Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 9520 και Fedora


ntinosterpsis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από ntinosterpsis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

Πρόσφατα αγόρασα το παραπάνω Laptop και πέρασα Fedora 37. Σε κάθε boot ή και σε τυχαίες στιγμές μου βγάζει error με τους drivers της κάρτας γραφικών, Nvidia 3050ti. Δοκίμασα σχεδόν κάθε οδηγό που βρήκα με το συγκεκριμένο error αλλά καμία λύση. Επίσης βλέπω το laptop αισθητά πιο αργό, πολλές φορές κολλάει. Πως μπορώ να σεταρω Fedora και να δουλεύουν άψογα; 

 

Να διευκρινήσω ότι είμαι εντελώς νέος με Linux και θα ήθελα να ασχοληθώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το error ειναι αυτο: fedora 37 xorg x11 drv nouveau. Δε μου βγαζει αλλο σφαλμα. Το os το κατεβασα απο την επισημη σελιδα και το iso το εκανα με fedora media writer. Εγκατασταση τους nvidia drivers τους εκανα με terminal,δοκιμασα πολλες εντολες. Νομιζω ειμαι σε wayland. Δυστυχως τα εχω βγαλει γιατι ειχα το error και δεν εχω προσβαση πλεον. Θελω ομως να δουλεψω σε linux,μαρεσει η λογικη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν με dual gpu η nvidia δεν τα παει καλα κανε μια προσπαθεια αν γινεται μεσω bios να  κλείσεις την intel μετα περνας nvidia driver η το ανάποδο 

Μπορει να θες kernel 6.x δες αν το δινει η fedora σιγουρα η arch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aris_ είπε

Καταρχήν με dual gpu η nvidia δεν τα παει καλα κανε μια προσπαθεια αν γινεται μεσω bios να  κλείσεις την intel μετα περνας nvidia driver η το ανάποδο 

Μπορει να θες kernel 6.x δες αν το δινει η fedora σιγουρα η arch

Native χρησιμοποιεί την Intel και δεν έβλεπε την Nvidia, σε κάποια φάση που περνούσα drivers με εντολή στο terminal εμφάνισε και την Nvidia αλλά συνέχισε να βγάζει το error. Μέσω bios αν κλείσω την Intel θα απενεργοποιηθει και από τα windows; Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω dual boot με windows 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ntinosterpsis είπε

Native χρησιμοποιεί την Intel και δεν έβλεπε την Nvidia, σε κάποια φάση που περνούσα drivers με εντολή στο terminal εμφάνισε και την Nvidia αλλά συνέχισε να βγάζει το error. Μέσω bios αν κλείσω την Intel θα απενεργοποιηθει και από τα windows; Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω dual boot με windows 11.

δες πρώτα αυτό που σου λεω με το bios να βγάλουμε μια άκρη για αρχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aris_ είπε

δες πρώτα αυτό που σου λεω με το bios να βγάλουμε μια άκρη για αρχή 

Ποια ειναι η πιο safe επιλογη distro; Θα ξανα κατεβασω το iso και θα ξανα γραψω το stick ωστε να ειμαστε σιγουροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, jim_p είπε

Λογικα ναι, αυτο θελει να κανεις.

Στο terminal δεν εμφανίζει καν την κάρτα γραφικών. Επίσης πολλές φορές κολλάει το pc και ξεκολλάει μόνο με restart. 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Update

Δοκίμασα αυτό τον οδηγό και μέχρι στιγμής δεν μου έχει βγάλει error. Έκανα και  restart και δουλεύει κανονικά.

 

https://www.linuxcapable.com/how-to-install-nvidia-drivers-on-fedora-linux/

Επεξ/σία από ntinosterpsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...