Προς το περιεχόμενο

Digital ID: Συνεργασία AEGEAN και gov.gr για πιο γρήγορο και εύκολο έλεγχο των στοιχειών κατά την επιβίβαση


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Πχ Ελβετία ας πούμε, κλασσικη περίπτωση σκορπιοχωριου…

Και όχι, δεν θεωρώ γύφτο αυτόν που πάει μια φορά στα 3-4 χρόνια εξωτερικό και δε θελει να σκάσει ένα κατοσταρικο για διαβατήριο…

Η Ελβετία είναι Schenken φίλε μου. ΕΕ δεν είναι, αλλά εντός Σένκεν ζώνης βρίσκεται. Μην την μπλέκεις λοιπόν.

Ανέφερα τα 3-4 σκορποχώρια που ΔΕΝ είναι Σένγκεν και τη δέχονται, δηλαδή τα εξής 3: Τουρκία, Αλβανία, Βόρεια Μακεδονία. 

Ακόμα και οι Ρουμανία, Ιρλανδία, Βουλγαρία & Κύπρος που ΔΕΝ είναι Σένγκεν, είναι εντός ΕΕ, οπότε προφανώς και αυτές δέχονται (αναγκαστικά) την ταυτότητα. 

50 λεπτά πριν, mistiri0 είπε

Μια χαρά βλέπω το GDPR προς ιδιωτικές εταιρείες έχει πάει περίπατο για την δική μας διευκόλυνση πάντα!

Δηλαδή? Πώς το εννοείς στην συγκεκριμένη περίπτωση? Δε νομίζω ότι μοιράζονται δεδομένα με την Aegean, πέραν αυτών που ήδη έχει φυσικά. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Η Ελβετία είναι Schenken φίλε μου. ΕΕ δεν είναι, αλλά εντός Σένκεν ζώνης βρίσκεται. Μην την μπλέκεις λοιπόν.

Ανέφερα τα 3-4 σκορποχώρια που ΔΕΝ είναι Σένγκεν και τη δέχονται, δηλαδή τα εξής 3: Τουρκία, Αλβανία, Βόρεια Μακεδονία. 

Ακόμα και οι Ρουμανία, Ιρλανδία, Βουλγαρία & Κύπρος που ΔΕΝ είναι Σένγκεν, είναι εντός ΕΕ, οπότε προφανώς και αυτές δέχονται (αναγκαστικά) την ταυτότητα. 

my bad, έχεις δίκιο 

από εκεί και πέρα δε νομίζω να αλλάζει κάτι ως προς το κυρίως σκέλος του σχολίου που έκανα, γιατί να πληρώσει κάποιος 100€ για διαβατήριο εάν ταξιδεύει εντός ΕΕ μια φορά στο τόσο ;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι 42 ειμαι.του 1981.εχω να ταξιδεψω μe aegean εδω και πολυ καιρο αλλα δεν θυμαμαι ποσο ανετα ημουν.και εχω ακουσει περιπτωσεις που σπανε νευρα με τις αποσκευες.αντιθετα με ryanair , wizz  δεν χω πετυχει κατι παραξενο και πηρα και αποζημιωση 2 φορες απο πτηση. ειμαι 1.80 αλλα οκ βολευομαι .μετα κανω υπομονη οτι ειναι 2 με 2.5 ωρες μαξ η πτηση. κατι 5 ωρες πτησεις ηταν με τα μεγαλα αεροπλανα που συνηθως δεν τα πετυχαινα με πολυ κοσμο οποτε εχει τυχει να ξαπλωσω σε 3 καθισματα.για ryan air αν θες με μικρη διαφορα στην τιμη μπορεις να παρεις θεση με extra leg space

Είχα ταξιδέψει παλιότερα με EasyJet Λονδίνο και είχα βελάξει. Noted για Ryan, θα το τσεκάρω την επόμενη φορά.

Πλέον μόνο με British Airways πάω Λονδίνο (λόγω φίλων και δουλειάς σίγουρα 2-3 φορές το χρόνο), είναι πιο οικονομική από Aegean, επίσης βέβαια δεν σε ταίζουν αλλά το επίπεδο εξυπηρέτησης είναι πολύ μπροστά. 

Απ'τις low cost μόνο για εντός Ελλάδας και συγκεκριμένα Κρήτη που είναι έτσι και αλλιώς 50 λεπτά πτήση μάξ, δηλαδή μπες βγες 1.5 ώρα το πολύ. Αλλά το extra leg space δεν το είχα σκεφτεί καθόλου, οπότε θα το έχω πλέον υποψη μου και για εξωτερικό, thanks!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, DrLo είπε

οτινανοπουλος

Τα επιχειρήματα σου τσακίζουν κόκαλα συνφορουμίτη.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

my bad, έχεις δίκιο 

από εκεί και πέρα δε νομίζω να αλλάζει κάτι ως προς το κυρίως σκέλος του σχολίου που έκανα, γιατί να πληρώσει κάποιος 100€ για διαβατήριο εάν ταξιδεύει εντός ΕΕ μια φορά στο τόσο ;   

Δεν έχει λόγο να έχει διαβατήριο αν ενδιαφέρεται μόνο εντός ΕΕ, δεν είπα κάτι αντίθετο από αυτό. Αλλά το θέμα κόστους δεν μπορώ εύκολα να το δεχτώ γιατί πλέον είναι στα 10 χρόνια η ανανέωση, δηλαδή το βγάζεις και το ξεχνάς, και πετάς παντού *ΑΝ* το χρειαστείς. Εκτός ΕΕ πλέον είναι και η Αγγλία (UK γενικά), ο οποίος είναι ένας σχετικά σύνηθες προορισμός, εκεί θα το χρειαστείς. 

Όπως και να έχει, στο δια ταύτα, θεωρώ καλή κίνηση αυτή της Aegean και μακάρι να το κάνουν και άλλες αεροπορικές ώστε να μη χρειάζεται να ανοίγουμε καθόλου πορτοφόλι πριν την πτήση. Αν υπάρχει έστω και ΕΝΑΣ που να το θεωρή κακή ή άσκοπη κίνηση, ειλικρινά θα ήθελα να διαβάσω επιχειρήματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν έχει λόγο να έχει διαβατήριο αν ενδιαφέρεται μόνο εντός ΕΕ, δεν είπα κάτι αντίθετο από αυτό. Αλλά το θέμα κόστους δεν μπορώ εύκολα να το δεχτώ γιατί πλέον είναι στα 10 χρόνια η ανανέωση, δηλαδή το βγάζεις και το ξεχνάς, και πετάς παντού *ΑΝ* το χρειαστείς. Εκτός ΕΕ πλέον είναι και η Αγγλία (UK γενικά), ο οποίος είναι ένας σχετικά σύνηθες προορισμός, εκεί θα το χρειαστείς. 

Όπως και να έχει, στο δια ταύτα, θεωρώ καλή κίνηση αυτή της Aegean και μακάρι να το κάνουν και άλλες αεροπορικές ώστε να μη χρειάζεται να ανοίγουμε καθόλου πορτοφόλι πριν την πτήση. Αν υπάρχει έστω και ΕΝΑΣ που να το θεωρή κακή ή άσκοπη κίνηση, ειλικρινά θα ήθελα να διαβάσω επιχειρήματα. 

Βασικά αν έχεις διαβατήριο, πάλι θα ανοίγεις πορτοφόλι :D

Πάντως επειδή πετάω σε καμιά 15ρια μέρες για Δανία (ΕΕ) θα κάνω μια δοκιμή να δω πως δουλεύει (παρότι πάντα πετάω με διαβατήριο 🤣 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, polaki είπε

Η Ελβετία είναι Schenken φίλε μου. ΕΕ δεν είναι, αλλά εντός Σένκεν ζώνης βρίσκεται. Μην την μπλέκεις λοιπόν.

Ανέφερα τα 3-4 σκορποχώρια που ΔΕΝ είναι Σένγκεν και τη δέχονται, δηλαδή τα εξής 3: Τουρκία, Αλβανία, Βόρεια Μακεδονία. 

Ακόμα και οι Ρουμανία, Ιρλανδία, Βουλγαρία & Κύπρος που ΔΕΝ είναι Σένγκεν, είναι εντός ΕΕ, οπότε προφανώς και αυτές δέχονται (αναγκαστικά) την ταυτότητα. 

Δηλαδή? Πώς το εννοείς στην συγκεκριμένη περίπτωση? Δε νομίζω ότι μοιράζονται δεδομένα με την Aegean, πέραν αυτών που ήδη έχει φυσικά. 

Όταν δημιουργείτε μία γέφυρα μεταξύ μίας ιδιωτικής και κρατικής εταιρείας, κανείς δεν ξέρει 1) μέχρι που βλέπει ο καθένας 2) αν βλέπει αυτά που ας πούμε αθώα πως πρέπει να βλέπει ΟΤΑΝ και μονό υπάρχει λόγος να τα δει 3) κανείς δεν έχει εμπιστοσύνη σε μια ιδιωτική εταιρεία ότι αυτή η δυνατότητα γέφυρας δεν θα παραβιαστεί κάποια στιγμή με ευθύνη της ιδοωτικής εταιρείας από εξωτερική απειλή που μπορεί να υφαρπάξει προσωπικά δεδομένα πολιτών. (Το έργο αυτό το έχουμε δει να συμβαίνει συχνά με ευθύνη ιδιωτών από κενά ασφαλείας). Τέλος εδώ μιλάμε ότι ανοίγει μια κερκόπορτα για ατέλειωτες εταιρείες που θα έχουν δικαίωμα πρόσβασης στην γέφυρα αυτή και όχι μόνο σε μία.

Επεξ/σία από mistiri0
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mistiri0 είπε

Όταν δημιουργείτε μία γέφυρα μεταξύ μίας ιδιωτικής και κρατικής εταιρείας, κανείς δεν ξέρει 1) μέχρι που βλέπει ο καθένας 2) αν βλέπει αυτά που ας πούμε αθώα πως πρέπει να βλέπει ΟΤΑΝ και μονό υπάρχει λόγος να τα δει 3) κανείς δεν έχει εμπιστοσύνη σε μια ιδιωτική εταιρεία ότι αυτή η δυνατότητα γέφυρας δεν θα παραβιαστεί κάποια στιγμή με ευθύνη της ιδοωτικής εταιρείας από εξωτερική απειλή που μπορεί να υφαρπάξει προσωπικά δεδομένα πολιτών. (Το έργο αυτό το έχουμε δει να συμβαίνει συχνά με ευθύνη ιδιωτών από κενά ασφαλείας). Τέλος εδώ μιλάμε ότι ανοίγει μια κερκόπορτα για ατέλειωτες εταιρείες που θα έχουν δικαίωμα πρόσβασης στην γέφυρα αυτή και όχι μόνο σε μία.

Ποια παραπάνω στοιχεία θα έχει τώρα  απο αυτά που αναγκαστικά δίνεις για να πετάξεις ούτως ή άλλως;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, mistiri0 said:

Όταν δημιουργείτε μία γέφυρα μεταξύ μίας ιδιωτικής και κρατικής εταιρείας, κανείς δεν ξέρει 1) μέχρι που βλέπει ο καθένας 2) αν βλέπει αυτά που ας πούμε αθώα πως πρέπει να βλέπει ΟΤΑΝ και μονό υπάρχει λόγος να τα δει 3) κανείς δεν έχει εμπιστοσύνη σε μια ιδιωτική εταιρεία ότι αυτή η δυνατότητα γέφυρας δεν θα παραβιαστεί κάποια στιγμή με ευθύνη της ιδοωτικής εταιρείας από εξωτερική απειλή που μπορεί να υφαρπάξει προσωπικά δεδομένα πολιτών. (Το έργο αυτό το έχουμε δει να συμβαίνει συχνά με ευθύνη ιδιωτών από κενά ασφαλείας). Τέλος εδώ μιλάμε ότι ανοίγει μια κερκόπορτα για ατέλειωτες εταιρείες που θα έχουν δικαίωμα πρόσβασης στην γέφυρα αυτή και όχι μόνο σε μία.

σωστα η καθε εταιρεια ενδιαφερεται για εμας τους  super vip που θα πεταξουμε. τα στοιχεια σου τα δινεις πλεον παντου.απο τραπεζες ,παροχους,καταστηματα,ταχυδρομεια. μονο η ταυτοτητα μου απο τις εταιρειες που εχω παει για δουλεια εχει σημειωθει 1000 φορες. δεν μιλαω ποσοι βαζουν στοιχεια σε διαγωνισμους , σε κσρτες για ποντους σε καταστηματα και οτι αλλο αμφιβολου υπαρχει.

παντως περα απο τους νιγηριανους πριγκιπες κανεις αλλος δεν εχει ασχοληθει με μενα αρα δεν ανηκω στην κατηγορια  special snowflake .

oi αλλοι μισοι εχουν δωσει τα στοιχεια τους σε ebay,amazon,facebook,revolut,n26 και η λιστα δεν εχει τελειωμο.ολα τα στοιχεια μας σε απειρα βιογραφικα που εχει ριξει ο καθενας μας.κτλ κτλ

καταλαβαινω την ανησυχια σου αλλα πλεον εχω σταματησει να ασχολουμαι  και να ανησυχω για αυτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ποια παραπάνω στοιχεία θα έχει τώρα  απο αυτά που αναγκαστικά δίνεις για να πετάξεις ούτως ή άλλως;

Άλλο να τα δείχνεις μέσω κάποιου εγγράφου σε κάποιον υπάλληλο, και άλλο να στα αντλεί ένας υπολογιστής από τον φάκελο με τα στοιχεία σου που έχει μια δημόσια αρχή. Αν δεν το καταλαβαίνεις και σου προκαλεί γέλιο..κάποια στιγμή θα κλαίς αλλά θα είναι αργά πια. Επίσης ότι στοιχεία σε λοιπές εταιρείες δίνεις είναι στο δικό σπυ χέρι ώστε να είσαι πελάτης. Εδώ γίνεται νόμος του κράτους και χωρίς να μπορείς να την αποδεχτεις ως διαδικασία αλλιώς δεν θα μπορεις να πετάξεις για παράδειγμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mistiri0 είπε

Άλλο να τα δείχνεις μέσω κάποιου εγγράφου σε κάποιον υπάλληλο, και άλλο να στα αντλεί ένας υπολογιστής από τον φάκελο με τα στοιχεία σου που έχει μια δημόσια αρχή. Αν δεν το καταλαβαίνεις και σου προκαλεί γέλιο..κάποια στιγμή θα κλαίς αλλά θα είναι αργά πια. Επίσης ότι στοιχεία σε λοιπές εταιρείες δίνεις είναι στο δικό σπυ χέρι ώστε να είσαι πελάτης. Εδώ γίνεται νόμος του κράτους και χωρίς να μπορείς να την αποδεχτεις ως διαδικασία αλλιώς δεν θα μπορεις να πετάξεις για παράδειγμα.

Δεν έχεις ταξιδεψει ποτέ με αεροπλάνο;Γιατί αν δεν δώσεις στοιχεία δεν πετάς.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινά θα κάτσουμε να συζητάμε το ότι η Aegean θα έχει πρόσβαση στα στοιχεία μας? 

Ποιά στοιχεία μας ας πούμε, το ότι έχουμε ένα αγροτεμάχιο στην Κρήτη ή ότι μέσω ηλεκτρονικής συνταγογράφισης πήρα 7 πακέτα ασπιρίνες πριν 3 μήνες? Μήπως με ρωτήσουν κιόλας πριν πετάξω λες για το πόθεν έσχες της αγοράς του Corsa? Και το τεκμήριο της "μπέμπας" του 2009 που είναι στο όνομά μου αλλά ανοίκει στο θείο επειδή είναι μαυρισμένος Τειρεσία? 

Ρε παιδιά λίγο σοβαρότητα πλέον... ΚΑΝΕΙΣ δεν ενδιαφέρεται για εμάς, συνέλθετε λίγο. 

Στην τελική αμαξάκι έχεις, αντί να πας Ζουαζιλάνδη με αεροπλάνο, αφού φοβάσαι μην έχει τα στοιχεία σου η Aegean πήγαινε οδικώς. Σε 17 μέρες ίσως φτάσεις, και όταν φτάσεις δώσε χαιρετήσματα και στο Νιγηριανό πρίγκιπα που κάθε 2 μήνες με παρακαλάει μέσω email να μου δώσει τα λεφτά του. 

Over and out, αρκετά αναλώθηκα σε αυτό το post. Πάω στα επόμενα, και ευελπιστώ να έχουμε και κανένα για Elon Musk μες το 3ήμερο, δεν θα πάω πουθενά οπότε ας έχω κάτι να σχολιάζω.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mistiri0 είπε

Όταν δημιουργείτε μία γέφυρα μεταξύ μίας ιδιωτικής και κρατικής εταιρείας, κανείς δεν ξέρει 1) μέχρι που βλέπει ο καθένας 2) αν βλέπει αυτά που ας πούμε αθώα πως πρέπει να βλέπει ΟΤΑΝ και μονό υπάρχει λόγος να τα δει 3) κανείς δεν έχει εμπιστοσύνη σε μια ιδιωτική εταιρεία ότι αυτή η δυνατότητα γέφυρας δεν θα παραβιαστεί κάποια στιγμή με ευθύνη της ιδοωτικής εταιρείας από εξωτερική απειλή που μπορεί να υφαρπάξει προσωπικά δεδομένα πολιτών. (Το έργο αυτό το έχουμε δει να συμβαίνει συχνά με ευθύνη ιδιωτών από κενά ασφαλείας). Τέλος εδώ μιλάμε ότι ανοίγει μια κερκόπορτα για ατέλειωτες εταιρείες που θα έχουν δικαίωμα πρόσβασης στην γέφυρα αυτή και όχι μόνο σε μία.

Σιγά τα στοιχεία που θα σου υποκλέψουν (την ταυτότητα). Σκέψου πόσες εταιρίες και υπηρεσίες έχουν ήδη την ταυτότητα σου σε pdf ή φωτοτυπία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, poulinos είπε

ας μην βγουν ποτε να τελειωνουμεας ειναι μονο ψηφιακα.καλη φαση η εφαρμογη αλλα  aegean.εχω ξεχασει απο ποτε εχω να την χρησιμοποιησω απο τοτε που βγηκαν οι low cost

 Για ευρωπή μια χαρα ειναι οι low cost εταιριες ομως για Ασια -Αμερικη -ωκεανια τις ξεχνας και μονοδρομος ειναι οι μεγαλες εταιριες Aegean-turkish-emirates

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...