Προς το περιεχόμενο

Πολύχρωμες γραμμές στην οθόνη. Πρόβλημα με την κάρτα γραφικών;


zarzonis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από greekfragma,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Έχω έναν υπολογιστή από ένα συγγενή μου με πρόβλημα και προσπαθώ να δω τί φταίει. Πρόκειται για ένα mid-range σύστημα με AMD Athlon του 2014 περίπου. Έχει ενσωματωμένα γραφικά. Δεν έχω αυτή τη στιγμή ακριβώς τα specs μπροστά μου  γιατί βρίσκεται σε άλλο χώρο. Στο πατρικό.

Αυτός ο υπολογιστής ήταν σε μια αποθήκη παρατημένος τα τελευταία 4-5 χρόνια και πριν 3 μήνες περίπου, ήρθε στην κατοχή μου όπου του πέρασα SSD, 8GB Ram, εγκατάσταση τα Windows 10 και βασικά προγράμματα και τον χάρισα στον παραπάνω συγγενή μου.

Εδώ και δύο μήνες, ο συγγενής μου μου έλεγε ότι του πετούσε πολύχρωμες γραμμές μετά από λίγο και ο υπολογιστής κολλούσε εκεί. Έστρωνε μόνο με reset αλλά μετά το έκανε σε λιγότερο χρόνο από πριν. Αμέσως ψιλιάστικα κάρτα γραφικών γιατί είχα ένα τέτοιο θέμα το 2008 και ήταν η κάρτα γραφικών.

Εχθές, πήγα στο πατρικό, έκανα ένα βασικό έλεγχο, έφτιαξα κάτι θέματα που είχε στα Windows και μου το έκανε όντως μια φορά. Μετά, έκανα όλα τα διαθέσιμα updates, έσβησα τον driver για τα γραφικά και τον ξαναέβαλα και από τότε δεν μου το ξαναέκανε, χωρίς να σημαίνει ότι φτιάχτηκε. Έβαλα τη μάνα μου να τον χρησιμοποιήσει και σήμερα μου έστειλε ότι της το ξαναέκανε. Άρα το πρόβλημα δε φτιάχτηκε.

Όταν ξαναπάω πατρικό, θα του κάνω εγχείρηση βάζοντας μια κάρτα γραφικών που δουλεύει από άλλον υπολογιστή για να δούμε αλλά μέχρι τότε, θα ήθελα και τη δική σας γνώμη. Υπάρχει περίπτωση να είναι τίποτα άλλο, όπως η οθόνη και στην ουσία εκείνη την ώρα να κολλάει η οθόνη και να νομίζω ότι κολλάει ο υπολογιστής; Δυστυχώς δεν έχω άλλη VGA οθόνη να δοκιμάσω και όταν θα αλλάξω την κάρτα γραφικών, θα βάλω κι άλλη οθόνη με HDMI. Άρα θα πειράξω δύο παραμέτρους μαζί. Παραθέτω εικόνες με τις γραμμές.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

IMG_6154.jpeg.ab7e4b5f84fa5e283095330b9493fba5.jpegIMG_6153.jpeg.ebaf56c48c0ea3e8bbf07549615c1ee1.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

σε χαιρετάνε τα ενσωματωμένα γραφικά. λογικά με μια οποιαδήποτε φθηνή κάρτα γραφικών σε pci-e θα κάνεις την δουλειά σου.

8χρόνια σύστημα είναι. κάποιες βλάβες είναι και στο πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, greekfragma είπε

σε χαιρετάνε τα ενσωματωμένα γραφικά. λογικά με μια οποιαδήποτε φθηνή κάρτα γραφικών σε pci-e θα κάνεις την δουλειά σου.

8χρόνια σύστημα είναι. κάποιες βλάβες είναι και στο πρόγραμμα.

Ναι, αυτό είναι το πιο πιθανό. Θα ξεκινήσω να ψάχνω στις αγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, zarzonis said:

Ναι, αυτό είναι το πιο πιθανό. Θα ξεκινήσω να ψάχνω στις αγγελίες.

μπορείς να ψάξεις και για cpu με ενσωματωμένα γραφικά πάλι.

ίσως και καλύτερα για cpu μήπως και βρεις οικονομικά κάτι δυνατότερο ώστε να επωφεληθεί και το σύστημα περισσότερο.

τι φοράει τώρα; μητρική;

επίσης από άποψη κατανάλωσης και ζορίσματος του τροφοδοτικού που θα είναι και αυτό γερασμένο ενδείκνυται cpu παρά ξεχωριστή gpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

μπορείς να ψάξεις και για cpu με ενσωματωμένα γραφικά πάλι.

ίσως και καλύτερα για cpu μήπως και βρεις οικονομικά κάτι δυνατότερο ώστε να επωφεληθεί και το σύστημα περισσότερο.

τι φοράει τώρα; μητρική;

επίσης από άποψη κατανάλωσης και ζορίσματος του τροφοδοτικού που θα είναι και αυτό γερασμένο ενδείκνυται cpu παρά ξεχωριστή gpu.

Δεν το έχω μπροστά μου το σύστημα τώρα για να δω ακριβώς τα specs. Θα τα κοιτάξω ακριβώς όταν ξαναπάω πατρικό. Θυμάμαι μόνο ότι είναι AMD Athlon ο επεξεργαστής και Gigabyte η μητρική. Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται κάτι στο κύκλωμα της μητρικής για την ενσωματωμένη γραφικών όμως και με νέο επεξεργαστή με ενσωματωμένα γραφικά να έχει πάλι θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα

δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις α) ΜΕ ΑΛΛΟ hdmi καλώδιο, β) στην τηλεόραση, να δεις αν γίνει κ πάλι.

ΛΟΓΙΚΑ όμως είναι απο την "κάρτα" γραφικών

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

καλησπέρα

δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις α) ΜΕ ΑΛΛΟ hdmi καλώδιο, β) στην τηλεόραση, να δεις αν γίνει κ πάλι

Δεν είναι με HDMΙ. Είναι με VGA και δεν έχω άλλη οθόνη ή τηλεόραση που να έχει VGA αυτή τη στιγμή. Καλώδιο VGA ίσως βρω αν ψάξω στα κουτιά με τα καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιστρέφω για τα τυπικά. Αγόρασα κάρτα γραφικών GT 710 χωρίς ανεμιστηράκι και πλέον όλα καλά. Δεν το κάνει. Άρα ήταν αυτό που λέγαμε. Η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...