Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 15 ενδέχεται να διαθέτει περισσότερη RAM


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, svartevarg είπε

Τα άτομα που έχουν iphone, είναι power users και έχουν πρόθεση να αναβαθμίσουν μετά από 5+ χρόνια, θα το κάνουν για να μείνουν με τη νέα συσκευή για τα επόμενα 5+ χρόνια.

οι καταναλωτε που αγοραζουν iphone ... μονο power users ΔΕΝ ειναι. Απλα εχουν περισσοτερα χρηματα απο την μαζα. Απο γνωσεις να αξιοποιησουν αυτο που αγορασαν, ειναι κατι σπανιο. Η ταση της αγορας ειναι η επιδειξη / κατοχη σε ενα προιον που ειναι κοινωνικο status

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, lneam είπε

οι καταναλωτε που αγοραζουν iphone ... μονο power users ΔΕΝ ειναι. Απλα εχουν περισσοτερα χρηματα απο την μαζα. Απο γνωσεις να αξιοποιησουν αυτο που αγορασαν, ειναι κατι σπανιο. Η ταση της αγορας ειναι η επιδειξη / κατοχη σε ενα προιον που ειναι κοινωνικο status

Δεν νομίζω πως το εννοούσε έτσι το power users.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισχυροί χρήστες, ισχυροί χρήστες, ισχυροί χρήστες, ισχυροί χρήστες, ισχυροί χρήστες....

Τελικά, ποιοι είναι, και τι στο καλο είναι αυτό που κάνουν, που δεν μπορούν να το κάνουν οι υπόλοιποι; 

Τόσα χρονια... δεν εχω συναντήσει, ούτε έναν! 

Όλοι, λίγο πολύ... το ίδιο πράγμα κάνουμε. 

Επεξ/σία από markos9
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kirileman είπε

1) Πότε και από ποιον ειπώθηκε ότι τα 6 GB RAM είναι υπεραρκετά;
2) Αν έχει περάσει αρκετός καιρός από την παραπάνω υποτιθέμενη δήλωση, γιατί κρίνουμε μια δήλωση τόσο εκτός του χρονικού της πλαισίου, όταν τα πάντα έχουν αλλάξει; Εκτός και αν αυτός που έκανε τη δήλωση είπε "τα 6GB είναι υπεραρκετά και κανένα κινητό δε θα χρειαστεί ΠΟΤΕ στο μέλλον περισσότερα".
3) Από τη στιγμή που έγινε η δήλωση και μέχρι και σήμερα, οι κάτοχοι iPhone με 6GB RAM αντιμετωπίζουν πρόβλημα στη χρήση της συσκευής τους σε σχέση με χρήστες άλλων κινητών με περισσότερη RAM; Αν ναι, τότε ναι, έχει νόημα το σχόλιό σου, ότι έχουν πιαστεί κορόιδα (στον βαθμό που το πρόβλημα υφίσταται). Αν όχι, δεν έχει νόημα (εκεί ήθελα να καταλήξω).

- εαν χωρισουμε τους καταναλωτες σε αγοραστικες κατηγοριες με κριτηρια τις αναγκες τους, τοτε θα πρεπει να υπαρξουν προιοντα που να τις καλυπτουν, αναλογα τα ποσοστα της καθε ομαδας. υπαρχει κατι τετοιο ?

- σχετικα με το ερωτημα της μιας τεχνικης προδιαγραφης "ποσοτητα ram" και την αναγκη για περισσοτερη στο μελλον, αυτο το μελλον - χρονικα ποιος το προσδιορισε ? Ο καταναλωτης ή η εταιρεια ? με πιο οφελος ?

- εχουμε δει ποσες συσκευες σε ποσοστο % συνεχιζουν να λειτουργουν μετα τα 5 χρονια ? Και εαν παρουμε μια απο αυτες στον 6 χρονο, τι επιπτωσεις θα εχει η τοτε ποσοτητα μνημης σε προβληματικη λειτουργια ? με το ιδιο os + apps ή με ολα νεα (Updates) ?

- υπαρχουν πανω απο 2 εταιρειες που υποστηριζουν 5 χρονια τα smartphones ?

ωραια η φιλοσοφια του καφενιου, ομως στην πραγματικη καταναλωτικη κοινωνια ανθρωπων, αυτα δεν βλεπω να ισχυουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lneam είπε

οι καταναλωτε που αγοραζουν iphone ... μονο power users ΔΕΝ ειναι. Απλα εχουν περισσοτερα χρηματα απο την μαζα. Απο γνωσεις να αξιοποιησουν αυτο που αγορασαν, ειναι κατι σπανιο. Η ταση της αγορας ειναι η επιδειξη / κατοχη σε ενα προιον που ειναι κοινωνικο status

Καταρχήν η καραμέλα με το κοινωνικό status που σου δίνει το iphone έχει παλιώσει. Αυτά τ αλέγαμε όταν το iphone ήταν το μόνο ακριβό και premium κινητό και όλα τα android ήταν πολύ πιο φτηνά και πλαστικούρες! Τώρα αυτό έχει αλλάξει και τα android είναι στο ίδιο επίπεδο απο άποψη τιμής και υλικών. Το μόνο που κάνει κάποιον να πάει σε iphone (κι εμένα μαζί) είναι το ios, η υποστήριξη της apple και το οικοσύστημα που σου προσφέρει. Και αυτά δεν χρειάζεται να είσαι power user για να τα χαρείς! Αλήθεια ποιοί είναι αυτοί οι power users και τι ακριβώς κάνουν με το κινητό τους που αξιοποιεί πλήρως τις δυνατότητές του που οι άλλοι δεν το κάνουν ??🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, markos9 είπε

ισχυροί χρήστες, ισχυροί χρήστες, ισχυροί χρήστες, ισχυροί χρήστες, ισχυροί χρήστες....

Τελικά, ποιοι είναι, και τι στο καλο είναι αυτό που κάνουν, που δεν μπορούν να το κάνουν οι υπόλοιποι; 

Τόσα χρονια πια.. δεν εχω συναντήσει ούτε έναν! 

Όλοι, λίγο πολύ... το ίδιο πράγμα κάνουμε. 

Yπάρχουν πολλά σενάρια για να σου απαντήσει κάποιος σε αυτό.

Στην αντίπερα όχθη όμως, υπάρχει και κόσμος που επειδή βαριέται να φορτίσει την συσκευή του δυο φορές η και τρεις την ημέρα, που προσέχει την μπαταρία  σαν τα μάτια του, λες και δεν θα χρειαστεί αλλαγή στα 3 χρόνια ούτως η άλλως, βάζει εφαρμογές για παρακολούθηση της αυτονομίας της συσκευής τι καταναλώνει σε idle η σε χρήση και κλείνει διακόπτες δεδομένων, wifi, κλείνει locations, χρησιμοποιεί μία εφαρμογή για λίγο και μετά την τερματίζει κι άλλα τέτοια, σίγουρα ούτε βαριά χρήση κάνει, ούτε στο 2023 ζει.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Waiss είπε

Παιδιά, μην γυρνάμε σε εποχές 2015 και μιλάμε για τα αστεία 2,3 και 4GB RAM. Εκείνες τις εποχές με ένα Facebook, με ένα Viber κι ένα Twitter οι συσκευές γονάτιζαν. Κι όχι μόνο γονάτιζαν, αλλά σου είχαν κλείσει από πίσω ότι άλλο έτρεχες. Ναι okay, δεν φέρνω σαν παράδειγμα και τις καλύτερες η καλογραμμένες εφαρμογές, αλλά στο τέλος αυτή ήταν η πραγματικότητα.

Προφανώς και δεν έχεις δει πχ iPhone 8 το 2023. Μια χαρά πάει.

Αυτα που γράφεις ίσχυαν και ισχύουν σε Android. Απλά η λύση είναι να βάλουμε πχ 16GB… Το λαπτοπ μου έχει τόσα, με 11800h και 3070… Έχουμε ξεφύγει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koutsis είπε

Καταρχήν η καραμέλα με το κοινωνικό status που σου δίνει το iphone έχει παλιώσει.

εαν παρατηρησεις σε καθε βιντεο και φωτογραφια με προσοχη, απο τις ειδησεις tv, στο youtube, στα περιοδικα, κτλ, με ανθρωπους καθε κατηγοριας, ειτε ειναι σε καποια ακριβοπληρωμενα επαγγελματα, hollywood, vip, πλουσιους, την κατηγορια" γαλαζοαιματος", κτλ. στο 99% εχουν iphone

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tlykog είπε

Προφανώς και δεν έχεις δει πχ iPhone 8 το 2023. Μια χαρά πάει.

Αυτα που γράφεις ίσχυαν και ισχύουν σε Android. Απλά η λύση είναι να βάλουμε πχ 16GB… Το λαπτοπ μου έχει τόσα, με 11800h και 3070… Έχουμε ξεφύγει…

Το ότι πάει μία χαρά ένα iPhone 8 σήμερα, δεν μου λέει τίποτα από μόνο του. Εξαρτάται πάντοτε από την χρήση που του κάνει ο καθένας. Αν κάποιος κάνει χρήση μόνο social apps κι είναι ικανοποημένος, δεν έχει καμία σχέση με την χρήση κάποιου άλλου που μπορεί να κάνει 57 πράγματα ταυτόχρονα μέσα σε λίγες ώρες σε καθημερινή βάση. Σίγουρα θα υπάρχει κι ο χρήστης που ένα iPhone 8 θα στο γονατίσει μέσα σε μερικές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Waiss είπε

Yπάρχουν πολλά σενάρια για να σου απαντήσει κάποιος σε αυτό.

Στην αντίπερα όχθη όμως, υπάρχει και κόσμος που επειδή βαριέται να φορτίσει την συσκευή του δυο φορές η και τρεις την ημέρα, που προσέχει την μπαταρία  σαν τα μάτια του, λες και δεν θα χρειαστεί αλλαγή στα 3 χρόνια ούτω η άλλως, βάζει εφαρμογές για παρακολούθηση της αυτονομίας της συσκευής τι καταναλώνει σε idle η σε χρήση και κλείνει διακόπτες δεδομένων, wifi, κλείνει locations, χρησιμοποιεί μία εφαρμογή για λίγο και μετά την τερματίζει κι άλλα τέτοια, σίγουρα ούτε βαριά χρήση κάνει, ούτε στο 2023 ζει.

Ε και πάλι, δεν είναι βαριά χρήση αυτό. Αλλά, και να είναι... μιλάμε για ένα ποσοστό 4% παγκοσμίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, markos9 είπε

Ε και πάλι, δεν είναι βαριά χρήση αυτό. Αλλά, και να είναι... μιλάμε για ένα ποσοστό 4% παγκοσμίως. 

Εσύ κατάλαβες σε αυτά που γράφω, πως βαριά χρήση είναι να ανοιγκλείνεις διακόπτες; Όχι βέβαια. Το αντίθετο. Απλά δεν ανέλυσα το πως μεταφράζεται το "βαριά χρήση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Waiss είπε

Δεν νομίζω πως το εννοούσε έτσι το power users.

θα μεταφερω απο επισημες πηγες https://en.wikipedia.org/wiki/Power_user

A power user is a user of computers, software and other electronic devices, who uses advanced features of computer hardware,[1][2][3] operating systems,[4] programs, or websites[5] which are not used by the average user. A power user might not have extensive technical knowledge of the systems they use[6] but is rather characterized by competence or desire to make the most intensive use of computer programs or systems.

power user και Enthusiast person ΔΕΝ ειναι το ιδιο

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Waiss είπε

Το ότι πάει μία χαρά ένα iPhone 8 σήμερα, δεν μου λέει τίποτα από μόνο του. Εξαρτάται πάντοτε από την χρήση που του κάνει ο καθένας. Αν κάποιος κάνει χρήση μόνο social apps κι είναι ικανοποημένος, δεν έχει καμία σχέση με την χρήση κάποιου άλλου που μπορεί να κάνει 57 πράγματα ταυτόχρονα μέσα σε λίγες ώρες σε καθημερινή βάση. Σίγουρα θα υπάρχει κι ο χρήστης που ένα iPhone 8 θα στο γονατίσει μέσα σε μερικές ώρες.

Συνάδελφος το έχει. Έχει Facebook, Viber, βασικές εφαρμογές, εφαρμογές για γραφείο και δεν κολλάει.

ποιος ανώμαλος δοκιμάζει να κάνει 57 πράγματα σε κινητό;!… Πραγματικά θέλω να μάθω. Είμαι επαγγελματίας εδώ και 10 χρόνια και σου γράφω με σιγουριά το παρακάτω: τα κινητά δεν κάνουν για σοβαρή εργασία… Αν σε ενδιαφέρει η αποτελεσματικότητα και η παραγωγικότητα. Σε τόσο μικρή οθόνη δε μπορεί να γίνει σοβαρή δουλειά… Το έχω δοκιμάσει και αποδεδειγμένα δε δούλεψε ποτέ. Εκτός και αν κάποιοι προσπαθούν να δικαιολογήσουν στον εαυτό τους γιατί χρειάζονται κινητό των 1000€.

Δε θα το γονατίσει. Απλά θα κλείνει ή θα παγώνει εφαρμογές στο παρασκήνιο και θα τις ανοίγει ακαριαία όταν τις χρειαστείς. Έτσι δουλεύει το iOS. 

Εμενα με ενδιαφέρουν βασικά πράγματα: απόδοση, κάμερα, σωστό οικοσύστημα, σταθερότητα, ασφάλεια, privacy (όσο είναι δυνατό) και μακροβιωτητα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lneam είπε

θα μεταφερω απο επισημες πηγες https://en.wikipedia.org/wiki/Power_user

A power user is a user of computers, software and other electronic devices, who uses advanced features of computer hardware,[1][2][3] operating systems,[4] programs, or websites[5] which are not used by the average user. A power user might not have extensive technical knowledge of the systems they use[6] but is rather characterized by competence or desire to make the most intensive use of computer programs or systems.

power user και Enthusiast person ΔΕΝ ειναι το ιδιο

Ξαναγράφω, νομίζω ότι έγραψε κάτι τελείως διαφορετικό και το παρερμήνευσες. Αλλά καλύτερα ας μας πει ο ίδιος πως το εννοούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tlykog said:

Προφανώς και δεν έχεις δει πχ iPhone 8 το 2023. Μια χαρά πάει.

Αυτα που γράφεις ίσχυαν και ισχύουν σε Android. Απλά η λύση είναι να βάλουμε πχ 16GB… Το λαπτοπ μου έχει τόσα, με 11800h και 3070… Έχουμε ξεφύγει…

Μιας και μέχρι πρόσφατα είχα για εταιρικό ένα P Smart Z και τώρα το έχει η μάνα μου μια χαρά δουλεύει με τα 4GB του. 

 

@koutsis

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...