Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την μητρική?


stratos789
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από panos0100,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω την μητρική asus rog strix b350-f gaming και τον τελευταίο καιρό όταν άνοιγα το pc δεν περνούσε το post οποτε συνήθως οταν έκανα ένα reset μετά άνοιγε κανονικά.

Τώρα οπότε ανοίγω το pc δεν περνάει το post.

Έχει πάνω στη μητρική κάτι indicator leds στα οποία μου ανάβει το άσπρο που αντιστοιχεί στη vga,δοκίμασα άλλη κάρτα γραφικών και κάνει πάλι τα ίδια, επίσης δοκίμασα και σε άλλη θύρα pci e και τις δύο κάρτες και κάνει πάλι το ίδιο.

Δοκίμασα να αφαιρέσω την τροφοδοσία απο το pc και την μπαταρία για λίγο από την μητρική, την έβαλα πάλι, άνοιξε κανονικά μπήκα στο bios για να ρυθμίσω ώρα και την ημερομηνία και μετά πάλι δεν πέρασε το post. Αλλά πιστεύω πως ίσως να ειναι τυχαίο γιατί στα 10 reset θα ανοίξει κανονικά το pc.

Η μία κάρτα γραφικών που δοκίμασα δεν χρειάζεται και εξωτερική τροφοδοσία οπότε δεν νομίζω να φταίει το τροφοδοτικό.Επίσης μετρησα και την τάση που βγάζει το τροφοδοτικό για την gpu και η τάση ήταν καλή.

Και κάτι άλλο που μου έκανε τελευταία ήταν όταν έκλεινα τον υπολογιστή μετά απο λίγο ξανα άνοιγε μόνος του.

Λέτε να έχει πρόβλημα η μητρική η κάτι άλλο?

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικό και μητρική τα πιθανότερα αιτία, θεωρητικά πιο εύκολο να δοκιμάσεις 2ο τροφοδοτικό.

Το ότι το τροφοδοτικό δίνει σωστές τιμές σε τάσεις δε σημαίνει τίποτα απολύτως αφού με το πολύμετρο δε μπορείς να δεις την ποιότητα της τάσης.

Οι μνήμες που έχεις είναι με xmp; Μηδενίζει σε κάθε reset και το ενεργοποιείς ξανά; Αν ναι τότε βάλτες στη λίστα υποψήφιων υπόπτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Τροφοδοτικό και μητρική τα πιθανότερα αιτία, θεωρητικά πιο εύκολο να δοκιμάσεις 2ο τροφοδοτικό.

Το ότι το τροφοδοτικό δίνει σωστές τιμές σε τάσεις δε σημαίνει τίποτα απολύτως αφού με το πολύμετρο δε μπορείς να δεις την ποιότητα της τάσης.

Οι μνήμες που έχεις είναι με xmp; Μηδενίζει σε κάθε reset και το ενεργοποιείς ξανά; Αν ναι τότε βάλτες στη λίστα υποψήφιων υπόπτων

Η αλήθεια το τροφοδοτικό δεν το είχα στη λίστα με τα αίτια γιατί είναι και αρκετά ποιοτικό είναι ενα corsair rm750x βέβαια δεν σημαίνει ότι μπορεί να μην χάλασε.

Οι μνήμες ειναι με xmp αλλα δεν μπορώ να δω αν μηδενιζουν σε κάθε reset γιατί δεν μπορώ να μπω στο bios. Πάντως όταν έβγαλα την μπαταρία μηδενισαν οπως ειναι λογικό και όταν άνοιξε το pc  και ρύθμισα την ώρα και τις ram σε 3200mhz πανω στο restart πάλι κόλλησε  στο post. Αλλά λογικα πιστεύω αν είχα πρόβλημα με τις ram θα μου αναβε το αντίστοιχο indicator led στη μητρική για τις ram όπως είχε γίνει και παλιότερα που είχα όντως πρόβλημα με τις ram.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω μητρική είναι το πρόβλημα, όταν κολλάει εκεί στο bios ή κάτι δεν περνάει τον έλεγχο, όπως κανένας  δίσκος χτυπημένος πχ  ή κανένα αντιγραφικό ποιο παλια θυμάμαι και η δισκέτα αν είχε πρόβλημα δεν περνούσε το bios,  άλλα κυρίως είναι πιστεύω πρόβλημα μητρικής όταν είναι να παραδώσουν πνεύμα οι πλακέτες κολλάνε εκεί, και σε ένα φίλο με μια Asus παλιά που είχε εκεί στο bios καλούσε και όταν τον ρώτησα λειτουργεί σωστά ο υπολογιστής σου; Μετά απο 3 μέρες δεν έδινε ούτε σήμα η μητρική μετά, αν υπαρχει δυνατότητα για αλλη μητρική δοκιμή να γινει, αλλιώς κανένα bios update μετα αλλα αν εχει θεμα η μητρικη μπωρει να μεινει εκει και να μην ξανα ανοιξει μετα καθολου   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

βάλε το τελευταίο ΟΧΙ ΒΕΤΑ bios , https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b350-f-gaming-model/helpdesk_bios/ , δηλαδή το 6042

βάλε τα bios defaults , όχι overclocking, τίποτα oc, ούτε τάσεις κλπ

Ασε μόνο μητρική, επεξεργαστή και κάρτα γραφικών, αποσύνδεσε ΟΛΑ τα άλλα

αν περνάει post , θα βγάζει τη μαύρη οθόνη πως ψάχνει για boot device

αν παει οκ παλι 10 στις 10, βάλε usb keyboard, mouse

αν 10 στις 10 πάει οκ, βάλε το δίσκο με το λειτουργικό σύστημα κ ξανά 10 φορές τεστ

αν όλα οκ, αρχίζεις κ συνδέεις τυχούσες έξτρα συσκευές κλπ κλπ κλπ 

και δες τι κ πως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kthulhou είπε

καλησπέρα

βάλε το τελευταίο ΟΧΙ ΒΕΤΑ bios , https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b350-f-gaming-model/helpdesk_bios/ , δηλαδή το 6042

βάλε τα bios defaults , όχι overclocking, τίποτα oc, ούτε τάσεις κλπ

Ασε μόνο μητρική, επεξεργαστή και κάρτα γραφικών, αποσύνδεσε ΟΛΑ τα άλλα

αν περνάει post , θα βγάζει τη μαύρη οθόνη πως ψάχνει για boot device

αν παει οκ παλι 10 στις 10, βάλε usb keyboard, mouse

αν 10 στις 10 πάει οκ, βάλε το δίσκο με το λειτουργικό σύστημα κ ξανά 10 φορές τεστ

αν όλα οκ, αρχίζεις κ συνδέεις τυχούσες έξτρα συσκευές κλπ κλπ κλπ 

και δες τι κ πως

Έχω την τελευταία έκδοση του bios την 6042.

Δοκίμασα ότι μου είπες και το post το περνάει μόνο όταν βγάλω και βάλω την μπαταρία αλλά μενει εκεί γιατί θέλει ρύθμιση η ωρα κτλ. Είτε έχω πάνω συσκευές είτε όχι,και όσες φορές και να κάνω reset δουλεύει.

Αν παω να μπω στο bios, και χωρίς να αλλάξω ούτε μια ρύθμιση, απλώς μπω και βγω, μετά στο restart δεν κάνει post όσες φορές και αν πάτησα το reset.

 

2 ώρες πριν, panos0100 είπε

Πιστεύω μητρική είναι το πρόβλημα, όταν κολλάει εκεί στο bios ή κάτι δεν περνάει τον έλεγχο, όπως κανένας  δίσκος χτυπημένος πχ  ή κανένα αντιγραφικό ποιο παλια θυμάμαι και η δισκέτα αν είχε πρόβλημα δεν περνούσε το bios,  άλλα κυρίως είναι πιστεύω πρόβλημα μητρικής όταν είναι να παραδώσουν πνεύμα οι πλακέτες κολλάνε εκεί, και σε ένα φίλο με μια Asus παλιά που είχε εκεί στο bios καλούσε και όταν τον ρώτησα λειτουργεί σωστά ο υπολογιστής σου; Μετά απο 3 μέρες δεν έδινε ούτε σήμα η μητρική μετά, αν υπαρχει δυνατότητα για αλλη μητρική δοκιμή να γινει, αλλιώς κανένα bios update μετα αλλα αν εχει θεμα η μητρικη μπωρει να μεινει εκει και να μην ξανα ανοιξει μετα καθολου   

Και εγώ την μητρική υποψιάζομαι λόγο του ότι μου έκανε και κάτι περίεργα όταν έκλεινα το pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratos789 είπε

Έχω την τελευταία έκδοση του bios την 6042.

Δοκίμασα ότι μου είπες και το post το περνάει μόνο όταν βγάλω και βάλω την μπαταρία αλλά μενει εκεί γιατί θέλει ρύθμιση η ωρα κτλ. Είτε έχω πάνω συσκευές είτε όχι,και όσες φορές και να κάνω reset δουλεύει.

Αν παω να μπω στο bios, και χωρίς να αλλάξω ούτε μια ρύθμιση, απλώς μπω και βγω, μετά στο restart δεν κάνει post όσες φορές και αν πάτησα το reset.

 

Και εγώ την μητρική υποψιάζομαι λόγο του ότι μου έκανε και κάτι περίεργα όταν έκλεινα το pc.

Υπάρχει δυνατότητα δοκιμής άλλη μητρική; με τα ίδια εξαρτήματα επάνω;  αλλιώς μετά σε κανέναν τεχνικό με όλα τα εξαρτήματα  που έχει υπολογιστές για δοκιμή μαζι και το τροφοδοτικό για έλεγχο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα σε cold boot κολλάει στο logo της μητρικής και δε προχωράει παρά μόνο με reset. 

Κλασικό σύμπτωμα μπαταρίας μητρικής. Την έχεις αλλάξει ποτέ; Συνήθως στα 4-5 χρόνια θέλουν αλλαγή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stratos789 είπε

Έχω την τελευταία έκδοση του bios την 6042.

Δοκίμασα ότι μου είπες και το post το περνάει μόνο όταν βγάλω και βάλω την μπαταρία αλλά μενει εκεί γιατί θέλει ρύθμιση η ωρα κτλ. Είτε έχω πάνω συσκευές είτε όχι,και όσες φορές και να κάνω reset δουλεύει.

Αν παω να μπω στο bios, και χωρίς να αλλάξω ούτε μια ρύθμιση, απλώς μπω και βγω, μετά στο restart δεν κάνει post όσες φορές και αν πάτησα το reset.

 

Και εγώ την μητρική υποψιάζομαι λόγο του ότι μου έκανε και κάτι περίεργα όταν έκλεινα το pc.

Άλλαξε μπαταρία, το κόστος της είναι αστείο και έτσι κι αλλιώς δεν θα πάει χαμένη. Είναι πιθανό να λύσει το πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Από ότι κατάλαβα σε cold boot κολλάει στο logo της μητρικής και δε προχωράει παρά μόνο με reset. 

Κλασικό σύμπτωμα μπαταρίας μητρικής. Την έχεις αλλάξει ποτέ; Συνήθως στα 4-5 χρόνια θέλουν αλλαγή.

Βασικα δεν δείχνει τίποτα στην οθόνη,αλλά όταν βγάλω την μπαταρία και την ξαναβάλω δείχνει το logo και μετά λέει να πατήσω f1 για να μπω στο setup.

Όταν μπω όμως στο setup και βγω είτε κάνω αλλαγές είτε όχι μετά όταν κάνω restart η reset δεν ανοίγει και κολλάει πάλι στο post.

Δοκίμασα άλλη μπαταρία αλλά δεν έγινε κάτι δυστυχώς.

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Άλλαξε μπαταρία, το κόστος της είναι αστείο και έτσι κι αλλιώς δεν θα πάει χαμένη. Είναι πιθανό να λύσει το πρόβλημα.

Δοκίμασα άλλη μπαταρία αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Επεξ/σία από stratos789
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
5 λεπτά πριν, stratos789 είπε

Βασικα δεν δείχνει τίποτα στην οθόνη,αλλά όταν βγάλω την μπαταρία και την ξαναβάλω δείχνει το logo και μετά λέει να πατήσω f1 για να μπω στο setup.

Όταν μπω όμως στο setup και βγω είτε κάνω αλλαγές είτε όχι μετά όταν κάνω restart η reset δεν ανοίγει και κολλάει πάλι στο post.

Δοκίμασα άλλη μπαταρία αλλά δεν έγινε κάτι δυστυχώς.

Δοκίμασα άλλη μπαταρία αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

Δυστυχώς, το πράγμα πάει προς μητρική και είναι ότι χειρότερο γιατί πρέπει όλα μετά να αλλαχτούν, με λίγα λόγια νέο pc  άλλα τώρα βλέπω ότι είναι νέο το pc οπότε λογικά μια νέα μητρική μόνο  θέλει, άλλα σιγα σιγα  ας ετοιμαστούμε και  για ΑΜ5 αν και είναι λίγο νωρίς   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Δυστυχώς, το πράγμα πάει προς μητρική και είναι ότι χειρότερο γιατί πρέπει όλα μετά να αλλαχτούν, με λίγα λόγια νέο pc  άλλα τώρα βλέπω ότι είναι νέο το pc οπότε λογικά μια νέα μητρική μόνο  θέλει, άλλα σιγα σιγα  ας ετοιμαστούμε και  για ΑΜ5 αν και είναι λίγο νωρίς   

Μάλλον αυτό λέω και εγώ πως φταίει η μητρική,τουλάχιστον το καλό οπως λες και εσύ είναι ότι το pc είναι καινούργιο σχετικά και δεν χρειάζεται πολλές αλλαγές.

Έχεις να προτείνεις κάτι με am4? Να πάω πάλι σε asus η να κοιτάξω καμία άλλη εταιρία γύρω στα 100 με 150 ευρό το πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratos789 είπε

Μάλλον αυτό λέω και εγώ πως φταίει η μητρική,τουλάχιστον το καλό οπως λες και εσύ είναι ότι το pc είναι καινούργιο σχετικά και δεν χρειάζεται πολλές αλλαγές.

Έχεις να προτείνεις κάτι με am4? Να πάω πάλι σε asus η να κοιτάξω καμία άλλη εταιρία γύρω στα 100 με 150 ευρό το πολύ.

Δε Θέλω να πω άσχημα λόγια για την Asus άλλα όσες φορές πήρα Gigabyte με έβγαλε ασπροπρόσωπο και χωρίς να σημαίνει ότι η gigabyte δεν καίγονται, άλλα τις έχω ποιο πολύ εμπιστοσύνη και σε φίλο η μητρική του ακριβώς το ίδιο έπαθε και πάλι asus ήτανε και θα το τολμησω τον νεο υπολογιστη να τον φτιαξω με asus να δω αν θα καει και σε εμενα χαχαχαχαχα προτεινω gigabyte https://www.e-shop.gr/mitriki-gigabyte-b550-gaming-x-v2-p-PER.527538  ή αλλιως αν δεν βιαζεσαι πολυ βρες καμια μεταχειρησμενη AM4 και κανε λιγο υπομονη να πεσουν οι τιμες στο AM5 εγω εκει θα παω τρελα πραγματα μας περιμενουν   

Επεξ/σία από panos0100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, panos0100 είπε

Δε Θέλω να πω άσχημα λόγια για την Asus άλλα όσες φορές πήρα Gigabyte με έβγαλε ασπροπρόσωπο και χωρίς να σημαίνει ότι η gigabyte δεν καίγονται, άλλα τις έχω ποιο πολύ εμπιστοσύνη και σε φίλο η μητρική του ακριβώς το ίδιο έπαθε και πάλι asus ήτανε και θα το τολμησω τον νεο υπολογιστη να τον φτιαξω με asus να δω αν θα καει και σε εμενα χαχαχαχαχα προτεινω gigabyte https://www.e-shop.gr/mitriki-gigabyte-b550-gaming-x-v2-p-PER.527538  ή αλλιως αν δεν βιαζεσαι πολυ βρες καμια μεταχειρησμενη AM4 και κανε λιγο υπομονη να πεσουν οι τιμες στο AM5 εγω εκει θα παω τρελα πραγματα μας περιμενουν   

Η αλήθεια είναι ότι είχα πάει στην asus και σε αυτό το pc γιατί και στο προηγούμενο pc που είχα,είχε και αυτο μητρική asus και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα . Οπότε για αυτό προτίμησα πάλι asus!

Αλλά τώρα θα το κοιτάξω καλύτερα για το αν θα πάω πάλι σε asus!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stratos789 είπε

Η αλήθεια είναι ότι είχα πάει στην asus και σε αυτό το pc γιατί και στο προηγούμενο pc που είχα,είχε και αυτο μητρική asus και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα . Οπότε για αυτό προτίμησα πάλι asus!

Αλλά τώρα θα το κοιτάξω καλύτερα για το αν θα πάω πάλι σε asus!

Δεν έχει και πολλές εταιρείες για μητρικές η asus ειναι η gigabyte η asrock που είναι η ίδια η asus πάλι και η msi παλιά είχε  και η Foxconn είχε κι άλλες άλλα πλέον σταμάτησαν να βγάζουν μητρικές  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...