Προς το περιεχόμενο

Ποσο ευκολα παραβιαζει καποιος πατζουρια + μπαλκονοπορτες;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσο ευκολο ειναι για καποιον να παραβιασει πατζουρια και μπαλκονοπορτες; 

Εχω ηλεκτρικα πατζουρια και το ρολο ειναι εξωτερικα, δε ξερω για ποιο λογο. Διαβαζω οτι ετσι παραβιαζονται πιο ευκολα. Πως ακριβως; Ανοιγουν το καλυμα απο το ρολο και πειραζουν κατι απο μεσα, ωστε να ανοιγει ευκολα απο μονο του; 

Οι μπαλκονοπορτες μου εχουν διπλα τζαμια λογικα.

Ειδα μια ντουλαπα μετακινημενη ενω ελειπα μια ημερα, και δε γινεται να κουνηθει με τον ανεμο. Πιθανον καποιος ανεβηκε επανω. Οχι και δυσκολο πραγμα, καθως ακριβως απο κατω εχει παρκινγκ και αν καποιος ανεβει στο αμαξι μετα ευκολα πηδαει στη βεραντα..

Οριστε και δυο φωτογραφιες απο μεσα και απο εξω, με πατζουρια και παραθυρα.

 

IMG_20230301_144002.jpg

IMG_20230301_151502.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Ποσο ευκολο ειναι για καποιον να παραβιασει πατζουρια και μπαλκονοπορτες; 

Εχω ηλεκτρικα πατζουρια και το ρολο ειναι εξωτερικα, δε ξερω για ποιο λογο. Διαβαζω οτι ετσι παραβιαζονται πιο ευκολα. Πως ακριβως; Ανοιγουν το καλυμα απο το ρολο και πειραζουν κατι απο μεσα, ωστε να ανοιγει ευκολα απο μονο του; 

Οι μπαλκονοπορτες μου εχουν διπλα τζαμια λογικα.

Ειδα μια ντουλαπα μετακινημενη ενω ελειπα μια ημερα, και δε γινεται να κουνηθει με τον ανεμο. Πιθανον καποιος ανεβηκε επανω. Οχι και δυσκολο πραγμα, καθως ακριβως απο κατω εχει παρκινγκ και αν καποιος ανεβει στο αμαξι μετα ευκολα πηδαει στη βεραντα..

Οριστε και δυο φωτογραφιες απο μεσα και απο εξω, με πατζουρια και παραθυρα.

 

IMG_20230301_144002.jpg

IMG_20230301_151502.jpg

Κοβονται ανετα με πριονι, εχει γινει σε πολυκατοικια γνωστου στον 1ο οροφο μερα μεσημερι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ρολά είναι σχετικά εύκολα με ένα μεγάλο κατσαβίδι/λοστό λυγίζουν/ανοίγουν έναν απ τους πλαϊνόυς οδηγούς του ρολού και από εκεί αρχίζουν να βγάζουν τις φέτες απ το ρολό. Τα ηλεκτρικά ρολά για ηλεκτρικό μοτέρ μπορουν να γίνουν και πιο βαρυά  σε σχέση με τα χειροκίνητα, αρά και σχετικά πιο ασφαλή.

Τώρα για μπαλκονόπορτα δεν ξέρω πόσο ευκολο είναι να παραβιαστεί πέρα απ το να σπάσεις το τζάμι και να αποκτήσεις πρόσβαση στο χερούλι. Αλλά αυτο κάνει πολύ θόρυβο . 

Οπώς καταλαβαίνεις αυτό θέλει λίγο χρόνο και ειδικά σε μπαλκόνι οπώς το δικό σου με θέα απο το δρόμο δεν είναι εύκολο να τολμίσει κάποιος αν δεν είναι σιγουρος ότι δεν θα τον δουν. 

Γενικά δεν αφήνεις ανοιχτή μπαλκονόπορτα ακόμα και αν είναι κατεβασμενα τα ρολά.

Οι παγίδες (όχι αρκόυδας που έβαλε ο απο πάνω) συναγερνού σίγουρα είνα μια παραπάνω ασφάλεια.

Τα μπαλκόνια αν είναι χαμήλα και 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι παραβιάζονται παραβιάζονται, φαντάζομαι ότι το ερώτημα που σε απασχολεί περισσότερο είναι αν παραβιάζονται σχετικά "αθόρυβα" π.χ. νυχτερινές ώρες όπου μπορεί να είσαι εσύ και η οικογένειά σου μέσα να κοιμάστε.

Χωρίς να βλέπω το μηχανισμό ασφάλισής τους, φαντάζομαι ότι είναι καινούριος άρα και σχετικά ασφαλής, οπότε το μόνο που πρέπει να έχεις το νου σου είναι να μην ξεχάσεις παράθυρα ανοιχτά, ξεκλείδωτα κλπ. (τα οποία οι περισσότεροι διαρρήκτες "της ευκαιρίας" εκμεταλλεύονται). Για να τον παραβιάσουν ενώ είναι κλειδωμένος θα χρειαστούν σίγουρα να κάνουν αρκετό θόρυβο οπότε θα το πάρεις είδηση, οπότε οι διαρρήκτες "με μυαλό" δεν πρόκειται να το δοκιμάσουν καν. Εκτός αν μιλάμε για hi-tech επαγγελματίες διαρρήκτες όπου δε νομίζω το σπίτι σου να αποτελεί τον πρώτο στόχο τους.

Τώρα αν λείπεις διακοπές και φέρουν πριόνια και βαριοπούλες σίγουρα θα μπουν μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αυτά κόβονται, και όλα ανοίγουν.

Επειδή είσαι και στον 1ο, όσο μπορείς είναι καλό να βάλεις κάποιο φως να ανοίγει με αισθητήρα, κάμερα, κάποιο φθηνότερο ή ακριβότερο συναγερμό κλπ κλπ.

Η απάντηση με την αρκουδο-παγίδα ήταν μεν χιουμοριστική, αλλά έχει και μια δόση αλήθειας για την υπερβολή που χρειάζεται. Έχω δει και συρματόπλεγμα τυλιγμένο σε μπαλκόνι. Αν έχεις καεί, μέχρι και ηλεκτροφόρα κάγκελα σκέφτεσαι να μπορούσες να βάλεις

Επεξ/σία από iml
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Ποσο ευκολο ειναι για καποιον να παραβιασει πατζουρια και μπαλκονοπορτες; 

Εχω ηλεκτρικα πατζουρια και το ρολο ειναι εξωτερικα, δε ξερω για ποιο λογο. Διαβαζω οτι ετσι παραβιαζονται πιο ευκολα. Πως ακριβως; Ανοιγουν το καλυμα απο το ρολο και πειραζουν κατι απο μεσα, ωστε να ανοιγει ευκολα απο μονο του; 

Οι μπαλκονοπορτες μου εχουν διπλα τζαμια λογικα.

Ειδα μια ντουλαπα μετακινημενη ενω ελειπα μια ημερα, και δε γινεται να κουνηθει με τον ανεμο. Πιθανον καποιος ανεβηκε επανω. Οχι και δυσκολο πραγμα, καθως ακριβως απο κατω εχει παρκινγκ και αν καποιος ανεβει στο αμαξι μετα ευκολα πηδαει στη βεραντα..

Οριστε και δυο φωτογραφιες απο μεσα και απο εξω, με πατζουρια και παραθυρα.

 

IMG_20230301_144002.jpg

IMG_20230301_151502.jpg

Επειδή φαίνεται καινούργιο το σπίτι, αναμονές συναγερμου δεν υπάρχουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, iml είπε

Αν έχεις καεί, μέχρι και ηλεκτροφόρα κάγκελα σκέφτεσαι να μπορούσες να βάλεις

Και μετά μπλέκεις γιατί προκάλεσες σωματική βλάβη στον διαρρήκτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραγικό είναι πως αντέχει κάποιος να ζει έτσι, όσα και να μου έδιναν δε θα άντεχα αυτήν την κατάντια, χίλιες φορές στο χωριό μου και να κοιμάμαι με όλα ανοιχτά και τα κλειδιά στην πόρτα.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bomberb17 είπε

Και μετά μπλέκεις γιατί προκάλεσες σωματική βλάβη στον διαρρήκτη

Ο διαρρήκτης θα κάνει μήνυση στον ιδιοκτήτη για ηλεκτροφόρα κάγκελα 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

D1dPJGXX0AAqgNC?format=jpg&name=medium

ένας πύρος τους δυσκολεύει περισσότερο από πτυσσομενα 

https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/asfaleia-gia-portes-kai-parathura/axesouar-asfaleias/?page=1

υπάρχουν πακέτα leasing με το μηνα γ συναγερμο + καμερες απο σεκιουριτυ εταιρειες...googlare

Η  ντουλάπα  μπαλκονιού  ήταν άδεια μέσα?  συνορεύει με μπαλκόνι γείτονα?

Επεξ/σία από kage
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chios είπε

Το τραγικό είναι πως αντέχει κάποιος να ζει έτσι, όσα και να μου έδιναν δε θα άντεχα αυτήν την κατάντια, χίλιες φορές στο χωριό μου και να κοιμάμαι με όλα ανοιχτά και τα κλειδιά στην πόρτα.

Καλά κρατεί βλέπω το παραμύθι ότι στο χωριό κοιμάσαι με όλα ανοιχτά και τα κλειδιά στην πόρτα!!! :lol:

  • Like 26
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...