέτησα το router αυτό και δεν κάνει όσα θέλω, τους κάλεσα σήμερα πίσω και τους είπα ότι θέλω να κρατήσω τα 2 κινητά και το ΕΟΝ και να σταματήσω το VDSL και μου είπαν ότι θα πρέπει να πληρώσω 40€+ΦΠΑ. Είχα ανανεώσει το καλοκαίρι και νόμιζα ότι θα μου λέγανε κάνα 200άρι+, το ζήτησα να μου το στείλουν γραπτά ότι δεν θα ανέβουν τα συμβόλαια στα κινητά ή στο ΕΟΝ και ότι είναι μόνο 40€+ΦΠΑ η πρόωρη αποδέσμευση βρόχου και θα πάω Cosmote που δίνει 1gbps και fritz router.
Εκτός και αν με καλέσουν και μου πουν ότι δεν είναι 40€ όπως μου είπαν 3 εκπρόσωποι τους (ηχογραφημένα) αλλά κάποιο μεγάλο ποσό...
Τώρα κωδικούς έχω για PPPoE εδώ και χρόνια που έπαιζα με το ASUS router και τώρα από την αρχή της χρονιάς με pfsense vm, θέλω να πιστεύω ότι θα μπορούσα να το έκανα bridge αφού τους έχω, για την σταθερή τηλεφωνία, παγερά αδιάφορη...μακάρι να την αφαιρούσαν εντελώς...απλά με cosmote που μπορώ να πάρω info θα το περάσω σε freepbx ή issabel just for the fun of it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, comfuzio said:

Τελικά αφού το μελέτησα το router αυτό και δεν κάνει όσα θέλω, τους κάλεσα σήμερα πίσω και τους είπα ότι θέλω να κρατήσω τα 2 κινητά και το ΕΟΝ και να σταματήσω το VDSL και μου είπαν ότι θα πρέπει να πληρώσω 40€+ΦΠΑ. Είχα ανανεώσει το καλοκαίρι και νόμιζα ότι θα μου λέγανε κάνα 200άρι+, το ζήτησα να μου το στείλουν γραπτά ότι δεν θα ανέβουν τα συμβόλαια στα κινητά ή στο ΕΟΝ και ότι είναι μόνο 40€+ΦΠΑ η πρόωρη αποδέσμευση βρόχου και θα πάω Cosmote που δίνει 1gbps και fritz router.
Εκτός και αν με καλέσουν και μου πουν ότι δεν είναι 40€ όπως μου είπαν 3 εκπρόσωποι τους (ηχογραφημένα) αλλά κάποιο μεγάλο ποσό...
Τώρα κωδικούς έχω για PPPoE εδώ και χρόνια που έπαιζα με το ASUS router και τώρα από την αρχή της χρονιάς με pfsense vm, θέλω να πιστεύω ότι θα μπορούσα να το έκανα bridge αφού τους έχω, για την σταθερή τηλεφωνία, παγερά αδιάφορη...μακάρι να την αφαιρούσαν εντελώς...απλά με cosmote που μπορώ να πάρω info θα το περάσω σε freepbx ή issabel just for the fun of it!

στα περισσοτερα ρουτερ δεν ξερω αν ισχυει για το nokia αν μπεις με admin στοιχεια αλλα και σε αυτα που δεν μπορεις να μπεις σε αφηνουν να τα κανεις bridge. στο nokia δεν ξερω τι παιζει δεν το εχω ψαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με νοβα κωδικους εγραψα οτι σε αφήνει να το κανεις bridge, τωρα αν θα παρεις τους κωδικους της συνδεσης ειναι αλλο θέμα. Εγω οταν τους ζήτησα μου ελεγαν μπαρουφες, αλλοι εχουν αναφερει οτι τους εχουν παρει...  σε ποιον εκπρόσωπο θα κατσεις. Αλλα περα απο το θεμα των ρουτερ εγω δεν θα προτεινα ουτε σε εχθρο μου να παει στη νοβα. Εχει φτηνα πακετα αλλά το κοστος το ισοσταθμίζουν μην παρεχοντας εξυπηρέτηση. Ετσι και δημιουργηθεί καποιο προβλημα στην συνδεση σου την εκατσες. Ειδικά μετα την ενοποιηση με την wind γινεται το ελα να δεις επειδή οι μισοι πελατες ειναι με ρυθμίσεις wind και οι αλλοι μισοι με νοβα. Αν διαβασεις το σχετικό θεμα στο adslgr με τα παραπονα θα καταλαβεις. Στην κοσμοτε μπορει να πληρώνεις κατι παραπανω αλλα εχεις υποστήριξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι το ξέρει ο comfuzio αυτό καθώς από ότι είδα σε άλλα άρθρα δούλευε για την Nova.
Αλλά και γω που είχα cosmote παράπονα έχω από το support τους και δικιά τους γραμμή με super duper καλωδίωση και πρόβλημα καμπίνας να μην θέλουν να αλλάξουν πόρτα με την καμία. Τώρα ανάμεσα στις 2 από ότι κατάλαβα θα πάει Cosmote και για καλύτερη ταχύτητα [1000 vs 200] αλλά και από θέμα εξοπλισμού.
Λίγο πολύ όλοι μας έχουμε παίξει με κάποιο fritz, με Nokia router δεν γνωρίζω κανέναν!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 24/02/2023 at 09:39, ksessalonikios said:

με νοβα κωδικους εγραψα οτι σε αφήνει να το κανεις bridge, τωρα αν θα παρεις τους κωδικους της συνδεσης ειναι αλλο θέμα. Εγω οταν τους ζήτησα μου ελεγαν μπαρουφες, αλλοι εχουν αναφερει οτι τους εχουν παρει...  σε ποιον εκπρόσωπο θα κατσεις. Αλλα περα απο το θεμα των ρουτερ εγω δεν θα προτεινα ουτε σε εχθρο μου να παει στη νοβα. Εχει φτηνα πακετα αλλά το κοστος το ισοσταθμίζουν μην παρεχοντας εξυπηρέτηση. Ετσι και δημιουργηθεί καποιο προβλημα στην συνδεση σου την εκατσες. Ειδικά μετα την ενοποιηση με την wind γινεται το ελα να δεις επειδή οι μισοι πελατες ειναι με ρυθμίσεις wind και οι αλλοι μισοι με νοβα. Αν διαβασεις το σχετικό θεμα στο adslgr με τα παραπονα θα καταλαβεις. Στην κοσμοτε μπορει να πληρώνεις κατι παραπανω αλλα εχεις υποστήριξη. 

username/password δινουν μονο για το internet. στοιχεια voip οπως και root/admin/supervisor password δεν τα δινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...