Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Subwoofer?


Master_of_all

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας 

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά από Subwoofer μπορείτε να μου πείτε αν αξίζει αν καταλάβω διάφορα (πχ περισσότερη δύναμη, καλύτερη κατασκευή) να πάω από 2 Klipsch SW115 που έχω σε 2 Elac Debut SU3030 elac ή Svs SB 1000 ή αν θέλετε να μου προτείνετε κάποια άλλα μέχρι 1000 και τα δύο.

Ευχαριστώ φιλικά Γιάννης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται λίγο παράξενο να χρειάζετε παραπάνω από ένα subwoofer ένα σαλόνι σπιτιού εκτός και εγώ έχω πολύ ευαίσθητο αυτί είμαι με ένα polk hts 10 και πάνω από το -25db δε μπορώ να δω ταινία ευχάριστα γιατί τρίζει ο τόπος. Σε ακροαση μουσικής μπορεί να παω και στα -18db για κάνα 3-4 λεπτά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, andreas-d είπε

Μου φαίνεται λίγο παράξενο να χρειάζετε παραπάνω από ένα subwoofer ένα σαλόνι σπιτιού εκτός και εγώ έχω πολύ ευαίσθητο αυτί είμαι με ένα polk hts 10 και πάνω από το -25db δε μπορώ να δω ταινία ευχάριστα γιατί τρίζει ο τόπος. Σε ακροαση μουσικής μπορεί να παω και στα -18db για κάνα 3-4 λεπτά.

Μπορεί να θέλει να κάνει προσομοίωση σεισμού ή να δοκιμάσει την ακεραιότητα του κτηρίου ή να διώξει τους γείτονες.

Επεξ/σία από jimakos00
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Μπορεί να θέλει να κάνει προσομοίωση σεισμού ή να δοκιμάσει την ακεραιότητα του κτηρίου ή να διώξει τους γείτονες

Αν το αποτέλεσμα είναι να γίνει σεισμός και να πέσει το κτίριο ή να φύγουν οι γείτονες από την μονοκατοικία που μένω μόνο εγώ είναι δικό μου θέμα.

Αν θέλει κάποιος να βοηθήσει σε αυτό που έγραψα ευχαρίστως να γράψει αν όχι μην σπαμαρετε .

Επεξ/σία από Master_of_all
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok. με δύο svs sb 1000 θα ανέβεις επίπεδο τα έβρισκες κατά καιρούς 1000€ και τα δύο 

SVS SB-1000 Subwoofer, Farbe: black ash https://amzn.eu/d/gMFIYdr

Επεξ/σία από andreas-d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas-d είπε

Ok. με δύο svs sb 1000 θα ανέβεις επίπεδο τα έβρισκες κατά καιρούς 1000€ και τα δύο 

SVS SB-1000 Subwoofer, Farbe: black ash https://amzn.eu/d/gMFIYdr

Οκ ευχαριστώ φίλε απλά παρόλο που είναι sealed και 12ρι θα παίξει δυνατότερα και χαμηλότερα?

Το Amazon link λέει όχι Ελλάδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ο δευτερος μαστορας δε φτιάξει το Klipsch μου, με βλέπω για SVS και μένα...

Λείπει το ρημάδι απ'τον συνολικό ηχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Master_of_all είπε

Οκ ευχαριστώ φίλε απλά παρόλο που είναι sealed και 12ρι θα παίξει δυνατότερα και χαμηλότερα?

Το Amazon link λέει όχι Ελλάδα....

Ήταν μέσα στις επιλογές σου το συγκεκριμένο( ×2)

Γιατί ρωτάς εμένα για την ένταση αφού έγραψα πιο πάνω τη γνώμη μου και φάνηκε ότι δεν σου άρεσε!

Το amazon το έβαλα ενδεικτικά επειδή μένω Γερμανία υπάρχει σίγουρα και Ελλάδα με 500€ ×2 και είναι μέσα στο μπάτζετ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Αν και ο δευτερος μαστορας δε φτιάξει το Klipsch μου, με βλέπω για SVS και μένα...

Λείπει το ρημάδι απ'τον συνολικό ηχο.

 

Τι χάλασε στο Klipsch σου κ σε πόσο καιρό αφότου το σγορασες?

34 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Ήταν μέσα στις επιλογές σου το συγκεκριμένο( ×2)

Γιατί ρωτάς εμένα για την ένταση αφού έγραψα πιο πάνω τη γνώμη μου και φάνηκε ότι δεν σου άρεσε!

Το amazon το έβαλα ενδεικτικά επειδή μένω Γερμανία υπάρχει σίγουρα και Ελλάδα με 500€ ×2 και είναι μέσα στο μπάτζετ σου.

Δεν είναι ότι δεν μου άρεσε απλά δεν ήταν ευγενικό.

Γιατί Svs? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Master_of_all είπε

Γιατί Svs? 

Γιατί λένε ότι είναι καλά, εγώ δεν το έχω ακούσει σκεφτόμουν να το πάρω πριν 3χρονια αλλά κατέληξα στο polk που το βρήκα σε καλή τιμή και είμαι ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Master_of_all είπε

Τι χάλασε στο Klipsch σου κ σε πόσο καιρό αφότου το σγορασες?

Γιατί Svs? 

Παρόλο που δε βρηκα εξιδεικευμένο τεχνικό, το πήγα σ'εναν φιλο που εχιε την αντιπροσωπεία της LG (στις βλαβες).

Σημερα μου ειπε οτι ΄χαλασε το τμήμα της πλακέτας του τροφοδοτικου. (είναι δυο πλακετες "ενωμένες" αν θυμάμαι καλά). Δεν υπάρχει ανταλλακτικο θα τη στησει απο την αρχη μήπως το σώσει.

Moυ διαφεύγει το μοντέλο! παλιό όμως ήταν. To ειχα παρει μτχ, αλλα το ειχα 3-4 χρονια σχεδον.

Πολύ μοδα τα SVS. Δεν υπάρχιε συγκεκριμμένος λογος. Κυριως επειδή κυκλοφορουν πολλα μτχ απ'τους γκατζετάκηδες που τα αλλάζουν σα τα πουκάμισα.

Δε με ενδιαφέρει τη "τελειότητα" θέλω απλώς το σαμπ να συνοδεύει τα υπόλοιπα για τις ταινιες. 

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο value for money είναι τα xtz 12.18 edge…Γλιτώνεις τους ενδιάμεσους γιατί τα παίρνεις απ τη πηγή.Εξαρτάται βέβαια και τι σύστημα έχεις…Γενικά πάντως επειδή είχα τα Polk και τα έχω αντικαταστήσει με 2 xtz η διαφορά είναι μεγαλη(και στον ήχο και στη τιμή )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, andreas-d είπε

Αν έχεις γωνιακό σαλόνι τότε επιβάλλεται να έχεις δύο subwoofer  μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για σκαμπό 

φίλες είσαι φουλ ειρηνικός ότι νανε είσαι έλεος 

Επεξ/σία από Dark_Beast_John_Gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dark_Beast_John_Gr είπε

φίλες είσαι φουλ ειρηνικός ότι νανε είσαι έλεος 

Ρε φίλε τη μου λες τώρα ότι το να γεμίσει το σαλόνι με ηχεία είναι homecinema μπορεί στην Ελλάδα να είναι μόδα, (ξεπερασμένη πλέον).

Είμαι ηλεκτρολόγος εγκατάστασης  στην Γερμανία και κανένας δε βάζει τέτοιες αηδίες στο σαλόνι του εδώ και 2-3 χρόνια όλοι βάζουν μόνο πρίζα σε επιλεγμένα σημεία και τέλος. Και μιλαμε για σπιτια χιλιαδων ευρω.Η τεχνολογία προχωράει δεν είμαστε στην δεκαετία του 80 που όλοι είχαν κάτι ηχεία σα ντουλάπες 

Υπάρχουν ηχεία κομψά και διακριτικά που έχουν ήχο κάτσε καλά. 

Η αλήθεια δεν είναι ειρωνεία αγαπητέ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...