Προς το περιεχόμενο

Windows 11 και κολλήματα


Aenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

το περασμένο καλοκαίρι αγόρασα ενα καινούριο μηχάνημα με επεξεργαστη τον ryzen 5950x, λειτουργικό windows 11, και μια οθονη dell 4k.

Έχω παρατηρήσει οτι μετά από κάποια ώρα όταν έχω ανοιχτό τον υπολογιστή, το σύστημα κολλάει και είτε δεν αποκρίνεται καθόλου είτε καθυστερεί σημαντικά σε βαθμό που δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Έχω κατεβάσει την ανάλυση της οθόνης σε full hd, αλλα συνεχίζω και έχω αυτό το θέμα. Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοιο πρόβλημα? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρώτο που κοιτάμε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι οι θερμοκρασίες, ιδίως του επεξεργαστή.

Μετά έλεγξε μήπως έχεις κάποιο firewall (συνήθως από internet security suite) και ταυτόχρονα τρέχεις utorrent χωρίς να το έχεις περάσει σωστά από το firewall.

Τελευταίο, μπορεί να είναι και κάποιο malware.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τις θερμοκρασίες του επεξεργαστή που προτάθηκε, άνοιξε τη διαχείρηση εργασιών (task manager) με CTRL-SHIFT-ESC, ενεργοποίησε τις περισσότερες λεπτομέρειες (more details) και δες στο 2o tab (performance) το ποσοστό χρήσης του επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

- οι θερμοκρασίες της cpu ειναι πολυ χαμηλά, έχω εγκαταστήσει καλή ψύκτρα (noctua d15nh) και καθαρίζω συχνά το κουτί από σκόνη κλπ.

- δεν χρησιμοποιώ utorrent

- έχω κάποιο λογισμικό για firewall/antivirus κλπ, δεν μου δείχνουν κάτι σε malware προς το παρόν, αν και ποτέ δεν ξέρεις

- το πρόβλημα συνήθως γίνεται όταν έχω idle τον επεξεργαστή με σβηστή οθόνη αντί να τον κλείσω. Συνήθως το cpu usage όταν συμβαίνει αυτό ειναι στο 5-20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aenor είπε

το cpu usage όταν συμβαίνει αυτό ειναι στο 5-20%

Με idle cpu, 5-20% δεν είναι φυσιολογικό. Τσέκαρε ξανά για malware. Κατέβασε τα εργαλεία sysinternals, τρέξε το autoruns και δες τι προγράμματα ξεκινούν αυτόματα με τα windows. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις όσα δεν είναι της microsoft ή δεν έχουν ψηφιακή υπογραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λανθασμένη διατύπωση δική μου. Idle το pc εννοώ ότι μπορεί να έχω ανοιχτές εφαρμογές, browser κλπ, οπότε αυτά τρέχουν στο παρασκήνιο, αλλά εγώ πχ βλέπω ταινία και δεν χρησιμοποιώ τον υπολογιστή. Όταν επιστρέψω θα έχει κολλήσει.

Έκανα ωστόσο τη διαδικασία με το sysinternals, μου εβγαλε καποιες κοκκινες εγγραφές τις οποίες ανέβασα στο virustotal και ήταν οκ.

Έχω δει σε σχετικά βίντεο ότι σε κάποιους συμβαίνει αυτό λόγω της υψηλής ανάλυσης κλπ, αλλά δεν έχω δει κάποια αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να εντοπίσεις το πρόβλημα. Μπορεί κάλλιστα να είναι hardware ή software. Οι λίγες παρόμοιες περιπτώσεις που μου έχουν τύχει ήταν όλες μητρική εκτός από μια που έφταιγαν τα windows. Θα σου πρότεινα να βεβαιωθείς ότι όλοι οι drivers είναι ενημερωμένοι και κυρίως αυτοί της μητρικής. Κάνε memory test. Αν έχεις δυνατότητα δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό. Κόψε όλες τις εφαρμογές που ξεκινούν αυτόματα με τα windows. Τέλος, δοκίμασε ένα live linux DVD - φόρτωσε το χωρίς να κάνεις εγκατάσταση και δούλεψε τον Η/Υ για λίγο αφήνοντας τον idle.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μετα απο restart βλεπεις οτι δειχνει να ανταποκρινεται φυσιολογικα αλλα μετα απο ωρα πεφτει το performance ή αρχιζουν τα κολληματα, ειναι συνηθως τυπικη περιπτωση προβληματικου RAM module. Χιλιαδυο μπορει να ειναι βεβαια αλλα κανε καλου κακου ενα memory test με κανενα utility.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε έναν έλεγχο μνήμης από τις ρυθμίσεις και θα έλεγα αφού έχεις δικό σου internet security να το απεγκαταστήσεις προσωρινά και να μείνεις με την προστασία των windows ώστε να δεις αν φταίει κάτι από εκεί.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...