Προς το περιεχόμενο

Gigabyte 3070 gaming OC θερμοκρασιες


Μythos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Εχω την καρτα του τιτλου. Παρατήρησα οτι την ωρα που επεζα παιχνιδια (θα δωσω σαν παραδειγμα το world of warships ως σταθερα για τις μετρησεις) η θερμοκρασια της καρτα εφτανε 80-83 βαθμους και τα ανεμιστηρια εκαναν φυσικα θορυβο αφου φταναν στο 100% (ολα αυτα με costom settings) . Ειδα κατι βιντεο στο ιντερνετ για undervolting κτλπ και εγραψα στο afturburner -250 στο core clock πηγα μετα στην καμπυλη και απο τα 925mv ανεβασα την κουκιδα στα 1800 (εκει που ηταν πριν το τοπ μου) και στο memory clock εβαλα +800. Αυτη την στιγμη στο ιδιο παιχνιδι εχω οταν παιζω gpu clock στα 1815 memory clock στα 7800 η θερμοκρασια μου επεσε 20 βαθμους! ειναι στους μαξ 62-65 και οι ανεμιστηρες ουτε που ακουγονται. Η ερωτηση μου ειναι απλη.Επειδη ειμαι..ασχετος με το ολο θεμα, οι αριθμοι αυτοι ειναι οκ σε οτι αφορα τα memory kai gpu clock ή θα..παρω την καρτα στα χερια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα νομίζω ότι κάλο δεν είναι να τα πειράζεις αυτά,και από την στιγμή που δεν γνωρίζεις,(και αυτοί που γνωρίζουν,μπορεί να αλλάζουν κάρτες κάθε 6 μήνες)οι θερμοκρασίες είναι σχετικές,πολλοί παράγοντες(θερμοκρασία περιβάλλοντος,εποχή,build κουτιού,θέση κουτιού στον χωρο)αν θες να την ρίξεις μπορείς να  βελτιώσεις το airflow στο κουτί,μπορεί η cpu να ζεσταίνει το κουτί και να χρειάζεσαι πχ ένα καλύτερο cpu cooler η να προσθέσεις fan στο κουτί για καλύτερη κυκλοφορία,η να αλλάξεις κουτί όλα παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2023 στις 6:42 ΜΜ, Μythos είπε

Καλησπερα παιδια. Εχω την καρτα του τιτλου. Παρατήρησα οτι την ωρα που επεζα παιχνιδια (θα δωσω σαν παραδειγμα το world of warships ως σταθερα για τις μετρησεις) η θερμοκρασια της καρτα εφτανε 80-83 βαθμους και τα ανεμιστηρια εκαναν φυσικα θορυβο αφου φταναν στο 100% (ολα αυτα με costom settings) . Ειδα κατι βιντεο στο ιντερνετ για undervolting κτλπ και εγραψα στο afturburner -250 στο core clock πηγα μετα στην καμπυλη και απο τα 925mv ανεβασα την κουκιδα στα 1800 (εκει που ηταν πριν το τοπ μου) και στο memory clock εβαλα +800. Αυτη την στιγμη στο ιδιο παιχνιδι εχω οταν παιζω gpu clock στα 1815 memory clock στα 7800 η θερμοκρασια μου επεσε 20 βαθμους! ειναι στους μαξ 62-65 και οι ανεμιστηρες ουτε που ακουγονται. Η ερωτηση μου ειναι απλη.Επειδη ειμαι..ασχετος με το ολο θεμα, οι αριθμοι αυτοι ειναι οκ σε οτι αφορα τα memory kai gpu clock ή θα..παρω την καρτα στα χερια;

Μια χαρά είσαι φίλε, δεν υπάρχει καμία ανησυχία. Δεν θα πάθει τίποτα η κάρτα. Συνέχισε όπως είσαι με το undervolt/overclock που έκανες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...