Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 15 ενδέχεται να διαθέτει περισσότερη RAM


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τη μια τα 6g ειναι υπεραρκετα . Τουλαχιστον σε android και σε ios  πιθανον να ειναι ακομα καλυτερα . Απο την αλλη πλευρα και οι αναγκες αυξανονται και αν ηθελα να σκασω τοσα λεφτα εννοειται οτι θα ηθελα και 8gb και 10gb και οσο περισσοτερα 

 

Εγω δε βλεπω καμια ειδηση και κανενα φοβερο νεο σε αυτο το αρθρο . Ουσια μηδεν , αλλα εξαιρετικο μαρκετινγκ οπως αποδεικνυουν τα σχολια :D Σιγα την ειδηση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τελεια, ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να έχει περισσότερη ραμ και έτσι ΙΣΩΣ να ειναι καλύτερο ώστε ΠΙΘΑΝΟΝ να μπορεί να τρέχει πιο γρήγορα και έτσι ΜΑΛΛΟΝ θα πάει καλά στις πωλήσεις.

Αυτά ειναι εμπεριστατωμένες ειδήσεις, όχι παίζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Waiss είπε

Οπότε με λίγα λόγια τα πέρι κόλπων του Marketing κι άλλα τέτοια τσιτάτα, είναι άκυρα ως επιχειρήματα.

με βαση αυτη την αποψη και σε συνδυασμο με ολο το δικο σου κειμενο, εγω πιστευω πως ...μονος σου απαντας και ταυτοχρονα ακυρωνεις τον εαυτο σου.

- παραδεχεσαι την υπεροχη του iOS που τοσα χρονια λειτουργει απροβληματιστα με 6GB ram. Σημερα τι αλλαξε με αποδειξεις ? τιποτα !!!! οποτε γιατι η αυξηση +2GB ram ??? προφανως για να ξανα-κερδισουν λεφτα

- εαν υπαρχουν καταναλωτες σε 2-5% (σχημα λογου) που θελουν 100GB ram για να τρεχουν 2000 εφαρμογες, εχουν το δικαιωμα στην υπαρξη προιοντων στην αγορα. Οπως λοιπον υπαρχουν rugged ή games smartphones, ας πουλανε αντιστοιχα και ενα ελαχιστο ποσοστο συσκευων / μοντελων γι' αυτη την ελαχιστη μεριδα καταναλωτων. Ετσι η τεραστια μεριδα καταναλωτων (εμεις οι αλλοι) θα εχει συσκευες με τα απαραιτητα specs για τις ημερησιες αναγκες τους σε πολυ χαμηλοτερες τιμες. Και γιατι οχι και αποφυγη αγορας νεας συσκευης για μεγαλο βαθος χρονου

- οσο θα υπαρχουν καθε χρονο (ελαχιστες) συσκευες που τρεχουν android GO με  2GB που ειναι μαζι με το iOS - unix like - θα εχουμε καθημερινα ολες τις απαραιτητες αποδειξεις πως το λειτουργικο θελει ελαχιστους πορους hardware για να λειτουργισει απροβληματιστα. Το ιδιο θα ισχυει και τις τις βασικες αναγκες του καταναλωτη για χρηση mobile phone. Οποτε handheld συσκευες με "ταβανι" τα 6GB ram θα υπερκαλυπτουν καθε λογο υπαρξης της εννοιας smartphone

- ας αφησουμε το τμημα μαρκτινκ να κανει τα δικα του παιχνιδια.  Οσο για τους καταναλωτες, ας αναλαβουν το μεριδιο ευθυνης που τους αντιστοιχει

10 ώρες πριν, Waiss είπε

Το ότι ο πολύς κόσμος μπορεί να βολεύεται η να κάνει την δουλειά του και με 4GB RAM, δεν σημαίνει τίποτα.

για εσενα ισως. Βλεπω μια παραξενη αποψη και σταση ζωης, που ευκολα μπορει να παρεξηγηθει. Ταυτοχρονα υπαρχει και μια ταυτιση δικη σου με την προσπαθεια των εταιρειων για χειραγωγιση των καταναλωτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Waiss είπε

Υπάρχει και η άλλη πλευρά όμως σε αυτό που γράφεις. Mε 6GB και 8GB RAM σήμερα δεν μπορείς να κρατήσεις και πάρα πολλές εφαρμογές στο παρασκήνιο, ανοιχτές, χωρίς να κάνουν επαναφόρτωση στην διάρκεια της μέρας. Αντίθετα με 12GB+ μπορεί να έχεις 20 και βάλε apps να τρέχουν από το πρωί μέχρι το βράδυ που θα γυρίσεις σπίτι στο τέλος της ημέρας η ακόμα και την άλλη μέρα κάποιες εφαρμογές να είναι στο ίδιο σημείο όπως τις άφησες. Θα μου πείς βέβαια και που χρειάζεται στην καθημερινότητα μου κάτι τέτοιο, που να απαιτεί 20-22 apps να τρέχουν όλη μέρα; Προφανώς και δεν χρειάζεται σε όλους. Αλλά δεν κάνουν όλοι την ίδια δουλειά, ούτε όλοι έχουν τις ίδιες απαιτήσεις κάνοντας την ίδια χρήση.

Σε κάποιες περιπτώσεις φυσικά παίζει ρόλο και το λογισμικό με το πως διαχειρίζεται την RAM. Άλλη διαχείριση κάνει ένα Google Pixel, άλλη ένα Samsung κι ακόμα πιο τραγική διαχείριση κάνει ένα Τσαόμι. Προσωπικά θεωρώ πως στο Android και κυρίως στα πιο βαριά και bloated λογισμικά, τα 12GB είναι must πλέον κι όσο τα apps βαραίνουν, θα θεωρούνται minimum κι αυτά. Το iOS από την άλλη, είναι μία άλλη κουβέντα. Οπότε με λίγα λόγια τα πέρι κόλπων του Marketing κι άλλα τέτοια τσιτάτα, είναι άκυρα ως επιχειρήματα. Το ξαναγράφω για να μην παρεξηγηθώ. Το ότι ο πολύς κόσμος μπορεί να βολεύεται η να κάνει την δουλειά του και με 4GB RAM, δεν σημαίνει τίποτα.

Είναι σπάνιες αυτές οι περιπτώσεις που τους χρειάζεται. Έτσι κ αλλιώς το λανσάρισμα κάθε χρόνο νέας σειράς στόχο έχει το αγοραστικό κοινό παλαιότερη σειρών πχ. από X κ κάτω περισσότερο παρά χρήστες νεότερων σειρών. Στην πράξη οι περισσότεροι χρήστες καλύπτονται αρκετά κ με 3 ραμ όπως έχει ακομα το X που βέβαια θα τελειώσει η ενημέρωση.λογισμικού σύντομα μετά από τόσα χρόνια.

το Android είναι άλλη ιστορία κ διαχείριση αφού εκεί υπάρχει κ bloatware άρκετο μαζί με το λογισμικό κ θέλει παραπάνω.

Σίγουρα υπάρχει κ ένα μικρό ποσοστό που κάνει παραπάνω χρήση κ τα χρειάζεται όμως για τα καθημερινά που αποτελούν το 90-95% χρήσης το βλέπουν σαν μάρκετινγκ.

το λογισμικό προχωρά βέβαια στο iOS γίνεται άλλη διαχείριση για αυτό κ βλέπουμε παλαιότερες σειρές να μην «γονατίζουν» σε βάθος χρόνου πάντα μακροπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, poulinos είπε

αυτο ειναι το κακο.συμπεριφορες λες και ειναι μετοχοι.λες και αμα η καθε apple πουλησει παραπανω θα κερδισουμε εμεις

Ψυχολογικό.

Όταν "χτυπάς" την εταιρεία που κάποιος έχει επιλέξει προϊόν της θεωρεί ότι "χτυπάς" τον ίδιο.

Αν πω ότι η τάδε εταιρεία έχει αυτό το στραβό, όσοι αγόρασαν από αυτή θα μου επιτεθούν διότι θεωρούν ότι προσβάλλονται για την επιλογή τους.

Έστω ότι σε μια παρέα ένας έχει seat  Αν πω ότι η seat βγάζει χάλια αυτοκίνητα, ποιος πιστεύετε θα αντιδράσει;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, poulinos είπε

αυτο ειναι το κακο.συμπεριφορες λες και ειναι μετοχοι.λες και αμα η καθε apple πουλησει παραπανω θα κερδισουμε εμεις

προφανως και θα κερδισει ο καταναλωτης. Αφου η καθε εταιρεια μεταφραζει την αυξηση των πωλησεων σε "αποδοχη" απο τους καταναλωτες στο δημιουργημα της. Και αυτο την προτρεπει σε καθε νεο μοντελο / χρονο να συνεχισει στο καλο προιον της/ σχεδισμου / υλοποιησης / κατι κανω καλυτερα απο τους αλλους
Υ.Γ.
δεν ταυτιζομαι σε αυτο, απλη διαπιστωση ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, lneam είπε

με βαση αυτη την αποψη και σε συνδυασμο με ολο το δικο σου κειμενο, εγω πιστευω πως ...μονος σου απαντας και ταυτοχρονα ακυρωνεις τον εαυτο σου.

- παραδεχεσαι την υπεροχη του iOS που τοσα χρονια λειτουργει απροβληματιστα με 6GB ram. Σημερα τι αλλαξε με αποδειξεις ? τιποτα !!!! οποτε γιατι η αυξηση +2GB ram ??? προφανως για να ξανα-κερδισουν λεφτα

- εαν υπαρχουν καταναλωτες σε 2-5% (σχημα λογου) που θελουν 100GB ram για να τρεχουν 2000 εφαρμογες, εχουν το δικαιωμα στην υπαρξη προιοντων στην αγορα. Οπως λοιπον υπαρχουν rugged ή games smartphones, ας πουλανε αντιστοιχα και ενα ελαχιστο ποσοστο συσκευων / μοντελων γι' αυτη την ελαχιστη μεριδα καταναλωτων. Ετσι η τεραστια μεριδα καταναλωτων (εμεις οι αλλοι) θα εχει συσκευες με τα απαραιτητα specs για τις ημερησιες αναγκες τους σε πολυ χαμηλοτερες τιμες. Και γιατι οχι και αποφυγη αγορας νεας συσκευης για μεγαλο βαθος χρονου

- οσο θα υπαρχουν καθε χρονο (ελαχιστες) συσκευες που τρεχουν android GO με  2GB που ειναι μαζι με το iOS - unix like - θα εχουμε καθημερινα ολες τις απαραιτητες αποδειξεις πως το λειτουργικο θελει ελαχιστους πορους hardware για να λειτουργισει απροβληματιστα. Το ιδιο θα ισχυει και τις τις βασικες αναγκες του καταναλωτη για χρηση mobile phone. Οποτε handheld συσκευες με "ταβανι" τα 6GB ram θα υπερκαλυπτουν καθε λογο υπαρξης της εννοιας smartphone

- ας αφησουμε το τμημα μαρκτινκ να κανει τα δικα του παιχνιδια.  Οσο για τους καταναλωτες, ας αναλαβουν το μεριδιο ευθυνης που τους αντιστοιχει

για εσενα ισως. Βλεπω μια παραξενη αποψη και σταση ζωης, που ευκολα μπορει να παρεξηγηθει. Ταυτοχρονα υπαρχει και μια ταυτιση δικη σου με την προσπαθεια των εταιρειων για χειραγωγιση των καταναλωτων

Kάποιο λάθος κάνεις η δεν διάβασες σωστά. Έγραψα για λογισμικό στο Android και πως διαχειρίζεται το καθένα την RAM κι όχι για λειτουργικό. Ξέρεις τις διαφορές μεταξύ των δύο φαντάζομαι. Οπότε δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα υπεροχής του iOS. 

Έχεις δουλέψει συσκευή με 12 η 16GB RAM η απλά συζητάμε με λόγια του αέρα;

Ούτε στάση ζωής, ούτε ταύτιση με εταιρείες. Αυτά είναι λασπολογίες και τίποτα περισσότερο. Άλλωστε η συσκευή που έχω και χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα μου, δεν έχει καν τόσα GB RAM.

42 λεπτά πριν, aces είπε

Είναι σπάνιες αυτές οι περιπτώσεις που τους χρειάζεται. Έτσι κ αλλιώς το λανσάρισμα κάθε χρόνο νέας σειράς στόχο έχει το αγοραστικό κοινό παλαιότερη σειρών πχ. από X κ κάτω περισσότερο παρά χρήστες νεότερων σειρών. Στην πράξη οι περισσότεροι χρήστες καλύπτονται αρκετά κ με 3 ραμ όπως έχει ακομα το X που βέβαια θα τελειώσει η ενημέρωση.λογισμικού σύντομα μετά από τόσα χρόνια.

το Android είναι άλλη ιστορία κ διαχείριση αφού εκεί υπάρχει κ bloatware άρκετο μαζί με το λογισμικό κ θέλει παραπάνω.

Σίγουρα υπάρχει κ ένα μικρό ποσοστό που κάνει παραπάνω χρήση κ τα χρειάζεται όμως για τα καθημερινά που αποτελούν το 90-95% χρήσης το βλέπουν σαν μάρκετινγκ.

το λογισμικό προχωρά βέβαια στο iOS γίνεται άλλη διαχείριση για αυτό κ βλέπουμε παλαιότερες σειρές να μην «γονατίζουν» σε βάθος χρόνου πάντα μακροπρόθεσμα.

Άρα αυτό που έγραψα και παραπάνω. Εφόσον οι περισσότεροι βολεύονται και με 4GB, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να κάνουν περισσότερα κι έχουν άλλες απαιτήσεις από τις συσκευές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, aces είπε

Είναι σπάνιες αυτές οι περιπτώσεις που τους χρειάζεται. Έτσι κ αλλιώς το λανσάρισμα κάθε χρόνο νέας σειράς στόχο έχει το αγοραστικό κοινό παλαιότερη σειρών πχ. από X κ κάτω περισσότερο παρά χρήστες νεότερων σειρών. Στην πράξη οι περισσότεροι χρήστες καλύπτονται αρκετά κ με 3 ραμ όπως έχει ακομα το X που βέβαια θα τελειώσει η ενημέρωση.λογισμικού σύντομα μετά από τόσα χρόνια.

το Android είναι άλλη ιστορία κ διαχείριση αφού εκεί υπάρχει κ bloatware άρκετο μαζί με το λογισμικό κ θέλει παραπάνω.

Σίγουρα υπάρχει κ ένα μικρό ποσοστό που κάνει παραπάνω χρήση κ τα χρειάζεται όμως για τα καθημερινά που αποτελούν το 90-95% χρήσης το βλέπουν σαν μάρκετινγκ.

το λογισμικό προχωρά βέβαια στο iOS γίνεται άλλη διαχείριση για αυτό κ βλέπουμε παλαιότερες σειρές να μην «γονατίζουν» σε βάθος χρόνου πάντα μακροπρόθεσμα.

Το android βέβαια έχει σαφώς περισσότερες δυνατότητες multitasking από το iOS, επίσης κάθε λογισμικό νομίζω ότι όση περισσότερη μνήμη του δώσεις θα τη χρησιμοποιήσει οπότε καλό είναι να υπάρχει ειδικά στις υψηλές τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waiss είπε

Kάποιο λάθος κάνεις η δεν διάβασες σωστά. Έγραψα για λογισμικό στο Android και πως διαχειρίζεται το καθένα την RAM κι όχι για λειτουργικό. Ξέρεις τις διαφορές μεταξύ των δύο φαντάζομαι. Οπότε δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα υπεροχής του iOS. 

Έχεις δουλέψει συσκευή με 12 η 16GB RAM η απλά συζητάμε με λόγια του αέρα;

Ούτε στάση ζωής, ούτε ταύτιση με εταιρείες. Αυτά είναι λασπολογίες και τίποτα περισσότερο. Άλλωστε η συσκευή που έχω και χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα μου, δεν έχει καν τόσα GB RAM.

Η αλήθεια είναι ότι πανω απο 8GB Ram είναι υπερβολή ακόμα και σε Android. 
Ειχα πολλά Android και iOS συσκευές. Μπακαλιστικα, η μνήμη RAM στο Android είναι η μισή σε iOS. Δηλαδή τα 4GB σε iOS συμπεριφέρονται όπως τα 8 σε Android.

Με τη χρήση που κάνω δεν έχω δει, σε Android, πάνω από 4GB.

Δε αφήνω ανοικτές εφαρμογές γιατί, εκτός των άλλων, καταναλώνουν και μπαταρία. Δεν έχω όρεξη να φορτίζω κάθε λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Η αλήθεια είναι ότι πανω απο 8GB Ram είναι υπερβολή ακόμα και σε Android. 
Ειχα πολλά Android και iOS συσκευές. Μπακαλιστικα, η μνήμη RAM στο Android είναι η μισή σε iOS. Δηλαδή τα 4GB σε iOS συμπεριφέρονται όπως τα 8 σε Android.

Με τη χρήση που κάνω δεν έχω δει, σε Android, πάνω από 4GB.

Δε αφήνω ανοικτές εφαρμογές γιατί, εκτός των άλλων, καταναλώνουν και μπαταρία. Δεν έχω όρεξη να φορτίζω κάθε λίγο.

Δεν διαφωνώ σε γενικές γραμμές αλλά και πάλι, άλλη χρήση κάνει ο καθένας. Αν σε κάποιον δε χρειάζεται να κρατάει backround tasks, δεν έχει λόγο να το κάνει. Και δεν μιλάω καν για παιχνίδια μέσα σε όλα αυτά που κουβεντιάζουμε, γιατί δεν ασχολούμαι με αυτά.

Εγώ ξέρω χρόνια τώρα και διορθώστε με αν κάνω λάθος, πως είναι χειρότερο να κλείνεις κάθε λίγο χειροκίνητα τις διεργασίες παρασκηνίου. Είναι κάτι που το κάνει μόνο του το λογισμικό όταν θεωρεί πως είναι ανάγκη να το κάνει. Από εκεί και πέρα φαίνεται ότι όσο το αναλύουμε, καταλήγουμε σε αυτά που έγραψα εχθές.

Τα περί marketing υφίστανται αλλά σε άλλους τομείς των smartphones κι όχι στον αριθμό της RAM.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Waiss είπε

Kάποιο λάθος κάνεις η δεν διάβασες σωστά. Έγραψα για λογισμικό στο Android και πως διαχειρίζεται το καθένα την RAM κι όχι για λειτουργικό. Ξέρεις τις διαφορές μεταξύ των δύο φαντάζομαι. Οπότε δεν έβγαλα κανένα συμπέρασμα υπεροχής του iOS.

και εγω σου εχω απαντησει ..
1. οσο θα υπαρχουν καθε χρονο (ελαχιστες) συσκευες που τρεχουν android GO με  2GB που ειναι μαζι με το iOS - unix like - θα εχουμε καθημερινα ολες τις απαραιτητες αποδειξεις πως το λειτουργικο θελει ελαχιστους πορους hardware για να λειτουργισει απροβληματιστα.
2. ας αφησουμε το τμημα μαρκτινκ να κανει τα δικα του παιχνιδια.  Οσο για τους καταναλωτες, ας αναλαβουν το μεριδιο ευθυνης που τους αντιστοιχει

με 2 gb ram τρεχει και το λειτουργικο και οι εφαρμογες του χρηστη. Οποτε με 6g ram .... πεταει το μηχανημα

16 λεπτά πριν, Waiss είπε

Έχεις δουλέψει συσκευή με 12 η 16GB RAM η απλά συζητάμε με λόγια του αέρα;

σε συσκευη με 8gb ram εδω και 5 + χρονια χρησης, μονο με πολλαπλα tabs στο google chrome περασε τα 3,5 gb ram χρησης, τα υπολοιπα ηταν "αχρηστα". Ευτυχως που εχω την εφαρμογη osmand + και υπαρχει στις ρυθμισεις για χρηση ram 256-2048 και για "ψυχολογικους" λογους οριζω 2048 MB ram, ωστε να ικανοποιω την ματαιοδοξια μου για τα "αχρηστα" 8gb ram που πληρωσα. Σε καθημερινη χρηση εως 2,7 gb ram βλεπω. Μην ξεχνας πως οι εφαρμογες στο background ( το 95 %) και οι foreground (μια με δυο) δεν καταναλωνουν την ιδια μνημη

ειτε android ή iOS τα 3gb ram επαρκουν για ολους. Με 6gb ειναι ταβανι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lneam είπε

και εγω σου εχω απαντησει ..
1. οσο θα υπαρχουν καθε χρονο (ελαχιστες) συσκευες που τρεχουν android GO με  2GB που ειναι μαζι με το iOS - unix like - θα εχουμε καθημερινα ολες τις απαραιτητες αποδειξεις πως το λειτουργικο θελει ελαχιστους πορους hardware για να λειτουργισει απροβληματιστα.
2. ας αφησουμε το τμημα μαρκτινκ να κανει τα δικα του παιχνιδια.  Οσο για τους καταναλωτες, ας αναλαβουν το μεριδιο ευθυνης που τους αντιστοιχει

με 2 gb ram τρεχει και το λειτουργικο και οι εφαρμογες του χρηστη. Οποτε με 6g ram .... πεταει το μηχανημα

σε συσκευη με 8gb ram εδω και 5 + χρονια χρησης, μονο με πολλαπλα tabs στο google chrome περασε τα 3,5 gb ram χρησης, τα υπολοιπα ηταν "αχρηστα". Ευτυχως που εχω την εφαρμογη osmand + και υπαρχει στις ρυθμισεις για χρηση ram 256-2048 και για "ψυχολογικους" λογους οριζω 2048 MB ram, ωστε να ικανοποιω την ματαιοδοξια μου για τα "αχρηστα" 8gb ram που πληρωσα. Σε καθημερινη χρηση εως 2,7 gb ram βλεπω. Μην ξεχνας πως οι εφαρμογες στο background ( το 95 %) και οι foreground (μια με δυο) δεν καταναλωνουν την ιδια μνημη

Eίναι το Android Go επιχείρημα για σοβαρή συζήτηση; Σε ποιους χρήστες απευθύνεται και για τι χρήση; Eίναι σαν να λες ότι όλοι κάνουμε την δουλειά μας με Android Go, χωρίς κανέναν περιορισμό, όσο βαριές διεργασίες κι αν δουλεύουμε.

Συμφωνώ για τους καταναλωτές και το μερίδιο ευθύνης τους. Αλλά για τα 6GB RAM η ακόμα και τα 8 στο 2023 που μιλάμε, άσε με να έχω διαφορετική άποψη, γιατί το έχω δει με τα μάτια μου.

Είναι σαν να κάνουμε την συζήτηση αν είναι καλύτερες και γρηγορότερες οι nand μνήμες από τις απαρχαιωμένες και προβληματικές κατά καιρούς SD cards.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sabrewulf είπε

Ναι ενώ όταν συγκρίνουν πανάκριβες dslr, mirrorless,  με κινητά δεν είναι για γέλια...

Αυτό όταν συμβαίνει είναι τραγικό.
Αλλά άντε να ξοδέψεις σάλιο και υπομονή να τους το εξηγήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waiss είπε

Eίναι το Android Go επιχείρημα για σοβαρή συζήτηση; Σε ποιους χρήστες απευθύνεται και για τι χρήση; Eίναι σαν να λες ότι όλοι κάνουμε την δουλειά μας με Android Go, χωρίς κανέναν περιορισμό, όσο βαριές διεργασίες κι αν δουλεύουμε.

Συμφωνώ για τους καταναλωτές και το μερίδιο ευθύνης τους. Αλλά για τα 6GB RAM η ακόμα και τα 8 στο 2023 που μιλάμε, άσε με να έχω διαφορετική άποψη, γιατί το έχω δει με τα μάτια μου.

Είναι σαν να κάνουμε την συζήτηση αν είναι καλύτερες και γρηγορότερες οι nand μνήμες από τις απαρχαιωμένες και προβληματικές κατά καιρούς SD cards.

οταν θα παρουσιασεις printscreen απο λειτουργια συσκευης android ή iOS που φαινετε την τρεχουσα στιγμη στο συνολο των εφαρμογων (οχι cache ram) να γινεται χρηση μνημης πανω απο 6gb ram (οχι games) τοτε θα εχεις δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/02/2023 at 10:34, lneam said:

προφανως και θα κερδισει ο καταναλωτης. Αφου η καθε εταιρεια μεταφραζει την αυξηση των πωλησεων σε "αποδοχη" απο τους καταναλωτες στο δημιουργημα της. Και αυτο την προτρεπει σε καθε νεο μοντελο / χρονο να συνεχισει στο καλο προιον της/ σχεδισμου / υλοποιησης / κατι κανω καλυτερα απο τους αλλους
Υ.Γ.
δεν ταυτιζομαι σε αυτο, απλη διαπιστωση ειναι

απο την μια δεν θα διαφωνησω απο την αλλη ομως θα προσθεσω δυο διαπιστωσεις ακομα.

α.αφου εχει γινει αποδοχη παρε καθε χρονο και ενα καπελο και εχουμε φτασει στα 2κ για κινητο.

β.περιπτωσεις που το νεο μοντελο ειναι σχεδον ιδιο με το παλιο απλα βγαινει για να βγει.

γ.δοκιμες μηδεν.ασε τον καταναλωτη να κανει το  beta testing

 

On 25/02/2023 at 23:38, pao13 said:

είστε έχεις δίκιο !!!

δεν παύει όμως ένα iPhone να είναι ένα καλό κινητό 

δεν διαφωνω καθολου. αλλα ο φανατισμος δεν ωφελησε ποτε. δεν μας κανουν χαρη οι εταιρειες.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...