Προς το περιεχόμενο

HP OMEN 17-cb0011nv θέμα με μπαταρία


PoulawKOpoiosTheleiAgorazi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς τ παιζει με τις μπαταρίες ; Αλλαξα σ αυτό τ μοντέλο την μπαταρία και δεν την φορτίζει την καινούργια , δν έχει κάποιο πρόβλημα η μπαταρία αυτό είναι τσεκαρισμένο , θέλει κάποιο προγραμματισμό κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες γνησια μπαταρια και πως τσεκαρες την μπαταρια οτι δεν εχει προβλημα;

Υπαρχει περιπτωση να εχει παθει ζημια η μητρικη και να μην στελνει ρευμα στην μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν έχω βάλει γνήσια μπαταρία , ξέρω ότι είναι καλή γτ την τσέκαραν πρωτου μου την στείλουν , ρεύμα φτάνει μέχρι την μπαταρία απλά δν φορτίζει , πιστεύω θέλει κάποιο προγραμματισμό η κάτι δν εξηγείται αλλιώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παλιά μπαταρία την έχεις; Δες αν φορτίζει την παλιά και μετά ξαναβάλε την καινούρια.

Η μπαταρία τώρα έχει αποφορτιστεί τελείως; Χωρίς ρεύμα ανάβει το λάπτοπ και απλά δε δείχνει να φορτίζει η μπαταρία ή δεν ανάβει καθόλου;

Δοκίμασε με άλλο τροφοδοτικό αν έχεις και δες και κανένα update του bios αν υπάρχει να κάνεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να ρυθμίζεται η φόρτισή της μέσω προγράμματος ή bios, ώστε όταν το λάπτοπ να είναι στο ρεύμα, να φορτίζεται μέχρι το 60% και μετά να σταματάει. Ο λόγος είναι ότι αν το έχεις το λάπτοπ μόνιμα στο ρεύμα, με αυτό τον τρόπο παρατείνεται η μακροβιότητα της μπαταρίας, σε σχέση με το να είναι φορτισμένη στο 100%. 

Αν τώρα είναι ήδη πάνω από 60%, θα ξεφορτιστεί μέχρι το 60% και μετά θα μείνει εκεί, δε θα χάνει άλλο.  Οπότε άστην να πέσει κάτω από το 60% και δες.

Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, ψάξε αν έχεις κάποιο πρόγραμμα ενέργειας της hp εγκατεστημένο, ή κάποια ρύθμιση μπαταρίας στο BIOS (Θα λέγεται BatterySaver ή BatteryCare ή κάτι σχετικό), και αν θες να φορτίζει στο 100% απενεργοποίησέ την. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...