Προς το περιεχόμενο

ΑΤΜ και nfc


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω πάει σε 4 ΑΤΜ της άλφα και κανένα δε δέχεται nfc. (Τα λαμπάκια γύρω από το logo της ανέπαφης δεν ανάβουν) Σε 2-3 της εθνικής ενώ το αναγνωρίζει μου βγάζει ότι δε γίνεται να εξυπηρετηθεί η συγκεκριμένη κάρτα (κάπως έτσι).

Μόνο σε eurobank έχω καταφέρει να κάνω συναλλαγή. Σε πειραιώς δε δοκίμασα.

Έχει κανείς διαφορετική εμπειρία; Μόνο σε μένα τυχαίνουν προβληματικά ΑΤΜ ή απλά δε λειτουργούν ακόμα σωστά με nfc; (Εθνική-άλφα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πριν μέρες το κινητό μου και χρειαζόμουν λεφτά και πέρασα από όλα τα ατμ της πόλης και κανένα δε δούλεψε.

επίσης στης eurobank που δούλεψε παρατήρησα ότι δεν έχει όλες τις συναλλαγές. Ήθελα να κάνω κατάθεση αλλά έβγαζε μόνο ανάληψη και ερώτηση υπολοίπου

άρα δεν είναι ακόμα αξιόπιστο. πρέπει να κουβαλάς και κάρτα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Bitbit είπε

Είχα πριν μέρες το κινητό μου και χρειαζόμουν λεφτά και πέρασα από όλα τα ατμ της πόλης και κανένα δε δούλεψε.

επίσης στης eurobank που δούλεψε παρατήρησα ότι δεν έχει όλες τις συναλλαγές. Ήθελα να κάνω κατάθεση αλλά έβγαζε μόνο ανάληψη και ερώτηση υπολοίπου

άρα δεν είναι ακόμα αξιόπιστο. πρέπει να κουβαλάς και κάρτα μαζί.

Mε το κινητό και google/apple pay ή μεσω εφαρμογή τράπεζας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Mε το κινητό και google/apple pay ή μεσω εφαρμογή τράπεζας;

με το google pay σε όλες τις περιπτώσεις.

Όσον αφορά την αλφα φαντάζομαι είναι απενεργοποιημένη η δυνατότητα διότι όπως έγραψα, στο logo της ανέπαφης δεν ανάβουν τα λαμπάκια όπως στις άλλες τράπεζες. Υπάρχει κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις προάλλες σε κατάστημα Εθνικής ένα εκ των ΑΤΜ είχε ανηγμμένο τον υποδοχέα ανέπαφων συναλλαγών και κάρτα δούλευε κανονικά ανέπαφα (κάρτα εθνικής).

Τα eurobank έχουν το ανέπαφο ενεργοποιημένο και λειτουργεί πλήν ορισμένων συναλλαγών (πχ αλλαγή πιν, ενεργοποίηση κάρτας).

Υπόψη τα eurobank λειτουργούν και με Google play αλλά δίνουν επιλογή ανάληψης και ερώτησης υπολοίπου (για Πιστωτική που είχα δοκιμάσει).

Πειραιώς και Άλφα πράγματι ενώ έχουν υποδοχέα δεν λειτουργεί (πανάθεμα τους)....

Επεξ/σία από PharmChem
Διόρθωση ορθογραφικών
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Bitbit είπε

επίσης στης eurobank που δούλεψε παρατήρησα ότι δεν έχει όλες τις συναλλαγές. Ήθελα να κάνω κατάθεση αλλά έβγαζε μόνο ανάληψη και ερώτηση υπολοίπου

Ισως ειναι περιορισμος. Με το κινητο ετσι και αλλιως μονο πληρωμες μπορεις να κανεις. Δεν ξερω αν ειναι θεμα ασφαλειας, γιατι προφανως αφου μπορεις αναληψη, τοτε μπορεις να βγαλεις χρηματα αν θελεις απο καποιον. Απλα ισως αυτοματα να περνανε μονο η δυνατοτηα πληρωμης/αναληψης.

Εξωτερικο ξερουμε τι παιζει με καταθεση πχ σε ατμ με το κινητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Πειραιώς στο κατάστημα Αγίου Δημητρίου στην Αθήνα λειτουργεί πλέον και το NFC στο ΑΤΜ. Δοκίμασα με φυσική κάρτα ανέπαφα (δίνει δυνατότητα για σχεδόν όλες - αν όχι όλες - τις συναλλαγές) και με Google Pay (σε χρεωστική αφήνει μόνο ανάληψη και ερώτηση υπολοίπου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...