Προς το περιεχόμενο

ASRock X99X, 5960K, 64GB Corsair (8GB x 8) - Βοήθεια με overclock


PadPoet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έβγαλα το παραπάνω setup από την ντουλάπα. Το είχα από το 2014-2015 και ποτέ δεν αξιώθηκα να το σετάρω.

Η μητρική είναι στο BIOS 1.00 και είναι αυτή: https://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty X99X Killer3.1/#BIOS

Στο bios, δεν φαίνεται να μπορεί να φορτώσει τα προφίλ XMP, ίσως επειδή έχουν γεμίσει όλες οι υποδοχές και επειδή βρίσκεται στην αρχική έκδοση του bios; Ποιες βέλτιστες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω εάν θέλω να επιτύχω ένα overclock 4 ghz με τη μνήμη να λειτουργεί στα 2400 ή 2666 mhz; (ό,τι είναι πιο σταθερό). Σε ποιο BIOS πρέπει να κάνω flash για να αποφύγω τις ενημερώσεις κώδικα Spectre; Ακούω αυτά να επιβραδύνουν σημαντικά την CPU. Το 5960X είναι ένα ES (engineering sample)

Ιδανικά θα ήθελα ένα overclock στα 4ghz για κάθε μέρα με το λιγότερο ρεύμα στο CPU και τις μνήμες να τρέχουν όσο πιο ψηλά γίνεται αλλά σταθερά.

Το σύστημα θα δωθεί σε φίλο για επεξεργασία μουσικής. Ψύχτρα έχω την Arctic Freezer 34 eSports Duo. Τo σύστημα όλο είναι σε open bench rack.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PadPoet είπε

Ποιες βέλτιστες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω εάν θέλω να επιτύχω ένα overclock 4 ghz με τη μνήμη να λειτουργεί στα 2400 ή 2666 mhz; (ό,τι είναι πιο σταθερό).

Load set-up defaults θα κάνεις, διότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χαλάσεις τον επεξεργαστή και τη μητρική, αν δεν έχεις προκαλέσει ήδη βλάβη με τα 1.8V που δίνεις (τρίτη φωτογραφία σου στο κέντρο της φαίνεται). Εναλλακτικά, δώσε το μηχάνημα μερικές μέρες να στο κάνουν επί πληρωμή.

5 ώρες πριν, PadPoet είπε

Ιδανικά θα ήθελα ένα overclock στα 4ghz για κάθε μέρα με το λιγότερο ρεύμα στο CPU και τις μνήμες να τρέχουν όσο πιο ψηλά γίνεται αλλά σταθερά.

Αφού γράφεις ακριβώς ακριβώς τα ίδια δεύτερη φορά, δεν μπορώ να μη σχολιάσω ότι:

α.) Το overclock δεν ξεκινάει με μία συχνότητα στόχο, αλλά καταλήγουμε σε όποια συχνότητα "ζητάει" το σύστημα προκειμένου να είναι βελτιστοποιημένο.

β.) Τα ίδια και για τις μνήμες. Επίσης δεν υπάρχει πιο σταθερό. Μόνο σταθερό και μη σταθερό.

5 ώρες πριν, PadPoet είπε

Ψύχτρα έχω την Arctic Freezer 34 eSports Duo.

Δεν κάνει η ψύκτρα σου. Αν κάνει overclock, θα κάνει μικρό μόνο.

5 ώρες πριν, PadPoet είπε

Τo σύστημα όλο είναι σε open bench rack.

Open benches απαγορεύονται. Είτε το δώσεις stock, είτε γίνει overclock, πρέπει να μπει σε κουτί.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Load set-up defaults θα κάνεις, διότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα και το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χαλάσεις τον επεξεργαστή και τη μητρική, αν δεν έχεις προκαλέσει ήδη βλάβη με τα 1.8V που δίνεις (τρίτη φωτογραφία σου στο κέντρο της φαίνεται). Εναλλακτικά, δώσε το μηχάνημα μερικές μέρες να στο κάνουν επί πληρωμή.

Αφού γράφεις ακριβώς ακριβώς τα ίδια δεύτερη φορά, δεν μπορώ να μη σχολιάσω ότι:

α.) Το overclock δεν ξεκινάει με μία συχνότητα στόχο, αλλά καταλήγουμε σε όποια συχνότητα "ζητάει" το σύστημα προκειμένου να είναι βελτιστοποιημένο.

β.) Τα ίδια και για τις μνήμες. Επίσης δεν υπάρχει πιο σταθερό. Μόνο σταθερό και μη σταθερό.

Δεν κάνει η ψύκτρα σου. Αν κάνει overclock, θα κάνει μικρό μόνο.

Open benches απαγορεύονται. Είτε το δώσεις stock, είτε γίνει overclock, πρέπει να μπει σε κουτί.

Τα screenshot που βλέπεις με το BIOS είναι μετά από setup defaults και χωρίς να έχει πειραχτεί τίποτα. Έχω κάνει και 1-2 φορές Cleam CMOS οπότε είναι όλα στις αρχικές ρυθμίσεις τους.

Edit: @PC_Science_LefkadaΤο 1.792 που βλέπεις παραπάνω είναι το VRIN Override (Input Voltage / Eventual Voltage). To Vcore είναι το ρεύμα του επεξεργαστή το οποίο λέω να φτάσω μαξ μέχρι 1.08-1.09 που είναι υπεραρκετό για τα 4ghz που θέλω.

Overclock θέλω μέχρι 4ghz ώστε να αντέχει αυτή η ψύχτρα και να μην δώσω πολύ ρεύμα στον επεξεργαστή. Οι συγκεκριμένοι πάνε 4.5ghz+ απλά για τις ανάγκες του φίλου 4ghz είναι υπεραρκετά.

Συμφωνώ για τις μνήμες.

Τι εννοείς απαγορεύονται τα open benches? Με έχασες...

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό update:

Πέρασα τα bios update με αυτή την σειρά: Πρώτα το 1.20 και μετά το 3.40. Παρατηρήσεις:

- Στο 3.40, παίρνει το XMP 2400mhz profile και βλέπει όλα τα dimm κανονικά. Στο 2666mhz profile ενώ κάνει post, στο bios βλέπει τα μισά dimm (32gb ram). Μάλλον τα παίζει ο IMC. Όπως και να έχει, μερική επιτυχία καθώς στο 1.00 bios δεν έκανε post ούτε με το 2400mhz XMP profile.
- Στο 3.40 και με 2400mhz στις μνήμες, φαίνεται να παίρνει το αυτόματο 4ghz CPU overclock profile. Από 31-32 Κελσίου idle πήγε στα 33-34.5 ο 5960X.

Παραθέτω και μερικές εικόνες:

 

IMG_7405.jpeg

IMG_7406.jpeg

IMG_7407.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα παλια Modding bios και εβαζα το τελευταιο Bios Με το ποιο παλιο cpu microcode που ευθηνετε για τα Patches inspectre το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να πας εδω

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

FeatureSettingsOverride dword32 value 3

FeatureSettingsOverrideMask dword32 value 3

αυτο ειναι το ευκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, boombastik είπε

To cpu input voltage ειναι 1.8 by default σε haswell.

10 ώρες πριν, PadPoet είπε

Edit: @PC_Science_LefkadaΤο 1.792 που βλέπεις παραπάνω είναι το VRIN Override (Input Voltage / Eventual Voltage).

Είναι επομένως το PLL Voltage. Γράψτε λάθος. Αλλά δεν αλλάζει κάτι από τα υπόλοιπα που έχω γράψει προηγουμένως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Είναι επομένως το PLL Voltage. Γράψτε λάθος. Αλλά δεν αλλάζει κάτι από τα υπόλοιπα που έχω γράψει προηγουμένως.

Πιστεύεις δηλαδή ότι επειδή άνοιξα thread σε forum μιας και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με Haswell-E overclocking ότι "δεν έχω ιδέα" όπως αναφέρεις;

Περιμένω να μου απαντήσεις στο γιατί απαγορεύονται τα open benches και δεν είμαι ειρωνικός, θέλω πραγματικά να μάθω πως προκύπτει αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, PadPoet είπε

Περιμένω να μου απαντήσεις στο γιατί απαγορεύονται τα open benches και δεν είμαι ειρωνικός, θέλω πραγματικά να μάθω πως προκύπτει αυτό.

Διότι δημιουργούνται χειρότερες θερμοκρασίες σε πολλά εξαρτήματα ή σε συγκεκριμμένα ηλεκτρονικά στοιχεία που αποτελούν αυτά τα εξαρτήματα με αποτέλεσμα αν όχι άμεση βλάβη, μικρότερη διάρκεια ζωής και επομένως αστοχία πρόωρη.

Θερμότητα δε συγκεντρώνεται μόνο όπου υπάρχουν σένσορες που δίνουν ενδείξεις θερμοκρασίας. Τα εξαρτήματα με ενεργητική ψύξη (ψύκτρα με ανεμιστήρα) μπορεί να έχουν καλύτερες θερμοσκρασίες σε open air. Τα εξαρτήματα με παθητική ψύξη (ψύκτρα χωρίς ανεμιστήρα ή γυμνά χωρίς καθόλου ψύκτρα) αντίθετα, έχουν καλύτερες θερμοκρασίες ακόμα και εντός ενός κακού κουτιού με μικρή ροή αέρα. Για παρατεταμένα φορτία συζητώ.

Ως εκ τούτων, τα open benches και semi-open "boxes" που τόσο έχουν γίνει μόδα στις ΗΠΑ, δεν είναι κατάλληλα για οποιοδήποτε όχι ελαφριά εργασία και γενικά και σε θερμές χώρες όπως η Ελλάδα, ακόμα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Διότι δημιουργούνται χειρότερες θερμοκρασίες σε πολλά εξαρτήματα ή σε συγκεκριμμένα ηλεκτρονικά στοιχεία που αποτελούν αυτά τα εξαρτήματα με αποτέλεσμα αν όχι άμεση βλάβη, μικρότερη διάρκεια ζωής και επομένως αστοχία πρόωρη.

Θερμότητα δε συγκεντρώνεται μόνο όπου υπάρχουν σένσορες που δίνουν ενδείξεις θερμοκρασίας. Τα εξαρτήματα με ενεργητική ψύξη (ψύκτρα με ανεμιστήρα) μπορεί να έχουν καλύτερες θερμοσκρασίες σε open air. Τα εξαρτήματα με παθητική ψύξη (ψύκτρα χωρίς ανεμιστήρα ή γυμνά χωρίς καθόλου ψύκτρα) αντίθετα, έχουν καλύτερες θερμοκρασίες ακόμα και εντός ενός κακού κουτιού με μικρή ροή αέρα. Για παρατεταμένα φορτία συζητώ.

Ως εκ τούτων, τα open benches και semi-open "boxes" που τόσο έχουν γίνει μόδα στις ΗΠΑ, δεν είναι κατάλληλα για οποιοδήποτε όχι ελαφριά εργασία και γενικά και σε θερμές χώρες όπως η Ελλάδα, ακόμα περισσότερο.

Καταλαβαίνω αυτό που λες και συμφωνώ αλλά το μηχάνημα θα είναι σε χώρο με άλλα μουσικά ηλεκτρονικά εξαρτήματα και ο φίλος έχει προνοήσει για την ενεργή ψύξη όλων συμπεριλαμβανομένου και του PC που θα του δώσω. Γενικός ο χώρος του είναι παγάκι χειμώνα-καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...