Προς το περιεχόμενο

Το τηλεσκόπιο James Webb εντοπίζει αρχαίους γαλαξίες που θεωρητικά δεν θα έπρεπε να… υπάρχουν


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, lost2 είπε

Το μόνο που έχω απορία , και σίγουρα δεν μπορεί να τη λύση κάποιος, είναι πως βγάζουν έτσι συμπεράσματα (θεωρίες πάντα) για τις χρονολογίες, χρονολογούν κάτι χωρίς καν να μπορούν να το εξετάσουν χωρίς καν να ξέρουν από τι αποτελείται  , απλά με μόνο με το τι γνωρίζουν οι ίδιοι .

 

Η χρονολογία στα αστρικά σώματα, γαλαξίες κλπ είναι καθαρά μαθηματικά, η χρονολόγηση βγαίνει με ΄βάση την απόσταση του αντικειμένου που κοιτάνε και πόσο χρόνο έχει κάνει το φως αυτού για να φτάσει σε έμας, κοινώς ένας μαθηματικός τύπος, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Επεξ/σία από Diver_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Diver_Gr είπε

Η χρονολογία στα αστρικά σώματα, γαλαξίες κλπ είναι καθαρά μαθηματικά, η χρονολόγηση βγαίνει με ΄βάση την απόσταση του αντικειμένου που κοιτάνε και πόσο χρόνο έχει κάνει το φως αυτού για να φτάσει σε έμας, κοινώς ένας μαθηματικός τύπος, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Ναι δε διαφωνούμε στο πως βγαίνουν , αλλά αν σκεφτείς ότι και αυτός ο τύπος (δεν είναι ένας αλλά ας πούμε για έναν) στηρίζεται σε θεωρίες για τη δημιουργία του σύμπαντος και των πλανητών, όχι σε κάτι που έχει εξεταστεί , άσε που σίγουρα λόγο της βαρύτητας τους δικούς ηλιακού θα είναι τελείως διαφορετικά τα δεδομένα με ένα άλλο ηλιακό σύστημα όπου και ο ήλιος και οι πλανήτες θα έχουν τελείως διαφορετική δομή και όγκο , και αυτά είναι μόνο τα γνωστά σε εμάς. Απλά τα ΄λένε πολύ σίγουρα και απλά , για εμένα πάντα.

Σίγουρα θα μας λύσουν πολλές απορίες οι φίλοι μας οι εξωγήινοι , αν ποτέ σταματήσουμε να τους σκοτώνουμε με τα f-16 χα χα χα 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άξια θαυμασμού όλα αυτά τα όργανα και τα τηλεσκόπια αλλά δε νομίζω ότι ποτέ θα κατανοήσουμε κάτι τόσο απροσδιόριστο και μεγαλύτερο από εμάς όπως το πως δημιουργήθηκε το σύμπαν.

Όπως ποτέ ένα μυρμήγκι δεν θα κατανοήσει πως φτιάχτηκε ένα αυτοκίνητο πχ, απλά θα βλέπει ένα μέρος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Είναι άξια θαυμασμού όλα αυτά τα όργανα και τα τηλεσκόπια αλλά δε νομίζω ότι ποτέ θα κατανοήσουμε κάτι τόσο απροσδιόριστο και μεγαλύτερο από εμάς όπως το πως δημιουργήθηκε το σύμπαν.

Όπως ποτέ ένα μυρμήγκι δεν θα κατανοήσει πως φτιάχτηκε ένα αυτοκίνητο πχ, απλά θα βλέπει ένα μέρος του.

Η γνωση χτιζεται λιθαρακι λιθαρακι. Οπως ο Νεαρτενταλ δεν θα ηξερε απο που να ξεκινησει για να φτιαξει ενα αυτοκινητο, σταδιακα αλλοτε πιο γρηγορα και αλλοτε πιο αργα χτιστηκε η γνωση για να μπορουσε σημερα να το κανουμε. Μπορει οταν ειμαστε σε φαση να κατανοησουμε το συμπαν να εχουμε εξελιχθει σε νεο ειδος, η βαση ομως και χτιζεται με αυτα που κανουμε σημερα.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, asmilon είπε

Η γνωση χτιζεται λιθαρακι λιθαρακι. Οπως ο Νεαρτενταλ δεν θα ηξερε απο που να ξεκινησει για να φτιαξει ενα αυτοκινητο, σταδιακα αλλοτε πιο γρηγορα και αλλοτε πιο αργα χτιστηκε η γνωση για να μπορουσε σημερα να το κανουμε. Μπορει οταν ειμαστε σε φαση να κατανοησουμε το συμπαν να εχουμε εξελιχθει σε νεο ειδος, η βαση ομως και χτιζεται με αυτα που κανουμε σημερα.

Μακάρι. Και μπράβο σε αυτούς που αφιερώνουν τη ζωή τους για να βρουν όσο περισσότερα μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άγνωστες οι βουλές του Κυρίου Δημιουργού γιατί όπως λένε οι αστροφυσικοί είμαστε αστερόσκονη μέσα από την Συμπαντική μας διάσταση που μας  έδωσε ο Παντοδύναμος κύριος όλων 

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, freegr είπε

Άγνωστες οι βουλές του Κυρίου Δημιουργού γιατί όπως λένε οι αστροφυσικοί είμαστε αστερόσκονη μέσα από την Συμπαντική μας διάσταση που μας  έδωσε ο Παντοδύναμος κύριος όλων 

Ποιος αστροφυσικος λεει αυτο το πραγμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Ποιος αστροφυσικος λεει αυτο το πραγμα?

ενας απ το χωριο,δεν τον ξερεις.

Εν τω μεταξύ,οι αστροφυσικοι έχουν πιει τόσα ναρκωτικα για να μην πατάει γη το μυαλό τους,που κατι θα ξερουν και για τον Αλλάχ.

36 λεπτά πριν, freegr είπε

Άγνωστες οι βουλές του Κυρίου Δημιουργού γιατί όπως λένε οι αστροφυσικοί είμαστε αστερόσκονη μέσα από την Συμπαντική μας διάσταση που μας  έδωσε ο Παντοδύναμος κύριος όλων 

πόσο το αγοραζεις;

 

Το τηλεσκόπιο James Webb εντοπίζει αρχαίους γαλαξίες που θεωρητικά δεν θα έπρεπε να… υπάρχουν

 

plot twist.

Όντως δεν υπάρχουν.

Επεξ/σία από Nera1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Είναι το Μάτριξ. Live Background είναι το διάστημα.  Εδώ παρατήρησαν bug όταν κοιτάς τα άτομα συμπεριφέρονται σαν σφαίρες και όταν δεν τα κοιτάς σαν κύματα. 

Πόσα glitch ακόμα, θα βρούμε;

Simulation Theory.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Nera1 είπε

ενας απ το χωριο,δεν τον ξερεις.

Ουτε αστροφυσικος απο χωριο μπορει να το πει, γιατι πολυ απλα αστροφυσικη και αγια γραφη δεν εχουν καμια σχεση το ενα ειναι μυθιστόρημα που γραφτηκε απο μαραγκους και ψαραδες και το αλλο επιστημη. Τεσπα ηρθε για να προκαλεσει ο φιλος και μαλλον προσπαθει να κλειδωσει το νημα ή να γελασει.

Επεξ/σία από Vault13
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Ουτε αστροφυσικος απο χωριο μπορει να το πει, γιατι πολυ απλα αστροφυσικη και αγια γραφη δεν εχουν καμια σχεση το ενα ειναι μυθιστόρημα που γραφτηκε απο μαραγκους και ψαραδες και το αλλο επιστημη. Τεσπα ηρθε για να προκαλεσει ο φιλος και μαλλον προσπαθει να κλειδωσει το νημα ή να γελασει.

Η διαφορα επίσης είναι ότι η επιστήμη μια στο τόσο παραδέχεται ότι είχε λανθασμένη άποψη και την διορθώνει με τις νέες ανακαλύψεις και δεδομένα. 

Οι ψαρο-μαραγκοί ακόμα πιστεύουν στον πύργο της Βαβέλ. 

 

Στα του θέματος, η υπόθεση έχει παρα πολύ ζουμί και σίγουρα τα δεδομένα θα έρχονται λίγα λίγα μες τα επόμενα χρόνια και δεκαετίες. Ακόμα είναι πάρα πολύ νωρίς, παρολαυτα προσωπικά θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου που συμβαίνουν αυτές οι αποκαλύψεις και ανακαλύψεις γενικότερα όσο ζούμε και τις καταλαβαίνουμε (σε κάποιο βαθμό). 

Πρακτικά γινόμαστε και μεις μέρος της ιστορίας, και ας μην καταφέρουμε εμείς προσωπικά να φύγουμε ποτέ από τη γη ένα ταξιδάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/2/2023 στις 6:46 ΜΜ, mistiri0 είπε

Εδώ δεν έχουμε εξερευνήσει το σύνολο των Ωκεανών και του πλανήτη μας και έχουμε και άποψη για το τι υπάρχει εκεί έξω. Όταν πίσω από όλες αυτές τις ανακοινώσεις κρύβεται ο πιο χαζός λαός του κόσμου (Αμερικάνοι), λογικό είναι. Γνωρίζουν ο θεός ξέρει πόσα για εξωγήινη ζωή που δεν μας τα λένε (τώρα τελευταία τα λένε λίγα λίγα) και μας λένε πράγματα που μας είναι (λόγο απόστασης) αδιάφορα. 

Υποστηρίζοντας τον @mistiri0 που πέσατε να τον φάτε, ας προσθέσω οτι σαν Έλληνας που ολοκλήρωσε πανεπιστήμιο στο Los το Angeles, απλά να σας ενημερώσω οτι το μάθημα φυσικής του πανεπιστημίου τους είναι το ακριβώς ίδιο επίπεδο με της Β' Λυκείου της Ελλάδας, (πχ. δεν γνωρίζουν την διαφορά του AC από το DC αν δεν σήκωνα το χέρι μου εγώ δειλά-δειλά να την πω) και στην πρόταση από το J.P.L. (ψάξτε το) να πάω εκεί, αρνήθηκα και εγώ και όλοι οι Έλληνες του τομέα των υπολογιστών (10-15 άτομα) και κανείς μας δεν το έχει μετανοιώσει 17 χρόνια μετά!

Δεν θα συζητήσω για την διαφορά επιπέδου ασκήσεων προγραμματισμού C++ ανάμεσα σε πανεπιστήμιο εκεί και πανεπιστήμιο εδώ γιατί απλά δεν νοείται καν σύγκριση, ενώ με την Β' Λυκείου μπορείς να συγκρίνεις αλλά δεν έχει προγραμματισμό για να το κάνεις!

❤️

 

9 ώρες πριν, Vault13 είπε

Ουτε αστροφυσικος απο χωριο μπορει να το πει, γιατι πολυ απλα αστροφυσικη και αγια γραφη δεν εχουν καμια σχεση το ενα ειναι μυθιστόρημα που γραφτηκε απο μαραγκους και ψαραδες και το αλλο επιστημη. Τεσπα ηρθε για να προκαλεσει ο φιλος και μαλλον προσπαθει να κλειδωσει το νημα ή να γελασει.

Ξεκαθάρισέ μου αν μπορείς ποιο από τα δύο είναι το μυθιστόρημα, γιατί θεωρώ οτι δεν έχεις μελετήσει ούτε το ένα ούτε το άλλο, αλλιώς δεν θα το έγραφες αυτό!

"Μελετώ κάτι" σημαίνει οτι το ανοίγω πέραν του εξώφυλλού του και στο προτείνω και για τα δύο ανεπιφύλακτα!

Εναλλακτικώς μην λες "γνώμη", αλλά ρώτα για "άποψη" εκείνων που τα μελέτησαν και τα δύο! Υπάρχει διαφορά σε αυτές τις δύο λέξεις!

❤️²

Επεξ/σία από Cre3p
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cre3p είπε

Ξεκαθάρισέ μου αν μπορείς ποιο από τα δύο είναι το μυθιστόρημα, γιατί θεωρώ οτι δεν έχεις μελετήσει ούτε το ένα ούτε το άλλο, αλλιώς δεν θα το έγραφες αυτό!

"Μελετώ κάτι" σημαίνει οτι το ανοίγω πέραν του εξώφυλλού του και στο προτείνω και για τα δύο ανεπιφύλακτα!

Εναλλακτικώς μην λες "γνώμη", αλλά ρώτα για "άποψη" εκείνων που τα μελέτησαν και τα δύο! Υπάρχει διαφορά σε αυτές τις δύο λέξεις!

❤️²

Και μονο που συγκρινονται αυτα τα 2 απο σενα, δεν θα μπω καν στη διαδικασια. 
επισης, ημουν ξεκαθαρος σε οτι ειπα. Εσυ κανεις πως, και καλα, δεν καταλαβαινεις.

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Vault13 είπε

Και μονο που συγκρινονται αυτα τα 2 απο σενα, δεν θα μπω καν στη διαδικασια. 
επισης, ημουν ξεκαθαρος σε οτι ειπα. Εσυ κανεις πως, και καλα, δεν καταλαβαινεις.

Μπήκες όμως.. αν διαβάσεις λίγο καλύτερα θα δεις οτι έχεις δίκιο.. Είμαι από τα παιδιά που καλύτερα για σένα να μην τους απαντάς αλλά να διαβάζεις τι είπαν και να το ψάχνεις καθώς δεν απάντησα για συζητήσεις αλλά για να λήγουν!

Εσύ είσαι που τα σύγκρινες, εγώ στην σύγκρισή σου απάντησα!

 

Επεξ/σία από Cre3p
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2023 στις 6:46 ΜΜ, basilis_k6 είπε

Νομίζω οτι πολλες θεωριες οπως ο χρονος της μεγαλης εκρηξης ή και το αν οντως συνεβη ποτε έχουν θεωρηθεί ασφαλείς εκτιμήσεις λιγο αισιοδοξα. Δεν με εκπλησει το να αλλαζουν άποψη για το συμπαν καθε δεκα χρονια μαζι με την εξελιξη της τεχνολογιας. Δεν νομίζω να εκπλησει ουτε τους ιδιους τους επιστήμονες. Τι μπορεις να θεωρεις βέβαιο για το συμπαν οταν ολα τα κοιτας απο μακρια για μερικα χρονια που στη ζωη του σύμπαντος μοιαζουν ένα δευτερόλεπτο?

το λεγόμενο big bang διαψεύστηκε οριστικά λόγω του James Webb

Αμερική , η χειρότερη χώρα στον δυτικό λεγόμενο κόσμο

22 ώρες πριν, SkaL- είπε

Δεν έχω κάτι με τους Αμερικανούς, χαζοί πάντως δεν είναι αυτό είναι σίγουρο ... φαίνεται με όσα έχουν πετύχει, όμως σε αυτή την χώρα έχει πάρα πολλούς βλάχους σε συμπεριφορά και συνήθειες. 

έχουν πετύχει πάρα πολλά, 50 εκτμ άστεγοι και 100 εκτμ. χωρίς ιατρική ασφάλιση , τραγική χώρα να ζεί κάποιος

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...