Προς το περιεχόμενο

Πως μπορεί να τρέξει το rtorrent σαν service σε ubuntu server


tonyM000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Εχω στήσει ubuntu server και θέλω να κάνω το rtorrent να ανοίγει αυτόματα με την εκκίνηση και να κλείνει με το  shutdown.

Προσπάθησα να το κάνω service να ανοίγει σε screen αλλά κάτι δεν πάει καλά.

Εχω φτιάξει λοιπόν το παρακάτω

[Unit]
Description=rTorrent
Wants=network-online.target
After=network-online.target

[Service]
User=rtorrent
Group=rtorrent
Type=forking
KillMode=none
ExecStart=/usr/bin/screen -d -m -fa -S rtorrent /usr/bin/rtorrent -n -o import=/torrent/.rtorrent.rc
ExecStop=/usr/bin/killall -w -s 2 /usr/bin/rtorrent
WorkingDirectory=/torrent

[Install]
WantedBy=multi-user.target

 

Οταν όμως δίνω "sudo -su rtorrent screen -r" δεν βλέπω το rtorrent όπως θα έπρεπε, αλλά βλέπω ένα κενο παράθυρο.

Επειδή είναι η πρώτη μου απόπειρα να κάνω κάτι τέτοιο διάβασα βοήθειες, tutorials κτλ. για να καταλήξω στο πιο πάνω script.

Οποιος μπορεί να βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, asfodelus είπε

Αν κάτι ξεκινάει με  τον υπολογιστή πως θα έχει πρόσβαση στο γραφικό περιβάλλον; Ψάξε κάτι που να έχει web interface. Εδώ θα βρεις ιδέες.

 

Μα δεν περιμένω να δω κάτι σε γραφικό περιβάλλον, ίσως να σε μπέρδεψε η λέξη "παράθυρο" που χρησιμοποίησα, εννοούσα το παράθυρο του terminal.

Η εντολή του ExecStart στην ουσία δημιουργεί μια session στο screen και εκεί μέσα τρέχει το rtorrent (στο terminal πάντα),

επειδή αυτό το κάνει ο user=rtorrent, δίνοντας εγώ την εντολή "sudo -su rtorrent screen -r" υποτίθεται ότι τρέχω σαν rtorrent το screen και κάνω reattach την μία και μοναδική session που εκεί θα έπρεπε να υπάρχει σε λειτουργία το rtorrent.

Επειδή είμαι σχετικά νέος στο linux δεν ξέρω αν οι εντολές στο παραπάνω script είναι σωστές, δεν ξέρω δηλαδή αν στο ExecStart μπορώ να βάλω τόσες παραμέτρους στη σειρά και να είναι εντάξει ή χρειάζεται άλλον χειρισμό.

Αν όλα πάνε καλά για Web UI θα βάλω το Flood 

spacer.png

Επεξ/σία από tonyM000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wiki του arch εχει μια διαφορετικη προσεγγιση στο systemd service για το rtorrent, χωρις screen.
https://wiki.archlinux.org/title/RTorrent#Systemd_service_for_a_headless_server
https://wiki.archlinux.org/title/RTorrent#Systemd_service_as_a_daemon_for_a_user

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tonyM000 είπε

Μα δεν περιμένω να δω κάτι σε γραφικό περιβάλλον, ίσως να σε μπέρδεψε η λέξη "παράθυρο" που χρησιμοποίησα, εννοούσα το παράθυρο του terminal.

Βρέθηκε η λύση απο τον @jim_p, αλλά για να αποκτούμε μια σκέψη, και πάλι ο συλλογισμός είναι ίδιος. Δεν υπάρχει συνεδρία τερματικού, οι υπηρεσίες έχουν το όνομα δαίμονες[*] ακριβώς γιατί δεν έχουν μια συνεδρία τερματικού. Που ακριβώς περιμένεις να το δείξει το screen;

[*] ΥΓ: Οι νέου τύπου υπηρεσίες, έχουν συνδεμένους περιγραφείς αρχείων τερματικού, αλλά η ανάλυση δεν αλλάζει αρκετά. Τεχνικά μπορείς λοιπόν να έχεις screen/tmux (και να κάνεις προσάρτηση στη συνέδρια τους) αλλά είναι μια πολύπλοκη και εύθραυστη λύση που έχει νόημα για "υπηρεσίες χρήστη" και όχι για "υπηρεσίες συστήματος"

Επεξ/σία από asfodelus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολλά χρόνια είχα το rtorrent να τρέχει έτσι. Σε ένα raspberry και με γραφικό περιβάλλον στο pc. Αλλά πρόσφατα πήγα σε qbittorrent με την ίδια λογική και πολύ καλύτερη υποστήριξη, με λειτουργική ipv6 συνδεσιμότητα, ενσωματομένο web interface κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά το script ήταν σωστό και όλα όσα ανάφερα πιο πάνω δούλεψαν όπως πρέπει, το πρόβλημα ήταν στα permission του αρχείου .rtorrent.rc 

Το Flood μου έβγαλε το λάδι και τελικά τσαντίστηκα και το παράτησα και έβαλα το rutorrent, που ναι μεν είναι καλό από θέμα ρυθμίσεων και plugins αλλά κακό design γιαυτό ήθελα να το αποφύγω και να πάω στο flood, που μου φάνηκε πιο απλό και σίγουρα ομορφότερο.

Πάντως αν έχει βάλει κάποιος το flood θα ήθελα μια βοήθεια να το ξαναδοκιμάσω.

 

Στις 28/2/2023 στις 9:10 ΠΜ, asfodelus είπε

Βρέθηκε η λύση απο τον @jim_p, αλλά για να αποκτούμε μια σκέψη, και πάλι ο συλλογισμός είναι ίδιος. Δεν υπάρχει συνεδρία τερματικού, οι υπηρεσίες έχουν το όνομα δαίμονες[*] ακριβώς γιατί δεν έχουν μια συνεδρία τερματικού. Που ακριβώς περιμένεις να το δείξει το screen;

Το κλασικό rtorrent του terminal (το screenshot πιο κάτω) ήθελα να δω, για να βεβαιωθώ ότι δουλεύει το script γιατί δεν είχα περάσει κάποιο webui ακόμα.

Μια χαρά λειτουργεί τώρα αλλά επειδή είμαι στο ψάξιμο γενικά με το linux θα προσπαθήσω να το φτιάξω χρησιμοποιώντας την μεταβλητή "system.use_daemon" του .rtorrent.rc

Screen Shot 2023-03-15 at 11.08.19.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...