Προς το περιεχόμενο

Wordpress ή blogger?


valadsk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να δημιουργήσω ένα ενημερωτικό site πραγματικών προσφορών σαν το lagonika.gr. έχω ήδη το domain που δείχνει σε blogger και template που μου άρεσε, το αγόρασα και το πέρασα.

Επειδή το σκέφτομαι σαν το βασικό μου επάγγελμα, wordpress ή blogger?

είμαι αρχάριος από διαχείριση ιστοσελίδων, αλλά δουλεύω το wordpress 10+ χρόνια σαν απλός συντάκτης. Στη διαχείριση με προβληματίζει. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, valadsk είπε

Θέλω να δημιουργήσω ένα ενημερωτικό site πραγματικών προσφορών σαν το lagonika.gr. έχω ήδη το domain που δείχνει σε blogger και template που μου άρεσε, το αγόρασα και το πέρασα.

Επειδή το σκέφτομαι σαν το βασικό μου επάγγελμα, wordpress ή blogger?

είμαι αρχάριος από διαχείριση ιστοσελίδων, αλλά δουλεύω το wordpress 10+ χρόνια σαν απλός συντάκτης. Στη διαχείριση με προβληματίζει. 

 

 

Όσο δεν θες να πειράξεις κώδικα θεωρώ ότι θα τα καταφέρεις. Βέβαια το να γνωρίζεις λίγα πράγματα από Web Development θα σε κάνει να λύνεις τα προβλήματα γρηγορότερα.

Υπάρχουν πάντως courses όπως το παρακάτω για no-coders αλλά η άποψη μου είναι η παραπάνω. Πάντως αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις.

https://www.udemy.com/course/wordpress-for-non-coders/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν θέλεις να κάνεις κάτι επαγγελματικό τότε θα σου πρότεινα να βρεις μια εταιρεία. 

Να μπορέσει να υποστηρίξη όλα αυτά που θέλεις. 

Θα μπορούσα να το αναλάβω αν έχω παραπάνω πληροφορίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2023 στις 9:37 ΜΜ, valadsk είπε

Θέλω να δημιουργήσω ένα ενημερωτικό site πραγματικών προσφορών σαν το lagonika.gr. έχω ήδη το domain που δείχνει σε blogger και template που μου άρεσε, το αγόρασα και το πέρασα.

Επειδή το σκέφτομαι σαν το βασικό μου επάγγελμα, wordpress ή blogger?

είμαι αρχάριος από διαχείριση ιστοσελίδων, αλλά δουλεύω το wordpress 10+ χρόνια σαν απλός συντάκτης. Στη διαχείριση με προβληματίζει. 

 

 

Αν θες να το ασκήσεις επαγγελματικά τότε βρες εκεί έξω μια εταιρεία που θα καλύψει τις ανάγκες σου και θα σου κάνει ορθή και σωστή υλοποίηση.

Πάρε προσφορές και κλείσε την πιο σωστή για τα δικά σου κριτήρια. Όχι από θέμα κόστους αλλά από θέμα υποστήριξης κλπ.

Μείνε σε WP εφόσον για το διάστημα που αναφέρεις ότι "εργάζεσαι" πάνω στην πλατφόρμα αυτή, το περιβάλλον σου είναι οικείο. Μην ξεκινήσεις από την αρχή εκμάθηση...

 

Μφχ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/3/2023 στις 9:37 ΜΜ, valadsk είπε

Επειδή το σκέφτομαι σαν το βασικό μου επάγγελμα, wordpress ή blogger?

 

 

Βασικό επάγγελμα και δωρεάν δεν πάνε μαζί. Όπωσδηποτε πάρε ένα shared hosting το λιγότερο. Τα κόστη δεν είναι μεγάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση WordPress ή blogger δεν έχει βάση, εφόσον  θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά δεν νομίζω ότι θα σε καλύψει η πλατφόρμα του blogger ούτε στο 5%.

Θα σου πρότεινα να δεις κάποια tutorials για wordpress / elementor στο youtube (ανάλογα το επίπεδο γνώσεων σου) και επίσης, πριν προβείς σε αγορά hosting, μπορείς να δοκιμάσεις να στήσεις έναν τοπικό server στο localhost (στο pc σου) και να πειραματιστείς εκεί.

Για ο,τιδήποτε χρειαστείς είμαστε στη διάθεση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...