Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Ένωση ενδέχεται σύντομα να εγκρίνει την εξαγορά της Activision-Blizzard από τη Microsoft


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, KilliK είπε

η Sony πληρωνει την Activision για να μην βγαλει τo COD στο Game Pass:

Sony might be forced to reveal how much it pays to keep games off Xbox Game Pass - The Verge

οσο αφορα τα game reviews, δεν χρειαζονται ενυπογραφες συμφωνιες απο την Σονυ για να εχει ειδικη μεταχειριση. το αφθονο χρημα απο τις διαφημισεις που δινει, τα perks που προσφερει (αποκλειστικοτητες,κτλ), αλλα και η απειλη του blacklisting (ειναι γνωστο οτι youtubers δεν παιρνουν δωρεαν κοπιες πλεον απο την Σονυ , επειδη ηταν αρνητικοι στην κριτικη τους στο παρελθον) αρκουν απο μονα τους να παρακινησουν τους reviewers να ειναι ευνοικοι απεναντι της.

 

Αυτό είναι το μέρος απο το αρχικό πόστ που απάντησα(ποστ άλλου μέλους όχι εσένα)  :

Γιατι αν βγουν στη φορα ολες οι συμφωνιες με site να δινουν ανωτερες βαθμολογιες στην ps5 εκδοση πληρωμενα ριβιου. Συμβολαια για parity αναμεσα σε ps5 κ series x ενω το series x ειναι ανωτερο μηχανημα, μαυρο χρημα για μπλοκαρισμα παιχνιδιων να μην μπαινουν game pass κτλ κτλ κτλ τοτε θα γινει ρομπα κ επισημα.

Τι σχέση έχει αυτό που παραθέτεις ? Το να πληρώνεις ένα studio για αποκλειστικότητα είναι κάτι εντελώς νόμιμο και συμβαίνει απο την αρχή της ιστορίας του gaming.

Tώρα για τα άλλα που γράφεις τι να σου πω.Στο αρχικό σχόλιο ο άλλος μιλούσε για συμβόλαια και συμφωνίες που άμμεσα σημαίνουν πως υπάρχουν σαν στοιχεία/έγγραφα(και βάση αυτού θα φανούν τώρα που η ms έχει πρόσβαση) οπότε  αυτό σχολίασα όχι το αν συμβααίνει ή όχι.

6 ώρες πριν, feelihipo είπε

Δεν σχολιάζω ποτέ γενικά σε αυτό το site (έξω από gaming threads κλπ), αλλά το ότι ο κοσμάκης εδώ βλέπει μια εταιρεία που αξίζει 2τρις+ να ανοίγει το υπερτεραστιο πορτοφόλι της και να αγοράζει τον μεγαλύτερο εκδότη παιχνιδιών στη δύση για 70δις, όταν η εταιρία του κυρίου ανταγωνισμού αξίζει 120δις ολόκληρη, πόσο μάλλον το τμήμα PlayStation και δεν το βρίσκει τραγικό είναι τουλάχιστον αστείο. 

Ας αγνοήσουμε το ότι η Microsoft εφάρμοσε τις ίδιες τακτικές τελη του 90 για να εξαλείψει τον ανταγωνισμό (με τεράστια επιτυχία), ότι όλα τα Studio που έχει αγοράσει η Microsoft τόσα χρόνια για τόσα δις δεν έχουν βγάλει τίποτα της προκοπής πέρα από ένα Forza και ένα HiFi Rush (γελάνε και οι πέτρες), και ότι έχουν θάψει τα μισά IP που έχουν αγοράσει.

Αλλά όχι, Sony bad επειδή έχει exclusives, αγνοώντας ότι επειδή είναι exclusives μπορει να χρηματοδοτεί και εκδίδει η Sony παιχνίδια που κερδίζουν συνέχεια GOTY, που αλλάζουν την πορεία των παιχνιδιών (TLOU), τα οποία έχουν συνέχεια τρομερά υψηλή ποιότητα και δεν βγαίνουν μισά, γεμάτα MTX και season passes και ό,τι άλλο έχει αλλοιώσει τα ΑΑΑ παιχνίδια. Δεν αντιλέγω, γενικά κάνει πολλές μαλακιες σαν εταιρία αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. 

Το θέμα είναι ότι μια τέτοια κίνηση είναι πολύ άσχημη για την αγορά γενικότερα. Να μην σχολιάσουμε την ιστορία της Microsoft με δωρεές αξίας εκατομμυρίων σε διάφορες κυβερνήσεις. 

Tίποτα κακό δεν έχει η συμφωνία αυτή.Έχει μεγάλο πορτοφόλι αγοράζει ακριβά  studio. 

Το μέλλον του gaming δεν θα πάθει τίποτα απολύτως.Το πολύ η MS να κυριαρχίσει και να ανέβει η τιμή του pass.

Μην κάνετε λές και τα exclusives της sony είναι η γη της επαγγελίας.Ποιό λέει άλλαξε την πορία τον παιχνιδιών το last of us ? ότι πιο overhyped έχω παίξει και οριακά καλό.

Επειδή ένα παχνίδι δεν θα είναι sony exclusive ή επειδή δεν θα σχεδιαστεί για το playstation δεν το κάνει αυτόματα υποδεέστερο απο τα sony esclusives...Red Dead , gta , Elden Ring , Witcher , Elder Scrolls , Bioshock , Fallout , Metal Gear και μπορώ να γράφω μέχρι αύριο δεν γράφτηκαν για το playstation.

Υπέροχα παιχνίδια μπορούν να φτιαχτούν για όλες τις κονσόλες.Αυτό ο μύθος οτι τα exclusives είναι η αρχή και το τέλος πρέπει να τελειώσει.Τα καλύτερα παιχνίδια είναι multiplatform.Τα exclusives έρχονται δεύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Αυτό είναι το μέρος απο το αρχικό πόστ που απάντησα(ποστ άλλου μέλους όχι εσένα)  :

Γιατι αν βγουν στη φορα ολες οι συμφωνιες με site να δινουν ανωτερες βαθμολογιες στην ps5 εκδοση πληρωμενα ριβιου. Συμβολαια για parity αναμεσα σε ps5 κ series x ενω το series x ειναι ανωτερο μηχανημα, μαυρο χρημα για μπλοκαρισμα παιχνιδιων να μην μπαινουν game pass κτλ κτλ κτλ τοτε θα γινει ρομπα κ επισημα.

Τι σχέση έχει αυτό που παραθέτεις ? Το να πληρώνεις ένα studio για αποκλειστικότητα είναι κάτι εντελώς νόμιμο και συμβαίνει απο την αρχή της ιστορίας του gaming.

Tώρα για τα άλλα που γράφεις τι να σου πω.Στο αρχικό σχόλιο ο άλλος μιλούσε για συμβόλαια και συμφωνίες που άμμεσα σημαίνουν πως υπάρχουν σαν στοιχεία/έγγραφα(και βάση αυτού θα φανούν τώρα που η ms έχει πρόσβαση) οπότε  αυτό σχολίασα όχι το αν συμβααίνει ή όχι.

Το να πληρώνεις κάποιον τρίτο για να μην παιξουν το παιχνίδι του άλλοι είναι αρρωστο. Το να πληρώνεις κάποιον τρίτο για να φτιάξει κάτι για σένα είναι υγιεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 Το να πληρώνεις ένα studio για αποκλειστικότητα είναι κάτι εντελώς νόμιμο και συμβαίνει απο την αρχή της ιστορίας του gaming.

κυριολεκτικα μολις παραδεχθηκες οτι το κλαψουρισμα της Σονυ πως θα χασει την διαθεσιμοτητα του COD με την εξαγορα της Activision απο την ΜΣ, ειναι αστεια, αφου οπως λες ο ιδιος, η αποκλειστικοτητ τιτλων ειναι νομιμη στα πλαισια ενος ελευθερου ανταγωνισμου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KilliK είπε

κυριολεκτικα μολις παραδεχθηκες οτι το κλαψουρισμα της Σονυ πως θα χασει την διαθεσιμοτητα του COD με την εξαγορα της Activision απο την ΜΣ, ειναι αστεια, αφου οπως λες ο ιδιος, η αποκλειστικοτητ τιτλων ειναι νομιμη στα πλαισια ενος ελευθερου ανταγωνισμου.

 

 

Αν ρωτήσεις εμένα προσωπικά δεν θέλω να γίνει αυτή η εξαγορά για τους δικούς μου λόγους. Αλλά όταν έχεις το 90% των console gamers στο πορτοφόλι σου και κοιτας ακόμα πως να μπλοκάρεις και το άλλο 10% να μην παιξουν κάποια παιχνίδια με τις τακτικές που όλοι ξέρουμε ποιες είναι τότε θα ξυπνήσεις το θηριο που έχεις απέναντι σου και θα τα κάνει όλα σκουπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tegonikos είπε

ανώτερο μηχάνημα το xbox, πληρωμένα τα review του ps5, μπλα μπλα μπλα. Μπορώ να καταλάβω τον πόνο ενός microsoft fan boy που περιμένει χρόνια τώρα να βγει ένα παιχνίδι να παίξει στην κονσόλα του, και αυτό το ρημάδι δεν βγαίνει με τίποτις😅

Οπότε να ξέρεις δικαιολογώ στο 100% την διαστρέβλωση της πραγματικότητας, το παράλληλο σύμπαν που έχεις δημιουργήσει στο μυαλό σου. Πιθανόν μια από τα ίδια να έγραφα και γω, ποιος ξέρει.

Από την άλλη φιλικά πάντα θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα ps5 να καρφώσεις μέσα το δισκάκι του god of war και να διασκεδάσεις λιγάκι, δείχνει να σου λείπει η pure διασκέδαση του gaming.

Δεν έχει παιχνίδια το xbox? Τι φάση? Mπηκά εδώ και μου βγάζει 49 σελίδες με 50 παιχνίδια στην κάθε σελίδα, ψεύδονται? Ξεβράκωσε τους αν είναι έτσι

 

https://www.xbox.com/el-GR/games/all-games#

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν έχει παιχνίδια το xbox? Τι φάση? Mπηκά εδώ και μου βγάζει 49 σελίδες με 50 παιχνίδια στην κάθε σελίδα, ψεύδονται? Ξεβράκωσε τους αν είναι έτσι

 

https://www.xbox.com/el-GR/games/all-games#

Πορν games έχει όμως? 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχει παιχνίδια το xbox? Τι φάση? Mπηκά εδώ και μου βγάζει 49 σελίδες με 50 παιχνίδια στην κάθε σελίδα, ψεύδονται? Ξεβράκωσε τους αν είναι έτσι

 

https://www.xbox.com/el-GR/games/all-games#

Προφανως ανεφερεται σε exclusives, τα οποια ειναι αφαντα για την ωρα και με delays

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisgewrgi είπε

Το να πληρώνεις κάποιον τρίτο για να μην παιξουν το παιχνίδι του άλλοι είναι αρρωστο. Το να πληρώνεις κάποιον τρίτο για να φτιάξει κάτι για σένα είναι υγιεις

οχι μονο αρρωστο αλλα δειχνει και την υποκρισια της Σονυ, η οποια κοπτεται ταχα μου για την εμπειρια των παικτων, ενω πληρωνει για να αποκοψει την προσβαση μερους της gaming κοινοτητας στην εμπειρια αυτη. 

επισης αυτο που κανει η ΜΣ μου θυμιζει κατι αντιστοιχο με την εξαγορα της FOΧ απο την Disney, για την οποια ενας λογος ηταν το Avatar. Ο Cameron αρχικα ηταν να γυρισει το πρωτο Avatar με την Disney, επειδη η Fox το επαιζε δυσκολη, μεχρι που η Fox ενεδωσε. Αργοτερα, και εφοσων η ταινια εγινε φαινομενο και η Disney αγορασε την Fox, καποιος executive συναντησε τον Jim και του ειπε:

"αφου δεν μπορουσαμε να εχουμε το Avatar, αγορασαμε το στουντιο που το ειχε" 😁

ε κατι αναλογο εκανε και η MS με την Αctivision, για να ξεπερασει ομως το μπουκοταζ της Σονυ.

6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

εννοεις το οnline κομματι, γιατι στο single, ολοι οι παικτες ηταν ευχαριστημενοι. αυτο ομως ειναι προβλημα της 343 . ξερεις τι λενε ομως οι φανς; να παρει ποδι η 343 και να δωσει το IP σε καμια Raven η MS, μολις αγοραστει η Activision. και δεν εχουν αδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Προφανως ανεφερεται σε exclusives, τα οποια ειναι αφαντα για την ωρα και με delays

Πιο αστείο επιχείρημα δεν έχω ακούσει. Θα περάσω καλύτερα με ένα παιχνίδι επείδη θα ξέρω ότι δεν μπορεί να το παίξει όποιος δεν έχει την ίδια κονσόλα με εμένα? Τι με νοιάζει? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, KilliK είπε

εννοεις το οnline κομματι, γιατι στο single, ολοι οι παικτες ηταν ευχαριστημενοι. αυτο ομως ειναι προβλημα της 343 . ξερεις τι λενε ομως οι φανς; να παρει ποδι η 343 και να δωσει το IP σε καμια Raven η MS, μολις αγοραστει η Activision. και δεν εχουν αδικο.

Αρα δεν ειχαν και την τοσο θετικη απδοοχη απο το κοινο τους, τουλαχιστον στο συνολο των games. ;) 

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Πιο αστείο επιχείρημα δεν έχω ακούσει. Θα περάσω καλύτερα με ένα παιχνίδι επείδη θα ξέρω ότι δεν μπορεί να το παίξει όποιος δεν έχει την ίδια κονσόλα με εμένα? Τι με νοιάζει? 

Πουθενα δεν ειπε κανεις κατι τετοιο, αλλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Αν ρωτήσεις εμένα προσωπικά δεν θέλω να γίνει αυτή η εξαγορά για τους δικούς μου λόγους. Αλλά όταν έχεις το 90% των console gamers στο πορτοφόλι σου και κοιτας ακόμα πως να μπλοκάρεις και το άλλο 10% να μην παιξουν κάποια παιχνίδια με τις τακτικές που όλοι ξέρουμε ποιες είναι τότε θα ξυπνήσεις το θηριο που έχεις απέναντι σου και θα τα κάνει όλα σκουπα 

δεν ειναι μονο το 10% της ΜΣ. ξεχνας και την Νintendo, η οποια  πλεον μπορει να διαθεσει και αυτη ολους τους τιτλους της Activision, μεσα απο την δικη της πλατφορμα. και αυτο δεν συμβαινει μονο λογω της συμφωνιας που της προσφερε η ΜΣ, αλλα και επειδη η ΜΣ εχει τις τεχνικες υποδομες να το υλοποιησει (αν η διαθεση γινει μεσω XCloud).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναφορά σε κείμενο

Αρα δεν ειχαν και την τοσο θετικη απδοοχη απο το κοινο τους, τουλαχιστον στο συνολο των games. ;) 

τωρα θα παιζουμε με τις λεξεις; το αρχικο point ηταν πως οτι πιανει η ΜΣ στα χερια της γινεται σκ@τ@. εντωμεταξυ το HALΟ παραμενει ενα δημοφιλες franchises εδω και 20 χρονια. οτι η ΜΣ δεν πρεπει να αγορασει την ACT, επειδη θα σκοτωσει το COD, δεν υπαρχει ως επιχειρημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KilliK είπε

το αρχικο point ηταν πως οτι πιανει η ΜΣ στα χερια της γινεται σκ@τ@

2 λεπτά πριν, KilliK είπε

HALΟ παραμενει ενα δημοφιλες franchises εδω και 20 χρονια

+

2 λεπτά πριν, KilliK είπε

οτι η ΜΣ δεν πρεπει να αγορασει την ACT, επειδη θα σκοτωσει το COD, δεν υπαρχει ως επιχειρημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...