Προς το περιεχόμενο

Από .webp σε .png


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έχω κατεβάσει μια φωτό σε .webp μορφή και θέλω να την κάνω .png για την μέγιστη ποιότητα εικόνας μιας και θέλω να τη χρησιμοποιήσω για φόντο στο pc.

Το αρχείο είναι 480kb

Δοκίμασα δύο τροπους. 

1. Απλά άλλαξα την κατάληξη του αρχείου χειροκίνητα, από webp --> png  και από ότι βλέπω ανοίγει μια χαρά κανονικά με το default app των windows. Το μέγεθος αρχείου παρέμεινε το ίδιο, 480kb.

 

2. Δοκίμασα και έναν τρόπο που προτείνουν στο google, δηλαδή άνοιγμα του .webp με το πρόγραμμα ζωγραφικής των windows και αποθήκευση ως .png

Και αυτός ο τρόπος μια χαρά δούλεψε και ανοίγει κανονικά η φωτογραφία. 

Το θέμα είναι ότι πλέον το μέγεθος αρχείου πήγε στα 7mb.

Είπα να τις συγκρίνω με το μάτι όσο μπορώ τα δύο αποτελέσματα και δεν βλέπω (τουλάχιστον εγώ) κάποια οπτική διαφορά. Απλά μου κάνει εντύπωση η μεγάλη διαφορά 480kb-->7mb

Ποια μέθοδος λέτε είναι πιο σωστή απ' τις δυο γιατί πρόκειται να μπει φόντο κ θα θελα τη μέγιστη ποιότητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, btcminer22 είπε

Φίλε μου προφανώς δε διάβασες το post μου παρά μόνο τον τίτλο, όπως κ να χει ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φορματ σε webp έχει μεγάλη συμπίεση και γιαυτό και η μεγάλη διαφορά στο μέγεθός αν κάνεις μετατροπή σε jpg με quality 100% δεν θα έχεις οπτική διαφορά και μέγεθος σχεδόν το ίδιο με το webp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Η ποιοτητα μιας εικόνας δε μπορεί να γινει καλύτερη σε ένα αρχείο, μόνο χειρότερη. Αν θες καλύτερη ποιοτητα θα πρεπει να την βρεις από την πηγη (από τον δημιουργο της εικόνας δηλαδη).

2. Αν απο μεγαλη συμπιεση το αλλαξεις σε format με μικρότερη, θα παρεις πολυ μεγαλύτερο μεγεθος με την ίδια (ή και χειρότερη) ποιοτητα εικονας. Ο μόνος λόγος για να αλλαξεις το format είναι αν θες να την χρησιμοποιησεις καπου που δε διαβαζει webp αρχεία.

3. Τέλος, αλλάζοντας την κατάληξη του αρχείου από webp σε png, απλά αναγκάζεις το λειτουργικό να ανοιξει την φωτογραφία με το προεπιλεγμένο πρόγραμμα για png αρχεια. Η κωδικοποίηση εξακολουθει να ειναι webp και προφανως το προγραμμα των Windows διαβαζει και webp και png, για αυτό δεν παραπονιέται οτι δε μπορει να τρεξει το συγκεκριμενο png αρχειο που δεν είναι png.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Το θέμα είναι ότι πλέον το μέγεθος αρχείου πήγε στα 7mb.

Αυτό είναι φυσιολογικό. Η μορφή png δεν προσφέρει την συμπίεση που προσφέρουν οι jpeg και webm. Επίσης η ζωγραφική δεν εφαρμόζει καμία συμπίεση στις png, σε αντίθεση με άλλα προγράμματα όπως το irfan view, και το μέγεθος είναι τουλάχιστον διπλάσιο απ' ότι αν το μετέτρεπες με κάποιο άλλο πρόγραμμα. Μια δοκιμή που έκανα σε ένα webm είδα ότι με αποθήκευση από το irfan view σε Png με compression 6 μου βγήκε λίγο παραπάνω από 10πλάσιο μέγεθος ενώ από την ζωγραφική μου βγήκε παραπάνω από 20πλάσιο. Και αυτό πάλι εξαρτάτε από το θέμα της εικόνας.

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Είπα να τις συγκρίνω με το μάτι όσο μπορώ τα δύο αποτελέσματα και δεν βλέπω (τουλάχιστον εγώ) κάποια οπτική διαφορά. Απλά μου κάνει εντύπωση η μεγάλη διαφορά 480kb-->7mb

Δεν θα δεις διαφορά γιατί είναι η ίδια εικόνα, απλά ασυμπίεστη. Για να καταλάβεις διαφορά θα πρέπει να την ξανακάνεις webm ή jpg και μετά αν ζουμάρεις θα δεις ότι θα έχει περισσότερα artifacts. Σε γενικές γραμμές η συμπίεση σε jpg, webm είναι απωλεστική (destructive) και γι αυτό επιτυγχάνεται τέτοια μεγάλη αλλαγή σε μέγεθος. Το ίδιο ισχύει και για τα mp3, m4a, aac, mpeg2, mpeg4, divx/avi κτλ αρχεία. Για παράδειγμα ένα αρχείο βίντεο dvd 1 ώρας στα 720Χ576 με 25fps σε mp4 μπορεί να βγει με χαμηλή συμπίεση (υψηλό bitrate) κάπου στο 1gb ενώ ασυμπίεστο θα βγει πάνω από 20gb. Θα είναι το ίδιο ακριβώς βίντεο αλλά ο με διαφορετικό μέγεθος.

Και αν πούμε για ασυμπίεστο 1080p βίντεο θα αρχίσουμε τα κλάματα...

spacer.png

Ναι, σωστά, είναι μισό TB

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...