Προς το περιεχόμενο

Αποφόρτιση μπαταρίας ενώ είναι κλειστό το laptop


bagb88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

κάθε φορά που κλείνω το laptop την επόμενη ημέρα η μπαταρία του έχει αποφορτίσει κατά 5% περίπου. Έτυχε να το αφήσω κλειστώ για 2 εβδομάδες και μετά το βρήκα να είναι εντελώς αποφορτισμένο.

Γνωρίζει κάποιος κάτι;

HP Pavilion 15-eg0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φυσιολογικό να αποφορτίζεται η μπαταρία μέχρι κάποιο βαθμό, π.χ 1% τη μέρα, ειδικά στα καινούρια λάπτοπ.

Στο δικό σου είναι πέρα από τα όρια του φυσιολογικού. Κάνεις κανονικά τερματισμό ή μήπως μπαίνει σε κατάσταση αναμονής/αδρανοποίησης; Τι Windows έχεις 10 ή 11;

Δοκίμασε τα εξής :

1) Απενεργοποίησε το show battery level και το USB charging από το BIOS. Αν αφήνεις κάτι στις θύρες (στικάκι ή το usb dongle του ποντικιού), μπορεί να φταίει το δεύτερο.

2) Κατάργησε το fast startup και την αδρανοποίηση από τις επιλογές ενέργειας.

3) Κάνε update στο BIOS, αν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2023 στις 10:52 ΜΜ, bagb88 είπε

Καλησπέρα,

κάθε φορά που κλείνω το laptop την επόμενη ημέρα η μπαταρία του έχει αποφορτίσει κατά 5% περίπου. Έτυχε να το αφήσω κλειστώ για 2 εβδομάδες και μετά το βρήκα να είναι εντελώς αποφορτισμένο.

Γνωρίζει κάποιος κάτι;

HP Pavilion 15-eg0

Το πρόβλημά σου μου θύμισε αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εχω ενα παρομοιο λαπτοπ μετα απο search διαβασα σε ενα  forum οτι εχει βγει καινουριο bios αν και ο assistand ( το προγραμμα που δεινει η Hp) δεν μου εδειχνε τιποτα. Mετα απο αυτο ολα ok .Μπες στο site τις hp και βαλε το serial και θα δεις αν εχεις και εσυ ενα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω παρατηρησει κι εγω αυτο το φαινομενο που λες σε δικο μου λαπτοπ αλλα επειδη προκειται για συσκευη 10ετιας νομιζα οτι φταιει η ηλικια της μπαταριας (κατα τα αλλα βεβαια αφου φορτισει αντεχει να δουλεψει το μηχανημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 1/3/2023 στις 11:05 ΠΜ, ventalias είπε

Είναι φυσιολογικό να αποφορτίζεται η μπαταρία μέχρι κάποιο βαθμό, π.χ 1% τη μέρα, ειδικά στα καινούρια λάπτοπ.

Στο δικό σου είναι πέρα από τα όρια του φυσιολογικού. Κάνεις κανονικά τερματισμό ή μήπως μπαίνει σε κατάσταση αναμονής/αδρανοποίησης; Τι Windows έχεις 10 ή 11;

Δοκίμασε τα εξής :

1) Απενεργοποίησε το show battery level και το USB charging από το BIOS. Αν αφήνεις κάτι στις θύρες (στικάκι ή το usb dongle του ποντικιού), μπορεί να φταίει το δεύτερο.

2) Κατάργησε το fast startup και την αδρανοποίηση από τις επιλογές ενέργειας.

3) Κάνε update στο BIOS, αν υπάρχει.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση και τις προτάσεις.

Το 10% περίπου που αποφορτίζει είναι όταν μπαίνει σε κατάσταση αναμονής. Το οποίο μπορεί και να είναι και λογικό.

Μου έκανε εντύπωση όμως που ενώ είναι κλειστό, το λάπτοπ χάνει μπαταρία.

Το USB charging BIOS το έχω απενεργοποιήσει. Θα δω και τα υπόλοιπα.

Επιπλέον το έχω παρατηρήσει και σε ένα 2ο λάπτοπ που έχω εδώ και ένα χρόνο. Το 2ο λάπτοπ είναι Dell.


Τέλος, χρησιμοποιώ Windows 11.
 

 

Επεξ/σία από bagb88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2023 στις 10:52 ΜΜ, bagb88 είπε

Καλησπέρα,

κάθε φορά που κλείνω το laptop την επόμενη ημέρα η μπαταρία του έχει αποφορτίσει κατά 5% περίπου. Έτυχε να το αφήσω κλειστώ για 2 εβδομάδες και μετά το βρήκα να είναι εντελώς αποφορτισμένο.

Γνωρίζει κάποιος κάτι;

HP Pavilion 15-eg0

1. επιλεγεις shutdown ?

2. υπαρχει συνδεση με το τροφοδοτικο ?

3. παλια το εκανε ?

4. υπαρχουν περιφερικα στις υποδοχες usb που εχουν καταναλωση ρευματος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2023 στις 11:26 ΠΜ, lneam είπε

1. επιλεγεις shutdown ?

2. υπαρχει συνδεση με το τροφοδοτικο ?

3. παλια το εκανε ?

4. υπαρχουν περιφερικα στις υποδοχες usb που εχουν καταναλωση ρευματος ?

1. Ναι, με shutdown.

2. Ναι, κανονικά.

3. Το κάνουν και τα δύο λάπτοπ από την 1η μέρα.

4. Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, bagb88 είπε

1. Ναι, με shutdown.

2. Ναι, κανονικά.

3. Το κάνουν και τα δύο λάπτοπ από την 1η μέρα.

4. Όχι.

1. μια χαρα

2. δηλαδη, εχουμε σε συνδεση τον laptop με το power brick .... και παλι αδειαζει την μπαταρια ? ειναι δυνατον ?

3. γιατι δεν τα πηγες στο service ?

4. μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, lneam είπε

1. μια χαρα

2. δηλαδη, εχουμε σε συνδεση τον laptop με το power brick .... και παλι αδειαζει την μπαταρια ? ειναι δυνατον ?

3. γιατι δεν τα πηγες στο service ?

4. μια χαρα

Συγγνώμη γιατί κάτι μάλλον παρανόησα για το 2. Από την στιγμή που θα το κλείσω το αποσυνδέω από το τροφοδοτικό (φορτιστή).

3. γενικότερα στην αρχή καθώς το λειτουργούσα καθημερινά δεν το έδωσα και πολύ σημασία. Όμως τώρα έτυχε να το έχω για δύο εβδομάδες κλειστώ και όταν επέστρεψα και το άνοιξα το είδα ότι ήταν άδειο. Γενικά από αναζήτηση που έχω κάνει παρατηρώ ότι αυτό συμβαίνει γενικότερα. Την αιτία δεν βρήκα κάπου ή και την λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bagb88 είπε

Συγγνώμη γιατί κάτι μάλλον παρανόησα για το 2. Από την στιγμή που θα το κλείσω το αποσυνδέω από το τροφοδοτικό (φορτιστή).

3. γενικότερα στην αρχή καθώς το λειτουργούσα καθημερινά δεν το έδωσα και πολύ σημασία. Όμως τώρα έτυχε να το έχω για δύο εβδομάδες κλειστώ και όταν επέστρεψα και το άνοιξα το είδα ότι ήταν άδειο. Γενικά από αναζήτηση που έχω κάνει παρατηρώ ότι αυτό συμβαίνει γενικότερα. Την αιτία δεν βρήκα κάπου ή και την λύση.

αυτη ειναι η λυση σου .....

και αυτο επειδη το προβλημα ειναι ή χαλασμενο μηχανημα ή αφου το εχουν και αλλοι καταναλωτες > κακος σχεδιασμος. Οποτε, εαν το θελεις παντα φορτισμενο, να το εχεις στην πριζα μονιμα. Οταν με το καλο αγορασεις καινουργιο, αλλαξε εταιρεια

σχετικα με το θεμα σου. Δες το ως σταθερο μηχανημα, που εχει εσωτερικα UPS. Το ξεχνας πως ειναι notebook. Εαν εισουν επαγγελματιας (αρα εισοδηματα) σε εξωτερικους χωρους, τοτε θα ηταν αναγκαστικη η αγορα νεου μηχανηματος. Δεν πιστευω πως επισκευαζεται, παντα με την γνωση πως απο την πρωτη μερα το κανει και δεν το πηγες πισω (εγγυηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...