Προς το περιεχόμενο

Το Realme GT3 φορτίζει πλήρως σε 9,5 λεπτά


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/3/2023 στις 2:39 ΜΜ, KostasKri είπε

Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να κάνει adapt κάποιος στην καθημερινότητά του την φόρτιση. Το να ξέρεις πχ ότι συνήθως στις 6 το απόγευμα που γυρνάω από την δουλειά, έχω 20% μπαταρία και δεν μου φτάνει μέχρι να κοιμηθώ άρα πρέπει κάποια στιγμή στο γραφείο να το βάλω 20 λεπτά να φορτίσει, δεν μου φαίνεται παράλογο. Έτσι κι αλλιώς, τα κινητά πλέον είναι τόσο πολύ στην ζωή μας, που έχουμε μάθει να ζούμε με κάποιους περιορισμούς.

Επίσης, όπως προανέφερα, έχουν γίνει τεράστια βήματα στο πόσες ώρες κρατάνε. Μιλάμε τα top high end φτάνουν 10ωρα+. Τα πιο low end που φοράνε χειρότερους επεξεργαστές κρατάνε ακόμα περισσότερο. Η μέρα έχει 24 ώρες εκ των οποίων τις 8 υποτίθεται κοιμάσαι. 50% μπαταρία σε 30 λεπτά δεν σου κάνει για να κάνεις τις 10 ώρες, 15;

Οκ κάποιος πιθανώς να τους βολεύει μέχρι ένα σημείο, βγήκαν ταχυφορτιστές να φορτίζουν 50% σε μισή ώρα, 70% σε μισή ώρα, 80% σε μισή ώρα. Τώρα σου λέει 100% σε 10 λεπτά. Πάνε και πετάνε τα λεφτά σε rnd γι αυτό το πράγμα αντί να κοιτάξουν να δώσουν παραπάνω ώρε λειτουργίας και να εξελίξουν τις μπαταρίες να κρατάνε περισσότερο. Αυτό είναι που με βρίσκει κάθετα αντίθετο. Το να σπάσεις την μπαταρία σε 2,3,4 κομμάτια και να τα φορτίζεις παράλληλα και να λες 200W φόρτιση, είναι ένα μία εύκολη και τσαπατσούλικη λύση στο πρόβλημα τον μπαταριών που έχουν μείνει 100 χρόνια πίσω. Αν είσαι μάγκας, βρες τρόπο η μπαταρία σου να κρατάει 15-20 ώρες να ξέρεις πως ό,τι και να κάνεις, δεν θα μπορέσεις να ξεμείνεις μες στην μέρα και απλά βάζοντάς το το βράδυ, θα σε καλύπτει πλήρως.

Στην μέση της δικής μου τουλάχιστον δουλειάς, που πολλές φορές δουλεύω με κόσμο είναι δύσκολο. Σήκωσε το ένα τηλέφωνο, ήρθε ένα πελάτης και κάτι σε θέλει, το τελευταίο πράγμα που θα θυμηθείς, θα είναι το τηλέφωνο. 2 Λεπτάκια όμως φόρτιση όταν ηρεμήσω και συμμαζέψω το γραφείο μου ακούγονται πιο εφικτά. Το απόγευμα στο σπίτι που θα ηρεμίσω και 5 λεπτά που θα φτιάξω το καφεδάκι μου να το βάλω για φόρτιση. Είναι ακόμη πιο εφικτό. Για κάποιους είναι αδιάφορο για κάποιους life saver!

Το R&D budget στην βελτίωση μπαταριών παγκοσμίως, είναι υψηλότερο από ποτέ και ξεπερνάει δωδεκαψήφιο ποσό, καθώς οι μπαταρίες γίνονται όλο και περισσότερο μέρος της καθημερινότητας μας και τροφοδοτούν, μέχρι και τα μπουφάν μας. Όσο όμως και να βελτιωθούν οι μπαταρίες, κάποια στιγμή θα χρειαστεί να φορτίσεις. Όταν στα επόμενα χρόνια ο μέσος άνθρωπος ξεπεράσει τις 7 συσκευές με μπαταρία, δεν θα είναι μόνο η μεγάλη αυτονομία που θα του λύσει το πρόβλημα, αλλά και η γρήγορη φόρτιση.

Για όλους τους καταναλωτές πάντως υπάρχουν λύσεις. Οπότε μην αγοράσετε το realme GT3 πάρτε κάτι καλύτερο με 500mAh ή 700mAh παραπάνω μπαταρία που φορτίζει στα 20W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, AwOv είπε

Εδώ h apple "δημιουργησε" αυτονομία στα κινητά που πριν 2 μοντέλα δεν υπήρχε.. Έχεις δίκιο.. Έχουν τέτοια στοιχεία στα χέρια τους και τα χρησιμοποιουν

Λογικά για αυτό και η apple δεν βάζει τίποτα μέσα στα κινητά..γιατι θα πήγαιναν 2.000€+ Αφού βάζουν και το καλώδιο πάλι καλα...

Από όλα αυτά που παρέθεσα, εσύ στάθηκες στην Apple. Ξεκολλάτε έλεος πια

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Στην μέση της δικής μου τουλάχιστον δουλειάς, που πολλές φορές δουλεύω με κόσμο είναι δύσκολο. Σήκωσε το ένα τηλέφωνο, ήρθε ένα πελάτης και κάτι σε θέλει, το τελευταίο πράγμα που θα θυμηθείς, θα είναι το τηλέφωνο. 2 Λεπτάκια όμως φόρτιση όταν ηρεμήσω και συμμαζέψω το γραφείο μου ακούγονται πιο εφικτά. Το απόγευμα στο σπίτι που θα ηρεμίσω και 5 λεπτά που θα φτιάξω το καφεδάκι μου να το βάλω για φόρτιση. Είναι ακόμη πιο εφικτό. Για κάποιους είναι αδιάφορο για κάποιους life saver!

Το R&D budget στην βελτίωση μπαταριών παγκοσμίως, είναι υψηλότερο από ποτέ και ξεπερνάει δωδεκαψήφιο ποσό, καθώς οι μπαταρίες γίνονται όλο και περισσότερο μέρος της καθημερινότητας μας και τροφοδοτούν, μέχρι και τα μπουφάν μας. Όσο όμως και να βελτιωθούν οι μπαταρίες, κάποια στιγμή θα χρειαστεί να φορτίσεις. Όταν στα επόμενα χρόνια ο μέσος άνθρωπος ξεπεράσει τις 7 συσκευές με μπαταρία, δεν θα είναι μόνο η μεγάλη αυτονομία που θα του λύσει το πρόβλημα, αλλά και η γρήγορη φόρτιση.

Για όλους τους καταναλωτές πάντως υπάρχουν λύσεις. Οπότε μην αγοράσετε το realme GT3 πάρτε κάτι καλύτερο με 500mAh ή 700mAh παραπάνω μπαταρία που φορτίζει στα 20W

Ναι ωραία όλα αυτά και καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς αλλά στην περίπτωσή σου ακόμα και τα 2 λεπτά μπορεί να τα ξεχάσεις και να μην το βάλεις. Πιο πολύ μου ακούγεται για περίπτωση που καλύτερα να σου έβγαζε άνετα την μέρα η συσκευή ώστε να μην το χεις στο μυαλό σου, παρά να είσαι με το άγχος να βρεις χρόνο να βρεις τον φορτιστή για να το βάλεις για 2 λεπτά. Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω.

Για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο και χρειαζόμαστε γρήγορη φόρτιση πχ σε αμάξια, power banks κτλ. Τώρα σε συσκευές με μικρές μπαταρίες που μπορείς να τις βάλεις το βράδυ συνεχίζω και πιστεύω ότι είναι σχετικά ανούσιο αυτό το race που έχουν αρχίσει οι Κινέζοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Από όλα αυτά που παρέθεσα, εσύ στάθηκες στην Apple. Ξεκολλάτε έλεος πια

Ναι ωραία όλα αυτά και καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς αλλά στην περίπτωσή σου ακόμα και τα 2 λεπτά μπορεί να τα ξεχάσεις και να μην το βάλεις. Πιο πολύ μου ακούγεται για περίπτωση που καλύτερα να σου έβγαζε άνετα την μέρα η συσκευή ώστε να μην το χεις στο μυαλό σου, παρά να είσαι με το άγχος να βρεις χρόνο να βρεις τον φορτιστή για να το βάλεις για 2 λεπτά. Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω.

Για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο και χρειαζόμαστε γρήγορη φόρτιση πχ σε αμάξια, power banks κτλ. Τώρα σε συσκευές με μικρές μπαταρίες που μπορείς να τις βάλεις το βράδυ συνεχίζω και πιστεύω ότι είναι σχετικά ανούσιο αυτό το race που έχουν αρχίσει οι Κινέζοι

Ξέχασα να το βάλω στην φόρτιση και πρέπει να φύγω για αγροτικές εργασίες και έχω 3% μπαταρία. Και 50KmAh μπαταρίας να έχεις μόνο ο γρήγορος φορτιστής θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manolis940 είπε

Ξέχασα να το βάλω στην φόρτιση και πρέπει να φύγω για αγροτικές εργασίες και έχω 3% μπαταρία. Και 50KmAh μπαταρίας να έχεις μόνο ο γρήγορος φορτιστής θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο.

Ναι μου παρουσιάζεις σενάρια συνέχεια όπου ξεμένεις από μπαταρία όμως. Πότε συμβαίνει αυτό; Τι ώρα της ημέρας; Διότι το 99% αυτών που παρουσιάζεις λύνονται με φόρτιση το βράδυ και βαριά λίγο φόρτιση μες στην μέρα αν χρειαστεί έστω και 20% να πάρεις. Επίσης σε αγροτικές εργασίες οι περισσότεροι έχουν γεννήτριες, οπότε ακόμα κι εκεί έχεις ρεύμα και σίγουρα ενώ μαζεύεις ελιές δεν παίζεις ταυτόχρονα και στο κινητό σου.

Αν είσαι γενικά τόσο busy μες στην μέρα σου που δεν έχεις χρόνο να βάλεις ένα μισάωρο το κινητό στην πρίζα για να πάρεις ένα 50% (ακόμα και σε iPhone), τότε μάλλον δεν θα κάνεις ιδιαίτερη χρήση του ίδιου του κινητού οπότε δεν θα χρειάζεσαι και φόρτιση. Αν το κινητό είναι η δουλειά σου και είναι τόσο σημαντικό σίγουρα έχεις τρόπους φόρτισης και έχεις ένα σίγουρο προγραμμα φόρτισης για όλη την μέρα για να μην ξεμείνεις είτε είσαι σπίτι, είτε γραφείο, είτε στο αμάξι

Δεν ξέρω ίσως εγώ δεν το καταννοώ στο κεφάλι μου. Από όλα τα πράγματα που μπορούν να διορθωθούν σε ένα σύγχρονο smartphone, το πόσο γρήγορα φορτίζει θα ήταν από τα τελευταία στην λίστα παραπόνων μου από την στιγμή που έχω 10 ώρες κάθε φόρτιση και άλλες 5 ώρες με μισή ώρα στην πρίζα... Τι κάνεις με το κινητό; Παίζεις παιχνίδια 7-8 ώρες την μέρα και έχεις τόσες απαιτήσεις;

Γενικά έχω την αίσθηση ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις ένα εξαιρετικά niche feature που πραγματικά χρειάζεται ελάχιστος κόσμος και όλοι αυτοί που όντως το χρειάζονται, ήδη έχουν backup plans για το πως να φορτίζουν και δεν περίμεναν 200W φορτιστές για να κάνουν την δουλειά τους. Οι υπόλοιποι απλά δεν θα παραπονιόντουσαν αν δε έβγαιναν ποτέ φορτιστές πάνω από 50W. Θα ήταν οκ με το κλασικό 50% σε μισή ώρα που δίνουν οι περισσότεροι και θα παραπονιόντουσαν για έξτρα battery life που ουσιαστικά αυτό χρειάζεσαι για να απαλλαγείς από τα καλώδια μέσα στην μέρα σου. Η λύση είναι να ξέρεις πως βρέξει χιονίσει, το κινητό σου μέχρι να πας για ύπνο θα είναι ανοιχτό και όχι να ψάχνεις φορτιστές 200W για να κάιθεσαι να το κοιτάς επί 2 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, KostasKri είπε

Ναι μου παρουσιάζεις σενάρια συνέχεια όπου ξεμένεις από μπαταρία όμως. Πότε συμβαίνει αυτό; Τι ώρα της ημέρας; Διότι το 99% αυτών που παρουσιάζεις λύνονται με φόρτιση το βράδυ

Εγώ σου παρουσιάζω ένα σενάριο που ξέχασα να φορτίσω. Σου λέω "γιατρέ ξεχνάω" και μου απαντάς "μη ξεχνάς 50€"

18 ώρες πριν, KostasKri είπε

Επίσης σε αγροτικές εργασίες οι περισσότεροι έχουν γεννήτριες, οπότε ακόμα κι εκεί έχεις ρεύμα και σίγουρα ενώ μαζεύεις ελιές δεν παίζεις ταυτόχρονα και στο κινητό σου.

Στα 24V της βέργας θα το φορτίσω; Στα 48V του Ηλεκτρικού ψαλιδιού;
Δυστηχώς η EU δεν υποχρέωσε αυτές τις συσκευές να έχουν type-C 😭

Δεν χρειάζεται να παίξεις με το κινητό σου την ώρα που δουλεύεις, ένα podcast ή λίγη μουσική θες, ειδικά τις ώρες που κάνεις διαμόρφωση και κλάδεμα.

Τέλος με την έλευση νέων τεχνολογιών στην γεωργία το κινητό χρειάζεται σε ποικίλες αγροτικές εργασίες.

18 ώρες πριν, KostasKri είπε

Αν είσαι γενικά τόσο busy μες στην μέρα σου που δεν έχεις χρόνο να βάλεις ένα μισάωρο το κινητό στην πρίζα για να πάρεις ένα 50% (ακόμα και σε iPhone), τότε μάλλον δεν θα κάνεις ιδιαίτερη χρήση του ίδιου του κινητού

Η του κάνω όλη μέρα χρήση. Αλλά πάλι το πας αλλού. Εγώ μίλησα για την περίπτωση που ξέχασα να το φορτίσω το βράδυ. By the way μου συνέβη σήμερα το βράδυ. Τώρα περιμένω υπομονετικά με ένα φορτιστή 2A να φορτίσει γιατί η γυναίκα έφυγε διακοπές και μου πήρε τον ταχυφορτιστή😆

 

19 ώρες πριν, KostasKri είπε

Τι κάνεις με το κινητό; Παίζεις παιχνίδια 7-8 ώρες την μέρα και έχεις τόσες απαιτήσεις;

Αν και προσωπικά δεν το κάνω, είναι και αυτό μέσα στις χρήσεις του τηλεφώνου ως παιχνιδομηχανή. Ένα snapdragon gen 1 πιστεύεις ότι βγάλει 8 ώρες gaming;  Φυσικά και όχι. Αντί να έχεις κουμπωμένο το καλώδιο στο διάλειμμα σου το βάζεις 5 λεπτά και σου δίνει ώρες.

Είναι ελάχιστοι οι gamers σε κινητό; Όχι. Αντιθέτως ξεπερνάνε κατά πολύ κάθε άλλης μορφής gaming.

19 ώρες πριν, KostasKri είπε

Γενικά έχω την αίσθηση ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις ένα εξαιρετικά niche feature που πραγματικά χρειάζεται ελάχιστος κόσμος

Κάτι καταφέραμε εδώ πέρα. Από εκεί που δεν το χρειάζεται κανένας τώρα το χρειάζονται ελάχιστοι!  Αλλά μήπως και εσύ προσπαθείς να μηδενίσεις μία νέα τεχνολογία επειδή δεν την χρειάζεσαι εσύ ο ίδιος;

19 ώρες πριν, KostasKri είπε

και όλοι αυτοί που όντως το χρειάζονται, ήδη έχουν backup plans για το πως να φορτίζουν και δεν περίμεναν 200W φορτιστές

Φυσικά και έχουμε backup plans. Powerbank στην τσάντα που όμως ζυγίζει 10 φορές περισσότερο από ένα φορτιστή.

 

19 ώρες πριν, KostasKri είπε

ι υπόλοιποι απλά δεν θα παραπονιόντουσαν αν δε έβγαιναν ποτέ φορτιστές πάνω από 50W. Θα ήταν οκ με το κλασικό 50% σε μισή ώρα που δίνουν οι περισσότεροι και θα παραπονιόντουσαν για έξτρα battery life που ουσιαστικά αυτό χρειάζεσαι

Φυσικά και εγώ θέλω ένα κινητό που η χωρητικότητα του να ανέβει από τα 5000mAh στα 50000mAh χωρίς περισσότερο όγκο και βάρος, αλλά προσπαθώ να πατήσω και λίγο στην γη. Η μπαταρία των κινητών τα τελευταία χρόνια δεν έχει σημαντικές βελτιώσεις. Για να ξεφύγουν τα κινητά απ' τα 3000mAh και να πάνε στα 5000mAh αύξησαν το μέγεθος τους. Πιθανών όταν θα βρούμε κάτι επαναστατικό δεν θα λέγετε πλέον μπαταρία λιθίου, ωστόσο μέχρι να βρεθεί, ένας ταχυφορτιστής θα δίνει λύση. Ακόμη όταν φτάσεις από τα 5K στα 50K τα 50W στον φορτιστή σου δεν θα είναι αρκετά για να το φορτίσουν μες στην νύχτα.

Μην ξεχνάμε επίσης ότι η ανάγκη δυνατότερων type-C φορτιστών είναι μεγαλύτερη από ποτέ. καθώς βαδίζουμε στην εποχή που είναι το standard βύσμα για ενεργοβόρες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...