Προς το περιεχόμενο

Μισθωτος - Μπορει να ξεκινησει ατομικη επιχειρηση χωρις να πληρωσει αλλες εισφορες/επιβαρυνθει περαιτερω?


panos4tw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εστω μισθωτος με μισθο ανω του βασικου που θελει να ξεκινησει ατομικη επιχειρηση τυπου e-commerce. Με βαση αυτο το λινκ απο ΕΦΚΑ, ανηκει ειτε στην πρωτη ειτε στην δευτερη κατηγορια, οποτε :

1)Εφοσον οι ασφαλιστικες εισφορες απο τη μισθωτη του απασχοληση υπερκαλυπτουν τις ασφαλιστικες εισφορες της ασφαλιστικης κατηγοριας που επελεξε ,276 ευρω για κατηγορια 2, τοτε δεν χρειαζεται να πληρωσει τιποτα περαιτερω. Σωστα?

2)Η οποια επιπλεον επιβαρυνση του, θα εχει να κανει μονο με τυχον κερδη που θα προκυψουν απο τη νεα δραστηριοτητα (εσοδα-εξοδα). Αν δηλαδη πριν εβγαζε 20.000 μετα φορων απο τη μισθωτη του εργασια, και τωρα βγαζει και 5000 ευρω κερδος προ-φορων (εσοδα-εξοδα) απο την ατομικη επιχειρηση, συνολικα θα πλεον θα βγαζει:

  •  ~20000 απο το μισθο
  • ~5000 κερδος - (5000*0.28 φορος ατομικης επιχειρησης) = 3600
  • ~αρα 20000+3600=23600 συνολο, 

Ισχυει αυτο ή λογω της πλεον παραλληλης απασχολησης του, επηρεαζεται και η φορολογια στη μισθωτη του απασχοληση?

3)Χρειαζεται καποια ενημερωση στο λογιστηριο της εταιριας στην οποια ειναι υπαλληλος για αυτη την παραλληλη δραστηριοτητα ή η εταιρια μπορει να την αγνοησει εντελως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Υποψιν περα απο φορο, πληρωνεις και ΕΦΚΑ (η χαμηλη κατηγορια νομιζω ειναι 130-140κατι/μηνα)

Σε αυτο μαλλον αναφερεται το πρωτο θεμα, οπου αν καταλαβαινω καλα δεν πληρωνεις καθολου ΕΦΚΑ εφοσον οι ασφαλιστικες σου εισφορες απο την μισθωτη σου απασχοληση ειναι μεγαλυετες απο το ποσο του ΕΦΚΑ

Επεξ/σία από panos4tw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σωστά. Μέχρι πέρισυ έπρεπε να ειναι περίπου ~930€ ο μικτός μισθός στη μισθωτή εργασία για να καλυφθεί το ποσό της 2η κατηγορίας ώστε να μη χρειαστεί να πληρώσεις περαιτέρω, φέτος που αυξήθηκαν οι εισφορες των ελεύθερων επαγγελματιών θα πρέπει να είναι παραπάνω ο μικτός μισθός για να καλύψει το ποσό, δεν ξέρω ακριβώς. Θα πρέπει να δηλωθεί η παράλληλη απασχόληση στην ειδική εφαρμογή στον ΕΦΚΑ 'Δήλωση Παράλληλης Μισθωτής Απασχόλησης' για να μην λαμβάνεις τα μηνιαία ειδοποιητήρια πληρωμής. Εδώ θέλει λίγο προσοχή αν ο μισθός όντως καλύπτει το ποσό της 2η κατηγορίας γιατί δεν θα λαμβάνεις μηνιαία ειδοποιητήρια, θα λάβεις ένα ειδοποιητήριο την επόμενη χρονία που θα γίνει η διασταύρωση των στοιχείων και αν οντως κάλυπτες το ποσό θα είναι μηδενικό.

2) Νομίζω τα υπολογίζεις σωστά (με επιφύλαξη)

3) Όχι, δεν χρειάζεται να ενημερώσεις

Και κάτι ακόμα, αν δεν κάνεις πρώτη φορά έναρξη ατομικής επιχείρησης υπολόγισε στη φορολογία και το τέλος επιτηδεύματος (650€ το χρόνο), διαφορετικά έχεις απαλλαγή για τα 5 πρώτα χρόνια.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, software είπε

1) Σωστά. Μέχρι πέρισυ έπρεπε να ειναι περίπου ~930€ ο μικτός μισθός στη μισθωτή εργασία για να καλυφθεί το ποσό της 2η κατηγορίας ώστε να μη χρειαστεί να πληρώσεις περαιτέρω, φέτος που αυξήθηκαν οι εισφορες των ελεύθερων επαγγελματιών θα πρέπει να είναι παραπάνω ο μικτός μισθός για να καλύψει το ποσό, δεν ξέρω ακριβώς. Θα πρέπει να δηλωθεί η παράλληλη απασχόληση στην ειδική εφαρμογή στον ΕΦΚΑ 'Δήλωση Παράλληλης Μισθωτής Απασχόλησης' για να μην λαμβάνεις τα μηνιαία ειδοποιητήρια πληρωμής. Εδώ θέλει λίγο προσοχή αν ο μισθός όντως καλύπτει το ποσό της 2η κατηγορίας γιατί δεν θα λαμβάνεις μηνιαία ειδοποιητήρια, θα λάβεις ένα ειδοποιητήριο την επόμενη χρονία που θα γίνει η διασταύρωση των στοιχείων και αν οντως κάλυπτες το ποσό θα είναι μηδενικό.

2) Νομίζω τα υπολογίζεις σωστά (με επιφύλαξη)

3) Όχι, δεν χρειάζεται να ενημερώσεις

Και κάτι ακόμα, αν δεν κάνεις πρώτη φορά έναρξη ατομικής επιχείρησης υπολόγισε στη φορολογία και το τέλος επιτηδεύματος (650€ το χρόνο), διαφορετικά έχεις απαλλαγή για τα 5 πρώτα χρόνια.

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση! 

Οσον αφορα το τέλος επιτηδεύματος, εστω ότι έγινε έναρξη επιχείρησης προ δωδεκαετιας και παύση της 1 χρόνο αργοτερα. Άραγε αν γίνει νέα έναρξη, θα δικαιούται την απαλλαγή..? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωρίζω αυτό δυστυχώς. Παρόλα αυτά με μία γρήγορη αναζήτηση, εδώ (https://www.taxheaven.gr/news/44962/telos-epithdeymatos-egxeiridio-erwtapanthsewn-apo-thn-aade) αναφέρει ότι μετράει το πότε έγινε η πρώτη εναρξη εργασιών, δεν αναφέρει κάτι για τα πρώτα 5 ενεργά χρόνια της επιχείρησης. Αν καταλαβαίνω σωστά δεν δικαιούται την απαλλαγή (με επιφύλαξη γιατί όπως είπα δεν το γνωρίζω, δεν είμαι ειδικός, απαντάω σε ότι είμαι σίγουρος λόγω προηγούμενης εμπειρίας).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panos4tw είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση! 

Οσον αφορα το τέλος επιτηδεύματος, εστω ότι έγινε έναρξη επιχείρησης προ δωδεκαετιας και παύση της 1 χρόνο αργοτερα. Άραγε αν γίνει νέα έναρξη, θα δικαιούται την απαλλαγή..? 

παυση της της απασχολησης ειναι κλεισιμο της εταιρειας , αυτο καταλαβαινω εγω.  Οποτε θα κανεις ιδρυση νεας επιχειρησης ισως σε αλλο ονομα άμα δεν γινεται το παλιο θα ρωτησεις . Επισης κατι αλλο που δεν αναφερθηκε , για νεους ελευθερους επαγγελματιες υπαρχει ειδικη κατηγορια( για τα πρωτα 5 ετη ασφαλισης )  . Παντως απο γνωστο μου που ειναι ελευθερος επαγγελματιας με την πρωτη ασφαλιστικη κατηγορια για 4 μηνες και τους υπολοιπους μισθωτος. Του ειχα πει να επιλεξει παραλληλη μισθωτη απασχοληση και δεν του εβγαινε το ειδοποιητηριο του εφκα και οταν του βγηκε η εκκαθαριση των μηνων ειδα οτι οταν ητανε μισθωτος ειχανε επιλεξει αυτοματα την 2η κατηγορια και οταν ητανε μονο ελευθερος επαγγελματιας πληρωνε την 1η κατηγορια 220 ευρω. 

<< Η καταβολή εισφορών στην Ειδική Ασφαλιστική κατηγορία, εφόσον έχει επιλεγεί, ισχύει μόνο για τα πρώτα πέντε (5) έτη ασφάλισης.

  • Στις περιπτώσεις παράλληλης Μισθωτής απασχόλησης, το ποσό εισφοράς, ανά κλάδο ασφάλισης, από τη μισθωτή απασχόληση δεν μπορεί να υπολείπεται του ποσού της δεύτερης (2ης), ασφαλιστικής κατηγορίας ή της επιλεγείσας ασφαλιστικής κατηγορίας εφόσον αυτή είναι μεγαλύτερη.
  • Για τους Νέους ασφαλισμένους (έως 5 έτη ασφάλισης) που έχουν επιλέξει την Ειδική ασφαλιστική κατηγορία, σε περίπτωση παράλληλης Μισθωτής απασχόλησης, το ποσό εισφοράς ανά κλάδο ασφάλισης από τη μη μισθωτή απασχόληση δεν μπορεί να υπολείπεται του ποσού της πρώτης (1ης) ασφαλιστικής κατηγορίας ή της επιλεγείσας ασφαλιστικής κατηγορίας εφόσον αυτή είναι μεγαλύτερη. >> . 

Οποτε αμα εισαι μεσα στην 5 ετια θα επιλεξεις την ειδικη κατηγορια ( που ειναι κατω απο την πρωτη κατηγορια )   και οταν εισαι παραλληλα μισθωτος θα σε βαζει στην πρωτη κατηγορια . Αμα εισαι εξω απο τα 5 χρονια μπορεις να επιλεξεις την 1η κατηγορια αλλα οταν εισαι παραλληλα και μισθωτος θα σε βαζει στην 2η κατηγορια αυτο καταλαβα εγω με τα παραπανω ) . 

Και κατι αλλο που εχει βγει το καλοκαιρι του 2022 ειναι το ΤΕΚΑ  που καλο ειναι να το πληρωνεις για μια προσθετη εφαπαξ επικουρικη συνταξη για τους νεους σε ηλικια απο οτι μου ειπανε αξιζει να το πληρωνεις . Αμα ομως εισαι μισθωτος και σε ασφαλιζουνε στο ΤΕΚΑ κλεινοντας 20 ετη μπορεις να παρεις την επικουρικη συνταξη , Αυτο ειχα διαβασει στο ιντερνετ δες . Πχ εγω που ημουνα υπαλληλος στο jumbo εποχιακος βλεπω στην αναλυση μισθοδοσιας μου ΙΚΑ -ΤΕΚΑ ενω παλαιοτερα εγραφε ικα εργαζομενου . Και ειχα ψαξει για το τεκα και δεν ειχα ιδεα τι ητανε . 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

"Οι νέοι ελεύθεροι επαγγελματίες και αυτοαπασχολούμενοι που παράλληλα απασχολούνται ως μισθωτοί και έχουν επιλέξει για την Κύρια Ασφάλιση την ειδική ασφαλιστική κατηγορία, καταβάλλουν τις εισφορές της 1ης ασφαλιστικής κατηγορίας. Για αυτό το διάστημα, κατά το οποίο ο ασφαλισμένος απασχολείται παράλληλα και ως μισθωτός, οι εισφορές που καταβάλλονται από την μισθωτή απασχόληση αφαιρούνται από τις εισφορές της πρώτης (1ης) ασφαλιστικής κατηγορίας."

 

Έχω κάνει αίτηση δήλωσης παράλληλης απασχόλησης  για την παραπάνω περίπτωση.  Αυτό σημαίνει ότι αν οι εισφορές από την μισθωτή εργασία είναι υψηλότερες από τις εισφορές της 1ης κατηγορίας για αυτοαπασχολουμενους, δεν πληρώνω τίποτα για τις δεύτερες;

Ενώ αν οι εισφορές από μισθωτήριο απασχόληση υπολείπονται π.χ. κατά 30€, πληρώνω  αυτή τη διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2023 στις 2:41 ΜΜ, SabotazNic είπε

Υποψιν περα απο φορο, πληρωνεις και ΕΦΚΑ (η χαμηλη κατηγορια νομιζω ειναι 130-140κατι/μηνα)

οχι,αυτο ακριβως ειναι το θεμα,οτι επειδη  ειναι φουλ ασφαλισμενος,δεν πληρωνει την εισφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...