Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s σύνδεση 2 τηλεφώνων


Locke_John

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Στο συγκεκριμένο ρούτερ της Vodafone, θέλω σύνδεση 2 τηλεφώνων, ένα σταθερό κ ένα ασύρματο.

Το καλώδιο του καθενός απ' τα 2 ,σε μια απ' τις υποδοχές phone1 και phone2 αντίστοιχα, δεν αρκεί;

Δεν είμαι σίγουρος αν η τηλεφωνία στη σύνδεση αυτή είναι μέσω voip, (πρόκειται για σπίτι συγγενών μου) είναι όμως πιθανό.

 

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην σελιδα τους υπαρχει αυτο

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/syndesi-rythmiseis-router/router-guide-sercomm-h300s/

προσοχη ... 2 συσκευων και οχι 2 αριθμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, lneam είπε

στην σελιδα τους υπαρχει αυτο

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/syndesi-rythmiseis-router/router-guide-sercomm-h300s/

προσοχη ... 2 συσκευων και οχι 2 αριθμων

Ναι, εντάξει, ευχαριστώ.

Βρήκα τηλεφωνικό Τ οπότε εύκολο.

Υγ. Για να αποκτήσει και μια επιπλέον χρησιμότητα το παρόν thread, στο ρούτερ αυτό, μόνο το Tel1 είναι ενεργή θύρα. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν από την τεχνική βοήθεια (13840: δωρεάν κλήση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και επεσε το ματι μου, εβαλα το ιδιο ρουτερ πριν μια εβδομαδα και εχω το εξης θεμα: εχω αλλα 2 τηλεφωνα σε αλλα δωματια, τα οποια με το που πας να παρεις ριχνουν τη γραμμη, το ιντερνετ  & το ρουτερ. Δυστυχως οι οδηγιες για το ρουτερ ειναι της πλακας και δεν περιγραφουν αυτη τη συνδεση (της νοβα το εχει στις οδηγιες). Τι χρειαζομαι για να δουλεψουν? φιλτρα? Πηρα ενα vdsl to pstn και δεν δουλευει..... (btw το ρουτερ ειναι επιεικως του κ@λου, κανει τουλαχιστον 10-20 διακοπες την ημερα......).

Ξερει καποιος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sellsoap είπε

μια και επεσε το ματι μου, εβαλα το ιδιο ρουτερ πριν μια εβδομαδα και εχω το εξης θεμα: εχω αλλα 2 τηλεφωνα σε αλλα δωματια, τα οποια με το που πας να παρεις ριχνουν τη γραμμη, το ιντερνετ  & το ρουτερ. Δυστυχως οι οδηγιες για το ρουτερ ειναι της πλακας και δεν περιγραφουν αυτη τη συνδεση (της νοβα το εχει στις οδηγιες). Τι χρειαζομαι για να δουλεψουν? φιλτρα? Πηρα ενα vdsl to pstn και δεν δουλευει..... (btw το ρουτερ ειναι επιεικως του κ@λου, κανει τουλαχιστον 10-20 διακοπες την ημερα......).

Ξερει καποιος??

κάνε μια κλήση στο 13840, είναι γενικά εξυπηρετικοί, θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sellsoap είπε

μια και επεσε το ματι μου, εβαλα το ιδιο ρουτερ πριν μια εβδομαδα και εχω το εξης θεμα: εχω αλλα 2 τηλεφωνα σε αλλα δωματια, τα οποια με το που πας να παρεις ριχνουν τη γραμμη, το ιντερνετ  & το ρουτερ. Δυστυχως οι οδηγιες για το ρουτερ ειναι της πλακας και δεν περιγραφουν αυτη τη συνδεση (της νοβα το εχει στις οδηγιες). Τι χρειαζομαι για να δουλεψουν? φιλτρα? Πηρα ενα vdsl to pstn και δεν δουλευει..... (btw το ρουτερ ειναι επιεικως του κ@λου, κανει τουλαχιστον 10-20 διακοπες την ημερα......).

Ξερει καποιος??

Προφανώς έχεις voip και είσαι στη vodafone?

 Με μια συσκευή τηλεφώνου στο phone 1, δουλεύει κανονικά;

Οσο για τις αποσυνδέσεις, ή είναι θέμα καλωδίωσης, ή του παρόχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sellsoap είπε

ναι ενα τηλεφωνο δουλευει κανονικα επανω στο ρουτερ. Τα υπολοιπα 2 οχι....

Έτσι πρέπει να γίνει σύνδεση για να έχεις επιστροφή τηλεφώνου στις υπόλοιπες πρίζες, κάτι βέβαια που δεν είναι σωστό στο vdsl.

 

voip2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, chios είπε

Έτσι πρέπει να γίνει σύνδεση για να έχεις επιστροφή τηλεφώνου στις υπόλοιπες πρίζες, κάτι βέβαια που δεν είναι σωστό στο vdsl.

 

voip2.png

τί εννοείται "δεν είναι σωστό" ? 

πάντως, το ρούτερ που αναφέρω στο ερώτημά μου,  είναι συνδεδεμένο σε γραμμή voip. (δε ξέρω αν εξαρτάται απ' την εκάστοτε γραμμή τηλεφώνου, αν δλδ με το ίδιο ρουτερ μπορεί να εξυπηρετηθεί και γραμμή μη-voip).

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VDSL  είναι πολύ ευαίσθητο δεν πρέπει να έχει διακλαδώσεις μέσα στο σπίτι, πρέπει η γραμμή όπως έρχεται από έξω να πάει κατευθείαν στο ρούτερ χωρίς σπλιτερ φίλτρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 26/2/2023 στις 4:18 ΜΜ, lneam είπε

στην σελιδα τους υπαρχει αυτο

https://www.vodafone.gr/ypostirixi/syndesi-rythmiseis-router/router-guide-sercomm-h300s/

προσοχη ... 2 συσκευων και οχι 2 αριθμων

Εχω το modem/router  ZTE H268Q  ( αν και εδω λεει για H300s, νομιζω εχει ιδια ρυθμιση ) ως εξης:

Στην καρτελα VOIP εχει επιλεγω   Incoming:  sip1 >>  [fx1] & [fx2]
ενω αποεπιλεγω το SIP2 που δεν υπαρχει   >>   sip2 >>  [  ]fx1  & [  ] fx2
-----  ΕΝΩ στο Outgoing:   fxs1   > [sip1]     και  fxs2 > [sip1]

Δηλαδη:  εισερχομενες δινει το SIP1 και στις 2 θυρες στις θυρες FXS1  και  FXS2   ( αντιστοιχουν σε phone1 & phone2 ),
ενω οι εξερχομενες  ( FXS1 & FXS2 περνουν μεσω  SIP1 και οι δυο ). 

Βαζω μια συσκευη στο phone1 και μια αλλη συσκευη στο  phone2.  Οταν μας καλουν χτυπανε και οι 2,  απαντω απο οποια προλαβω. Οταν θελω να καλεσω καλω απο οποιοδηποτε απο τα 2 τηλεφωνα,  και μαλιστα μπορω πχ στο ενα να μιλαω σε εισερχομενη κληση και στο αλλο σε εξερχομενη κληση. Εννοειται αν θελω συνακροαση μπορουσα να χρησιμοποιησω και ΤΑΦ ( δηλαδη 2 τηλεφωνα στο PHONE1 και δυο στο PHONE2 ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/03/2023 at 08:48, sellsoap said:

μια και επεσε το ματι μου, εβαλα το ιδιο ρουτερ πριν μια εβδομαδα και εχω το εξης θεμα: εχω αλλα 2 τηλεφωνα σε αλλα δωματια, τα οποια με το που πας να παρεις ριχνουν τη γραμμη, το ιντερνετ  & το ρουτερ. Δυστυχως οι οδηγιες για το ρουτερ ειναι της πλακας και δεν περιγραφουν αυτη τη συνδεση (της νοβα το εχει στις οδηγιες). Τι χρειαζομαι για να δουλεψουν? φιλτρα? Πηρα ενα vdsl to pstn και δεν δουλευει..... (btw το ρουτερ ειναι επιεικως του κ@λου, κανει τουλαχιστον 10-20 διακοπες την ημερα......).

Ξερει καποιος??

η γραμμη σου  εσωτερικα φταιει και οχι το router. αν δεν κανεις αυτο δεν θα παιξεις ποτε σωστα.  https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 03/03/2023 at 10:07, Locke_John said:

τί εννοείται "δεν είναι σωστό" ? 

πάντως, το ρούτερ που αναφέρω στο ερώτημά μου,  είναι συνδεδεμένο σε γραμμή voip. (δε ξέρω αν εξαρτάται απ' την εκάστοτε γραμμή τηλεφώνου, αν δλδ με το ίδιο ρουτερ μπορεί να εξυπηρετηθεί και γραμμή μη-voip).

δες το παραπανω guide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...